Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24804 από Cmos
Απαντήθηκε από Cmos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλησπέρα και από εμένα. Σκεφτόμαστε να τοποθετήσουμε ενεργειακό τζάκι της invicta στο οροφοδιαμέριμα μας 100τμ αφού πρώτα γκρεμίσουμε το χτιστό τζάκι που έχουμε (θα μείνει μόνο η βάση). Θέλουμε να πάμε αεραγωγούς στα 3 υπνοδωμάτια του σπιτιού. Τη λύση της κασέτας την ξεχνάμε οπότε. Με foyer γίνεται? Δε μπορώ να καταλάβω πώς θα ενωθούν οι σωληνώσεις για τα μέσα δωμάτια στον θερμοθάλαμο που θα σχηματίσουμε στην φούσκα? Στα μονομπλόκ έχει στάνταρ θέσεις. Στο foyer πως γίνεται αν γίνεται? Πρέπει να βάλω εναλλάκτη? Θα επαρκεί αυτός?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24819 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Γίνεται με εναλλάκτη. Αν ήταν για 1-2 δωμάτια, θα ήταν αρκετός. Για 3 θα πρέπει να συμπληρώνει και η ροή από το σαλόνι.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Cmos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24828 από Cmos
Απαντήθηκε από Cmos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Οπότε την λύση foyer εγώ πρέπει να την ξεχάσω?
Το να φτιαχτεί μεταλικός θερμοθάλαμος πάνω από το foyer και να γίνει τύπου monoblock το ξεχνάμε? Κάποιοι τζακάδες μου το πρότειναν σε δικά τους ενεργειακά (όχι ελληνικά,)δηλαδή να μου φτιάξουν έναν μεταλικό θερμοθάλαμο (νομίζω γύρω στα 100 ευρώ κόστος) με πχ 4 εξόδους.
Αν δε γίνεται πρέπει να κοιτάξω σε monoblock?
Καμμιά οικονομική πρόταση?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24832 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Δεν το έδωσα να το καταλάβεις σωστά. Μπορεί να γίνει και με εναλλάκτη, απλά θα πρέπει να έχεις και τις πόρτες ανοιχτές, να συμπληρώνει και η εστία από το σαλόνι. Και να βάλεις ρυθμιζόμενες περσίδες στα δωμάτια, να κανονίζεις την ροή όπως θες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24837 από Cmos
Απαντήθηκε από Cmos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Κανένα πρόβλημα να έχω τις πόρτες ανοικτές. Οπότε το τζάκι θα λειτουργει με φυσική ροή για σαλονοκουζίνα και ότι πάει μέσα στα δωμάτια και ο εναλλάκτης θα στέλνει με το μοτέρ στα 2 κανάλια για τα μέσα δωμάτια.
Αλήθεια ο εναλλάκτης των LEROY αξίζει η να ψάξω κάποιον άλλο(είμαι από Αθήνα). Αστέρη ξέρεις τι με προβληματίζει. Είχες γράψει σε πιο παλιό post ότι ο εναλλάκτης λειτουργεί συμπληρωματικά. Σκέφτομαι μήπως ο αέρας που θα φτάνει στα δωμάτια δε είναι ζεστός αρκετα (το πολύ 6,5-7 μέτρα το κάθε κανάλι).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24841 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Θα τον τυλίξεις με μόνωση και θα είναι πάνω από 60 βαθμούς...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.502 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ