Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17651 από legend7ts
Απαντήθηκε από legend7ts στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
[attachment:1]moter.JPG[/attachment]
και εδω ειναι το μοτερακι στο κουτι (εχει σιτα απο τη μερια του τοιχου) και η περσιδα του αερα

δε μου ανεβαζει τη φωτο καποιο προβλημα υπαρχει
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by legend7ts.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17656 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αστερη τελικα γνωριζεις για την minos που ρωτησα πριν?
Θα μου κανει δουλεια?
Σε συγκριση με την selenic και οι δυο ειναι 14kw αλλα η μινος ειναι λιγο μικροτερη(εσωτερικα 3 ποντους σε υψος 4 σε μακρος και 5 σε βαθος σε σχεση με τηνla nordica Inserto 70 Ventilato H49 ιναι παντος μεγαλυτερη)και εχει αποδοση 70% εναντι 73,4 της σελενικ,και ειναι αρκετα ελαφρυτερη, 36 κιλα!
Κανει να την τοποθετησω πανω στα μαντεμια μου και να διμιουργησω θερμοθαλαμο ετσι?
Σορυ για το πριξημο παιδια αλλα απο'βδομαδα πρεπει κατι να κανω!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17657 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Η minos λόγω κιλών δείχνει πιό αδύνατη από την selenic. Δεν θα την έπαιρνα για κύρια θέρμανση, όταν η διαφορά είναι ούτε 200€.

Το να κάνεις θερμοθάλαμο με την παλιά εστία, μου φαίνεται αδύνατο. Πρέπει να σφραγίσεις την νέα εστία από μπροστά, ώστε μετά να μπορείς να διοχετεύσεις από κάτω αέρα με βεντιλατέρ και να κάνεις πάνω γρίλιες για βγαίνει ο αέρας. Να κάνεις το Selenic κασέτα δηλαδή. Δύσκολο...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17666 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Mαλλον δεν το εθεσα σωστα και δεν καταλαβες,δεν λεω να κανω κασετα την selenic,απλα λεω αντι να βαλω 10 ποντους περιμετρικα της εστιας πετροβαμβακα να αφησω τα μαντεμια οπως εχουν για να κανουν αυτη την δουλεια και επανω θα γκρεμιστει κανονικα η καμιναδα απο τουβλο και θα γινει κανονικα θερμοθαλαμος απο πετροβαμνακα και γυψοσανιδα!
Οπως εχει στην σελιδα 138 η φωτο (η πρωτη φωτογραφια)του τζακιου του legend7ts αντι δηλ. του Π που σχηματιζει ο πετροβαμβακας που τοποθετησε γυρο απ'την εστια του να αφησω τα μαντεμια μου!
Με την minos με παιρνει κανονικα σε διασταση να το κανω εαν βεβαια ειναι λειτουργικο αυτο που σκεφτομαι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17668 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ο πετροβάμβακας είναι μονωτικό και ότι θερμότητα πάει πάνω του, την διώχνει πίσω, ώστε να καταλήξει στον χώρο μας. Το μαντέμι κάνει ακριβώς το αντίθετο, την παίρνει πάνω του, ζεσταίνεται και την στέλνει από την άλλη μεριά στον τοίχο και πάει χαμένη. Η φούσκα πρέπει να είναι μονωμένη μέχρι κάτω, τριγύρω από το τζάκι, όχι μόνο στο πάνω μέρος...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17672 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Δεν ξερω αλλα αυτο που λες μου φαινεται λιγο κουφο!
Οπως εγραψα και πριν ,πισω απο της μαντεμενιες πλακες το τζακι ειναι συναρμολογουμενο με ετοιμες πλακες τσιμεντολιθο-πυρολιθο προφανος για να λειτουργουν ως μονοτικος θαλαμος ετσι ωστε η θερμοκρασια των μαντεμιων να επιστρεφει στο σαλονι αλλιως δεν θα εβγαζε καθολου ζεστη το τζακι ανοιχτου τυπου αφου μιας και ολος ο θερμος αερας φευγει απο την καμιναδα, εαν διαπερα και η ζεστη τα μασντεμια και φευγει στο πισω ντουβαρι τοτε δεν μας μενει τιποτα!
Mε το σκεπτικο σου ρε Αστερη τοτε και στις κασετες και τα μονομπλοκ που χρησιμοποιουν λαμαρινα για να διμηουργησουν θερμοθαλαμο το μαντεμι ζεσταινει την λαμαρινα και η θερμοτητα θα περνουσε εξω απο τον θερμοθαλαμο,γιατι τοτε δεν μονονουν τις κασετες και τα μονομπλοκ με πετροβαμβακα η κατι αλλο και εχουν μονο σκετη λαμαρινα, το μαντεμι το μονο που κανει διαφορετικο απο τα
αλλα ειδει σιδιρου ειναι οτι ειναι πιο ανθεκτικο στις στρεβλωσεις απο τις υψηλες θερμοκρασιες και οτι κραταει πολυ περισσοτερο την θερμοκρασια!

Heat retention
Cast iron is especially suitable for fireplaces because it retains heat for a much longer time and emanates an even and pleasant warmth for a long time after the fire has died.

(ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ)
συγκράτηση θερμότητας
Ο χυτοσίδηρος είναι ιδιαίτερα κατάλληλο για τζάκια, γιατί διατηρεί τη θερμότητα για πολύ μεγαλύτερο χρονικό διάστημα και προέρχεται ακόμα και ευχάριστη ζεστασιά για μεγάλο χρονικό διάστημα μετά την πυρκαγιά έχει πεθάνει.

Ο λογος που συνιστουν την αφερεση (εαν το συνιστουν?)μαντεμιων η πυροτουβλων και δημιουργιας μονομενου χωρου στην τοποθετηση τζακιου σε αυτες της περιπτωσεις κατα την γνωμη μου(λεω εγω τωρα!)ειναι γιατι τα μαντεμια και τα πυροτουβλα τραβανε πολυ θερμοκρασια και αργει να ζεσταθει ο αερας του θερμοθαλαμου και δεν παιρνεις αμεσα το αποτελεσμα αλλα πιστευω οτι θα την παρεις παλι αυτην την ενεργεια και θα την κρατησει ομως για πολυ περισσοτερο χρονο με το μαντεμι ,με τον πετροβαμβακα ζεσταινει το μαντεμι τον αερα χτυπαει ο αερας τον ουδετερο πετροβαμβακα και φευγει επανω τσατ-μπαμ ενω με το μαντεμι π.χ ζεστενετε το μαντεμι της εστιας την διαπερνα ζεσταινει τον αερα που αυτος με την σειρα του ζεσταινει το απεναντι μαντεμι (το απεναντι μαντεμι την ρουφα σαν σφουγκαρι)το απεναντι μαντεμι προσπαθει να την διοξει την θερμοκρασια απ'την πισω μερια(οπου υπαρχει τσιμεντολιθος)δεν μπορει και την επιστρεφει πισω στον θερμοθαλαμο!
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.450 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ