Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #23353 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Έχει πολύ ωραίους ελληνικούς λέβητες pellet με 25-40kW, στα 2.500-3000€. Βάζεις έναν τέτοιον και τελειώνεις, μην ασχολείσαι με το ξύλα αν είναι να δώσεις 4000€, μην τρελαθούμε κιόλας. Αν περισσέψουν από τον λέβητα, κατέβα και σε ένα Leroy, πάρε ένα foyer με 500€ και βάλτο στην θέση του παλιού σου τζακιού και είσαι καρα-αρχηγάρα με τέσσερα χιλιάρικα, και pellet και τζάκι. Το τζάκι θα αναλαμβάνει τα 100-120 μετρα σου όποτε και όσο μπορείς να το δουλεύεις και το pellet τα δωμάτια ή και όλο το σπίτι αν βαριέσαι να ανάψεις την εστία. Καλύτερα και οικονομικότερα δεν γίνεται, έτσι το σκέφτομαι και εγώ για το δικό μου το σπίτι κάποια μέρα που θα περισσέψουν τα χρήματα...
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #23373 από kosmas81
Απαντήθηκε από kosmas81 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και για τις συμβουλές σας. Άμα είναι θα επανέλθω σε θέμα για λέβητες pellets να ρωτήσω γνώμες για αυτόν που θα διαλέξω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #23380 από bill
Απαντήθηκε από bill στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
καλησπερα και παλι,να ζητησω συγγνωμη για τις αποριες μου προκαταβολικα αλλα μηπως οι αποστασεις του τζακιου μου ειναι μεγαλες,θα μπορει να ζεστανη τον αερα ικανοποιητικα;

μηπως πρεπει να φτιαξω εναν μικροτερο μονωμενο αεροθαλαμο γυρω απο την εστια;

στο δευτερο γραφημα η μεγαλη περσιδα δεν μπορει να ειναι στους 30 ποντους απο το ταβανι και θα κανω αναγκαστικα παταρι
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by bill.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #23381 από str1979
Απαντήθηκε από str1979 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

bill έγραψε: καλησπερα και παλι,να ζητησω συγγνωμη για τις αποριες μου προκαταβολικα αλλα μηπως οι αποστασεις του τζακιου μου ειναι μεγαλες,θα μπορει να ζεστανη τον αερα ικανοποιητικα;

μηπως πρεπει να φτιαξω εναν μικροτερο μονωμενο αεροθαλαμο γυρω απο την εστια;

στο δευτερο γραφημα η μεγαλη περσιδα δεν μπορει να ειναι στους 30 ποντους απο το ταβανι και θα κανω αναγκαστικα παταρι


Αν κανεις εναν μικροτερο θερμοθαλαμο σε αποσταση 5cm απο τα τοιχώματα της εστιας, ο αερας θα ζεσταίνεται γρηγοροτερα και θα εχει ταχυτερη ροη εξοδου
Αν το αφήσεις ετσι οπως το εχεις σχεδιασει τοτε θα σου παίρνει λιγο παραπανω ωρα μεχρι να αρχισει να βγαζει ζεστο αερα απο την περσιδα

Invicta Compact 700

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #23383 από bill
Απαντήθηκε από bill στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
ευχαριστω str1979 το δικο σου ειδα και το σκεφτηκα.
δεν ξερω ομως αν μπορει να γινη αυτο που λεω,με το θερμοθαλαμο γιατι μειωνεται το υψος μπροστα,παει διαγωνεια.
καθε σκεψη δεκτη,ευχαριστω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #23387 από str1979
Απαντήθηκε από str1979 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
αυτο δεν σε πειραζει
ο θερμοθαλαμος απο μπροστα στο επανω μερος θα ακολουθησει την κληση που εχει η φουσκα σου
εσενα σε ενδιαφερει η αποσταση των τοιχωματων γυρω απο την εστια να εχουν τη σωστη αποσταση

Η κατασκευη η δικη μου ειναι ακριβώς όπως το δικο σου τζακι μονο που εμενα μπροστα ειναι ισιο μεχρι το ταβανι

Invicta Compact 700
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": bill

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.498 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ