Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17998 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
E, μα αυτος ειναι και ο λογος των φορουμ. Ανταλλαζουμε αποψεις, εμπειριες και γλυτωνει κοσμος απο μαλ@κιες.

Φαντάζομαι οτι τυχαρπαστος,ασχετος και επικινδυνος ταυτόχρονα εμπορος είπε την συγκεκριμένη μαλ@κια στον φίλο, ότι δηλαδη στο τζακι που πουλαει δεν σπανε τα μαντεμια ή το γυαλί από ρίψη νερού και έτσι φαίνεται ότι η απόδοση οτι περνάει από τον θάλαμο καύσης στον εναλλάκτη...



Για τον Valsam,

φιλε πολύ το κουράζεις και στο τέλος σε βλέπω να μένεις χωρίς τζάκι ή ακόμα χειρότερα να κάνεις την πιο κακή επιλογή...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #18007 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
ΦΙΛΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΟ ΚΟΥΡΑΣΑ ΚΑΙ ΜΕ ΚΟΥΡΑΣΕ!
Σπασαμε το τζακι του αδελφου μου χθες και με επιασε απογοητευση,40 σακια μπαζα και παρ'ολου που σκεπασαμε τα παντα με ναυλον το σπιτι εγινε κωλος,ηρθε και ο γυψοσανιδας-τζακας και του ειπα για τα invicta και επεμεινε οτι αυτα δεν ειναι ενεργειακα,οτι να'ναι δηλ.!
Ο υδραυλικος βλεποντας με απογοητευμενο,μου εβαλε αλλη μια ιδεα στο μυαλο(λες και δεν εχω ηδη 10,πελλετ,κλιμα,σομπα,τζακι κ.τ.λ!),μου λεει για να μην σπασω τιποτα και να τελειωσω σε 4-5 ωριτσες βαλε εξω (ακριβος κολητα στον τοιχο του λεβητοστασιου μου)εναν BURNiT WBS Active 25kw(800-850 ευρω τιμη βουλγαριας) και ενα μπαφερακι 300λιτρα(250 ευρω) μια τριοδη και τελειωσες,μουλεει οτι εχει ολους τους αυτοματισμους οπως εχουν τα πυρολησης και οτι θα ξεσκιζ!!!!!
Ρε πως εμπλεξα ετσι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #18008 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

valsam έγραψε: ΦΙΛΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΟ ΚΟΥΡΑΣΑ ΚΑΙ ΜΕ ΚΟΥΡΑΣΕ!
Σπασαμε το τζακι του αδελφου μου χθες και με επιασε απογοητευση,40 σακια μπαζα και παρ'ολου που σκεπασαμε τα παντα με ναυλον το σπιτι εγινε κωλος,ηρθε και ο γυψοσανιδας-τζακας και του ειπα για τα invicta και επεμεινε οτι αυτα δεν ειναι ενεργειακα,οτι να'ναι δηλ.!
Ο υδραυλικος βλεποντας με απογοητευμενο,μου εβαλε αλλη μια ιδεα στο μυαλο(λες και δεν εχω ηδη 10,πελλετ,κλιμα,σομπα,τζακι κ.τ.λ!),μου λεει για να μην σπασω τιποτα και να τελειωσω σε 4-5 ωριτσες βαλε εξω (ακριβος κολητα στον τοιχο του λεβητοστασιου μου)εναν BURNiT WBS Active 25kw(800-850 ευρω τιμη βουλγαριας) και ενα μπαφερακι 300λιτρα(250 ευρω) μια τριοδη και τελειωσες,μουλεει οτι εχει ολους τους αυτοματισμους οπως εχουν τα πυρολησης και οτι θα ξεσκιζ!!!!!
Ρε πως εμπλεξα ετσι?



Κοιτα αν υπαρχει η δυνατοτητα αυτη (να βαλεις δηλαδη ξυλολεβητα), εγω δεν θα το σκεφτομουν καθολου απο αποψη θερμανσης του σπιτιου, οικονομια σε ξυλα αλλα και καθαριοτητας στο σπιτι κα.

Για τους συγκεκριμενους λεβητες, μπορεις να δεις εχω κανει θεμα. Τον έχω δει απο κοντα τον λεβητα αυτόν και δειχνει πολυ καλη σαν κατασκευή, λίγο με προβληματισε η πορτα τροφοδοσιας (εγω ειμαι συνηθισμενος και εβλεπα μεγαλες πορτες να χωρανε κορμους)

ΑΛΛΑ, το να εχεις εξω τον ξυλολεβητα, σημαινει οτι καποιος θα βγαινει εκτος του σπιτιου για να τον γεμιζει ξυλα, επίσης θα πρέπει να κάνεις σκεπαστρο να τον καλυψεις και να εχεις και διπλα αποθηκη καποια ξυλα, όπως και να υπολογισεις και το κοστος της καμιναδας (δεν ξερω ποσα μετρα θελεις).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #18010 από βασιλιης
Απαντήθηκε από βασιλιης στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλημερα.ουτε καλημερα λεμε εδω.
το εχω πει κι αλλη φορα οτι,οτι κανουμε στη ζωη μας ειναι θεμα επιλογης
ετσι κι για το τζακι εμεις κανουμε την επιλογη τι τζακι θα παρουμε.
πλυ κατασκευαστες λενε οχι ξυλα απο πευκο.οχι παλλετες γιατι ανεβαζουν μεγαλη θερμοκρασια με ποτελεσμα να διαληθουν ολα πορτες,κοφτρες,κλαπετα.
να μην καθαριζετε το τζαμι οταν ειναι ζεστο.
αν εχετε παιδια να μην πινουν coca cola κοντα στο τζακι γιατι με 2 σταγωνες μπορει να σπασει.
με λιγα λογια μασ βαζουν ορια.
αν κι πολυ απο εδω ξερουν οτι ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΖΑΚΙ ΧΟΡΙΣ ΟΡΙΑ.κι δε ειναι οπως λες φιλε kosmidis80
φιλε στελιος1 για τ ταπα που λες δεν ξερω αν θα βρεις λυση στο artkamin

Βοηθαμε οσο μπορουμε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #18013 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

βασιλιης έγραψε: Καλημερα.ουτε καλημερα λεμε εδω.
το εχω πει κι αλλη φορα οτι,οτι κανουμε στη ζωη μας ειναι θεμα επιλογης
ετσι κι για το τζακι εμεις κανουμε την επιλογη τι τζακι θα παρουμε.
πλυ κατασκευαστες λενε οχι ξυλα απο πευκο.οχι παλλετες γιατι ανεβαζουν μεγαλη θερμοκρασια με ποτελεσμα να διαληθουν ολα πορτες,κοφτρες,κλαπετα.
να μην καθαριζετε το τζαμι οταν ειναι ζεστο.
αν εχετε παιδια να μην πινουν coca cola κοντα στο τζακι γιατι με 2 σταγωνες μπορει να σπασει.
με λιγα λογια μασ βαζουν ορια.
αν κι πολυ απο εδω ξερουν οτι ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΖΑΚΙ ΧΟΡΙΣ ΟΡΙΑ.κι δε ειναι οπως λες φιλε kosmidis80
φιλε στελιος1 για τ ταπα που λες δεν ξερω αν θα βρεις λυση στο artkamin



Καλησπερα,

ωραια μπορεις σε παρακαλω να μας ενημερωσεις σε πιο τζακι το μαντεμι και το γυαλι αντεχει να ριξεις νερο? και επισης απο που το εμαθες?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #18014 από βασιλιης
Απαντήθηκε από βασιλιης στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
το τζακι ειναι αυτο.κι το εχω δει απο κοντα.αναμενο απο το πρωι.
κατα της 2 που πηγαμε εριξε νερο κι δεν επαθε τιποτα.
αυτο το πραγμα το εκανε καθε μερα.
μεχρι τωρα ειναι το μονο που ξερω με τριτογενης καυση DAFS,
δεν ξερω αν υπαρχουν κι αλλα τζακια,για να μην λεμε κι οτι θελουμε

Βοηθαμε οσο μπορουμε
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν by βασιλιης. Αιτία: συμπληρωμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.564 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ