Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #20317 από βασιλιης
Απαντήθηκε από βασιλιης στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

stamos έγραψε: Σας ευχαριστω για την απάντηση .θα εκτιμούσα μια πρόταση ,καθώς εσείς είστε ο ειδικός .εγω δεν είμαι .εστω και αυτο όμως που είπατε με βάζει σε ενδοιασμούς χωρίς να ξέρω τι μπορω να κάνω


Ακουστε με Κ.Γιαννη
Η θεωρια με την πρακτικη απεχουν μεταξυ τους.
Δεν εχω πληρη εικονα οσο και να γραφετε(δλδ οτι ειναι ετσι φτιαγμενο ,οτι εχει αυτο το υλικο οτι εχει αυτη την αποσταση,κτλ)
πιστευω οτι πρεπει να εχετε εμπιστοσυνη στο τζακα σας.θα εχει την λογικη του πανω στη δουλεια
δεν ειναι σωστο να του υποδειξω εγω τι να κανει ,ουτε εσεις πρεπει να του πειτε τι να κανει
αφηστε τον να κανει την δουλεια του για να εχει και την ευθυνη για οτι γινει
αν του υποδειξετε τι να κανει ,οτι και να γινει μετα την ευθυνη θα την ριξει σε σας
Σε καμια περιπτωση δεν θα εκανα εξωτερικη εκτονωση

Βοηθαμε οσο μπορουμε
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stamos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #20321 από str1979
Απαντήθηκε από str1979 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
η τιμη του πετρελαιου ανακοινώθηκε τελικά στα 1.40€
Ελπίζω οσοι θα κάψετε τζακι τον χειμώνα να εχετε προμηθευτεί ηδη τα ξυλα γιατι οι τιμες καλπαζουν απο μερα σε μερα
Εγω πηρα πριν 2 βδομαδες περιπου 5 τον ανάμεικτα οξια-μεσε στα 110€/τον

Invicta Compact 700

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #20322 από N1k0s
Απαντήθηκε από N1k0s στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Πηγή για την ανακοίνωση της τιμής έχουμε ;

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #20324 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλημερα! Κατ αρχην καμια κακια προς ΚΑΝΕΝΑΝ 3 χρονια σε φορουμ δεν εβαλα κανεναν να πει καλα λογια, δεν θα το κανω τωρα επειδη μου το προτεινετε (με αφηνετε δηλαδη ειναι το σωστο να πω) δεν υπαρχει καν λογος για μενα να τ κανω. Εγω ''ασχολουμαι'' αλλιως γυρω απ το τζακι και γ αυτο δεν μπορω να συνενοηθω ευκολα, ειναι τελειως διαφορετικα πραγματα. Μεσα απο αυτα βλεπω οτι δεν ειναι καθολου ετσι αυτα περι αποδοσεων πχ που αναφερονται, σε προσπεκτ κτλ. Και αν τα δειξετε σε μηχανολογο γνωστη στ καυσεις θα γελαει τες πα. Οταν ειμαι ετοιμος με τ εναλλακτη υπεραποδοσης θα τον βαλω διαφημιση, απλα πραγματα, κανεναν κουμπαρο η φιλο μου δεν θα χρησιμοποιησω, και σε αντιδιαστολη με οτι νομιζετε θα βγαζει φουλ ζεστη σε οποιοδηποτε τζακι, σ αυτο ειμαι κατηγορηματικος και τοτε θα δειτε οτι οι αποδοσεις δεν ειναι αυτες που αναφερονται. 6-7 χιλ χιλθερμιδες σε μετρια φωτια σε οποιοδηποτε τζακι και αν μπει. Δυο επισημανσεις.. 1) Κλαπε δεν εχουν στ βορεια Ευρωπη και τα παλια, τα χτιστα, ειχαν αλλη παραδοση εκει αλλον τροπο κ γ αυτο και βλεπετε τζακια χωρις κλαπε. 2) αυτα με ανοιγομενη εχουν λαθος εισαγωγη αερα για λογους κοστους και γ αυτο μαυριζει τ τζαμι, κανανε τ σομπα τζακι, ενταξει κλα μεχρι εδω.. Ε βαλτε και κατι παραπανω απο ενα τζαμι, τ γρυλιες ειναι αυτες εκει κατω? Αλλα αυτο απαιτει διπλο τοιχωμα σε δυσκολο κατασκευαστικα σημειο. Δεν μπορω να συμετεχω στ ρυθμο που μιλατε εδω χανω τ μπαλα, μπερδευομαι και ενιοτε αδικω και καποιον χωρις να εχω τετοια προθεση. Αν ''πεφτω'' σε ερωτηση που μπορω να βοηθησω τοτε θα το κανω. Αυτα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #20325 από str1979
Απαντήθηκε από str1979 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

N1k0s έγραψε: Πηγή για την ανακοίνωση της τιμής έχουμε ;


το άκουσα στις ειδήσεις προχτες

Invicta Compact 700

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #20331 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Στέλιο, εγώ δεν ξέρω τι άλλο να πω, θα το πω για μιά τελευταία φορά και όποιος κατάλαβε κατάλαβε.

Αντικατέστησα 1800 λίτρα πετρέλαιο με 8 τόνους ξύλα. Και μάλιστα σε βαρύτερο/μακρύτερο χειμώνα και με 2 βαθμούς παραπάνω εσωτερική θερμορασία. Ο καυστήρας πετρελαίου είναι 89% απόδοση, 3 ετών και φρεσκοσυντηρημένος. Αν κάνεις τις αναγωγές, θα δεις πόσο απόδοση επί ξύλου βγάζει το τζάκι. Χαλαρά πάνω από 75%.

Τώρα, αν είναι όπως λες μισό τζάκι, ή δεν έχει κλαπέτο, ή οι γρίλιες του είναι σε λάθος σημείο και μαυρίζει το τζάμι, ΑΦΟΔΕΥΤΗΚΑ για να μην το πω αλλιώς, δεν με νοιάζει. Να ζεσταθώ με λίγα λεφτά ήθελα και το πέτυχα με το Invicta. Έδωσα 800€ σε καύσιμο και ξεκολώθηκα στην ζέστη. Με μιά εστία των 600€. Ούτε στο όνειρό μου ότι θα γινόταν έτσι, πριν ένα χρόνο. Αυτό διαφημίζω, όχι το Invicta σαν εστία αυτή καθαυτή. Αν υπάρχει αντίστοιχο ελληνικό τζάκι, σαφώς και να μας το πείτε, να διαφημίσουμε αυτό, όχι τα ξένα. Όχι όμως να πάμε πάρουμε έτσι στο γενικό, ελληνικά τζάκια των 2000€, που στην πλειοψηφία τους αφήνουν στα κρύα του λουτρού τους ιδιοκτήτες, ή καίνε τα διπλά ξύλα, μόνο και μόνο υπό την απειλή της μέλλουσας ανεργίας. Η δικιά μου ανεργία είναι ήδη εδώ, κάνει παρέα με την κερδοσκοπία των ελλήνων τζακάδων που δεν ξέρανε να μου πούνε ούτε ισχύ, ούτε απόδοση των εστιών τους. Να τους δώσω και τα τριπλάσια χρήματα, μην τυχόν απολύσουν τους εργάτες τους του χρόνου? Μα αυτό δεν θα γίνει του χρόνου, θα γίνει του παραχρόνου. Γιατί πουλάνε φόλες...

Ωραία λογική, να αγοράζουμε σαβούρες, για να στηρίξουμε την πατρίδα...
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by Asteris.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pantelis1973

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.671 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ