Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17804 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε:

Σκεφτηκα αρχικα να αφησω την εστια οπως εχει σχεδον και να σπασω μονο τον επανω τσιμεντενιο κονο και να τον αντικαταστισω με παρομοιο αλλα σιδερενιο 5-7 χιλιοστα (κατασκευασμενο σε κολλητο φιλο σιδερα) σπασιμο της τσιμεντενιας καμιναδας και διμιουργια θερμοθαλαμου επανω και επισης τοποθετηση εναλακτη στην καμιναδα και να εβαζα και μια πορτα (παλι το φιλαρακι θα την εφτιαχνε),το αποτελεσμα θα ηταν σιγουρα καλυτερο απο τα 10%-12% αποδοσης που ειχε η εστια η ανοιχτη και πιστευω και καλυτερη απο το 20-30% που εχω με τον εναλακτη που εφτιαξα (οπως σου ειπα Στελιο δεν σε εκλεψα την πατεντα,στο yutube το ειδα!) αλλα στο τελος θα κατεληγα με ενα τζακι ημιμετρο!
500-700 ΕΥΡΩ για εναλακτες, σαλιγκαρους,γυψοσανιδες,πετροβαμβακες,πυριμαχο τζαμι για την πορτα και κανα κερασμα τον κολητο για την δουλεια του,τοσα θα μου εφευγαν,συμφωνω οτι τα invicta που τοσος ντορος γινετε εδω μεσα ειναι ενα σιδερενιο κουτι αλλα αν ειναι να μου βγει κοντα στο χιλιαρικο(invicta minos 429 ευρω) η 1200 (selenic)ολα μεσα δεν ειναι προτιμοτερο να βαλω κατι τετοιο αφου τα παιδια εδω μεσα ικανοποιημενοι και ευχαριστημενοι ειναι με αυτα τα κουτια!
Για 300-500 ευρω διαφορα με αυτο που σκεφτομουν να κανω δεν το συζηταω!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17818 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Μεταλλικό κουτί με πόρτα είναι το Selenic Στέλιο, αλλά έχει σημαντικές διαφορές σε κατασκευή από τις ελληνικές μαϊμουδιές.

Πρώτον, αν κλείσει η γρίλια του αέρα καύσης, το τζάκι σχεδόν σβήνει, τόσο στεγανό είναι. Αφήνει μόνο όσον αέρα χρειάζεται η καύση. Τα ελληνικά που έχω δει, έχουν 2-3 χιλιοστά κενό στις πόρτες (ειδικά τις συρόμενες) και δεν έχουν κανένα έλεγχο του αέρα, μπάζει ανεξέλεγκτα και φυσικά ο περισσευούμενος αέρας δεν κάνει τίποτα άλλο, παρά να κρυώνει την εστία και να αφαιρεί ζεστό αέρα από το δωμάτιο.

Δεύτερον, έχει κόφτρα στο πάνω μέρος της εστίας, που πατάει στην πίσω πλευρά και αφήνει κενό ένα πόντο μπροστά και στα πλάγια. Έτσι αναγκάζει τα καπναέρια αφενός να καθυστερούν να βγουν από το τζάκι και αφετέρου να πηγαίνουν και να γλύφουν τα μέταλλα της σκεπής του τζακιού αντί να εξαφανίζονται τροχάδην από το κέντρο προς την καμινάδα, αφήνοντας έτσι μεγαλύτερη θερμότητα στα μέταλλα αντί για να χάνεται στην καμινάδα και έξω.

Αυτές οι δύο απλές λύσεις έχουν εφάρμοστεί στο Selenic, κάνοντας ένα τζάκι των 600€ να έχει απόδοση 75%, να καίει μόνο 3 κιλά ξύλα κατά μέσο όρο την ώρα και να ζεσταίνει 120τμ στην περίπτωσή μου.

Ας το κάνουν και οι έλληνες κατασκευστές, απλό είναι. Για την ώρα μπορείς να δεις ότι σχεδόν όλοι κάτοχοι ελληνικών τζακιών εδώ μέσα, καίνει πάνω από 7-8 κιλά την ώρα και μάλιστα κάποιοι δεν καταφέρνουν να ζεσταθούν ούτε με τόσο ξύλο...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17821 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Σωστα, γ αυτο κ εγω νομιζοντας οτι θες να τροποποιησεις την εσδτια την προκατ ειπα ετσι. Εμενα παντως τοτε μου κοστισε κανενα κατοσταρι για ολα, μοτερ νταιμερ κ τζαμια κυριως, εκτος τ τζαμι τα αλλα θα τα εβαζες ετσι κ αλλιως.
Σε πολλους ειπα πως να εφαρμοσουν τ πυροαυλους και εδωσα οδηγιες, αλλο ειναι αυτο και αλλο να παρουσιαζεται ο αλλος σαν ευρεσιτεχνης να λεει ψεματα και να βγαζει λεφτα απο αυτο. Και μαλιστα να φτιαχνει ενα κακιστο πραγμα με μειωμενη αποδοση κ δυσχρηστο.
Το τζακι καιει οσα ξυλα τ βαλεις, αλλιως μην τα βαζεις, ανοιγομενη πορτα σφραγιζει πανευκολα η συρομενη ειναι δυσκολο ομως, ε και? Οταν κλεινει η πορτα μου παρασυροντας τ κλαπε με μεγαλη πλεον ακριβεια και βλεπεις τα καρβουνα να πιανουν ασπρη σταχτη αυτο τ δειχνει? Οτι η καυση παραμενει δυνατη? Μεχρι και θα σβησει, ομως αυτο θεμε? Να σβησει τελειως?? Υπαρχουν χιλιοι τροποι να φτιαξεις η να πετυχεις τ ιδιο πραγμα, το κυριο για μενα ειναι το τζακι να μπορει να καιει το ιδιο ειτε με κλειστη ειτε με ανοιχτη πορτα. Θα συμφωνησω απολυτα παιδια οτι οι περισοτεροι κατασκευαστες εδω ειναι μπαγλαμαδες και προσωπικα τ εφαγα στ μαπα για χρονια! Αλλα μην τα ισοπεδωνουμε ολα. Στ περιπτωση που περιγραφω Αστερη μαντεμενια εστια ηταν κ ολες τους εχουν εντονη κλιση στ πλατη με αποτελεσμα να ''γλυφει'' η φλογα κανονικοτατα σ ολη τ διαδρομη και να χτυπα η κορυφη της στ κοιλοδοκους που περνουτσαν τ αερα μεσα απο τ κωνο του. Δεν επαιρνα ζεστη απ το πατωμα ομως.. Κ οι μεγαλες θερμοκρασιες ειναι στ καρβουνα. Στο μπλοκ κατηγορω ευθεως τ μαντεμενιες εστιες για καποια ''λαθη'' μαρκα ομως ειναι γ μενα απαραδεκτο να κατηγορησω, οπως κ μαστορα, πουθενα ποτε δεν θα τ κανω. Διαφωνω με το 75% αποδοση, αλλα οχι μονο για αυτες που λετε αλλα γενικοτερα στ τζακια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17825 από Βιομαζιστής
Απαντήθηκε από Βιομαζιστής στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Μεταλλικό κουτί με πόρτα είναι το Selenic Στέλιο, αλλά έχει σημαντικές διαφορές σε κατασκευή από τις ελληνικές μαϊμουδιές.

Πρώτον, αν κλείσει η γρίλια του αέρα καύσης, το τζάκι σχεδόν σβήνει, τόσο στεγανό είναι. Αφήνει μόνο όσον αέρα χρειάζεται η καύση. Τα ελληνικά που έχω δει, έχουν 2-3 χιλιοστά κενό στις πόρτες (ειδικά τις συρόμενες) και δεν έχουν κανένα έλεγχο του αέρα, μπάζει ανεξέλεγκτα και φυσικά ο περισσευούμενος αέρας δεν κάνει τίποτα άλλο, παρά να κρυώνει την εστία και να αφαιρεί ζεστό αέρα από το δωμάτιο.


Αν το τζάκι σχεδόν σβήνει σημαίνει πως δεν μπορείς να το δουλέψεις έτσι διότι no φλόγα, no θέρμανση.
Άρα πρέπει να του δώσεις αέρα. Άρα και τα άλλα που μπάζουν, αέρα δίνουν.
Στο δικό μου παρόλο που οι ενώσεις του χάνουν, παρόλο που λόγω της πρισματικής πόρτας χρησιμοποιεί 3 τζάμια με κενά μεταξύ τους, αν δεν ανοίξω το συρτάρι, (ας έχω τις γρίλιες ανοιχτές) πολύ και ζωντανή φλόγα δεν υπάρχει.

Asteris έγραψε: Δεύτερον, έχει κόφτρα στο πάνω μέρος της εστίας, που πατάει στην πίσω πλευρά και αφήνει κενό ένα πόντο μπροστά και στα πλάγια. Έτσι αναγκάζει τα καπναέρια αφενός να καθυστερούν να βγουν από το τζάκι και αφετέρου να πηγαίνουν και να γλύφουν τα μέταλλα της σκεπής του τζακιού αντί να εξαφανίζονται τροχάδην από το κέντρο προς την καμινάδα, αφήνοντας έτσι μεγαλύτερη θερμότητα στα μέταλλα αντί για να χάνεται στην καμινάδα και έξω.



Και το δικό μου έχει κόφτρα (σκάστρα) που ακουμπάει πίσω, έχει κενό περίπου ένα πόντο από κάθε πλευρά στα πλάγια αλλά μπροστά έχει πάνω από 8 - 10 πόντους άνοιγμα. Αν όμως κλείσεις το κενό μπροστά και το φέρεις στον ένα πόντο (δεν μπορεί αυτοί να το έκαναν για οικονομία, αποκλείεται) το μόνο που θα κατορθώσεις θα είναι να γεμίσεις το δωμάτιο καπνό αφού θα έχει μειωθεί δραματικά η έξοδος των καυσαερίων.

Δεν μπορεί, κάπου αλλού είναι το μυστικό αυτών που καίνε λίγο και αποδίδουν πολύ.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17847 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε:
Δεύτερον, έχει κόφτρα στο πάνω μέρος της εστίας, που πατάει στην πίσω πλευρά και αφήνει κενό ένα πόντο μπροστά και στα πλάγια. Έτσι αναγκάζει τα καπναέρια αφενός να καθυστερούν να βγουν από το τζάκι και αφετέρου να πηγαίνουν και να γλύφουν τα μέταλλα της σκεπής του τζακιού αντί να εξαφανίζονται τροχάδην από το κέντρο προς την καμινάδα, αφήνοντας έτσι μεγαλύτερη θερμότητα στα μέταλλα αντί για να χάνεται στην καμινάδα και έξω.

...


Από περιέργεια, αυτή η κόφτρα δε μειώνει την απόδοση του αερόθερμου/καμιναδα;
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by GeoTa.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17851 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Μα αυτήν η κόφτρα είναι που καθυστερεί τα καυσαέρια, ώστε να περάσουν περισσότερη ώρα μέσα στην εστία και κοντά στα μέταλλα, για να προλάβουν να αφήσουν την θερμότητά τους εκεί και όχι να την πάρουν μαζί τους προς την καμινάδα. Έτσι ανεβάζουν απόδοση, δεν ρίχνουν. Είναι κάτι αντίστοιχο με τις διαδρομές στους ξυλολέβητες.

Όσο για τον αέρα που αναφέρεσαι Βιομαζιστή, η γρίλια του αέρα είναι ρυθμιζόμενη, από τέρμα κλειστή που το τζάκι "σχεδόν" σβήνει-πάει ρελαντί, έως τέρμα γκάζια. Το τέρμα γκάζια όμως πραγματικά τέρμα γκάζια, όσον αέρα δηλαδή θέλει το τζάκι για να κάψει τα 4-4.5 κιλά ξύλα την ώρα, δηλαδή περίπου 15 κυβικά μέτρα την ώρα. Όταν το τζάκι δεν είναι σφραγισμένο καλά και ρουφάει ας πούμε 30 κυβικά την ώρα, τα επιπλέον 15 κυβικά από αυτά που θέλουν τα ξύλα, απλά κρυώνουν την εστία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.462 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ