Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17734 από legend7ts
Απαντήθηκε από legend7ts στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Στέλιο καλημέρα , μιας και είσαι επαγγελματίας θα έχω πρόβλημα στο τζάκι μου;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17739 από Βιομαζιστής
Απαντήθηκε από Βιομαζιστής στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

legend7ts έγραψε: δε φαινετε κατι αδελφε, εσενα που ηταν το προβλημα του καπνισματος? τι μαρκα ειναι?


Δεν έβαλα τις φωτό για να φανεί η κάπνα. Πως να φανεί; :woohoo:
Τις φωτό τις έβαλα για να δεις ένα ενεργειακό τζάκι που κάπνιζε.

Maxfire. Πολύ κακή κατασκευή.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17754 από legend7ts
Απαντήθηκε από legend7ts στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Άμα είχες το δικό μου το τζάκι οταν καπνιζε θα φαινόταν μια χαρα σε πληροφορώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17756 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ποιός ακριβώς σου είπε ότι το Maxfire είναι ενεργειακό? Ο κύριος Μεγιστοφωτιάς που το έφτιαξε και σου το πούλησε?

Εν τέλει από που έχανε το τζάκι σου? Από την ίδια την εστία, ή από την καμινάδα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17760 από Βιομαζιστής
Απαντήθηκε από Βιομαζιστής στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Ποιός ακριβώς σου είπε ότι το Maxfire είναι ενεργειακό? Ο κύριος Μεγιστοφωτιάς που το έφτιαξε και σου το πούλησε?

Εν τέλει από που έχανε το τζάκι σου? Από την ίδια την εστία, ή από την καμινάδα?


Αυτός που μου το πούλησε φυσικά μα το είδα και εγώ. Έχει τζάμι πυρίμαχο που ανοίγει και από δεξιά προς τα αριστερά και από κάτω προς τα πάνω. Συρόμενο.
Έχει φούσκα από πάνω και κάλυμμα εξωτερικά αυτής, με δυο σωλήνες Φ120 για αεραγωγούς. Τι είναι αν όχι ενεργειακό;
Η κατασκευή του βέβαια είναι τρισάθλια.
Στις ενώσεις των μαντεμιών δεν έχει χειλάκι 2 εκατοστών όπως έχουν τα τζάκια αυτού του είδους αλλά μια πατουρίτσα μόλις λίγων χιλιοστών. Οι εργοστασιακή κόλλα δεν άντεξε ούτε την πρώτη καύση. Έβαλα άλλη των 1500°C αλλά λόγω έλλειψης σοβαρής πατούρας που να σταθεί; Μετά από 2 - 3 καύσεις αποκολλήθηκε.
Το κλαπέ το είχαν βάλει από το εργοστάσιο ανάποδα. Αυτό είχε σαν συνέπεια να κλείνει μεν τελείως όταν τράβαγες την ντίζα όταν όμως έσπρωχνες την ντίζα για να ανοίξει τελείως, αυτό έμενε μισάνοιχτο.
Το έλυσα και το έφτιαξα.
Κατόπιν όταν τοποθετήθηκε το τζάκι στην θέση του και αφού είχε χτιστεί το κάτω μέρος καθώς και το περισσότερο μέρος των γυψοσανίδων και ενώ συγχρόνως το έκαιγα για να δω τι άλλα προβλήματα θα μου βγάλει το ρημάδι, κόλλησε κλειστό το κλαπέ λόγω της θερμοκρασίας διότι οι αφιλότιμοι είχαν κάνει μικρή την τρύπα του άξονα που το μετακινούσε και επίσης επειδή είχαν φτιάξει την πιο ηλίθια κατασκευή που μπορούσε να κάνει κατασκευαστής τζακιών. Αντί για πλακέ μεταλλικές ντίζες είχαν βάλει μία συρμάτινη.
Άντε πάλι λύσιμο και έξω το τζάκι. Μεγάλωσα την τρύπα και πρόσθεσα ένα σύστημα με ελατήρια έτσι ώστε να αποφύγω στο μέλλον να έχω αυτές τις δυσάρεστες εκπλήξεις.
Μετά ήρθε η ώρα της κάπνας. Συνήθως έβγαζε κάπνα όταν ήταν φρεσκοαναμμένο και λιγότερο όταν ζεσταίνονταν καλά. Η μυρωδιά της κάπνας έβγαινε από του αεραγωγούς. Μετά από πολύ ψάξιμο βρήκα πως το χειλάκι που είχαν μπροστά στο επάνω μέρος του θαλάμου καύσεως ήταν μικρό, έγλυφε ο καπνός και πέρναγε μέσα στο κάλυμμα της φούσκας που είχε και τους αεραγωγούς.
Έβαλα μια χοντρή λαμαρίνα μήκους όσο η εστία και πλάτους 10 εκατοστών με στράντζα στα 2 τελευταία εκατοστά της για ελαφριά προς τα μέσα κλίση και το πρόβλημα λύθηκε.
Ένας θεός ξέρει τι άλλα προβλήματα θα βγάλει στο μέλλον.

Αυτός που μου το πούλησε μου είπε πως είναι τούρκικο.
Όταν παραπονέθηκα έντονα μετά από τα τόσα προβλήματα που παρουσίασε, μου απάντησε:
"Ε, μήπως εγώ τα φτιάχνω;"
Γίνεσαι έπειτα φονιάς ή όχι;

Το τζάκι το αγόρασα πριν από 1,5 περίπου χρόνο και δεν είχα την παραμικρή ιδέα σχετικά με αυτά.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17761 από Βιομαζιστής
Απαντήθηκε από Βιομαζιστής στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

legend7ts έγραψε: Άμα είχες το δικό μου το τζάκι οταν καπνιζε θα φαινόταν μια χαρα σε πληροφορώ


Το δικό σου φαίνεται θα κάπνιζε πούρο! :woohoo:
Εμένα πάλι, απλώς τσιγάρο. :woohoo: :woohoo:

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.435 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ