Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #55315 από Zena
Απαντήθηκε από Zena στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Stavrax έγραψε: @zena
Άρα για την είσοδο αέρα δωματίου σου χρειάζεσαι μια περσίδα με 20x12 τουλάχιστον. Όσο για τους εύκαμπτους αν το γράφει στο pdf μπορείς φυσικά να το δοκιμάσεις και μετά να μας γράψεις και για τον τρόπο που θα λειτουργήσει :) Εγώ πάντως θα το έκανα με τον τρόπο που σου περιγράφω παραπάνω. Κάπως έτσι έχω τοποθετήσει το δικό μου (foyer-εναλλάκτης με βεβιασμένη) και η θερμοκρασία της φυσικής ροής είναι το ανώτερο 95°C, ενώ με τους εύκαμπτους η βεβιασμένη ανακατεύει τον αέρα στον χώρο και έτσι δεν έχω μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας πάτωμα-ταβάνι.

Οπότε ας τα κάνουμε σούμα: εισαγωγές (2χ80=160) από το σήκωμα της εστίας 2 cm + (120φ=113) μας κάνουν 273.Έομένως μας υπολείπονται περίπου 127 για να πιάσουμε τα 400,πράγμα που μπορούμε να το πετύχουμε με μία περσίδα φ120 στην ποδιά. Σωστά;;;
Πάμε τώρα και στις εξαγωγές:Θα βγάλω μία ενιαία περσίδα στους 65 πόντους ύψος , εκεί δλδ που λέει και το PDF . Στις άκρες θα κουμπώσω τους δύο αεραγωγους και στη μέση θα αφήσω κενό για εκτόνωση, το οποίο πρέπει λογικά να ισούται με το γινόμενο ( Εμβαδόν εισαγωγών χ 2,5)= 400χ 2,5 =1000, σωστά;;;;και λέω επί 2,5 και όχι επί 4 που λέει το PDF γιατί μέρος του εισαγώμενου αέρα θα έρχεται από έξω και θα είναι σχετικά παγωμένος οπότε μάλλον δεν θα έχω θέμα υπερθέρμανσης της φούσκας ώστε να χρειαστώ μεγαλύτερη εκτόνωση...Σωστά;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #55351 από barbanikos
Απαντήθηκε από barbanikos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Zena
Έχεις πολλές και εύλογες ερωτήσεις όμως.....
Αν έρθει ο αέρας κάτω από την εστία πολύ φοβάμαι πως δεν θα μπορούν να εκκινήσουν τα μοτέρ αυτόματα γιατί θα κρυώνει η εστία από κάτω.
Τονίζω πως αυτό είναι υπόθεση, αλλά αν αναλογιστούμε πως ο θερμοστάτης είναι στο κάτω μέρος της εστία και το σχέδιο εγκατάστασης δείχνει πως είναι τα 2/3 της εστίας πάνω σε βάση τότε μπορεί να είναι πιθανό.
Επίσης στην δική μου εγκατάσταση τον αέρα τον φέρνω από μπροστα δεξιά, έχω μάλιστα την υποψία πως της ημέρες που φυσούσε, έμπαινε κύμα αέρα με δύναμη με αποτέλεσμα να μην μπορεί να πιάσει θερμοκρασία η εστία στο συγκεκριμένο σημείο και να μην μπαίνουν σε λειτουργία τα μοτέρ αυτόματα.
Έκλεισα την είσοδο εξωτερικού αέρα και είμαι σε πειραματισμό για να δω τι γίνετε.
Περιμένω να δω τι θα γίνει με τον τεχνικό για τον έλεγχο του θερμοστάτη οπότε βλέπουμε….πάντως το όλο σενάριο το βλέπω πολύ πιθανό.

Αν τηρήσεις τις διαστάσεις που σου δίνει ο κατασκευαστείς θα έχεις πάρα πολύ καλή φυσική ροη και αποτέλεσμα.
Να επιδιώξεις να αφήσεις το κενό μπροστά στο πάνω μέρος της μετόπη.
Εγώ δεν το έκανα επειδή είχα πρόβλημα στην εγκατάσταση και έχω υπερθέρμανση της μετόπης.
Οι έξοδοι της βεβιασμένης ροής δεν βγάζουν ποσότητα αέρα περισσότερη από την βεβιασμένη.
Το μεγαλύτερο μέρος της βεβιασμένης ροής μπορώ να πω το 80% βγαίνει από τις κατά μήκος γρίλιες πάνω από την πόρτα.
Αυτόν το όγκο θερμού αέρα θα τον έχεις μπροστά στο τζάκι και χαμηλά.
Όσο αφορά την μετάφραση που έκανες στο Γαλλικό κείμενο που εγώ δεν μπόρεσα να κάνω παρότι προσπάθησα θα σου πω τι διαπίστωσα.
Στην διάρκεια τοποθέτησης στο σπίτι για δύο μέρες το κάψαμε δοκιμαστικά χωρίς να κλείσουμε την γυψοσανίδα και χωρίς να μπουν οι δύο μπούκες.
Παρατήρησα πως από τα ανοίγματα της βεβιασμένης ροής δεν έβγαινε ποσότητα αέρα και έβγαινε το 80% περίπου από μπροστά, όπως είπα παραπάνω.
Επίσης είχε μία πολύ μεγάλη φυσική ροη που την αισθανόμουν στα 5m.
Τι θα έκανα αν το ξαναέβαζα?
Θα εφάρμοζα το σχέδιο του κατασκευαστή, ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ, με όλες της διαστάσεις που υποδεικνύει για την βάση και τα περιμετρικά ανοίγματα.
Για το κώνο/θερμοθάλαμο θα τον έκανα μεγαλύτερο από οσο λέει.
Η θερμοκρασίες της καμινάδας είναι πάρα πολύ μεγάλες και είναι καλό να τις εκμεταλλευτείς.
Μάλιστα αν δεν κάνω λάθος κάπου πρέπει να λέει στο PDF πως είναι οι ελάχιστες διαστάσεις που πρέπει να γίνει….σωστά?
Τον εξωτερικό αέρα θα τον έβγαζα από κάτω μόνο αν έκανα την βάση που δείχνει ο κατασκευαστείς, αλλιώς αν μπορείς κατεύθυνέ τον κάπου στα πλάγια και πίσω της εστίας, δεξιά αριστερά.
Επίσης βάλε στην είσοδο του εξωτερικού αέρα τάμπερ (καλά το λέω?) για να ρυθμίζεις την ποσότητα που θα μπει, θα χρειαστεί ειδικά τις πολύ κρύες μέρες.

Με τα νούμερα δεν τα πηγαίνω καλά σήμερα….το κεφάλι μου έχει φύγει :( ….να με συμπαθάς θα τα δω αύριο και θα σου πω.
B)


......έκανα κάποιες διορθώσεις στο κείμενο........μετα απο κάποια λεπτα. :oops:

Invicta Insert 800Vt turbo
Και τα μυαλά στα κάγκελα….
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by barbanikos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #55427 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@zena
Οι διαστάσεις που δίνει ο κατασκευαστής είναι οι ελάχιστες. Αν ψάχνεις τρόπο να τις περιορίσεις αργότερα θα ψάχνεις τρόπο για να τις διορθώσεις :( .
Τις περσίδες να μην τις βάλεις στους 65 πόντους γιατί τότε θα πρέπει να φτιαχτεί πατάρι χαμηλά, αφήνοντας ανεκμετάλευτη την ζέστη από την καμινάδα.
Αν οι διατομές γίνουν μεγαλύτερες, θα έχεις μεγαλύτερη ροή με χαμηλότερη θερμοκρασία. Κατά την γνώμη μου έτσι είναι και καλύτερα. Οι διαστάσεις που θα έβαζα εγώ είναι:



Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #55443 από vasilisgr
Απαντήθηκε από vasilisgr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
το δικο μου δεν εχει καθολου κενο μεταξυ εστια και μαρμαρου κατω...ειναι σοβαρο αυτο ??? να το βγαλω και να το βαλω πιο χαμηλα να εχει 1 ποντο αερα?

και η αλλη αποσταση εστια και γυψοσανιδας μπροστα ειναι μικροτερη.Εχω αερα 1-2 ποντους αλλα αυτο δεν αλλαζει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #55447 από Zena
Απαντήθηκε από Zena στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

barbanikos έγραψε: Zena
Έχεις πολλές και εύλογες ερωτήσεις όμως.....
Αν έρθει ο αέρας κάτω από την εστία πολύ φοβάμαι πως δεν θα μπορούν να εκκινήσουν τα μοτέρ αυτόματα γιατί θα κρυώνει η εστία από κάτω.
Τονίζω πως αυτό είναι υπόθεση, αλλά αν αναλογιστούμε πως ο θερμοστάτης είναι στο κάτω μέρος της εστία και το σχέδιο εγκατάστασης δείχνει πως είναι τα 2/3 της εστίας πάνω σε βάση τότε μπορεί να είναι πιθανό.
Επίσης στην δική μου εγκατάσταση τον αέρα τον φέρνω από μπροστα δεξιά, έχω μάλιστα την υποψία πως της ημέρες που φυσούσε, έμπαινε κύμα αέρα με δύναμη με αποτέλεσμα να μην μπορεί να πιάσει θερμοκρασία η εστία στο συγκεκριμένο σημείο και να μην μπαίνουν σε λειτουργία τα μοτέρ αυτόματα.
Έκλεισα την είσοδο εξωτερικού αέρα και είμαι σε πειραματισμό για να δω τι γίνετε.
Περιμένω να δω τι θα γίνει με τον τεχνικό για τον έλεγχο του θερμοστάτη οπότε βλέπουμε….πάντως το όλο σενάριο το βλέπω πολύ πιθανό.

Αν τηρήσεις τις διαστάσεις που σου δίνει ο κατασκευαστείς θα έχεις πάρα πολύ καλή φυσική ροη και αποτέλεσμα.
Να επιδιώξεις να αφήσεις το κενό μπροστά στο πάνω μέρος της μετόπη.
Εγώ δεν το έκανα επειδή είχα πρόβλημα στην εγκατάσταση και έχω υπερθέρμανση της μετόπης.
Οι έξοδοι της βεβιασμένης ροής δεν βγάζουν ποσότητα αέρα περισσότερη από την βεβιασμένη.
Το μεγαλύτερο μέρος της βεβιασμένης ροής μπορώ να πω το 80% βγαίνει από τις κατά μήκος γρίλιες πάνω από την πόρτα.
Αυτόν το όγκο θερμού αέρα θα τον έχεις μπροστά στο τζάκι και χαμηλά.
Όσο αφορά την μετάφραση που έκανες στο Γαλλικό κείμενο που εγώ δεν μπόρεσα να κάνω παρότι προσπάθησα θα σου πω τι διαπίστωσα.
Στην διάρκεια τοποθέτησης στο σπίτι για δύο μέρες το κάψαμε δοκιμαστικά χωρίς να κλείσουμε την γυψοσανίδα και χωρίς να μπουν οι δύο μπούκες.
Παρατήρησα πως από τα ανοίγματα της βεβιασμένης ροής δεν έβγαινε ποσότητα αέρα και έβγαινε το 80% περίπου από μπροστά, όπως είπα παραπάνω.
Επίσης είχε μία πολύ μεγάλη φυσική ροη που την αισθανόμουν στα 5m.
Τι θα έκανα αν το ξαναέβαζα?
Θα εφάρμοζα το σχέδιο του κατασκευαστή, ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ, με όλες της διαστάσεις που υποδεικνύει για την βάση και τα περιμετρικά ανοίγματα.
Για το κώνο/θερμοθάλαμο θα τον έκανα μεγαλύτερο από οσο λέει.
Η θερμοκρασίες της καμινάδας είναι πάρα πολύ μεγάλες και είναι καλό να τις εκμεταλλευτείς.
Μάλιστα αν δεν κάνω λάθος κάπου πρέπει να λέει στο PDF πως είναι οι ελάχιστες διαστάσεις που πρέπει να γίνει….σωστά?
Τον εξωτερικό αέρα θα τον έβγαζα από κάτω μόνο αν έκανα την βάση που δείχνει ο κατασκευαστείς, αλλιώς αν μπορείς κατεύθυνέ τον κάπου στα πλάγια και πίσω της εστίας, δεξιά αριστερά.
Επίσης βάλε στην είσοδο του εξωτερικού αέρα τάμπερ (καλά το λέω?) για να ρυθμίζεις την ποσότητα που θα μπει, θα χρειαστεί ειδικά τις πολύ κρύες μέρες.

Με τα νούμερα δεν τα πηγαίνω καλά σήμερα….το κεφάλι μου έχει φύγει :( ….να με συμπαθάς θα τα δω αύριο και θα σου πω.
B)


......έκανα κάποιες διορθώσεις στο κείμενο........μετα απο κάποια λεπτα. :oops:

ASTERIS καλησπέρα!Εδώ και δύο σελίδες (336-337) έχω ξεκινήσει έναν διάλογο με έναν συμφορουμίτη- να ´ναι καλά ο άνθρωπος για το άμεσο ενδιαφέρον που έδειξε και για τον χρόνο που σπατάλησε-σχετικά με την τοποθέτηση κασέτας salgueda 800gv που αγόρασα . Η αλήθεια είναι ότι αισθητικά οι περσίδες με χαλάνε κάπως και έτσι μου έρχεται να μην κάνω θερμοθάλαμο και απλά να φυσά από τις ενσωματωμένες γρίλιας της εστίας....Θα έχω μεγάλες απώλειες στην απόδοση; Και αν ναι, πόσο % αυξάνεται η απόδοση αν κάνω τελικά θερμοθάλαμο-περσίδες κτλ...Γιατί αν είναι για 10-15% τότε ίσως να μην αξίζει τελικά....Σε παρακαλώ πολύ, κάνε τον κόπο και διάβασε αυτά που έγραψα από την σελ 336 και μετά, και αν μπορείς Help me a little bit....Παρεπιπτόντως, ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Stavrax για τον χρόνο και τις συμβουλές και συγγνώμη για τον πονοκέφαλο :ohmy:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #55451 από Zena
Απαντήθηκε από Zena στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Stavrax έγραψε: @zena
Οι διαστάσεις που δίνει ο κατασκευαστής είναι οι ελάχιστες. Αν ψάχνεις τρόπο να τις περιορίσεις αργότερα θα ψάχνεις τρόπο για να τις διορθώσεις :( .
Τις περσίδες να μην τις βάλεις στους 65 πόντους γιατί τότε θα πρέπει να φτιαχτεί πατάρι χαμηλά, αφήνοντας ανεκμετάλευτη την ζέστη από την καμινάδα.
Αν οι διατομές γίνουν μεγαλύτερες, θα έχεις μεγαλύτερη ροή με χαμηλότερη θερμοκρασία. Κατά την γνώμη μου έτσι είναι και καλύτερα. Οι διαστάσεις που θα έβαζα εγώ είναι:

Τα ενσωματωμένες βεντιλατέρ της κασέτας δεν μπορούν να σπρώξουν όμως τον αέρα σε τέτοιο ύψος που μου δείχνεις...δεν νομίζω να έχουν την δύναμη...έχουν ισχύ 150κυβμ/ώρα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.478 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ