Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77951 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Στο κόστος περιλαμβάνει εναλλάκτη-ροοστάτη-μοτερ- αγωγούς. Βοηθάει στην γρηγορότερη θέρμανση του σπιτιού, στην ισορροπία της θερμοκρασίας ταβάνι-πάτωμα και εκμεταλλεύεται ενέργεια που χάνεται από την καμινάδα. Στην καλύτερη των περιπτώσεων όμως αποδίδει το ένα δέκατο της ενέργειας που αποδίδει η εστία. Ο κύριος όγκος της θερμότητας είναι από την εστία, αλλά καθυστερεί να την δώσει. Το αν αξίζει είναι προσωπική απόφαση :unsure:


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77970 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

ragavelas έγραψε:

MICK έγραψε:

ragavelas έγραψε: Τωρα ειναι Φ160 1 μετρο, 45αρα γωνια, 30 ποντους, 45 γωνια και μετα ανοιγει σε φ250.
Απλά επειδή έχω τις γωνίες σε Φ160 και 1 μέτρο Φ160 σκέφτομαι να παραγγειλω (θα στοιχίσει και λιγότερο) τον εναλλάκτη σε Φ160/Φ200 και μετά συνεχιζω με γωνία Φ160 πάλι φωνία Φ160 και μετά Φ250. Απλά σκεφτόμουν μήπως αυτος ο μισός πόντος που χάνεται σε σχέση με το Φ200/Φ250 παίξει ρόλο.

Η καμινάδα κάπου εκεί είναι, 7-8 μέτρα.

Δεν νομίζω ότι θα υπάρχει πρόβλημα.Μόνο πάρε τις σωστές διαστάσεις στο ύψος του εναλάκτη. Όμως με Φ250 που είναι η καμινάδα σου μετά τις γωνίες των Φ160, πρέπει να έχεις μεγάλο ελκυσμό. Έχεις μεγάλη κατανάλωση σε ξύλα;; Εγώ σε συνολικό ύψος καμινάδας 4 μέτρα έχω Φ200.


Μπα, μεγαλη καταναλωση δεν θα έλεγα ότι έχω. Ισα ίσα που καίω και λίγα θα έλεγα, βεβαια σιγά το κρύο που έχουμε στα Χανιά. Πάντως σκέφτομαι να βάλω κάνα τάμπερ πανω πάνω στην καμινάδα. Θα ήθελα να μετρήσω τον ελκυσμό να δω κατά πόσο υπερβαίνει τις τιμές που δίνει ο κατασκευαστής.

Και εγώ δεν μπορώ να πω ότι έχω μεγάλη κατανάλωση σε ξύλα. Δεν πρέπει να καίω τα 2.7kg/hour. Δηλαδή το υπολειτουργώ. Ίσως επειδή και εδώ που μένω, δεν έχουμε ιδιαίτερο κρύο. (μπορεί να μην κρυώνω πολύ) Ναι αν έχεις μεγάλο ελκυσμό πρέπει να βάλεις τάμπερ καμινάδας. Υπάρχει αναφορά σχετικά με αυτό πριν από μερικά post εδώ. Βέβαια αν κατάλαβα καλά αναφέρεις ότι θα το τοποθετήσεις πάνω πάνω. Θα σε βολεύει να το τοποθετήσεις εκεί;;;; Αν για κάποιο λόγω θέλεις να αλλάξεις τον ελκυσμό, θα πρέπει να βγαίνεις από τον σπίτι.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78000 από degeor
Απαντήθηκε από degeor στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Stathisdio έγραψε: Ηouse πρόβλημα η σόμπα για παιδιά...
Stavrax άρα μάλλον θα πρέπει να το αφήσω για τώρα και βλέπουμε... Είναι τόσο μεγάλο το κόστος του εναλλάκτη;;; αξίζει δηλαδή το value for money;

Ευχαριστώ και τους δυο σας. :)

Θα στο πω και εγώ όπως στο είπαν και πολλοί ακόμη, πάρε σόμπα αυτό πρέπει να κάνεις. Μένεις σε ενοίκιο, θα φτιάξεις τζάκι σε ξένο σπίτι;;;; Ένας φίλος μου σε αντίστοιχη περίπτωση με σένα,σε ενοίκιο και δύο παιδιά 3 και 7 χρόνων πήρε σόμπα και σώθηκε. Τώρα για τα παιδιά που λες αν η σόμπα είναι διπλού τοιχώματος δεν καίει αν την πιάσεις στα πάγια ή πίσω, μόνο μπροστά στο τζάμι, δουλεύει με φυσική ροή αέρα, όμως και στο τζάκι αν ακουμπήσεις μπροστά στο τζάμι δεν θα καείς;;;; Αυτός ο φίλος πήρε μια skladova βουλγάρικη με πυρότουβλα - αερόθερμη στα 470Ε από Θεσσαλονίκη και 15Ε μεταφορικά αλλά υπάρχουν και ποιο φθηνά μοντέλα, εδώ Νότια Πελλοπόνησο του ζήταγαν 630Ε για το ίδιο μοντέλο. Μην διαθέτεις πολλά λεφτά σε ξένο σπίτι και πάρε κάτι που θα μπορείς εύκολα να το πάρεις και να φύγεις. Ξύλα οι σόμπες δεν καίνε πολλά, λιγότερα από τα τζάκια και στις περισσότερεσ περιπτώσεις μεγαλύτερη απόδοση για ενιαίο χώρο. Αυτός ο φίλος δεν έβαλε κάτι άλλο για θέρμανση και σε διαμέρισμα του 85 με μονά τζάμια 120τμ και η σόμπα στο κέντρο του σπιτιού έχει στα πιο απομακρυσμένα δωμάτια 19-20 βαθμούς με όταν κάνει αρκετό κρύο (η σόμπα τότε ανάβει απο τις 10-11 το πρωί).

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78001 από degeor
Απαντήθηκε από degeor στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Stathisdio έγραψε: Ηouse πρόβλημα η σόμπα για παιδιά...
Stavrax άρα μάλλον θα πρέπει να το αφήσω για τώρα και βλέπουμε... Είναι τόσο μεγάλο το κόστος του εναλλάκτη;;; αξίζει δηλαδή το value for money;

Ευχαριστώ και τους δυο σας. :)

Ξέχασα να πω η σόμπα δεν τοποθετήθηκε μέσα σε τζάκι, γιατί δεν υπήρχε. Δεν είναι απαραίτητο να την τοποθετήσεις μέσα στο τζάκι αν είσαι τελευταίο όροφο την βγάζεις και σε άλλο σημείο. Άλλος πάλι συνάδελφος σε μονοκατοικία ΄έβαλε΄ στην άκρη το απλό τκάκι που είχε και σε άλλο σημείο έβγαλε νέα καπνοδόχο σε μια γαλλική σόμπα Supra (αρκετά ακριβή αυτή όμως)

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78189 από doukas
Απαντήθηκε από doukas στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλημερα θα ηθελα να ρωτησω τι διαστασεις για περσιδες πρεπει να ανοιξω στην φουσκα και κατω χαμηλα,οπως εγραψα σε αλλο ποστ εχω ξεκινηση την εγκατασταση μια κασετας ecostar.Ξερετε καποιο σαιτ να τις παρραγειλω για μενω σε επαρχια .
Καμια ιδεα να πιασω τον πετρομβαβακα στον τοιχο αριστερα και δεξια στο σημειο που δεν εχει αλουμινοχαρτο και φενεται το σωμα του πετρομβαβακα?

Ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78201 από degeor
Απαντήθηκε από degeor στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

doukas έγραψε: Καλημερα θα ηθελα να ρωτησω τι διαστασεις για περσιδες πρεπει να ανοιξω στην φουσκα και κατω χαμηλα,οπως εγραψα σε αλλο ποστ εχω ξεκινηση την εγκατασταση μια κασετας ecostar.Ξερετε καποιο σαιτ να τις παρραγειλω για μενω σε επαρχια .
Καμια ιδεα να πιασω τον πετρομβαβακα στον τοιχο αριστερα και δεξια στο σημειο που δεν εχει αλουμινοχαρτο και φενεται το σωμα του πετρομβαβακα?

Ευχαριστω

Σου έγραψα κάτι για τα ερωτήμαρα σου στην προηγούμενη σελίδα ΄385΄ καμιά 10 μηνύματα πριν. Τώρα για το πετροβάμβακα ή τον χωνεύεις σε στρωτήρα και τον αφήνεις έτσι ή ακόμη καλύτερα επιπλέον αφαιρείς κομμάτι πετροβάμβακα από τις άκρες και χειρίζεις το αλουμινόφιλλο προς τα μέσα

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": doukas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.516 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ