Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48758 από eightball2020
Απαντήθηκε από eightball2020 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

GT έγραψε: @ eightball2020

Μην κάνεις up με παράθεση το ερώτημά σου.

Δε σε ξέχασα, απλά δεν πρόλαβα.
Θέλω να διαβάσω πρώτα όλα σου τα post για να καταλάβω την εγκατάσταση, γιατί τα λες λίγο συγκεχυμένα.

Θα στο απαντήσω εγώ αμέσως μόλις μπορέσω. :)

Λίγο υπομονή σε παρακαλώ. :)


Μάλλον έχω καταλάβει πως λειτουργεί το όλο θέμα απλά προσπαθώ να το σιγουρεψω. Και δεν είμαι μηχ.Μηχαν.γιαυτο κ δεν τα διατυπωνω όπως εσείς.
Για να το πω στη δική μου γλώσσα αυτό που έχω καταλάβει ειναι οτι εξωτερικά πρέπει να υπάρχουν δύο τρύπες( η μια ειναι για το βεντιλατερ και η άλλη για την ανανέωση αέρα του θερμοθαλαμου την οποία στα μεγάλα κρύα θα την κλείνουμε).
Τωρα για τον μέσα χώρο ψηλά στο τζάκι θα έχουμε 1500cm2 σύνολο ( για την εκτόνωση) και χαμηλά 500cm2 σύνολο ( μια δεξιά μια αριστερά του τζακιου). Και όταν θα κάνει μεγάλα κρύα την εξωτερική χειροκίνητη τρύπα θα την κλείνουμε οπότε η ανανέωση θα γίνεται με τις εσωτερικές κάτω δεξιά κ αριστερά των 500cm2 σύνολο.
Σωστά μέχρι εδώ;;;

Τωρα αν το δωμάτιο ακουμπάει στην μια πλευρά του τζακιου και κάνω μια τρύπα εκτόνωσης ψηλά θα πρέπει να κάνω και μια χαμηλά για να ανανεωνη τον αέρα του δωματίου;

Ξέρω ξέρω σε κούρασα, χίλια ΣΥΓΝΩΜΗ. Up δεν θα ξαναεκανα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48785 από akasa
Απαντήθηκε από akasa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλησπέρα σε όλους. Επιτέλους ήρθε η Selenic δίφατση και αρχίζει η εγκατάσταση. Παρακαλώ τη βοήθεια όσων κατέχουν το θέμα. Σε πρώτη φάση έχω την ίδια απορία με το φίλο Γιάννη από την Ξάνθη που δεν απαντήθηκε. Είναι κατάλληλο το YTONG για να μπει επάνω η εστία ή μετά από χρόνια θα έχει φθορά και θα πάθουμε ζημιά; Επίσης στις φωτο που επισυνάπτω φαίνεται η αρχή της παλιάς καμινάδας που είναι σχεδόν στη γωνία του τοίχου με το ταβάνι. Για να αφήσω το κενό που χρειάζεται στο πίσω μέρος η εστία συν τον πετροβάμβακα νομίζω ότι πρέπει να βάλω ένα κομμάτι καμινάδας σε S για να βγω λίγο έξω. Είναι αποδεκτό ή θα υπάρχει πρόβλημα με το "τράβηγμα" του τζακιού ή τον καθαρισμό του; Ακόμη όταν λέμε ότι ο εναλλάκτης είναι 70cm εννοούμε μόνο το βαρελάκι 70cm ή όλο το μήκος του; Γιατί αυτό που πήρα εγώ το βαρελάκι του είναι 50cm και μου φαίνεται μικρός, ενώ έχω ύψος για μεγαλύτερο.
Ευχαριστώ
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48792 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
το ytong ειναι το καταλληλότερο για να πατήσει η εστία ! Δεν παθαίνει τιποτα απολύτως .
το S na ειναι ψηλά , βαλε και εναν εναλλάκτη και μετα to S ! Μεχρι το νταβανι η σολινα δεν εχει καταλoiπα , γιατι καίγονται ολα ! Δεν εχω ιδεα μαλλον το βαρελακι ειναι 70 !Οσο μεγαλύτερο τοσο καλύτερα ! Αλλα το 50αρι ειναι μικρο !
Παρακαλω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48797 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Sofia έγραψε: εχω διαβασει το φορουμ αλλα δεν εχω καταληξει σε κατι.μπορειτε να μου πειτε την γνωμη σας γι αυτο www.adensa.gr/el/tzakia/amiata-caminetti/item/24-tb80 το σπιτι μου ειναι 75μ² αλλα δεν εχει καλη μονωση.

Πιστεύω ότι αυτό που μας δείχνεις είναι μεγάλο για τα 75 τμ του σπιτιού σου. Αν δεν έχει καλή μόνωση κοίταξε για κάτι 12-14 Kw. Θα είναι πιο οικονομικό σε κατανάλωση από αυτό που μας δείχνεις. Αλλά δεν μας είπες, θα είναι μετατροπή παλαιού τζακιού 'η αρχική τοποθέτηση;;; Τα 75 τμ είναι ενιαίος χώρος 'η η συνολική επιφάνεια του σπιτιού, οπότε εκτός από τον χώρο που θα θερμαίνεται με το τζάκι, ίσως περάσεις και κάποιους αεραγωγούς για κάποια δωμάτια. Γιατί στα Kw του τζακιού παίζει και αυτό καθοριστικό ρόλο. Εγώ για παράδειγμα έχω 9Kw τζάκι και ζεσταίνω ενιαίο χώρο 60 τμ.

ΜΙΧΑΛΗΣ
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by MICK.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48800 από GEO
Απαντήθηκε από GEO στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

tfekman έγραψε:

tfekman έγραψε: .Να μαι πάλι μετά από δυο μήνες περίπου.Πλέον το παλιό μαντεμένιο τζάκι ξηλώθηκε και τη θέση του πήρε το Nordica Ironker 750.Οι εργασίες είχαν ολοκληρωθεί εδώ και ένα μήνα περίπου αλλά μιας και τον Αύγουστο ήμουν σε αναζήτηση-συλλογή ξυλείας δεν μπήκα να γράψω εντυπώσεις.Σήμερα ουσιαστικά έγινε το πρώτο δοκιμαστικό κάψιμο προκειμένου αφού διαπιστώσω ότι όλα πάνε καλά να προχωρήσω σε βάψιμο κλπ.
Οι πρώτες μου εντυπώσεις από το σημερινό κάψιμο το οποίο κράτησε περίπου 6 ώρες είναι άκρως ενθαρρυντικές. Μη έχοντας προηγούμενη εμπειρία από ενεργειακά τζάκια ομολογώ πως εξεπλάγην το πόσο γρήγορα ανέβασε θερμοκρασία η εστία και άρχισε να δουλεύει το βεντιλατερ.Το σπίτι (μεζονέτα 60+60) παρόλο που ήταν ανοιχτό όλο το πρωί παρουσίασε μεγάλη διαφορά στη θερμοκρασία στους χώρους που έγιναν οι αεραγωγοί.Ιδιαίτερα δε στο χώρο που είναι το τζάκι με το που έμπαινα από το μπαλκόνι μέσα ίδρωνα.
Βέβαια δε ξέρω αν θα είναι τόσο ιδανικά και στα κρύα του χειμώνα αλλά τα πρώτα σημάδια με ενθουσίασαν.Ακόμα και όταν πλέον είχαν εξαφανιστεί τα ξύλα που είχα βάλει σήμερα και είχαν γίνει κάρβουνα το βεντιλατέρ συνέχισε να βγάζει ζέστη για τουλάχιστον 1,5-2 ώρες ακόμα πριν μπει πάλι σε αναμονή.
Επίσης οι μυρωδιές που περίμενα να βγάλει δεν ήταν τόσο έντονες όσο περίμενα ενώ μετά από την τρίτη ώρα καύσης δεν με ενοχλούσαν ιδιαίτερα.ίσως να φταίει ότι δεν το έκαψα και στο μέγιστο βαθμό προσπαθώντας να του κάνω "στρώσιμο" και το γεγονός ότι ήταν όλα τα παράθυρα ανοιχτά στο σπίτι.
Κλείνοντας θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους εσάς εδώ μέσα για όσα έμαθα τους τελευταίους 6 μήνες που συμμετέχω άλλοτε ενεργά και άλλοτε σαν παρατηρητής στις συζητήσεις.Πλέον έχω γίνει "πτυχιούχος" με τόσο διάβασμα που έριξα οπότε παρέχω συνεχώς συμβουλές σε γνωστούς και φίλους για το τι επιλογή να κάνουν όσοι ενδιαφέρονται για τζάκι.
Ακολουθούν και φωτογραφίες από το πώς ήτανε το τζάκι και πως κατέληξε σήμερα να ανάψει!



Είμαι κι εγώ κάτοχος μιας εστιας nordica 750 ironker. Έχει εγκατασταθεί το καλοκαίρι σε νεο σπίτι μεζονετα 85+75. Μέχρι τώρα είμαι ευχαριστημένος καθως έχει 4 αεραγωγούς (2 πανω 2 κατω). ζεσταινει ανετα τον κατω χωρο και αρκετα καλά τον πανω όροφο.Όσο είναι αναμένο το τζακι ο λέβητας είναι περιτος. Με αναμένο το τζάκι θερμοκρασία χώρου τζακιού 26-27, διπλα χωρος 23-24, πανω οροφος 22-23.
Ήθελα να ρωτησω αν καποιος έχει μετρησει θερμοκρασίες εξόδου αέρα από τους αεραγωγούς και κατανάλωση ξύλου.
Ευχαριστώ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48825 από jimopoulos
Απαντήθηκε από jimopoulos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

GEO έγραψε:

tfekman έγραψε:

tfekman έγραψε: .Να μαι πάλι μετά από δυο μήνες περίπου.Πλέον το παλιό μαντεμένιο τζάκι ξηλώθηκε και τη θέση του πήρε το Nordica Ironker 750.Οι εργασίες είχαν ολοκληρωθεί εδώ και ένα μήνα περίπου αλλά μιας και τον Αύγουστο ήμουν σε αναζήτηση-συλλογή ξυλείας δεν μπήκα να γράψω εντυπώσεις.Σήμερα ουσιαστικά έγινε το πρώτο δοκιμαστικό κάψιμο προκειμένου αφού διαπιστώσω ότι όλα πάνε καλά να προχωρήσω σε βάψιμο κλπ.
Οι πρώτες μου εντυπώσεις από το σημερινό κάψιμο το οποίο κράτησε περίπου 6 ώρες είναι άκρως ενθαρρυντικές. Μη έχοντας προηγούμενη εμπειρία από ενεργειακά τζάκια ομολογώ πως εξεπλάγην το πόσο γρήγορα ανέβασε θερμοκρασία η εστία και άρχισε να δουλεύει το βεντιλατερ.Το σπίτι (μεζονέτα 60+60) παρόλο που ήταν ανοιχτό όλο το πρωί παρουσίασε μεγάλη διαφορά στη θερμοκρασία στους χώρους που έγιναν οι αεραγωγοί.Ιδιαίτερα δε στο χώρο που είναι το τζάκι με το που έμπαινα από το μπαλκόνι μέσα ίδρωνα.
Βέβαια δε ξέρω αν θα είναι τόσο ιδανικά και στα κρύα του χειμώνα αλλά τα πρώτα σημάδια με ενθουσίασαν.Ακόμα και όταν πλέον είχαν εξαφανιστεί τα ξύλα που είχα βάλει σήμερα και είχαν γίνει κάρβουνα το βεντιλατέρ συνέχισε να βγάζει ζέστη για τουλάχιστον 1,5-2 ώρες ακόμα πριν μπει πάλι σε αναμονή.
Επίσης οι μυρωδιές που περίμενα να βγάλει δεν ήταν τόσο έντονες όσο περίμενα ενώ μετά από την τρίτη ώρα καύσης δεν με ενοχλούσαν ιδιαίτερα.ίσως να φταίει ότι δεν το έκαψα και στο μέγιστο βαθμό προσπαθώντας να του κάνω "στρώσιμο" και το γεγονός ότι ήταν όλα τα παράθυρα ανοιχτά στο σπίτι.
Κλείνοντας θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους εσάς εδώ μέσα για όσα έμαθα τους τελευταίους 6 μήνες που συμμετέχω άλλοτε ενεργά και άλλοτε σαν παρατηρητής στις συζητήσεις.Πλέον έχω γίνει "πτυχιούχος" με τόσο διάβασμα που έριξα οπότε παρέχω συνεχώς συμβουλές σε γνωστούς και φίλους για το τι επιλογή να κάνουν όσοι ενδιαφέρονται για τζάκι.
Ακολουθούν και φωτογραφίες από το πώς ήτανε το τζάκι και πως κατέληξε σήμερα να ανάψει!



Είμαι κι εγώ κάτοχος μιας εστιας nordica 750 ironker. Έχει εγκατασταθεί το καλοκαίρι σε νεο σπίτι μεζονετα 85+75. Μέχρι τώρα είμαι ευχαριστημένος καθως έχει 4 αεραγωγούς (2 πανω 2 κατω). ζεσταινει ανετα τον κατω χωρο και αρκετα καλά τον πανω όροφο.Όσο είναι αναμένο το τζακι ο λέβητας είναι περιτος. Με αναμένο το τζάκι θερμοκρασία χώρου τζακιού 26-27, διπλα χωρος 23-24, πανω οροφος 22-23.
Ήθελα να ρωτησω αν καποιος έχει μετρησει θερμοκρασίες εξόδου αέρα από τους αεραγωγούς και κατανάλωση ξύλου.
Ευχαριστώ!

θερμοκρασια κεντρικου αεραγωγου στην φουσκα 110
3 στα δωματια 65 με 80.οι τιμες αυτες ειναι για λιγη ωρα δουλευοντας το τζακι φουλ με μπρικετα.(θερμοκρασια ενιαιου χωρου 45τμ 31 βαθμοι)
για καταναλωση δεν ειμαι σε θεση να γραψω γιατι τα ξυλα ειναι με 30%100 υγρασια και δεν αποδιδουν σωστα.στο περιπου παντως λιγο παραπανω απο τον κατασκευαστη,δηλαδη 4 με 5 κιλα την ωρα(θερμοκρασια ενιαιου χωρου στους 25 με 26)θα επανερθω με ποιο ασφαλη συμπερασματα συντομα..


la nordica 600 tondo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.529 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ