Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2357 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Και το Invicta δεν έχει είσοδο αέρα καύσης (το μοντέλο 2012 θα έχει), αλλά λύνεται εύκολα, φέραμε έναν εξωτερικό σωλήνα Φ10 κάτω ακριβώς από το συρταράκι στην μπροστινή μεριά του τζακιού και τραβάει όσο αέρα θέλει από τις γρίλιες. Αν βάλεις εκεί το χέρι σου νιώθεις την ροή από κάτω προς τις γρίλιες. Το Riga έχει είσοδο αέρα κάτω από την εστία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2367 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Στην ισογεια πατρικη μου κατοικια πριν 15 χρονια, ο πατερας μου αποφασισε να κανει ενα τζακι-καλοριφερ μαντεμενιο. Τοτε τον κοιτουσαν ολοι με το στομα ανοιχτο,λεγοντας του οτι τι ειναι αυτα που κανει..ακομα και εγω..Τωρα? ψαχνω να το αλλαξω και εγω..
Για την ιστορια προκειτε για ενα no name τζακι με σωληνες στο κατω του μερος που ζεστενει το νερο και ειναι συνδεδεμενο παραλληλα με τον λεβητα πετρελαιου. Μην με ρωτησετε για ισχυ γιατι δεν ξερει κανεις,..Ζεστενει ανετα ενα σπιτι 100μ2 και καει περιπου 7-8τονους ετησιως. Τοτε κοστισε 700χιλιαρικα μονο η αγορα του. Δεν το συζηταμε για την αποσβεση του...

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2433 από jimopoulos
Απαντήθηκε από jimopoulos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Και το Invicta δεν έχει είσοδο αέρα καύσης (το μοντέλο 2012 θα έχει), αλλά λύνεται εύκολα, φέραμε έναν εξωτερικό σωλήνα Φ10 κάτω ακριβώς από το συρταράκι στην μπροστινή μεριά του τζακιού και τραβάει όσο αέρα θέλει από τις γρίλιες. Αν βάλεις εκεί το χέρι σου νιώθεις την ροή από κάτω προς τις γρίλιες. Το Riga έχει είσοδο αέρα κάτω από την εστία.

to camineti τα μοτερια τα εχει ενσωματωμενα στην εστια ο μαστορας μου ειπε για την εγκατασταση μια τρυπα θα χρειαστει στην πλατη της εστιας για εξωτερικο αερα της δευτερογενης και σπασιμο εμπρος στη φουσκα για συνδεση καμιναδας(φ280 με φ180)και εγκατασταση αεραγωγου.επειδη παιρνει αερα απο μπροστα σκεφτηκα να αφησω οπως εχει την εξωτερικη παροχη αερα που ηδη εχω εμπρος δξια της εστιας.δεν συμφωνησε ο μαστορας λεγοντας οτι θα κρυωνει το σπιτι.!

la nordica 600 tondo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2435 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αν είναι να ανοίξεις τρύπα στην φούσκα, κατέβασέ την όλη, βάλε πιό βολική εστία και μετά γυψοσανίδα. Αν καεί κάποιο ανεμιστηράκι, θα θέλει να βγάλεις όλο το τζάκι έξω για να το αλλάξεις? Πολύ ζόρι μου ακούγεται και αυτά τα ανεμιστηράκια δεν πρέπει να είναι και πολύ σόι και τρώνε και την ζέστη της αρκούδας εκεί μέσα που είναι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2436 από jimopoulos
Απαντήθηκε από jimopoulos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Αν είναι να ανοίξεις τρύπα στην φούσκα, κατέβασέ την όλη, βάλε πιό βολική εστία και μετά γυψοσανίδα. Αν καεί κάποιο ανεμιστηράκι, θα θέλει να βγάλεις όλο το τζάκι έξω για να το αλλάξεις? Πολύ ζόρι μου ακούγεται και αυτά τα ανεμιστηράκια δεν πρέπει να είναι και πολύ σόι και τρώνε και την ζέστη της αρκούδας εκεί μέσα που είναι.

to σκεφτηκα οτι καποια στιγμη μπορει να καει και τον ρωτησα απο που αλλαζει και μου εδειξε βγαινει η βαση εσωτερικα και αλλαζει αρκετα ευκολα.για να γκρεμισω ολο το τζακι μπετον και σιδερα και μια επενδυση 2000ευρω χαμενη ουτε να το σκεφτομαι δε θελω.

la nordica 600 tondo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2438 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Έτσι εντάξει, άμα βγαίνει το μοτέρ. Άμα είναι και μπετά στην μέση, ούτε και γω θα το πείραζα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.424 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ