Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17619 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

χρηστος8 έγραψε:

mavromatisk έγραψε: Αστέρη, ή όποιος άλλος γνωρίζει.
Θέλω τη βοήθειά σας.
Τοποθετώ τζάκι INVICTA με εναλλάκτη. Πού πρέπει να βάλω τον αισθητήρα του κοντρόλερ;
Ο άνθρωπος που μου το πούλησε (Μακρής, Θεσ/νικη) μου είπε σε κάποιο σημείο ψηλά στη φούσκα, πάνω στην περσίδα. Αναρωτιέμαι μήπως πρέπει να μπει στον καπναγωγό ή κάπου στον εναλλάκτη, ώστε να αισθάνεται στη θερμοκρασία του σωλήνα και όχι του αέρα ο οποίος, πιθανον, να είναι μικρότερος. Αν πρέπει να μπει στον εναλλάκτη πώς θα στερεοποιηθεί;
Κάθε βοήθεια θα με υποχρεώσει.



Θα τον βαλεις στην εξοδο του αερα ακριβως πισω απο την περσιδα...αν δεις τις φωτογραφιες απο το δικο μου φαινεται καθαρα στην τελευταια φωτο αριστερο σπιραλ...(75 σελιδα).

Xρηστο βλεπω οτι η παλια σου καμιναδα ειναι απο αμιαντο,εκανες παταρι εκει που τελειωνει ο εναλακτης δηλ. ο θερμοθαλαμος σου τελειωνει εκει που μπαινει το σπιραλ στον αμιαντοσωληνα?
Το ανοξιδοτο σπιραλ το τραβηξες εως επανω τερμα η το εβαλες λιγο μεσα στον αμιαντο(αν ναι ποσο)?
Εγω ας πουμε που εχω 25ρι αμιαντοσωληνα και βαλω κανα μετρο μεσα μια ανοξιδοτη μια φ180 θα κανει δουλεια, δηλ. θα εχω προβλημα με τον ελκησμο,μεχρι ποση διαφορα σε διασταση δημιουργει προβλημα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17624 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
[quote="valsam"

Xρηστο βλεπω οτι η παλια σου καμιναδα ειναι απο αμιαντο,εκανες παταρι εκει που τελειωνει ο εναλακτης δηλ. ο θερμοθαλαμος σου τελειωνει εκει που μπαινει το σπιραλ στον αμιαντοσωληνα?
Το ανοξιδοτο σπιραλ το τραβηξες εως επανω τερμα η το εβαλες λιγο μεσα στον αμιαντο(αν ναι ποσο)?
Εγω ας πουμε που εχω 25ρι αμιαντοσωληνα και βαλω κανα μετρο μεσα μια ανοξιδοτη μια φ180 θα κανει δουλεια, δηλ. θα εχω προβλημα με τον ελκησμο,μεχρι ποση διαφορα σε διασταση δημιουργει προβλημα?




Οχι δεν εκανα παταρι, ο θερμοθαλαμος ειναι μεχρι το ταβανι οπως φαινεται στην φωτογραφια.

Το σπιραλ συνδεθηκε με την καμιναδα με μουφα που μπηκε 15 εκατοστα στην καμιναδα (παραγγελια).

Το θεμα του ελκυσμου ειναι αρκετα συνθετο...εγω εχω καμιναδα φ250 με υψος μονο 3 μετρα...λειτουργει αψογα χωρις να εχει τρελο ελκυσμο και να ρουφαει περισσοτερο απο οσο θελουμε.

Σε καποιον που εχει αντι 3 μετρα 6 η 9 ο ελκυσμος ειναι διαφορετικος και αλλαζουν ολα...σε περιπτωση που εχεις μεγαλο υψος καμιναδας ειναι καλυτερο να βαλεις μεσα στην φ250 αυτη τη διαμετρο που προτεινει ο κατασκευαστης μεχρι πανω.

Οι τζακαδες που μας διαβαζουν λογω πειρας εχουν καλυτερη γνωμη πανω σ αυτο...



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17625 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ρε Χρηστο θερμοθαλαμος με αμιαντοσωληνα εκτεθημενη δεν ειναι ομως σουπερ καρκινογονος ο αερας που βγαινει απο'κει μεσα και τον αναπνεεις?
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17626 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

valsam έγραψε: Ρε Χρηστο θερμοθαλαμος με αμιαντοσωληνα εκτεθημενη δεν ειναι ομως σουπερ καρκινογονο?




Η καμιναδα ειναι 90% τσιμεντο και 10% αμιαντο...λιγο πριν κλεισει η Ελλενιτ λογω ευρωπαικης απαγορευσης αναγκαστηκε να μειωσει το ποσοστο αμιαντου στο 10%...να φανταστεις την καμιναδα 3 ατομα την κουβαλησαμε για να την βαλουμε γιατι ηταν ασηκωτη.

Παρολα αυτα πριν κλεισει ο τζακας την μπροστα γυψοσανιδα αυτα τα 60 εκατοστα της καμιναδας τα τυλιξα με αλουμινιο για παν ενδεχομενο.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17627 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Εγω δηλ. που η δικια μου ειναι αμιαντος και βγαινει περιπου οσο η δικια σου τι να τιν κανω?
Να την κοψω να εψεχει απ'το ταβανι καμια 5 ποντους και να κανω (υπαρχει ετοιμο?)συστολη απο φ180(αν βαλω την minos) η φ200(selenic) σε 25Χ25?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17634 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

valsam έγραψε: Εγω δηλ. που η δικια μου ειναι αμιαντος και βγαινει περιπου οσο η δικια σου τι να τιν κανω?
Να την κοψω να εψεχει απ'το ταβανι καμια 5 ποντους και να κανω (υπαρχει ετοιμο?)συστολη απο φ180(αν βαλω την minos) η φ200(selenic) σε 25Χ25?




Αν φοβασαι τον αμιαντο μπορεις να τον κοψεις συριζα στο ταβανι...εσυ ομως εχεις τετραγωνη αν καταλαβα (25χ25) οποτε δεν ειναι οτι καλυτερο για ομαλη απαγωγη καυσαεριων.
Τα καυσαερια φευγουν με ελικοειδη ροη οποτε η τετραγωνη καμιναδα εχει νεκρα σημεια στις γωνιες.
Στην θεση σου θα εβαζα καινουργια μεσα απο τον αμιαντο και μεχρι πανω.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.451 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ