Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #54155 από legend7ts
Απαντήθηκε από legend7ts στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Μπορει ένας φίλος που έχει το σελενικ και είχε τροχησει λίγο το συρταρακι να το βγάλει μια φωτό να το δούμε πως φαίνεται πριν επιχειρήσουμε γιατι δεν ειναι βολικό να ανοίγεις την πόρτα ενω καίει η φωτια να το αδειαζεις

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #54160 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Σοβαρευτείτε που κάθεστε και τροχίζετε το συρτάρι. Αν θες να το βγάλεις τελείως την ώρα που καίει, ανοίγεις την πόρτα 10cm, βγαίνει το συρτάρι και μετά την ξανακλείνεις. Και αν γίνετε πιό τακτικοί με το άδειασμα, αυτό θα χρειαστεί να το κάνετε 3-4 φορές τον χρόνο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #54190 από YiannisCris
Απαντήθηκε από YiannisCris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
προς το κ. Αστέρη,
Έχω ένα προκατασκευασμένο τζάκι με διαστάσεις (Π,Υ,Β) 80,55,50 και ψάχνω κασέτα που να χωρά σε αυτές τις διαστάσεις. Το τζάκι είνα σε ενιαίο χώρος 35 τμ και το σπίτι συνολικά 100 τμ.

Έχω βρει διάφορες μάρκες μεταξύ των οποίων
1.Lanordica 80 crystal ventilato,
2. Jolly mec MAXI C
3. Lotus 470w (Δανέζικη εταιρία που αντιπροσωπεύει κάποιος στην Λαμία) αλλά δεν ξέρω πόσο αξιόπιστη μάρκα είναι.
4. NordPeis (που θα την προτιμούσα -λένε οτι είναι η ποιο αξιόπιστη- Ισχύει?) αλλά δεν ξέρω ποιο μοντέλο κάνει στις διαστάσεις μου ή είναι κοντά.

Θεωρώ σημαντική την άποψη σας η τυχόν άλλη πρόταση,

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #54216 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

YiannisCris έγραψε: προς το κ. Αστέρη,
Έχω ένα προκατασκευασμένο τζάκι με διαστάσεις (Π,Υ,Β) 80,55,50 και ψάχνω κασέτα που να χωρά σε αυτές τις διαστάσεις. Το τζάκι είνα σε ενιαίο χώρος 35 τμ και το σπίτι συνολικά 100 τμ.

Έχω βρει διάφορες μάρκες μεταξύ των οποίων
1.Lanordica 80 crystal ventilato,
2. Jolly mec MAXI C
3. Lotus 470w (Δανέζικη εταιρία που αντιπροσωπεύει κάποιος στην Λαμία) αλλά δεν ξέρω πόσο αξιόπιστη μάρκα είναι.
4. NordPeis (που θα την προτιμούσα -λένε οτι είναι η ποιο αξιόπιστη- Ισχύει?) αλλά δεν ξέρω ποιο μοντέλο κάνει στις διαστάσεις μου ή είναι κοντά.

Θεωρώ σημαντική την άποψη σας η τυχόν άλλη πρόταση,

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Στη παρουσίαση του κάθε τζακιού μέσα στο internet 'η από προσπέκτους αναγράφονται οι εξωτερικές διαστάσεις. Από εκεί θα καταλάβεις πιο τζάκι είναι πιο κοντά στις διαστάσεις σου. Όμως αναφέρεις τη nordica που είναι 9Kw & jolly mec που είναι 24Kw. Μεγάλη διαφορά μεταξύ τους. Δεν γνωρίζω για τις άλλες. Αν θέλεις να θερμάνεις όλο το σπίτι (100μ2) τότε το τζάκι πρέπει να είναι περ. 14Kw. Το 9Kw είναι μικρό, το 24Kw είναι υπερβολικά μεγάλο. Αν όμως θέλεις να θερμαίνεις τα 35 μ2 και ταυτόχρονα να σου ζεσταίνονται και κάποιοι παραπλήσιοι χώροι το 9Kw είναι καλό.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #54237 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Η Nordpeis δεν έχει κασέτες. Δες και τα Edilkamin, τα Palazzetti, τις Invicta, τα Clam Caminetti, τα Turbofonte.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #54243 από YiannisCris
Απαντήθηκε από YiannisCris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ευχαριστώ για την απάντηση,
Μάλλον κάτι είχα καταλάβει λάθος. Κασέτα νόμιζα ότι είναι οποιοδήποτε τζάκι μπαίνει σε υπάρχον!
Ένας τζακάς μου είπε ότι μπαίνει και nordeis (πόσο ισχύει αυτό δεν το ξέρω). Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πως η Nordeis αναφέρει αποδώσεις κάτω από 10 KW και οι άλλες πάνω από 13 ΚW.
Μιλάμε για το ίδιο χαρακτηριστικό?

Υπόλοιπες ερωτήσεις θα έχω μάλλον μετά την μελέτη και των άλλων εταιριών που προτείνατε.

και πάλι ευχαριστώ και με συγχωρείτε για τυχόν άστοχες ερωτήσεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.542 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ