Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23646 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

tomka έγραψε: Καλημέρα και πάλι σε όλο τον κόσμο.Αστέρη please βάλε φωτό για να μας δείξεις που έβαλες το extra υαλοκόρδονο για να κάνουμε σοβαρή δουλειά. ;)
Και κάτι άλλο........υπαρχει περίπτωση η 700 gv turbo να παίρνει αέρα απο την βάση της (τρύπα απο κάτω) και όχι απο μπροστά??Ρωτάω γιατί όταν ήρθε ο τζακάς να την δεί την σηκώσαμε στο πλάι και είδε το κενό στην βάση της. :unsure:
Τέλος να ρωτήσω αν μπορεί να βγει το πανω κομμάτι (εννοώ τον σωλήνα καυσαερίων) της 700 gv για να μπορέσω να την βάλω πιο εύκολα μιας και δεν είμαι σίγουρος αν θα την πάρει ακόμα και αν την βάλω ψιλοξαπλωτή όπως είχες αναφέρει παλαιότερα (λόγω του τσιμέντου που υπάρχει απο πάνω).Επισυνάπτω φωτο.........


Κατ' αρχάς, μην πειράζεις το υαλοκόρδονο. Εγώ το έκανα γιατί είχα υγρά ξύλα πέρυσι. Με ξερά ξύλα, δεν χρειαζόταν τίποτα, δεν μαύριζε το τζάμι. Αν τελικά θελήσεις να βάλεις, βγάλε το τζάμι και θα καταλάβεις που χρειάζεται κορδόνι, στα σημεία που ακουμπάει με το σίδερο της πόρτας.

Αν το πάνω μισό της σκεπής είναι βιδωτό και έχετε και σιλικόνη 1000+ βαθμών για να το σφραγίσετε ξανά μετά, τότε κάντε το. Μόνο μην σου βάλει καμιά των 350 βαθμων και μετά κλαίς που θα καπνίζει.

Αν κάνεις τρύπα από κάτω στην εστία, πως θα ρυθμίζεις τον αέρα? Θα καίει σε full ένταση συνέχεια, δεν γίνεται. Ανοίξτε τρύπα στο τούβλο κάτω και τοποθετήστε την εστία από πάνω με 1-2 πόντους απόσταση, θα τραβάει αυτή όσο αέρα χρειάζεται...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23655 από tomka
Απαντήθηκε από tomka στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Και τι σε κάνει να πιστεύεις Αστέρη ότι εμένα θα μου δώσουν στεγνά ξύλα και δεν θα καπνίζει το τζάκι?? :lol:
Δεν κατάλαβα τι εννοείς για το πάνω μέρος της σκεπής και αν αυτό είναι βιδωτο......μάλλον εγώ δεν εξήγησα καλά......εννοώ αν μπορώ να αφαιρέσω το πάνω μέρος της κασσετίνας (τον Φ200 δηλ. που είναι για τα καυσαέρια) και μετά να το επανατοποθετήσω (επισυνάπτω φωτό).
Επίσης δεν θέλω να κάνω τρύπα στην κασσετίνα, απλά ο τζακάς με μια γρήγορη ματιά μου είπε πως μάλλον παίρνει αέρα απο μια τρύπα που έχει η κασσετίνα στην βάση της(εδω δεν μπορώ να βάλω φωτό γιατί είναι ασήκωτη και είμαι μόνος μου αυτή τη στιγμή).
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23656 από tomka
Απαντήθηκε από tomka στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Και επειδή στο πρώτο μήνυμα δεν επισύναψα τίποτα,το κάνω τώρα για να δείς το θέμα με τον χώρο που έχω Αστέρη......


Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23668 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Άκυρο για την σκεπή, εγώ μιλούσα για το foyer, τώρα είδα ότι έχεις την κασέτα.

Το κολλάρο της καμινάδας ξεβιδώνει από μέσα από την κασέτα, αλλά εξακολουθώ να πιστεύω ότι περνάει αν την γείρεις προς τα πίσω και την φέρεις μεσα στην εστία.\

Η τρύπα που λες, την βλέπεις αν βγάλεις την σχάρα και το συρταράκι της στάχτης, μέσα από την εστία? Γιατί νομιζω ότι δεν επικοινωνεί με τον χώρο καύσης, αλλά με τον χώρο που κυκλοφορεί ο ζεστός αέρας, κάποια βοηθητική είσοδος κρύου αέρα μου φαίνεται.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": tomka

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23714 από tomka
Απαντήθηκε από tomka στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ευχαριστώ πολύ Αστέρη.Τελικά έχεις δίκιο.
Εβγαλα την σχάρα και τράβηξα και το συρτάρι και δεν φαίνεται η τρύπα.Οπότε δεν καταλαβαίνω την χρησιμότητα της.Ελπίζω να μην αντιμετωπίσω άλλο πρόβλημα.........αλλά και να προκύψει κάτι ξέρω......ο Αστέρης είναι εδώ!!!!!!!! ;) ;) :whistle:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23720 από pduke
Απαντήθηκε από pduke στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Παίδες συγχαρητήρια και από εμένα! εδώ και μια εβδομάδα που σας ανακάλυψα το τόπικ έχει γίνει δεύτερο σπίτι μου!
Και τι μπορεί να θέλω?
Μπαίνω στο ψητό και όποιος έχει την καλοσύνη και την υπομονή ας μου απαντήσει.
Η παραπάνω φράση είναι σάλτσα, παρακάτω ακολουθεί σαφέστατη παράκληση βοήθειας στον ανεκτίμητο Αστέρη!

Τι έχω… :
- Σπίτι 160τμ διώροφο 80/80 του … 78
- Κουφώματα ξύλινα … αερόψυκτα, φυσικής ροής…
- Τζάκι της εποχής με πυρότουβλο
- Ταβάνια στο 3.10 κάτω, επάνω έχει σημεία που … δεν μετριούνται…
- Σκάλα παραδοσιακή ξύλινη που αφήνει άνοιγμα 3,50 x 1,10
Σ.σ. kostasgr2000 οι λύσεις μάλλον σε αφορούν

Έβγαλα τα μάτια μου στη θάλασσα γνώσεων του συγκεκριμένου θέματος και

Τι πάω να κάνω… :

Πήγα Leroy και σε έναν ακόμα

Ο δεύτερος στα προφορικά στο μαγαζί του μου πρότεινε Edilcamin ecostar με βαντιλατερ, άνοιγμα καμινάδας μπροστά, ντύσιμο, πετροβάμβακες κτλ και πέρασμα σωλήνα μέχρι επάνω για καλό και για κακό.
1100 η edilkamin, 700 τα υπόλοιπα = 1800€

Από το Leroy μου δίνουν κάρτα και έρχεται σπίτι μου ο μάστορας του… Αστέρη και μου προτείνει
- Foyer Grande vision (νομίζω το 700) απλά στον κατάλογό του είναι 15kw ενώ στο site 14…
- Εναλλάκτη όπως και του Αστέρη
- Σπάσιμο και βγάλσιμο όλου του επάνω μέρους του τζακιού και αλλαγή του με γυψοσανίδα γιατί είναι τούβλο κεκλιμένο προς το ταβάνι και δεν έχει το απαραίτητο πλάτος για να χωρέσει τον εναλλάκτη. Ντύσιμο με πετροβάμβακα.
- Συζητήθηκε το ενδεχόμενο στο δωμάτιο πάνω από το τζάκι απόπου περνάει η καμινάδα να βγει ο ένας από τους 2 σωλήνες με περσίδα και
800€ η invicta, 1200€ όλα τα υπόλοιπα αγορασμένα –τοποθετημένα από αυτόν = 2000€

Ο χώρος της εστίας είναι ενιαίος 60τμ επικοινωνεί με 1 δωμάτιο μια αποθήκη και ένα μπάνιο, σύνολο 80τμ
Αν κατάλαβα καλά ένα πλαφόν στα 700€ παίζει αλλά στο θέμα του εναλλάκτη δεν μπορώ να υπολογίσω τα υλικά γιατί δεν τα αγοράζω εγώ.
Οπότε, θα ήθελα τις συμβουλές σας σχετικά και με το χώρο αλλά και με τις προσφορές. Αστέρη θα σε παρακαλούσα για την προσωπική σου άποψη μιας και υπάρχει «γνωστός». Ισως εδώ ένα προσωπικό μήνυμα να ήταν πιο σωστό
Σας ευχαριστώ ούτως ή άλλως για όλα όσα προσφέρετε εδώ μέσα

Ναι έβαλα το τζάκι μου στο προφίλ μου και έτσι ξέρεις για τι πράγμα μιλάω!!
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by pduke.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.452 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ