Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #20333 από Loxias
Απαντήθηκε από Loxias στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Στελιος1, έχω και εγώ κάποιες φιλικές παρατηρήσεις.
Γράφεις κάπου:

Πανακριβο πληρωσες το τζακι σου Αστερη! ΚΑΜΙΝΟΤΕΧΝΙΚΗ πχ ειναι αιωνες μπροστα απ αυτα! Τζακια ΛΑΖΑΡΟΥ επισης!


Σαν ενδιαφερόμενος έριξα μια δεύτεη ματιά και στην Καμινοτεχνική και στον Λαζάρου.
Αφ' ενός μεν ΔΕΝ είδα τιμές, αφ' ετέρου μόνο μία κασέτα είδα.
Ο Αστέρης έχει πολύ καθαρά αναφερθεί σε πολύ συγκεκριμμένο αντικείμενο. Μία Invicta.
Έχε ιδώσει και τιμές αγοράς και εγκατάστασης. Εσύ ισχυρίζεσαι ότι το πλήρωσε πανάκριβα.
Για να ισχύσει ο ισχυρισμός σου αυτός, θα πρέπει να μας δώσεις τιμή αγοράς για μία παρόμοια
κασέτα από τους κατασκευαστές που ανέφερες (ή και άλλους), καθώς το κόστος εγκατάστασης.
Τότε, και μόνον τότε, θα μπορείς να πεις ότι το τζάκι του ο Αστέρης το πλήρωσε πανάκριβα.

Προσωπικά καταλαβαίνω τον αγώνα που κάνεις σαν κατασκευαστής και πολύ θα ήθελα να δούμε
την δουλειά σου. Αν όχι επί τόπου, τουλάχιστον στο ίντερνετ.
Αλλά δεν πρέπει να αφήνεις την πίκρα σου, επειδή κάποιοι "έκλεψαν" ιδέες σου,
να διοχετεύεται προς όλους εκείνους που πιστεύουν ότι έκαναν καλή αγορά.
Αν έχεις άλλη άποψη για την αγορά τους αυτή, πρέπει να την υποστηρίξεις με στοιχεία
και όχι με γενικότητες "αιώνες μπροστα" και παρόμοιες.

Φιλικά
Βασίλης
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by Loxias.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #20353 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Φιλικα ολα παιδια, εννοειται αυτο. Πανακριβα το ειπα για αυτο που αγορασε (αλλη η αξια χρησης και αλλη η ανταλλακτικη αξια) και οχι για το αν ειναι ικανοποιημενος. Πικρια δεν υπαρχει, γιατι οσοι με ''κλεβουν'' δεν ειναι ικανοι να το κανουν. Καμια σχεση σε οτι υποτιθεται μιμηθηκαν με αυτο που κανω εγω, νομιζουν. Αυτα υπαρχουν απο το 1960! Ας καταθεσουν χαρτια να παρουν ΔΕ τοτε κ αυτοι.
Ο εναλλακτης με ενδιαφερει τωρα και μιλαω απολυτα και σοβαρα και λεω οτι αν μπει πανω απο ενα ινβικτα θα βγαλει 6-7000 χιλθερμιδες. Μια προταση θελω να κανω για τ καλυτερη διευθετηση εδω στ φορουμ.. Να ανοιξει ο Βασιλης (αυτον θεωρω καταλληλοτερο εγω απ οτι εχω παρατηρησει, συγνωμη αν υπαρχει κ αλλος ικανος ακομα μπερδεμενος ειμαι εδω μεσα) ενα νεο θεμα που να αφορα προβληματα σε ενεργειακα τζακια. Ωστε να μην γινεται αυτο τ αλλαλουμ στα παντα. Αλλος ας ανοιξει θεμα με μετατροπες πχ. Αλλος ενα θεμα με την τοποθετηση (υπαρχουν πολλοι που θα προσπαθησουν μονοι τους).
Προσεξτε κατι.. δραση-αντιδραση λεμε ε? Ε αυτο τ απλο κανω, δε μπορει να ειναι μονο τα ινβικτα αυτου του ειδους τα τζακια, ουτε μπορει να κολλαει η βελονα στ προσπεκτ στ αιζο στ αναφερομενο βαθμο αποδοσης κτλ γιατι καταντα ψυχωση. Εγω δεν εχω κανενα αιζο, ομως αμα θελουν και μου πουν εχω δικαιωμα να κανω τζακι στ λευκο οικο, απαγορευεται αυτο?? Η δε μπορω να ισχυριστω εναν Α' βαθμο αποδοσης? Και? Την ανοργανωσια αυτου τ κρατους οι Ελληνες κατασκευαστες θα τ πληρωνουν? Μακαρι να εμπαινε μια ταξη, αλλα δε μπαινει κ ουτε θα μπει ποτε!
ΑΠΑΙΤΩ λοιπον να μην κατηγορειτε γενικα και αοριστα Ελληνικα τζακια! Με θιγει αμεσα εμενα και σιγουρα και αλλους πολλους οκ! Δεν εχει δικαιωμα ο καθ ενας να λεει.. Τι? Ελληνικο θα παρεις?? Τρελλος εισαι? Οποιος το κανει αυτο θα ειναι Μ$Λ$#$Σ! Ας μου κανει μυνηση απο τωρα, Στελιο Φιλιππιδη με λενε κ οτι αλλο στοιχειο ειναι ευχερο στ διαθεση του καθ ενος.
Και ξαναλεω και υπερτονιζω οτι. Ο εναλλακτης υπεραποδοσης πανω απο ινβικτα θα ΒΡΕΙ και θα αποδωσει 6-7 χιλ θερμιδες (κανονικες μεγαλες μεγαλες οχι βατ).
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #20354 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Βασιλη (λοχια) εγω βλεπω ενα σιδερενιο κουτι με τζαμι να εκθειαζεται, τετοια κυκλοφορουν σε παμπολες μαρκες. Ε οταν κολλαει η βελονα σε ενα συγκεκριμενο σας φαινεται λογικο αυτο? Οσοι εχετε παλιο μαντεμενιο τοτε παντε και βαλτε μια καλη πορτα και εχετε τζακι σουπερ! Τι προτρεπετε στ κοσμο να δωσει 600, συν ενα σωρο αλλα μετα σαν οικονομικη λυση? Ενεργειακο χαρακτηριζεται αν εχει καλη καυση ωστε να μην ρυπαινει και οχι απο τ βαθμο αποδοσης! Και ο ορος ενεργειακο ειναι αυθαιρετος. Αν υπηρχε θα ταν Ωμεγα κλασης αυτο που βλεπω. Χρειαστηκε δηλαδη να ερθει τ 2012 και η ανθρωποτητα να ανακαλυψει τ σιδερενιο κουτι με τ πορτα ωστε να παρει 70-80%? Σοβαρευτειτε, δεν υπαρχει κατα μεσο ορο τετοια αποδοση σε κανενα τζακι..
ΥΓ. Ξεκαθαριστε τ τοπιο οπως προτεινα παραπανω, ωστε να μιλαω εκει που σηκωνει, καμια ορεξη δεν εχω να διαφωνω με κανεναν. Η πειτε καθαρα (το παν μερικοι, το εισεπραξα με το που εμφανιστηκα εδω) οτι χαλαω καποια σουπα και να του δινω απο δω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #20357 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Στελιος1 έγραψε: Βασιλη (λοχια) εγω βλεπω ενα σιδερενιο κουτι με τζαμι να εκθειαζεται, τετοια κυκλοφορουν σε παμπολες μαρκες. Ε οταν κολλαει η βελονα σε ενα συγκεκριμενο σας φαινεται λογικο αυτο? Οσοι εχετε παλιο μαντεμενιο τοτε παντε και βαλτε μια καλη πορτα και εχετε τζακι σουπερ! Τι προτρεπετε στ κοσμο να δωσει 600, συν ενα σωρο αλλα μετα σαν οικονομικη λυση? Ενεργειακο χαρακτηριζεται αν εχει καλη καυση ωστε να μην ρυπαινει και οχι απο τ βαθμο αποδοσης! Και ο ορος ενεργειακο ειναι αυθαιρετος. Αν υπηρχε θα ταν Ωμεγα κλασης αυτο που βλεπω. Χρειαστηκε δηλαδη να ερθει τ 2012 και η ανθρωποτητα να ανακαλυψει τ σιδερενιο κουτι με τ πορτα ωστε να παρει 70-80%? Σοβαρευτειτε, δεν υπαρχει κατα μεσο ορο τετοια αποδοση σε κανενα τζακι..
ΥΓ. Ξεκαθαριστε τ τοπιο οπως προτεινα παραπανω, ωστε να μιλαω εκει που σηκωνει, καμια ορεξη δεν εχω να διαφωνω με κανεναν. Η πειτε καθαρα (το παν μερικοι, το εισεπραξα με το που εμφανιστηκα εδω) οτι χαλαω καποια σουπα και να του δινω απο δω.


Αυτό έκανε ο GeoTa, έβαλε πόρτα στο ανοιχτό του τζάκι, γιατί δεν τον ρωτάς αν ζεσταινόταν πρόπερσι? Μετά έβαλε εναλλάκτη, οπότε μπορείς να μάθεις πόσο ζεστάθηκε πέρυσι, ενώ μάντεψε τι κάνει αυτήν την στιγμή. Βάζει Invicta στην θέση του πορτάτου μαντεμένιου παλιού τζακιού. Σε τρεις μήνες θα είναι σε θέση να μας πει ποιά από τις παραπάνω διατάξεις δούλεψε καλύτερα. Όπως τα λες εσύ, το κλειστό περυσινό με τον εναλλάκτη θα είναι το ίδιο με το φετινό Invicta με εναλλάκτη. Εγώ λέω ότι φέτος και περισσότερη ζέστη θα έχει, και τα μισά ξύλα θα κάψει...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #20358 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Στελιος1 έγραψε: Βασιλη (λοχια) εγω βλεπω ενα σιδερενιο κουτι με τζαμι να εκθειαζεται, τετοια κυκλοφορουν σε παμπολες μαρκες. Ε οταν κολλαει η βελονα σε ενα συγκεκριμενο σας φαινεται λογικο αυτο? Οσοι εχετε παλιο μαντεμενιο τοτε παντε και βαλτε μια καλη πορτα και εχετε τζακι σουπερ! Τι προτρεπετε στ κοσμο να δωσει 600, συν ενα σωρο αλλα μετα σαν οικονομικη λυση? Ενεργειακο χαρακτηριζεται αν εχει καλη καυση ωστε να μην ρυπαινει και οχι απο τ βαθμο αποδοσης! Και ο ορος ενεργειακο ειναι αυθαιρετος. Αν υπηρχε θα ταν Ωμεγα κλασης αυτο που βλεπω. Χρειαστηκε δηλαδη να ερθει τ 2012 και η ανθρωποτητα να ανακαλυψει τ σιδερενιο κουτι με τ πορτα ωστε να παρει 70-80%? Σοβαρευτειτε, δεν υπαρχει κατα μεσο ορο τετοια αποδοση σε κανενα τζακι..
ΥΓ. Ξεκαθαριστε τ τοπιο οπως προτεινα παραπανω, ωστε να μιλαω εκει που σηκωνει, καμια ορεξη δεν εχω να διαφωνω με κανεναν. Η πειτε καθαρα (το παν μερικοι, το εισεπραξα με το που εμφανιστηκα εδω) οτι χαλαω καποια σουπα και να του δινω απο δω.


Τότε θα λεγόταν οικολογικό. Ενεργειακό λέγεται γιατί κάνει καλή διαχείριση της ενέργειας που παίρνει από το ξύλο και δίνει στον χώρο μεγάλη ποσότητα αυτής, αντί να την στέλνει στην καμινάδα όπως τα απλά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #20359 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Στελιος1 έγραψε: Βασιλη (λοχια) εγω βλεπω ενα σιδερενιο κουτι με τζαμι να εκθειαζεται, τετοια κυκλοφορουν σε παμπολες μαρκες. Ε οταν κολλαει η βελονα σε ενα συγκεκριμενο σας φαινεται λογικο αυτο? Οσοι εχετε παλιο μαντεμενιο τοτε παντε και βαλτε μια καλη πορτα και εχετε τζακι σουπερ! Τι προτρεπετε στ κοσμο να δωσει 600, συν ενα σωρο αλλα μετα σαν οικονομικη λυση? Ενεργειακο χαρακτηριζεται αν εχει καλη καυση ωστε να μην ρυπαινει και οχι απο τ βαθμο αποδοσης! Και ο ορος ενεργειακο ειναι αυθαιρετος. Αν υπηρχε θα ταν Ωμεγα κλασης αυτο που βλεπω. Χρειαστηκε δηλαδη να ερθει τ 2012 και η ανθρωποτητα να ανακαλυψει τ σιδερενιο κουτι με τ πορτα ωστε να παρει 70-80%? Σοβαρευτειτε, δεν υπαρχει κατα μεσο ορο τετοια αποδοση σε κανενα τζακι..
ΥΓ. Ξεκαθαριστε τ τοπιο οπως προτεινα παραπανω, ωστε να μιλαω εκει που σηκωνει, καμια ορεξη δεν εχω να διαφωνω με κανεναν. Η πειτε καθαρα (το παν μερικοι, το εισεπραξα με το που εμφανιστηκα εδω) οτι χαλαω καποια σουπα και να του δινω απο δω.


Το έκανε και πριν 5-6 χρόνια, αλλά τότε το πετρέλαιο έκανε 45 λεπτά και δεν έδινε κανείς σημασία στα ενεργειακά τζάκια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.566 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ