Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21156 από sofix
Απαντήθηκε από sofix στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

bill έγραψε: στο αρχειο της γραφη οτι χρειαζεται 8dm στην εισοδο για ανακυκλωση και 24dm για εξοδο δηλ;
ευχαριστω


μετατροπη απο dm2 σε cm2
www.unitjuggler.com/convert-area-from-cm2-to-dm2.html
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": bill

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21172 από nafplio
Απαντήθηκε από nafplio στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Sofix να σαι καλά με την πληροφορία σου .μολις επιστρέψω από διακοπές παραγγελνω το selenic 700. Τηλεφωνικά για να είναι μέσα στη προσφορά και όταν θα έρθει το βάζω.Δυστηχως Οι μαστοροι όταν είχα κάνει έρευνα ζητούσαν παραπάνω από την εστία και σκέφτομαι να το κάνω με την βοήθεια του forum .εαν θες πες μας πως το εστησες,
εντυπώσεις ,κλπ
Είμαστε και κοντά αφού είμαι Κοντά στη Κόρινθο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21176 από ragavelas
Απαντήθηκε από ragavelas στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Kalhspera

Θα ήθελα να σας θέσω τον προβληματισμό μου:

Βλέποντας τις τιμές που δίνει η Nordica για τα προϊόντα της συμπέρανα ότι η ισχύς που δίνει προκύπτει αν πολλαπλασιάσεις την κατανάλωση επί την ισχύ ξύλου. Πχ 2,6 κg/hr * 4,34 = 11,3 KW για την inserto 70
εν συνεχεία 11,3*0,797 = 9 KW. Οπότε υποθέτω ότι και για τους άλλους κατασκευαστές το ίδιο ισχύει. Κατανάλωση επί ισχύς ξύλου επί απόδοση.
Αυτή η τιμή λοιπόν των 9 kw είναι η μέγιστη, ή η βέλτιστη για να έχουμε απόδοση, οικονομία στα ξύλα και μακροζωία; Εάν εγώ βάλω μέσα πχ 4 κιλά τότε θα έχω μια απόδοση της τάξης των 4*4,34*0,797=13,8 KW, σωστά;
Άρα η εν λόγω κασέτα μπορεί υπο συνθήκες να έχει και μεγαλύτερη θερμαντική ισχύ. Εάν εγώ λοιπόν την δουλέψω με περισσότερα ξύλα για 6 ώρες την ημέρα θα την παλέψει ή στο τέλος της σεζόν θα είναι για πέταμα;
Θέλω να πιστεύω ότι δεδομένου οτι μιλάμε για σοβαρό κατασκευαστή, θα την παλέψει...

Εσείς τι λέτε;

Επίσης ήθελα να ρωτήσω το εξής: Υπάρχει κάποιος τύπος έστω και εμπειρικός/προσεγγιστικός που να υπολογίζει ισχύ έχοντας σαν δεδομένα παροχή ανά ώρα (κ.μ/h) και θερμοκρασία εξερχόμενου αέρα;

Ευχαριστώ
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by ragavelas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21177 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

nafplio έγραψε:

βασιλιης έγραψε: [quote="sofix" post=
καθε ενωση μονο σφιγκτηρα .προσοχη το θηλυκο παντα πανω
αλουμινοταινια μονο αν ειναι το σωστο.οχι απλο σαν αυτο που βαζουν στους σωληνες για τον απορροφητηρα

.
Βασίλη θα ήθελα να μου διευκρινήσεις τα εξη

Σφιχτηρα βάζουμε σε κάθε ένωση ακόμα και στη γωνία 45 μοιρών ?
Στον εναλλακτη βάζουμε σιλικονη και στις δυο μεριές ? Ναι χωρίς σφιχτήρες? Χωρίς
Αλουμινοταινια βάζουμε στις ενώσεις του έναλακτη με την καμιναδα Εμένα δεν έβαλε εκει αλουμινοταινία και στην ενωση των αεραγωγων με τον έναλακτη στις ενώσεις έβαλε
Εάν βάλεις στις ενώσεις τις καπνοδοχου σιλικονη αντί σφιχτήρες είναι λάθος?


Αυτά που σου γράφω με μπλε είναι ό,τι έκανε ο μάστοράς μου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21178 από sofix
Απαντήθηκε από sofix στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@nafplio
θα το στήσω σε καμιά 15αριά μέρες,που θα έχουμε χρόνο πατέρας-υιός και ο συμβουλάτορας τζακας..
απλά το αγόρασα τώρα μην χάσω την προσφορά..
σκοπεύω,να ανεβάσω φωτογραφίες -βίντεο, ώστε να διευκολύνω μελλοντικούς αγοραστές..

βαση αποφασισα να φτιαξω μεταλλικη,για να μην μπλεκω με μπετα,τσιμεντενιες βασεις μεσα στο σαλονι..
για την ωρα μενει να επεξεργαστω το θεμα γυψοσανιδα..πως θα κανω το μπροστα δοντι κτλ

αν εχει κανεις φωτο απο τελικο φινιρισμα(GeoTa) μετα απο τοποθετηση ας ανεβασει καμια φωτο να παρω ιδεα..

ειδα κάτι τετοιο σε ενα δειγμα στο Leroy

Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by sofix.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21180 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

sofix έγραψε: @nafplio
θα το στήσω σε καμιά 15αριά μέρες,που θα έχουμε χρόνο πατέρας-υιός και ο συμβουλάτορας τζακας..
απλά το αγόρασα τώρα μην χάσω την προσφορά..
σκοπεύω,να ανεβάσω φωτογραφίες -βίντεο, ώστε να διευκολύνω μελλοντικούς αγοραστές..

βαση αποφασισα να φτιαξω μεταλλικη,για να μην μπλεκω με μπετα,τσιμεντενιες βασεις μεσα στο σαλονι..
για την ωρα μενει να επεξεργαστω το θεμα γυψοσανιδα..πως θα κανω το μπροστα δοντι κτλ

αν εχει κανεις φωτο απο τελικο φινιρισμα(GeoTa) μετα απο τοποθετηση ας ανεβασει καμια φωτο να παρω ιδεα..

Δεν κατάλαβα τι εννοείς φινίρισμα. Εγώ χρησιμοποίησα την παλιά μου ξύλινη μετώπη,αν αυτό εννοείς..Θα ψάξω μηπως βρω να ανεβάσω και φωτο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.639 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ