Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #53103 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Yannos έγραψε: Λοιπόν Αστέρι τα φώτα σου. Από χθες στις 21:45 έως και σήμερα στις 9:45 άναψα το τζάκι. Σε 12 ώρες είχαμε. Θερμοκρασία εξωτερική 8 γιατί ήταν βράδυ. Μετά τις 9 το πρωί ανέβηκε στους 12. Αλλά εγώ παίρνω το 8 σαν βασική μπορεί να έπεσε και λίγο τα μεσάνυχτα αλλά λεπτομέρειες. Η θερμοκρασία μέσα ήταν στους 22 σε όλο το σπίτι σχεδόν είχα κλείσει όλα τα σώματα κάτω. Άρα απ' τους 8 έως τους 22 που ήθελα μέσα χρειαζόμουν 7kw. Ελπίζω να τα λέω καλά. Αρα αν υποθέσουμε ότι τα ξύλα έχουν μια σωστή υγρασία και μου δίνουν 3,5kw ανα κιλό έχουμε: 3.5χ73%=2.55kw. Επομένως 7/2.55=2.74 κιλά ξύλου την ώρα. Αποτέλεσμα 2.74 χ 12 ώρες=32.9 κιλά ξύλου. Ελπίζω να τα κατάλαβα καλά.
Εγώ έφαγα ακριβώς 32.4 κιλά στις 12 ώρες. Είμαι εντάξει;


Μέσες άκρες καλά είναι, αλλά θα περίμενα 1-2 βαθμούς παραπάνω σε εσωτερική θερμοκρασία. Και εγώ χτες έκαψα γύρω στα 30 κιλά για 10 ώρες, αλλά έξω είχε από 8 το μεσημέρι έως 2 βαθμούς το βράδυ, αλλά μέσα έπιασε και 25. Βέβαια πολλά παίζουν ρόλο και ιδίως η μόνωση και η υγρασία των ξύλων. Τα 7kW μπορεί να είναι 5 και η κατανάλωση να είναι χάλια, ή να είναι 9 και να είσαι πολύ καλά. Το ίδιο και η υγρασία, αν πχ το ξύλο είναι 35% υγρασία, πάλι είναι μιά χαρά η κατανάλωση, αν είναι κάτω από 20, τότε (4kW/kg) δεν είναι καλή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #53106 από greenpug
Απαντήθηκε από greenpug στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Παιδιά σας χαιρετώ.

Επισυνάπτω σχεδιάγραμμα του σπιτιού μας που κτίζεται και ακόμη δεν ξεκίνησαν τα τούβλα.
Όπως βλέπετε το τζάκι θα είναι σε εσωτερικό τοίχο.
Από τον προμηθευτή μου είπαν να φέρω κάτω από το τζάκι 2 σωλήνες Χ 3 ίντζες για κρύο αέρα.
Εξωτερικά είδα βάζετε περσίδες.
Εγώ εξωτερικά θα έχω πάγκο - ψησταριά.

Το τζάκι είναι το Piazzetta MT361 τύπου καλοριφέρ.

Έχετε κάποια ιδέα για τις σωλήνες;
Σε τι ύψος πρέπει να καταλήγουν εξωτερικά;
Εάν είναι χαμηλά μπορεί να μπαίνει νερό;
Να τις επεκτείνω μετά τον πάγκο ή να τις σταματήσω κάτω από τον πάγκο;
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by greenpug.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #53111 από Yannos
Απαντήθηκε από Yannos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε:

Yannos έγραψε: Λοιπόν Αστέρι τα φώτα σου. Από χθες στις 21:45 έως και σήμερα στις 9:45 άναψα το τζάκι. Σε 12 ώρες είχαμε. Θερμοκρασία εξωτερική 8 γιατί ήταν βράδυ. Μετά τις 9 το πρωί ανέβηκε στους 12. Αλλά εγώ παίρνω το 8 σαν βασική μπορεί να έπεσε και λίγο τα μεσάνυχτα αλλά λεπτομέρειες. Η θερμοκρασία μέσα ήταν στους 22 σε όλο το σπίτι σχεδόν είχα κλείσει όλα τα σώματα κάτω. Άρα απ' τους 8 έως τους 22 που ήθελα μέσα χρειαζόμουν 7kw. Ελπίζω να τα λέω καλά. Αρα αν υποθέσουμε ότι τα ξύλα έχουν μια σωστή υγρασία και μου δίνουν 3,5kw ανα κιλό έχουμε: 3.5χ73%=2.55kw. Επομένως 7/2.55=2.74 κιλά ξύλου την ώρα. Αποτέλεσμα 2.74 χ 12 ώρες=32.9 κιλά ξύλου. Ελπίζω να τα κατάλαβα καλά.
Εγώ έφαγα ακριβώς 32.4 κιλά στις 12 ώρες. Είμαι εντάξει;


Μέσες άκρες καλά είναι, αλλά θα περίμενα 1-2 βαθμούς παραπάνω σε εσωτερική θερμοκρασία. Και εγώ χτες έκαψα γύρω στα 30 κιλά για 10 ώρες, αλλά έξω είχε από 8 το μεσημέρι έως 2 βαθμούς το βράδυ, αλλά μέσα έπιασε και 25. Βέβαια πολλά παίζουν ρόλο και ιδίως η μόνωση και η υγρασία των ξύλων. Τα 7kW μπορεί να είναι 5 και η κατανάλωση να είναι χάλια, ή να είναι 9 και να είσαι πολύ καλά. Το ίδιο και η υγρασία, αν πχ το ξύλο είναι 35% υγρασία, πάλι είναι μιά χαρά η κατανάλωση, αν είναι κάτω από 20, τότε (4kW/kg) δεν είναι καλή.


Οπως σου είπα τα ξύλα είναι δικά μου και ήταν μέχρι πριν μισό μήνα σε λιόφυτο. Αρα το κόβω δύσκολο να είχαν χαμηλή υγρασία. Είναι βέβαια κομμένα απ' το καλοκαίρι σύμφωνα με τον πατέρα μου αλλά εκτεθειμένα. Τώρα την υγρασία τους ακριβώς δεν την ξέρω. Παρήγγειλα και ένα υγροσιόμετρο να μετρήσω και πιο καλά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #53125 από pduke
Απαντήθηκε από pduke στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε:

pduke έγραψε: παιδια απορια πανω στο χερι

1. περιμετρικά της πρόσοψης της εστίας το 'ντύσιμο' κολλάει στη εστια. εξαιρειται το επανω μερος οπου εκει ξερω θα αφησω κενο


Δεξιά-αριστερά κολλάει. Ή ακόμα καλύτερα μπαίνει το ντύσιμο πίσω από το χειλάκι που κάνει η εστία.

Πάνω κενό. Τουλάχιστον 1.5-2 εκατοστά. Κάτω αναλόγως, 1 πόντο αν έχουμε φέρει αέρα καύσης κάτω από το συρτάρι, παραπάνω αν δεν έχουμε βάλει μεγάλη περσίδα εισαγωγής κάτω στην ποδιά.

κολλάει- ακουμπάει ή το κολλαω μα κατι? πισω απο το χειλακι θα το παω

Ναι έβαλα το τζάκι μου στο προφίλ μου και έτσι ξέρεις για τι πράγμα μιλάω!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #53132 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ακουμπάει. Και εφόσον θα πάει από πίσω, άσε 2-3 χιλιοστά κενό, ειδικά αν είναι γυψοσανίδα, θα βοηθήσει να μην υπερθερμαίνεται.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Asteris.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pduke

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #53230 από panos79
Απαντήθηκε από panos79 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
καλησπέρα παιδια έχω μια απορία σχετικα με τον κρυο αέρα που βγαζει απο την περσίδα βεβιασμένης ροής οταν εχω κλειστο το βεντιλατερ.η εξωτερικη τρυπα κοιταζει προς το βορρα ειμαι στον 5ο και οταν φυσα δυνατα βγαζει κρυο αέρα.πως γινεται αυτο αφου ο φρεσκος αερας περνά μεσα απο το τζακι πριν βγει απο την περσιδα.μολις αναβω το βεντιλατερ μου βγαινει καυτος ο αερας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.478 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ