Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22342 από βασιλιης
Απαντήθηκε από βασιλιης στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

kaptainikos έγραψε:

Asteris έγραψε: 1400 μαζί με όλη την μετατροπή, βεντιλατέρ, εναλλάκτη, μονώσεις, κοντρόλλερ τσόντες μάρμαρα και εργασία τοποθέτησης. Έτοιμο να κάψει. Σκέτη φυσική ροή για καμιά 80-100τμ, δεν θες τον εναλλάκτη και δεν περνάει τα 1000€ τοποθετημένο. Εστία σκέτη 489€ αυτήν την στιγμή.

Το ECO εγώ κατάλαβα ότι είναι 1700 μόνο η εστία, λάθος κάνω?

ναι μονο η εστια 1680 ευρω , αλλα κομπλε, δεν θελεις και εναλλακτη το εχει μεσα :lol: :lol: :lol:

foukalasgiannoukas.iplaza.gr/index.php?d...iew&product_id=29823


Αν σε αυτο το το τζακι που λες δεν μπει μονωση (παντα οπως πρεπει)αν δεν γινει εκτονωση
αν δεν μπει ο σωστος εξωτερικος αερας,αν δεν μπει το σωστο καπελο θα ειναι μια παρα πολυ καλη διακοσμηση για το σπιτι που θα μπει.που εχουν μπει

Βοηθαμε οσο μπορουμε
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by βασιλιης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22346 από kaptainikos
Απαντήθηκε από kaptainikos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

βασιλιης έγραψε:

kaptainikos έγραψε:

Asteris έγραψε: 1400 μαζί με όλη την μετατροπή, βεντιλατέρ, εναλλάκτη, μονώσεις, κοντρόλλερ τσόντες μάρμαρα και εργασία τοποθέτησης. Έτοιμο να κάψει. Σκέτη φυσική ροή για καμιά 80-100τμ, δεν θες τον εναλλάκτη και δεν περνάει τα 1000€ τοποθετημένο. Εστία σκέτη 489€ αυτήν την στιγμή.

Το ECO εγώ κατάλαβα ότι είναι 1700 μόνο η εστία, λάθος κάνω?

ναι μονο η εστια 1680 ευρω , αλλα κομπλε, δεν θελεις και εναλλακτη το εχει μεσα :lol: :lol: :lol:

foukalasgiannoukas.iplaza.gr/index.php?d...iew&product_id=29823


Αν σε αυτο το το τζακι που λες δεν μπει μονωση (παντα οπως πρεπει)αν δεν γινει εκτονωση
αν δεν μπει ο σωστος εξωτερικος αερας,αν δεν μπει το σωστο καπελο θα ειναι ενα μια παρα πολυ καλη διακοσμηση για το σπιτι που θα μπει.που εχουν μπει

Bασιλη τετοιες λεπτομεριες δεν τις ξερω για το συγγεκριμενο τι ζηταει
ισως ο Μιχαλης μας διαφωτησει καλυτερα που το εχει ,και το ξερει καλυτερα
να πω την αληθεια το γλυκοκοιταζω, και οταν διαβασα για τις αποδοσεις του απο το Μιχαλη πηρα τ'απανω μου με το τζακι αυτο χαχαχαχαχαχα
δες εδω

www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...3&id=21455&Itemid=82

απαντηση 22106

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22351 από βασιλιης
Απαντήθηκε από βασιλιης στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ωραια και?δεν μιλησα ποτε για καταναλωση ουτε για αποδοση
Εμενα προσωπικα δεν με αφορουν αυτα ,οταν λεω δεν με αφορουν εννοω οτι απο τη στιγμη που ο πελατης το εχει αγορασει εμενα η δουλεια μου ειναι να του παρεχω την μεγιστη αποδοση που θα μπορουσε να εχει το καθε τζακι να μη του καπνισει και να μη του μυριζει.ειναι πολλα τα τζακια τετοιας κατασκευης που εχω λυση και τα εχω ξαναφτιαξει απο την αρχη διπλο κοστος για τον πελατη αλλα δεν εχει αλλη επιλογη.εκτος αν το κρατησει για ομορφια. δεν πουλαω τζακια
απλως προσπαθω να εξηγησω τα περι της τοποθετησης.τους κανονες της τοποθετησης
υπαρχουν πολλες λεπτομερειες και πολλες παγιδες στη λειτουργια του τζακιου

Βοηθαμε οσο μπορουμε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22361 από kaptainikos
Απαντήθηκε από kaptainikos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
εμενα παλι το αντιθετο Βασιλη
πρωτα η αποδοση, και μετα η καταναλωση ειναι αυτα που με ενδιαφερουν
την καταναλωση τη βαζω δευτερη, μιας και εδω στην επαρχεια τα πραγματα ειναι αρρκετα καλυτερα σε σχεση με τις μεγαλουπολεις
σημερα εκανα μια βολτα με το φορτηγακι μου σε κατι χωραφια ενος γνωστου, και μαζεψα καμια 200 κιλα ξερα ξυλα ελιας
το χειμωνα οταν κανει απαγορευτικο αποπλου 9-10 μποφωρ οσοι εχουν τζακια, γυρνανε στις παραλιες και μαζευουν κουτσουρια που ξεβραζει ο δυνατος καιρος ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22364 από βασιλιης
Απαντήθηκε από βασιλιης στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Πολυ λογικο να σε ενδιαφερει η αποδοση αφου τα ξυλα τα εχεις.σε πολλους ομως ενδιαφερουν και τα δυο.παντα μιλαμε εχοντας υποψην τα σημερινα δεδομενα της τσεπης μας
δεν θα εχεις την αποδοση που θες αν δεν συνδυασεις και αυτα που σου ειπα πιο πανω

Βοηθαμε οσο μπορουμε
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kaptainikos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22393 από newbie
Απαντήθηκε από newbie στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Αστέρη! :)
Οπότε αν το βάλω αυτό σε κτιστό υπάρχον τζάκι και προσθέσω εσωτερική αλουμινένια καμινάδα, χωρίς να γκρεμίσω το υπάρχον (από ότι κατάλαβα δουλεύει σωστά και έτσι), έχουμε κάποια εκτίμηση πόσο θα κοστίσει η εγκατάσταση;

Μια ερώτηση: το τζάκι θα το έχω επικουρικά, δεν θα το ανάβω συνέχεια. Μάλλον θα βάλουμε αντλία θερμότητας για την ευκολία του αυτοματισμού. Ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται παντρέψω αυτά τα 2 και να βάζω το selenic (ή κάποιο άλλο αν ξέρετε) να ζεσταίνει το νερό του καλοριφέρ εναλλακτικά με την αντλία ή και παράλληλα (μάλλον το τελευταίο δεν γίνεται...). Λέω τι θα ήθελα, δεν ξέρω αν είναι και εφικτό, οπότε παρακαλώ να με διαφωτίσετε...

Asteris έγραψε:

newbie έγραψε: Καλημέρα σε όλους.

Σκέφτομαι να βάλω το Invicta Selenic 700 (www.invicta-sa.com/portail/produits/chau...yer-700-selenic.html). Έχω δει καλά λόγια για αυτό το μοντέλο, οπότε σε 2η φάση ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
1. Θέλω να το βάλω σε υπάρχον τζάκι, από ότι κατάλαβα κάνει για την δουλειά αυτή, σωστά;
2. Αν το αγοράσω εγώ, πάω σε κάποιον για τοποθέτηση μόνο και θα πάρει γύρω στα 500 ευρώ σύνολο εργασία και υλικά;
3. Βγαίνει να το κάνω μόνος μου; Κάτι καταφέρνω...
4. Πρέπει να βάλω εσωτερική αλουμινένια καμινάδα;
5. Περσίδες περνάω και στο τούβλο που έχει πάνω η φούσκα, σωστά;
6. Βεντιλατέρ παίρνει; Αξίζει;
7. Θα μπορώ να έχω τηλεόραση στο 1 μέτρο; Αν όχι, σε τι απόσταση θα πάει;

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας... Είναι καλό σε δύσκολους καιρούς η αλληλοβοήθεια να μας στηρίζει...


Διάβασε το τόπικ για αγορά νέας ενεργειακής εστίας, για να δεις αν που μπορούν να μπουν εύκολα τα foyer. Για το αν μπορείς να το κάνεις μόνος σου, διάβασε το υπάρχον τόπικ από την αρχή, το έχουν κάνει αρκετοί εδώ μέσα, οπότε θα πάρεις μιά ιδέα του τι χρειάζεται. Ανοξείδωτη καμινάδα υποχρεωτικά, για να μην έχεις προβλήματα στο μελλον. Άλλωστε βάζεις ένα τζάκι που πλέον θα είναι η κεντρική θέρμανση του σπιτιού, μην κάνεις μισές δουλειές.

Τηλεόραση στο 1 μέτρο εγώ δεν θα έβαζα...

Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by newbie.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.715 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ