Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #55456 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

vasilisgr έγραψε: το δικο μου δεν εχει καθολου κενο μεταξυ εστια και μαρμαρου κατω...ειναι σοβαρο αυτο ??? να το βγαλω και να το βαλω πιο χαμηλα να εχει 1 ποντο αερα?

και η αλλη αποσταση εστια και γυψοσανιδας μπροστα ειναι μικροτερη.Εχω αερα 1-2 ποντους αλλα αυτο δεν αλλαζει.

Κανονικά και για καλύτερο αερισμό της εστίας θέλει λίγο σήκωμα. Το σημαντικότερο πρόβλημα στην εγκατάσταση σου νομίζω όμως ότι είναι το σφράγισμα στο κούτελο από εκεί και για αποφυγή προβλημάτων πρέπει να ανοιχτεί.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #55459 από vasilisgr
Απαντήθηκε από vasilisgr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Stavrax έγραψε:

vasilisgr έγραψε: το δικο μου δεν εχει καθολου κενο μεταξυ εστια και μαρμαρου κατω...ειναι σοβαρο αυτο ??? να το βγαλω και να το βαλω πιο χαμηλα να εχει 1 ποντο αερα?

και η αλλη αποσταση εστια και γυψοσανιδας μπροστα ειναι μικροτερη.Εχω αερα 1-2 ποντους αλλα αυτο δεν αλλαζει.

Κανονικά και για καλύτερο αερισμό της εστίας θέλει λίγο σήκωμα. Το σημαντικότερο πρόβλημα στην εγκατάσταση σου νομίζω όμως ότι είναι το σφράγισμα στο κούτελο από εκεί και για αποφυγή προβλημάτων πρέπει να ανοιχτεί.




σφραγισμα στο κουτελο....που ακριβως εννοεις?συγνωμη δεν καταλαβα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #55467 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@vasilisgr


Μιλάω για τον τρόπο που έχει κλείσει το "μαστόρι" την εστία με λαμαρίνα :huh:
Από την μέχρι τώρα χρήση δεν έχεις παρατηρήσει την πολύ μεγάλη θερμοκρασία στο υτον στη μετόπη?


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #55484 από vasilisgr
Απαντήθηκε από vasilisgr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
για το θερμοθαλαμο λες...ειναι λαθος???

τι πρεπει να κανω???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #55502 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@zena
Έτσι είσαι εντάξει?
Σου λύθηκαν τα προβλήματα?

Και by the way στο φόρουμ είχα την εντύπωση ότι βοηθάμε ο ένας τον άλλον για τεχνικά θέματα και όχι για την αισθητική.
Ακόμα πιστεύω ότι οφείλεις μια συγνώμη σε παντελώς άγνωστους που ενώ προσπαθούν με ένα πληκτρολόγιο να σε βοηθήσουν, με τον τρόπο σου τους μειώνεις. :(


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": liakjim

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #55504 από pduke
Απαντήθηκε από pduke στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Δεν θα αρχίσω τις ευχαριστίες, θα το κάνω στην τελική παρουσίαση. Όμως χάρη σε σας αυτή τη στιγμή κέρδισα πίσω το δικαίωμα να έχω ζέστη στο σπίτι μου.Αυτό είναι ανεκτίμητο όσο και αναπάντεχο δώρο από μια κοινότητα που πάτησε πάνω σε εκείνο το συγκλονιστικό ποστ της πρώτης σελίδας του Αστέρη όπου σε 3 παραγράφους περιγράφει με τον πιο απλό τρόπο(διαφημιστές θα πλήρωναν χρυσάφι)αυτό που όλοι ψάχναμε χωρίς να ξέρουμε καν τι είναι!και απλώθηκε από πληκτρολόγιο σε πληκτρολόγιο και από τζάκι σε τζάκι!
Παίδες, σας ευγνωμονώ!
βέβαια έχω πολύ δουλειά ακόμα
τι έγινε όμως?






Μετά από απίστευτα λάθη, τρελό χάσιμο χρόνου και μοναδική ταλαιπωρία έφτασα μέχρι ... τις γυψοσανίδες..! και τις ξήλωσα!οπότε θα μείνω εδώ για κάποιο διάστημα μέχρι να αποφασίσω πως και τι ακριβώς θα κάνω γιατί κάηκα από πρώτο χέρι. πονάνε τα κόκκαλά μου, η μέση μου και η τσέπη μου!
την πάτησα σαν παιδάκι και φταίω 100%
φτιάξαμε το παρακάτω το οποίο περιμένει επιπλέον κανάλια, γυψοσανίδα και πρόσοψη από την αρχή.
Πέραν των λαθών στην κατασκευή το θέμα είναι ότι έχω τζάκι που δουλεύει και ζεσταίνει :
- ενιαίο χώρο 60τμ
- +δωμάτιο
- + μπάνιο
- + ανεβαίνει πάνω από άνοιγμα 4 μέτρων σε διάδρομο 6 μέτρων ύψους 3.55 που βλέπει
- 1 δωμάτιο
- και 1 μπάνιο (έχω κλείσει 3 χώρους επάνω)
με 21 βαθμούς αυτή τη στιγμή 6 μέτρα μακριά από το τζάκι και 19 επάνω, ενώ έξω έχει 8
Ναι δεν είναι φούρνος αλλά είναι πολλά τα κυβικά κύριοι και οι απώλειες λεπτές, τσαχπίνες και πανταχού παρούσες!
Το σπίτι ήταν στους 13 για 4 μέρες. έχω αρχίσει τα κλεισίματα τρυπών σε κουφώματα, πόρτες κλπ.(με μπαρμπανίκιες μεθόδους) και πάει καλά.
αν όλα πάνε όπως τα περιμένω θα πάρω 2 βαθμούς πάνω στην πορεία.

Διαπιστώσεις
- Το invicta δουλεύει κανόνι, αν και έχω απορίες.
- το σπίτι έχει σάντουιτς τοιχους με υαλοβάμβακα/μονιαλ ανέπαφο από το 1978!
- μην κάνεις δουλειες με φίλους φίλων!
- το αθορυβο βαντιλατερ δεν είναι αθόρυβο
- όταν έχεις ανοικτό τον κώνο μπορεί να πέσει ο παπαγάλος σου μέσα!!!

απορίες
- με το κλείσιμο του κώνου θα έχω μείωση θέρμανσης?
- ο ινβίκτας μου έβαγε 6,5 κιλά ξύλα σε 2 ώρες με την εισαγωγή στο κλειστό.... όταν λέω τα έκαψε εννοώ τα έσπασε σε κάρβουνα. μήπως χάνω??? αν χάνω θα το χάσω!!!!!
- δεν έχω καταλάβει κάτω από ποιες προϋποθέσεις επιτυγχάνεται δευτερογενής καύση. βλέπω συχνά πυκνά να συμβαίνει αλλά δεν καταλαβαίνω το πότε.τα ξύλα μου είναι στο 15-20% αλλά πρέπει να παίζει ρόλο και η τοποθέτηση των ξύλων μέσα στην εστία
- έχουμε τόπικ με γυψοσανίδες στο φόρουμ?


οπότε, προς τα μέλη της πρωταθλήτριας ομάδας σκυταλοδρομίας:Γιάννη, Νίκο, Σταύρο και husein Asterolt
ο καφές καλά μου παιδιά θα αργήσει λίγο ακόμα(γιατί ντρέπομαι για την κατασκευή, είναι απαράδεκτη!αφού έλεγα να το περάσω ένα photoshopάκι πριν ανεβάσω τη φωτό) εκτός και αν το έχετε για επαγγελματικό meeting .. αναψυχής για ανταλλαγή απόψεων μπροστά στον ασθενή! όπως και να έχει η πόρτα αυτού του σπιτιού είναι ανοιχτή πια για σας και δεν κλείνει.

Ναι έβαλα το τζάκι μου στο προφίλ μου και έτσι ξέρεις για τι πράγμα μιλάω!!
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by pduke.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GT, Stavrax, DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.445 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ