Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77687 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@Stathisdio
Η εστία που βλέπεις δίνει 14kw και ο εναλλάκτης το πολύ 1.5 με περίπου το ίδιο κόστος. Η ινοξ καμινάδα μονής ραφής βγαίνει κάπου 15 το μετρο και άλλα τόσα οι γωνίες. Περίπου 100 θα σου στοιχίσει η κατασκευή της φούσκας. Οι περσίδες, ακόμα και με πατέντα να γίνουν,το πενηντάρικο θα το φτάσουν. Οπότε τα 700 τα έχεις ξεπεράσει.
Αν βοηθάει λίγο η διαρρύθμιση οι αγωγοί δεν είναι απαραίτητοι.
Για την εγκατάσταση τώρα, τα πυρότουβλα και η μετόπη δεν γκρεμίζονται, με λίγο ζόρι η εστία θα περάσει. Σπάς μόνο τη φούσκα και φτιάχνεται ο θερμοθάλαμος από τα πυρότουβλα και πάνω. Από κάτω ανοίγεις τρύπα με φ100 για παροχή εξωτερικού αέρα αναπλήρωσης και περσίδα 20*20 από μπροστά για να μπορεί να περνάει ο αέρας δωματίου και να έχεις την φυσική ροή.
Αν μπορέσεις να τον πείσεις να γίνει η μετατροπή και να συμμετέχει κάπως και στα έξοδα θα είναι το ιδανικό. Και οι δύο θα έχετε κέρδος! Εσείς θα ζεστένεσται οικονομικά και θα είναι και ενεργειακά αναβαθμισμένο το σπίτι.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77707 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Stathisdio
Αφου λες οτι εχεις ξυλα , εχεις σκεφτεί την λύση μικρής σομπας ??? Να περναει το μπουρι μεσα απ το τζακι , και να ειναι χύμα μπροστα απ το τζακι ??? Αι και το καλοκαιρι την βγαζεις !!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77708 από doukas
Απαντήθηκε από doukas στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλημέρα,συγχαρητήρια για φόρουμ που έχετε δημιουργήσει και βοηθάτε κόσμο και κοσμάκη.Θα ήθελα να σας κάνω και εγώ κάποιες ερωτήσεις.Μου χάρισαν μια κασέτα ecostar της drill(ο γαμπρός μου έβαλε υδραυλικό τζάκι και την χάρισε χεχεχε),θα ήθελα να φτιάξω θερμοθαλαμο σε μια υπάρχουσαφούσκα από γυψοσανιδα .
1)ο πετρομβαβακας με αλουμίνιο της fibran κάνει?είναι 40mm χαλί?μήπως εδεν είμαι και τόσο καλός για την υγεία φεύγουν ίνες και τις βρίσκω στο χώρο μου?είδα ότι στα πλαϊνά δεν υπάρχει αλουμίνιο
2)περσιδες εκτόνωσης πόσο μεγάλες να είναι?
3)φ200 για εξωτερικό αέρα είναι οκ?
Δεν εχω εγχειρίδιο το ψάχνω στο νετertyuKn

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77775 από ragavelas
Απαντήθηκε από ragavelas στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ston εναλλάκτη (Φ200/Φ250) οι στάνταρ διαστάσεις εισόδου/εξόδου είναι Φ100 ή Φ125;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77858 από degeor
Απαντήθηκε από degeor στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

doukas έγραψε: Καλημέρα,συγχαρητήρια για φόρουμ που έχετε δημιουργήσει και βοηθάτε κόσμο και κοσμάκη.Θα ήθελα να σας κάνω και εγώ κάποιες ερωτήσεις.Μου χάρισαν μια κασέτα ecostar της drill(ο γαμπρός μου έβαλε υδραυλικό τζάκι και την χάρισε χεχεχε),θα ήθελα να φτιάξω θερμοθαλαμο σε μια υπάρχουσαφούσκα από γυψοσανιδα .
1)ο πετρομβαβακας με αλουμίνιο της fibran κάνει?είναι 40mm χαλί?μήπως εδεν είμαι και τόσο καλός για την υγεία φεύγουν ίνες και τις βρίσκω στο χώρο μου?είδα ότι στα πλαϊνά δεν υπάρχει αλουμίνιο
2)περσιδες εκτόνωσης πόσο μεγάλες να είναι?
3)φ200 για εξωτερικό αέρα είναι οκ?
Δεν εχω εγχειρίδιο το ψάχνω στο νετertyuKn

Edilkamin ecostar μάλλον θα εννοείς.... Στο επίσημο site της edilkamin θα βρεις το manual είναι στα ιταλικά, και με μια απλή αναζήτηση στο google κάποια στιγμή που είχα ψάξει θυμάμε το είχα βρεί εύκολα και στα ελληνικά. Για το 1 και 2 ερώτημα ξεκίνα λίγο με το τοπικ <Παρουσιάστε το τζακι σας> θα σε βοηθήσει αρκετά

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77921 από Stathisdio
Απαντήθηκε από Stathisdio στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ηouse πρόβλημα η σόμπα για παιδιά...
Stavrax άρα μάλλον θα πρέπει να το αφήσω για τώρα και βλέπουμε... Είναι τόσο μεγάλο το κόστος του εναλλάκτη;;; αξίζει δηλαδή το value for money;

Ευχαριστώ και τους δυο σας. :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.557 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ