Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21184 από sofix
Απαντήθηκε από sofix στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Εννοώ το κάδρο γύρω από εστία.έκλεισες κάπως τα κενά δεξιά αριστερά,ώστε να μην φαίνονται από μπροστά? Εκτός αν ταίριαζε ακριβώς με την παλαιά σου διακόσμηση.

Sent from my MT11i using Tapatalk 2

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21185 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

ragavelas έγραψε: Kalhspera

Θα ήθελα να σας θέσω τον προβληματισμό μου:

Βλέποντας τις τιμές που δίνει η Nordica για τα προϊόντα της συμπέρανα ότι η ισχύς που δίνει προκύπτει αν πολλαπλασιάσεις την κατανάλωση επί την ισχύ ξύλου. Πχ 2,6 κg/hr * 4,34 = 11,3 KW για την inserto 70
εν συνεχεία 11,3*0,797 = 9 KW. Οπότε υποθέτω ότι και για τους άλλους κατασκευαστές το ίδιο ισχύει. Κατανάλωση επί ισχύς ξύλου επί απόδοση.
Αυτή η τιμή λοιπόν των 9 kw είναι η μέγιστη, ή η βέλτιστη για να έχουμε απόδοση, οικονομία στα ξύλα και μακροζωία; Εάν εγώ βάλω μέσα πχ 4 κιλά τότε θα έχω μια απόδοση της τάξης των 4*4,34*0,797=13,8 KW, σωστά;
Άρα η εν λόγω κασέτα μπορεί υπο συνθήκες να έχει και μεγαλύτερη θερμαντική ισχύ. Εάν εγώ λοιπόν την δουλέψω με περισσότερα ξύλα για 6 ώρες την ημέρα θα την παλέψει ή στο τέλος της σεζόν θα είναι για πέταμα;
Θέλω να πιστεύω ότι δεδομένου οτι μιλάμε για σοβαρό κατασκευαστή, θα την παλέψει...

Εσείς τι λέτε;

Επίσης ήθελα να ρωτήσω το εξής: Υπάρχει κάποιος τύπος έστω και εμπειρικός/προσεγγιστικός που να υπολογίζει ισχύ έχοντας σαν δεδομένα παροχή ανά ώρα (κ.μ/h) και θερμοκρασία εξερχόμενου αέρα;

Ευχαριστώ


To ότι θα καταφέρεις να χωρέσεις 4-5 κιλά ξύλα μέσα, δεν σημαίνει ότι και θα τα κάψει εντός μίας ώρας. Αυτό θα γίνει αν μπει μέσα και ο ανάλογος αέρας, από τις γρίλιες. Οι περισσότερες από αυτές τις εστίες, δεν επιτρέπουν ανεξέλεγκτο αέρα από την είσοδο, παρά μόνο όσον περίπου χρειάζεται στην μέγιστη ισχύ. Πχ στην δική μου, με τέρμα ανοιχτό το ρυθμιστικό, παραπάνω από 5 κιλά δεν καίει. Αν θέλω να το τσιτώσω παρά πάνω, πρέπει να ανοίξω από κάτω το συρταράκι της στάχτης να πάρει έξτρα αέρα, κάτι που πρέπει να γίνεται μόνο κατά το άναμα της εστίας και όχι για μεγάλο διάστημα.

Αν εσύ χρειάζεσαι συνεχώς παραπάνω από την ονομαστική ισχύ (ή και την maximum), θα έλεγα να πάρεις δυνατότερη εστία, εκτός αν έχεις πχ ρητή διαβεβαίωση από τον αντιπρόσωπο ότι αντέχει. Οι Nordica πάντως είναι θηρία κατασκευές για το μέγεθός τους και μάλιστα και πολύ βαριές, οπότε για έκτακτες ανάγκες δεν θα είχα φόβο να τις τσιτώσω. Για μόνιμα δεν ξέρω...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21201 από ragavelas
Απαντήθηκε από ragavelas στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Το χειμώνα που μας πέρασε, πρέπει να της έβαλα αρκετές φορές αρκετά παραπάνω απο 2,6 κιλά που προτείνει (δεν δούλευε σωστά και δεν απέδιδε, κάτι που το έφτιαξα πάντως) χωρίς να βγάλει κάποιο πρόβλημα. Φαντάσου ότι ούτε αέρα έπαιρνε απ΄ εξω (Φ120 προτείνει ο κατασκευαστής) οπότε δεν κυκλοφορούσε αέρας ανάμεσα στα τοιχώματα, ούτε είχαν αφήσει χώρο να αναπνέει γύρω γύρω αλλά της είχαν βάλει πετροβάμβακα κολλητά, κάτι που δεν προτείνεται απο τον κατασκευαστή και πρόβλημα δεν έβγαλε.

Φέτος σίγουρα θα λειτουργεί σωστά καθότι το άνοιξα και το έφτιαξα και έχει και εναλλάκτη στην καμινάδα οπότε θεωρώ ότι θα πάρω ζέστη. Στην Κρήτη βρίσκομαι άλλωστε που ο χειμώνας δεν είναι βαρύς...

Για το σπίτι πάντως (μεζονέτα 135 τμ) είναι σίγουρα μικρή αλλά όπως είχα ξαναγράψει όταν αγοράστηκε δεν είχα μελετήσει...

Κατά το Δεκέμβρη θα γράψω αποτελέσματα, ελπίζω θετικά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21210 από abc
Απαντήθηκε από abc στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

βασιλιης έγραψε:

abc έγραψε: Καλησπέρα
Μπορεί κάποιος φίλος να με βοηθήσει στο παρακάτω ερώτημα. Από ότι καταλαβαίνω οι κασέτες με ενσωματωμένο μοτέρ έχουν τη δυνατότητα να σου δώσουν θερμό αέρα από τις θυρίδες που έχει η ίδια η κασέτα. Αν πάλι θέλεις μπορείς να ανοίξεις 2 θυρίδες πάνω στη φούσκα για να πάρεις αέρα από τα ανοίγματα που έχει η κασέτα στο πάνω μέρος της. Το ερώτημα είναι αξίζει τον κόπο να τρυπήσεις τη φούσκα ή τελικά κάνεις τη δουλειά σου και με τις θυρίδες της κασέτας.



Μιλατε για δυο διαφορετικες περιπτωσεις
Στην περιπτωση που δεν κανετε περσιδα πανω στη φουσκα θα εχετε χασει την φυσικη ροη πρωτον
και δευτερον απο την αποδοση του τζακιου(δλδ θα ζεσταινονται τα εσωτερικα τοιχωματα της φουσκας)υποχρεωτικα θα κανετε ενα ταβανι ακριβως πανω στην εστια.με αυτη τη μεθοδο δινετε περισσοτερη θερμανση μπροστα στο τζακι με αποτελεσμα αν εχετε καναπεδες κοντα να μην μπορειτε να καθεστε γιατι θα εχει πολλη ζεστη
Στην περιπτωση που κανετε περσιδα στη φουσκα μπροστα θε εχετε και την φυσικη ροη.
οποτε εσεις αποφασιζετε
ελπιζω να μην σας μπερδεψα


Βασίλη, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Αν θέλεις εξηγησε μου γιατί θα χάσω σε φυσικη ροή αν δεν κάνω περσίδα στη Φούσκα. Αν έχω καταλάβει καλά έτσι κι αλλιώς ο αέρας που θα βγάζει η περσίδα της φούσκας θα προέρχεται απευθείας από την κασέτα και όχι από το κενό μεταξυ κασέτας και φούσκας. Αυτό θα είχε νόημα αν μιλάγαμε για τζάκι ή κάνω λάθος? Μου φαίνεται λογικό το δεύτερο που είπες για την υπερβολική ζέστη που θα υπάρχει μπροστά από την εστία και αυτό από μόνο του ίσως είναι ένας καλός λόγος για να κάνεις εξτρα περσίδες, απλά κάποιος μάστορας μου είπε ότι είναι καλύτερα να βγαίνει ο αέρας από χαμηλά γιατί θα έχει καλύερη διάχυση. Ο άλλος μου είπε το αντίθετο αλλά ζητούσε 200 ευρώ παραπάνω. Τι να πω? Αν κάποιος φίλος έχει τοποθετήσει κασέτα ας πεί την εμπειρία του.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21212 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
regayelas η θερμοχωρητικοτητα του αερα ειναι (προσεγγιστικα, δεν θυμαμαι ακριβως τωρα αλλα ειναι ψιλα τα.. ακριβως) 0,3. Θελει 300 θερμιδες ενα κυβικο για να ανεβασει εναν βαθμο (αυτα ολα ειναι υποκειμενικα, ο αερας εχει και υγρασια) ισως και κανω λαθος καπου τωρα στ μοναδες, ειναι μικρη η μια θερμιδα, αλλα βγαινει σωστα ετσι.. Δηλαδη, κυβικα ανα ωρα επι διαφορα θερμοκρασιας εισαγωμενου με εξαγωμενου αερα επι 0,3. Πχ 100 κυβικα χ 100 βαθμοιχ 0,3 = 3300 χιλθερμιδες (οχι κιλοβατ, τοτε ειναι κατι παραπανω).
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ragavelas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21213 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Οσον αφορα τους εναλλακτες στ καπνοδοχο πολυ θα ηθελα να μπει ενας δικος μου πανω απο τζακι με ονομαστικη αποδοση 70-80%, θα τ εδινα στ κοστος, δωρο! Αρκει να ημουν εκει στ αναμα να εβγαζα βιντεο..
Για να δω κ εγω δηλάδη, να πιστεψω και να μαθω..
Επισης, ανοιχτη προσκληση σε οποιον θελει κ αν μπορει, προς το τελος τ μηνα θα βαλω τζακι στ Ωραιοκαστρο, καποιοι ειστε πολυ κοντα, οποιος θελησει ας ερθει να δει το πρωτο του ανναμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.523 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ