Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #53564 από barbanikos
Απαντήθηκε από barbanikos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

nasos02 έγραψε:

Asteris έγραψε: Ναι, και θα πάρεις πιό ωραίες περσίδες που μπαίνουν κουμπωτές, να μην χρειάζονται τις άσχημες βίδες...



Από που μπορεί κάποιος να βρει τέτοιες περσίδες στη θεσσαλονίνη?
πήγα στο πράκτικερ αλλά δεν είχε.
Τηλεφώνησα στα λερόυ αλλα ούτε αυτοί είχαν μου απάντησαν.
μήπως ξέρετε κάποιο μαγαζί να πουλάει λιανική ?
υπάρχουν σε χρυσαφί χρώμα και εάν όχι μπορώ να τις βάψω με σπρέυ ή μήπως δεν ενδείκνειται λόγω υψηλών θερμοκρασιών?
Ευχαριστώ!!!


Η αερογραμμή είναι πολύ καλή, εγώ τις έκανα εκεί και είμαι πολύ ευχαριστημένος από την ποιότητα και την εξυπηρέτηση.
www.aerogrammi.gr/contact.htm

Invicta Insert 800Vt turbo
Και τα μυαλά στα κάγκελα….

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #53570 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Επίσης είναι λάθος να ταΐσεις ζεστό αέρα τον εναλλάκτη. Ο εναλλάκτης πετυχαίνει μέγιστη απόδοση, όσο μεγαλύτερο είναι το ΔΤ μεταξύ θερμοκρασίας καμινάδας και αέρα εισαγωγής. Αν του δώσεις πχ 100 βαθμούς αέρα από την έξοδο αντί για 20 από το δωμάτιο, θα τραβήξει λιγότερη ενέργεια από την θερμότητα της καμινάδας. Πάρε απλό εναλλάκτη και δώστον αέρα δωματίου με άλλο μοτέρ και έξοδο στην σαλοκουζίνα, όχι σε δωμάτια. Σε δωμάτια κατευθείαν από τις εξόδου του τζακιού, δεν έχει ανάγκη...


Αι μπραβο , Αι πεστα !!!!

Τωρα και επειδη δεν μπορω να τα διαβασω ολα , Οι εξοδοι απ τον εναλλακτη να μεινουν στο σαλονι ! Οι εξοδοι απ το τζακι , 2 στα δωματια και τα αλλα 2 οπου θελεις ! Αν δεν εχουν που να πανε και αυτα στο τζακι !
Ο εναλλακτης απο προσωπικη εμπειρια , δεν βγαζει καθολου ζεστο αερα , αν κλεισεις εσυ απο κατω τον αερα ! Αν εχει κοφτρα το τζακι , ε τοτε ειναι που σχεδον ειναι κρυος ! Εμενα παντος αμα ζεσταθει το τζακι , και πεσει η φωτια , βγαζει κρυο αερα ! Ενω το τζακι συνεχιζει να πεταει ζεστο αερα !

Ελπιζω να λεν και οι αλλοι τα ιδια ποιο πανω .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #53571 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

jimopoulos έγραψε: ερωτηση
θελω να περασω καμιναδα ανοξειδωτη φ200 μεσα στην υπαρχουσα γαλβανιζε φ250.
απο πανω λογικα πρεπει να κλειστει και να στεγανοποιηθει.
απο κατω αν κανω το ιδιο,λεει ο εγκαταστατης οτι εγκλωβιζεται ο αερας μεσα(συστολες-διαστολες)και θα μου καψει τον πετροβαμβακα το λιγοτερο..
αν δεν τον κλεισω απο κατω θα εχω μυρωδιες απο την παλια καμιναδα..
εχει κανεις καμια ιδεα τι γινεται σε αυτην την περιπτωση.. :S
μηπως να ξηλωσω την παλια και να ησυχασω..??

Σ' εμένα έγινε το έξής. Σφραγίστηκε το κενό μεταξύ των δύο καμινάδων με πετροβάμβακα και πυρίμαχη λάσπη από επάνω (καπέλο). Από την κάτω μεριά έγινε το ίδιο, μόνο που ο εγκαταστάτης τοποθέτησε ένα σωληνάκι για την εκτόνωση του θερμού αέρα. Πρώτα όμως είχα καθαρίσει την καμινάδα ΠΑΡΑ πολύ καλά. Δεν έχω μυρωδιές. Όμως κάπου εδώ μέσα διάβασα, (νομίζω Αστέρης το έγραψε) ότι το κάτω μέρος αν το κλείσεις καλά με πετροβάμβακα, το ίδιο θα είναι. Από το πετροβάμβακα περνάει η απαιτούμενη ποσότητα ζεστού αέρα για να γίνει η εκτόνωνση

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #53581 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

house έγραψε:

Asteris έγραψε: Επίσης είναι λάθος να ταΐσεις ζεστό αέρα τον εναλλάκτη. Ο εναλλάκτης πετυχαίνει μέγιστη απόδοση, όσο μεγαλύτερο είναι το ΔΤ μεταξύ θερμοκρασίας καμινάδας και αέρα εισαγωγής. Αν του δώσεις πχ 100 βαθμούς αέρα από την έξοδο αντί για 20 από το δωμάτιο, θα τραβήξει λιγότερη ενέργεια από την θερμότητα της καμινάδας. Πάρε απλό εναλλάκτη και δώστον αέρα δωματίου με άλλο μοτέρ και έξοδο στην σαλοκουζίνα, όχι σε δωμάτια. Σε δωμάτια κατευθείαν από τις εξόδου του τζακιού, δεν έχει ανάγκη...


Αι μπραβο , Αι πεστα !!!!

Τωρα και επειδη δεν μπορω να τα διαβασω ολα , Οι εξοδοι απ τον εναλλακτη να μεινουν στο σαλονι ! Οι εξοδοι απ το τζακι , 2 στα δωματια και τα αλλα 2 οπου θελεις ! Αν δεν εχουν που να πανε και αυτα στο τζακι !
Ο εναλλακτης απο προσωπικη εμπειρια , δεν βγαζει καθολου ζεστο αερα , αν κλεισεις εσυ απο κατω τον αερα ! Αν εχει κοφτρα το τζακι , ε τοτε ειναι που σχεδον ειναι κρυος ! Εμενα παντος αμα ζεσταθει το τζακι , και πεσει η φωτια , βγαζει κρυο αερα ! Ενω το τζακι συνεχιζει να πεταει ζεστο αερα !

Ελπιζω να λεν και οι αλλοι τα ιδια ποιο πανω .


Να βάλεις τον κοντρόλερ στο Proportional, ώστε να ρίχνει τις στροφές του βεντιλατέρ και να συνεχίζει να βγάζει ζεστό αέρα, απλά σε μικρότερη ροή, παρά να μένει σε υψηλές στροφές και να βγάζει πολύ αέρα αλλά κρύο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #53590 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αστεριος , δεν εχω ρε φιλος κοντρολερ ακομα !(ουτε θερμομετρο υψιλων θερμοκρασιων ) οποτε γιαυτο δεν εχω μιλήσει ακομα για τη θερμοκρασίες ποιανω !
Καλα θα ηταν αλλα , εχω κόψει τις περικοπές (μονο τσιγαρα αγοραζω) και τα εχω ολα χειροκίνητα !
Βεβαια για να μην κλαίγομαι , το μοτερ στο υπόγειο το εχω με ασύρματη μπριζα και διμμερ πανω (ρυθμιζει στροφες , αλλα ακουγετε )
Και να φανταστεις , οτι ο πινακας που εχω στο σπιτι , εχει πανω απο 5000χιλιαρικα (ολα knx-bus-siemens )
Tragik
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by house.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #53591 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Ναι, και θα πάρεις πιό ωραίες περσίδες που μπαίνουν κουμπωτές, να μην χρειάζονται τις άσχημες βίδες...



Η κουμπωτή πως τοποθετείται; Κάτι μου είπαν ότι πρέπει να πιαστεί σε λαμαρίνα από την πίσω μεριά, αλλιώς με σιλικόνη...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.522 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ