Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48933 από pduke
Απαντήθηκε από pduke στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

GT έγραψε: Πάνο ταξίδευα, εξ 'ου και η καθυστέρηση. ;)

Το ξανασυζητήσαμε, αλλά για κασέτα.
Πας για foyer πια, άρα νομίζω πρέπει να κοιτάξεις να υλοποιήσεις ευλαβικά το σκαρίφημα.
Θα ζεσταίνεσαι με φυσική ροή.
Ούτε βεντιλατέρ ούτε τίποτα. Αν δεν το κάνεις σωστά, πολύ απλά δε θα ζεσταίνεσαι.

Αυτό το σχέδιο που λες, δεν ξέρω αν θα πιάσει.
Μπορεί και να πηγαίνει τέλεια, αλλά...
Το ρισκάρεις? Αν δε δουλέψει, πάλι γκαζμά?

Ειδικά εφόσον πας για κατεδάφιση εως τη βάση ούτως ή άλλως, πραγματικά δε βλέπω το λόγο να το αποφύγεις, χώνοντας 2 παροχές αέρα σε ένα συρτάρι στάχτης.
Μην το ισοπεδώσεις μέχρι το πάτωμα όλο, "σκάψε" όπως σου λέω. Το περίγραμμα της βάσης άστο αν θες.


Βρε γιατί δε θες να σκάψεις, έχεις τίποτα λίρες κρυμμένες? :woohoo:
Αστέρη πάμε για επιτόπια αυτοψία? :P

Γιάννη ψώνιζα και άργησα κι εγώ!

το 700 GV αγοράστηκε και περιμένει τον τεχνίτη (και την πολύτιμη βοήθεια σας..) για να πέσει με τα μούτρα στη δουλεια!

και περνάω στις ερωτήσεις γιατί εδώ βλέπω το θέμα πάει με 1000!

1. δεν έχει κλαπέτο ανακλινόμενο? το στοιχείο 8 του pdf μπορεί μεν να κουνηθεί αλλά δεν υπάρχει μοχλός ή κάτι παρόμοιο... Διαβάζω παντού ότι αφού "πάρει" το τζάκι κλείνεις εισαγωγές-εξαγωγές στο ελάχιστο. πως θα το κάνω εγώ αυτό?
2. έχει οδηγίες πολύ αναλυτικές μέσα και μάλιστα προτείνει πορτάκι στο θερμοθάλαμο από τα πλάγια. Να το κάνω? έχει κανείς άποψη? θέλει "ειδική μεταχείριση"?
3. Αστέρη μπορώ να βρω κάπου τον δικό σου εναλλάκτη (και τα υπόλοιπα) ή έστω εξίσου καλά σε ποιότητα? ¨Εχουν γραφτεί κάπου μοντέλα ή κατασκευαστές? του leroy οι εναλλάκτες αξίζουν?
4. για να επιστρέψω σε αυτό που λέγαμε Γιάννη μου... Ο χώρος κάτω από το τραπεζάκι!
Πρώτον δεν πάω για κατεδάφιση μέχρι την βάση. Και αυτό γιατί και δεν θέλω να καταστρέψω το τζάκι τελείως αλλά και γιατί δεν έχω βρει ακόμα λόγο για να το κάνω. Υπάρχουν συγκεκριμένες απαιτήσεις σε κυβικά? δεν μπορώ να βρω κάπου κάτι γραμμένο. είτε forum είτε manual. Γιατί να σπάσω όλο τον πάτο της τωρινής εστίας και θα πρέπει να φτιάξω και τραπεζάκι! επίσης τσάκωσα αυτό στην σελίδα 308 :

Asteris έγραψε: Αν είσαι διατεθειμένος να χαλάσεις λίγο το πάνω μέρος, την φούσκα, μπορείς να βάλεις foyer...

Ο δάσκαλος δεν αναφέρει τίποτα για το κάτω μέρος. Τι να κάνω???!! να σπάσω ή να μην σπάσω? μήπως απλά να διευρύνω σε βάθος και πλάτος την σταχτοθήκη?
Αστέρη πόσο σημαντικό είναι να διαθέτει πολλά ή λίγα κυβικά ο χώρος κάτω από το τραπεζάκι?

ξαναευχαριστώ άπαντες!! και θα ευχαριστώ μέχρι να πέσει στα μισά το πετρέλαιο!!! :woohoo:

Ναι έβαλα το τζάκι μου στο προφίλ μου και έτσι ξέρεις για τι πράγμα μιλάω!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48958 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

vasilisgr έγραψε: Καλησπερα,λοιπον σαν να αρχιζω να ξεμπερδευομαι λιγακι...

σας παραθετω μια φωτο απο το τζακι,ειναι οπως εχω ξαναπει, laudel με μεταλικο θερμοθαλαμο που κατασκευσασε ο μαστορας.
Αερα φερνει απο εξω με μοτερ απο αποσταση περιπου 6 μετρων που κανει γαμμα για να καταληξει κατω απο την εστια.

Αρα ανα εχω καταλαβει ξεχναω το περσιδα κατω - περσιδα πανω για φυσικη ροη? σωστα???

Συνεχιζω,αν εχω καταλαβει σωστα παλι,το τζακι χρειαζεται εξωτερικο αερα για αναπληρωση και ειναι αυτος που φερνει με το μοτερ.

Πρεπει να στειλω και αερα μεσα στο θερμοθαλαμο??


Ο αέρας με τον σωλήνα, καταλήγει χύμα κάτω από την εστία, ή κουμπώνει σε υποδοχή? Το τζάκι είναι σφραγισμένο ερμητικά μέσα στον μεταλλικό θερμοθάλαμο, ή είναι ανοιχτός από κάτω? Από πάνω έχει εξόδους για αεραγωγούς?
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": csa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48969 από vasilisgr
Απαντήθηκε από vasilisgr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε:

vasilisgr έγραψε: Καλησπερα,λοιπον σαν να αρχιζω να ξεμπερδευομαι λιγακι...

σας παραθετω μια φωτο απο το τζακι,ειναι οπως εχω ξαναπει, laudel με μεταλικο θερμοθαλαμο που κατασκευσασε ο μαστορας.
Αερα φερνει απο εξω με μοτερ απο αποσταση περιπου 6 μετρων που κανει γαμμα για να καταληξει κατω απο την εστια.

Αρα ανα εχω καταλαβει ξεχναω το περσιδα κατω - περσιδα πανω για φυσικη ροη? σωστα???

Συνεχιζω,αν εχω καταλαβει σωστα παλι,το τζακι χρειαζεται εξωτερικο αερα για αναπληρωση και ειναι αυτος που φερνει με το μοτερ.

Πρεπει να στειλω και αερα μεσα στο θερμοθαλαμο??


Ο αέρας με τον σωλήνα, καταλήγει χύμα κάτω από την εστία, ή κουμπώνει σε υποδοχή? Το τζάκι είναι σφραγισμένο ερμητικά μέσα στον μεταλλικό θερμοθάλαμο, ή είναι ανοιχτός από κάτω? Από πάνω έχει εξόδους για αεραγωγούς?



Αστερη βοηθα γιατι....εχουμε θεμα,λοιπον

ερχεται ο σωληνας και στο τερμα του ειναι κουμπωμενο το μοτερ χυμα κατω απο την εστια.Απο επανω δεν εχει εξοδους για αεραγωγους.Η μονη εξοδος του θαλαμου ειναι η μπροστινη (φενεται στην φωτο) στην οποια εχει μπει περσιδα.Τωρα για το αλλο οπως φενεται και στη φωτο εχει μια βαση πανω στην οποια καθεται η εστια και ειναι κλεισμενη γυρω γυρω απο τον μεταλλικο θερμοθαλαμο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48977 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

pduke έγραψε:

GT έγραψε: Πάνο ταξίδευα, εξ 'ου και η καθυστέρηση. ;)

Το ξανασυζητήσαμε, αλλά για κασέτα.
Πας για foyer πια, άρα νομίζω πρέπει να κοιτάξεις να υλοποιήσεις ευλαβικά το σκαρίφημα.
Θα ζεσταίνεσαι με φυσική ροή.
Ούτε βεντιλατέρ ούτε τίποτα. Αν δεν το κάνεις σωστά, πολύ απλά δε θα ζεσταίνεσαι.

Αυτό το σχέδιο που λες, δεν ξέρω αν θα πιάσει.
Μπορεί και να πηγαίνει τέλεια, αλλά...
Το ρισκάρεις? Αν δε δουλέψει, πάλι γκαζμά?

Ειδικά εφόσον πας για κατεδάφιση εως τη βάση ούτως ή άλλως, πραγματικά δε βλέπω το λόγο να το αποφύγεις, χώνοντας 2 παροχές αέρα σε ένα συρτάρι στάχτης.
Μην το ισοπεδώσεις μέχρι το πάτωμα όλο, "σκάψε" όπως σου λέω. Το περίγραμμα της βάσης άστο αν θες.


Βρε γιατί δε θες να σκάψεις, έχεις τίποτα λίρες κρυμμένες? :woohoo:
Αστέρη πάμε για επιτόπια αυτοψία? :P

Γιάννη ψώνιζα και άργησα κι εγώ!

το 700 GV αγοράστηκε και περιμένει τον τεχνίτη (και την πολύτιμη βοήθεια σας..) για να πέσει με τα μούτρα στη δουλεια!

και περνάω στις ερωτήσεις γιατί εδώ βλέπω το θέμα πάει με 1000!

1. δεν έχει κλαπέτο ανακλινόμενο? το στοιχείο 8 του pdf μπορεί μεν να κουνηθεί αλλά δεν υπάρχει μοχλός ή κάτι παρόμοιο... Διαβάζω παντού ότι αφού "πάρει" το τζάκι κλείνεις εισαγωγές-εξαγωγές στο ελάχιστο. πως θα το κάνω εγώ αυτό?
2. έχει οδηγίες πολύ αναλυτικές μέσα και μάλιστα προτείνει πορτάκι στο θερμοθάλαμο από τα πλάγια. Να το κάνω? έχει κανείς άποψη? θέλει "ειδική μεταχείριση"?
3. Αστέρη μπορώ να βρω κάπου τον δικό σου εναλλάκτη (και τα υπόλοιπα) ή έστω εξίσου καλά σε ποιότητα? ¨Εχουν γραφτεί κάπου μοντέλα ή κατασκευαστές? του leroy οι εναλλάκτες αξίζουν?
4. για να επιστρέψω σε αυτό που λέγαμε Γιάννη μου... Ο χώρος κάτω από το τραπεζάκι!
Πρώτον δεν πάω για κατεδάφιση μέχρι την βάση. Και αυτό γιατί και δεν θέλω να καταστρέψω το τζάκι τελείως αλλά και γιατί δεν έχω βρει ακόμα λόγο για να το κάνω. Υπάρχουν συγκεκριμένες απαιτήσεις σε κυβικά? δεν μπορώ να βρω κάπου κάτι γραμμένο. είτε forum είτε manual. Γιατί να σπάσω όλο τον πάτο της τωρινής εστίας και θα πρέπει να φτιάξω και τραπεζάκι! επίσης τσάκωσα αυτό στην σελίδα 308 :

Asteris έγραψε: Αν είσαι διατεθειμένος να χαλάσεις λίγο το πάνω μέρος, την φούσκα, μπορείς να βάλεις foyer...

Ο δάσκαλος δεν αναφέρει τίποτα για το κάτω μέρος. Τι να κάνω???!! να σπάσω ή να μην σπάσω? μήπως απλά να διευρύνω σε βάθος και πλάτος την σταχτοθήκη?
Αστέρη πόσο σημαντικό είναι να διαθέτει πολλά ή λίγα κυβικά ο χώρος κάτω από το τραπεζάκι?

ξαναευχαριστώ άπαντες!! και θα ευχαριστώ μέχρι να πέσει στα μισά το πετρέλαιο!!! :woohoo:


Καλορίζικο.

1) Δεν θέλουν κλαπέτο τα Invicta, την διαχείριση του αέρα την κάνει η κόφτρα (το 8) σε συνδυασμό με την πολύ σφραγισμένη πόρτα, που δεν αφήνει παραπανίσιο αέρα να μπει μέσα στην εστία.

2) Το πορτάκι είναι για έλεγχο και πιθανή συντήρηση εκ των υστέρων. Αν δεν δείχνει άσχημο (είναι σε μη εμφανή πλευρά), δεν είναι κακό να υπάρχει. Νομίζω έχει έτοιμα η Knauf. Σε αερόθερμο τζάκι που τοποθετηθεί σωστά, μάλλον είναι ελαφρώς αχρείαστο, ειδικά αν κλείσουμε τις γυψοσανίδες αφού κάψουμε την εστία 3-4 φορές και σιγουρευούμε ότι όλα είναι οκ. Δεν έχω ιδέα πόσο κοστίζει, αν μιλάμε για κάνα 50άρικο και νιώθεις πιό σιγουριά, βάλτο. Για παραπάνω, πιό συμφέρον είναι να ανοίξεις γυψοσανίδα. Έτσι κι αλλιώς το πορτάκι μπαίνει στο ύψος της εστίας και αν βγει πρόβλημα πχ ψηλά, θα είναι άχρηστο.

3) Τον δικό μου εναλλάκτη τον βρίσκεις στην Λευκοσιδηρουργία Θέρμης, googlaρισέ το. Είναι βιοτεχνία και σου κάνει ότι μέγεθος θες. Στο Leroy μόνο κοντούς βλέπω τελευταία.

4) Μας ενδιαφέρει η σταχτοθήκη να έχει ίδια ή μεγαλύτερη διατομή με αυτήν που προτείνει η Invicta για την κάτω είσοδο, δηλαδή 800cm2. Ο όγκος δεν μας ενδιαφέρει, δεν εκτονώνεται εκεί το τζάκι, απλά να ρουφάει αέρα δωματίου με άνεση θέλουμε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pduke

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48979 από vasilisgr
Απαντήθηκε από vasilisgr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

vasilisgr έγραψε:

Asteris έγραψε:

vasilisgr έγραψε: Καλησπερα,λοιπον σαν να αρχιζω να ξεμπερδευομαι λιγακι...

σας παραθετω μια φωτο απο το τζακι,ειναι οπως εχω ξαναπει, laudel με μεταλικο θερμοθαλαμο που κατασκευσασε ο μαστορας.
Αερα φερνει απο εξω με μοτερ απο αποσταση περιπου 6 μετρων που κανει γαμμα για να καταληξει κατω απο την εστια.

Αρα ανα εχω καταλαβει ξεχναω το περσιδα κατω - περσιδα πανω για φυσικη ροη? σωστα???

Συνεχιζω,αν εχω καταλαβει σωστα παλι,το τζακι χρειαζεται εξωτερικο αερα για αναπληρωση και ειναι αυτος που φερνει με το μοτερ.

Πρεπει να στειλω και αερα μεσα στο θερμοθαλαμο??


Ο αέρας με τον σωλήνα, καταλήγει χύμα κάτω από την εστία, ή κουμπώνει σε υποδοχή? Το τζάκι είναι σφραγισμένο ερμητικά μέσα στον μεταλλικό θερμοθάλαμο, ή είναι ανοιχτός από κάτω? Από πάνω έχει εξόδους για αεραγωγούς?



Αστερη βοηθα γιατι....εχουμε θεμα,λοιπον

ερχεται ο σωληνας και στο τερμα του ειναι κουμπωμενο το μοτερ χυμα κατω απο την εστια.Απο επανω δεν εχει εξοδους για αεραγωγους.Η μονη εξοδος του θαλαμου ειναι η μπροστινη (φενεται στην φωτο) στην οποια εχει μπει περσιδα.Τωρα για το αλλο οπως φενεται και στη φωτο εχει μια βαση πανω στην οποια καθεται η εστια και ειναι κλεισμενη γυρω γυρω απο τον μεταλλικο θερμοθαλαμο.



βαζω αλλες φωτο που ελπιζω να βοηθησουν
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49009 από TasosT
Απαντήθηκε από TasosT στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε:

TasosT έγραψε: Καλησπέρα σε όλους,

Θέλω να τοποθετήσω μια αποδοτική σε θέρμανση εστία στο υπάρχον τζάκι μου, με σκοπό να θερμάνει έναν ενιαίο χώρο περίπου 90μ2.

Έχω διαβάσει με προσοχή το forum και έχω ψάξει αρκετά, χωρίς όμως να έχω καταλήξει στην επιλογή. Το πρόβλημα μου είναι ότι η διάσταση της εστίας του τζακιού μου είναι σχετικά μεγάλη Π110xΥ60xB60 και οι επιλογές σε κασέτες που να μην μου περιορίζουν το μέγεθος λίγες. (από αυτές που έχω εντοπίσει εγώ μέχρι τώρα).
Η θα πρέπει να συμβιβαστώ με κάτι μικρότερο σε πλάτος, ή θα πρέπει να συμβιβαστώ ότι θα χάσω πολύ από το ύψος...

Υπάρχει κάποια πρόταση στην οποία θα μπορούσατε να με κατευθύνεται.

Επισυνάπτω φωτογραφία του υπάρχωντος τζακιού





Ευχαριστώ εκ των προτέρων


Αν πας σε κασέτα, θα πρέπει να συμβιβαστείς με 80εκ φάρδος και περίπου 60 ύψος. Το υπόλοιπο θα το κλείσεις με μάρμαρο-πέτρα, για να μην δείχνει άσχημα.

Αν είσαι διατεθειμένος να χαλάσεις λίγο το πάνω μέρος, την φούσκα, μπορείς να βάλεις foyer, πολλά εκ των οποίων βγαίνουν σε 90-100-110 εκατοστά φάρδος, ώστε να έχεις μεγαλύτερη εστία. Το 110 μάλλον ξέχνα το, 95-100 το πολύ, γιατί στο foyer θέλει 5-10 πόντους από κάθε πλευρά, ώστε να κινείται ο αέρας που θα ζεσταίνει το τζάκι.



Έψαξα τις επιλογές της foyer και βρήκα αυτό www.turbofonte.com/fr/foyer/categorie-ac...foyer-sd-h-1600.html
παρότι είναι ποιο φαρδύ δεν με πειράζει μιας και απλά θα πρέπει να γκρεμιστεί και το πλαϊνό κομμάτι του τζακιού και να ξαναχτιστεί.

Θέλω να κάνω και δύο ακόμη ερωτήσεις :

Το τζάκι αυτό θα μπορεί να λειτουργήσει και με ανοικτή την πόρτα;

Το συρτάρι για τις στάχτες δεν το βλέπω στην φωτογραφία και δεν μπορώ να καταλάβω που βρίσκεται;

Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.546 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ