Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #53033 από centaurus
Απαντήθηκε από centaurus στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
να ρωτησω μια αεροβαλβιδα ινοξ ποσο αερα μπορει να αφησει να βγει?
σε σχεση με την κλασικη εξοδο μιας περσιδας ρυθμιζομενης...?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #53041 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

GT έγραψε:

eightball2020 έγραψε:

eightball2020 έγραψε:

Asteris έγραψε:

eightball2020 έγραψε:

Asteris έγραψε:

eightball2020 έγραψε:

eightball2020 έγραψε:

GT έγραψε:

eightball2020 έγραψε:


Κατανοητό. Εκεί όμως που θα ακουμπάει ο πετροβαμβακας με τη σωλήνα δεν θα φέρει μυρωδιά στο σπίτι;

Πιστεύω πάντως οτι θα πρέπει η πόρτα κάθε εστίας να ειναι ανοιγομενη όπως είπε κάποιος φίλος κ να έχει κ σφουγγαρακι περιμετρικά,έτσι ώστε να σφραγίζει καλύτερα κ να γίνεται οικονομία ξύλου, αυτό μέχρι στιγμής το έχω δει στη laudel κ στην palazzetti, μόνο που η δεύτερη δεν ειναι μόνο ανοιγομενη αλλά κ συρωμενη πάνω αλλά έχει περιμετρικά σφουγγαρακια. Δεν θαπρεπε να κοιτάμε μια τέτοια εστία για καλύτερη απόδοση κ οικονομία;


1. Δε μπορώ να στο πω με σιγουριά... Αν σ' εκείνο το σημείο ο καπναγωγός πιάσει 200οC και πάνω, ίσως και να μυρίσει. Βάζεις πετροβάμβακα με αλουμινόφυλλο, το οποίο ακουμπάει στον καπναγωγό ώστε να αντανακλά τη θερμότητα. Εναλλακτικά μπορείς να βάλεις κεραμοβάμβακα.
Asteris, θα ήθελα και εγώ τη συμβουλή σου πάνω σε αυτό.

2. Εστία χωρίς πόρτα που σφραγίζει σωστά, δεν είναι ενεργειακή.
Είτε ανοιγόμενη είτε ανασυρόμενη (θέμα γούστου και € είναι), σε μια σωστή ενεργειακή εστία η πόρτα κλείνει σωστά, για να μη μπάζει αέρα ανεξέλεγκτα.


Ο πετροβάμβακας θα κάψει τις ρητίνες του και θα σταματήσει να μυρίζει. Εναλλακτικά κεραμοβάμβακας, ή αν δεν βρίσκετε, φαρδύ υαλόνημα τυλιγμένο γύρω από την καμινάδα, σαν προστατευτικό για τον πετροβάμβακα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GT

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #53045 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

eightball2020 έγραψε: Αστερη αν μπορείς να μας ξελασπωσεις λίγο.
Πάντως δεν μπορώ να καταλάβω πως σφραγίζει μεταλο με μεταλο.
1.Μπορεί κάποιος να βάλει κορδόνι περιμετρικά της πόρτας;
2. Αναλόγως την εστία θα πρέπει μετά να δούμε τι Φ θα πρέπει να έχει ο εναλλακτης;
3. Οποίος έχει εναλακτη χρησιμοποιεί δύο βεντιλατερ; Η αυτό το ένα βεντιλατερ συνδέεται κ με τον εναλακτη και με το κάτω μέρος της.εστίας;


1. Αμα είναι αρκετά λεπτό ώστε να αφήνει την πόρτα να κλείνει.
2. Ότι διατομή έχει και η εστία.
3. Ο εναλλάκτης θέλει δικό του βεντιλατέρ, εκτός αν κάνεις καμιά πατέντα και οδηγήσεις έξοδο κασέτας στην είσοδο του εναλλάκτη και πιάσεις 180 βαθμούς, αλλά με πολύ μιρκή ροή...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #53092 από pduke
Απαντήθηκε από pduke στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
παιδια απορια πανω στο χερι

1. περιμετρικά της πρόσοψης της εστίας το 'ντύσιμο' κολλάει στη εστια. εξαιρειται το επανω μερος οπου εκει ξερω θα αφησω κενο

Ναι έβαλα το τζάκι μου στο προφίλ μου και έτσι ξέρεις για τι πράγμα μιλάω!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #53096 από Yannos
Απαντήθηκε από Yannos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Λοιπόν Αστέρι τα φώτα σου. Από χθες στις 21:45 έως και σήμερα στις 9:45 άναψα το τζάκι. Σε 12 ώρες είχαμε. Θερμοκρασία εξωτερική 8 γιατί ήταν βράδυ. Μετά τις 9 το πρωί ανέβηκε στους 12. Αλλά εγώ παίρνω το 8 σαν βασική μπορεί να έπεσε και λίγο τα μεσάνυχτα αλλά λεπτομέρειες. Η θερμοκρασία μέσα ήταν στους 22 σε όλο το σπίτι σχεδόν είχα κλείσει όλα τα σώματα κάτω. Άρα απ' τους 8 έως τους 22 που ήθελα μέσα χρειαζόμουν 7kw. Ελπίζω να τα λέω καλά. Αρα αν υποθέσουμε ότι τα ξύλα έχουν μια σωστή υγρασία και μου δίνουν 3,5kw ανα κιλό έχουμε: 3.5χ73%=2.55kw. Επομένως 7/2.55=2.74 κιλά ξύλου την ώρα. Αποτέλεσμα 2.74 χ 12 ώρες=32.9 κιλά ξύλου. Ελπίζω να τα κατάλαβα καλά.
Εγώ έφαγα ακριβώς 32.4 κιλά στις 12 ώρες. Είμαι εντάξει;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #53097 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

pduke έγραψε: παιδια απορια πανω στο χερι

1. περιμετρικά της πρόσοψης της εστίας το 'ντύσιμο' κολλάει στη εστια. εξαιρειται το επανω μερος οπου εκει ξερω θα αφησω κενο


Δεξιά-αριστερά κολλάει. Ή ακόμα καλύτερα μπαίνει το ντύσιμο πίσω από το χειλάκι που κάνει η εστία.

Πάνω κενό. Τουλάχιστον 1.5-2 εκατοστά. Κάτω αναλόγως, 1 πόντο αν έχουμε φέρει αέρα καύσης κάτω από το συρτάρι, παραπάνω αν δεν έχουμε βάλει μεγάλη περσίδα εισαγωγής κάτω στην ποδιά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.471 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ