Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #16929 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Valsam,

Αν έπρεπε να βάλεις πενταμελή οικογένεια μέσα σε ένα αμάξι, θα έπαιρνες πεντάμετρο κινέζικο σεντάν δύο αστέρων μόνο και μόνο επειδή κάνει 10 χιλιάρικα? Εγώ θα προτιμούσα να τους στριμώξω μέσα σε ένα πεντάστερο grande punto.

Πάρτο αλλιώς, στραβά ξεκινάς. Πρώτα η ασφάλεια, 3 χιλιοστά τζάκι? Μόλις ζοριστεί λίγο παραπάνω θα στραβώσει σαν μακαρόνι. Δεύτερον η απόδοση, τι 84% είναι αυτά που δηλώνουν, σε κατασκευές των 200-300€? Τρίτον η ισχύς, 25κW σημαίνει ότι σε μιά εστία 50χ40χ30 εκατοστά, θα πρέπει να καούν 9 κιλά ξύλα μέσα σε μιά ώρα. Άμα κάψει αυτήν η εστία 9 κιλά ξύλο μαζεμένο, θα ανοίξει σαν καρπούζι. Στο Selenic που είναι 9 χιλιοστά, όταν έκαιγα 4 κιλά ξερό μεσέ, ήθελες στολή πυροσβέστη για να πλησιάσεις στο ένα μέτρο και να ανοίξεις πόρτα για ανεφοδιασμό.

Και μην ρωτάς τους εγκαταστάτες, αυτοί να πουλήσουν θέλουν. Και στην Lada να πας, καλύτερο από Χ5 θα στο βγάλουν το Niva. Βρες άτομα με τέτοια τζάκια να σου πουν πραγματικές γνώμες. Βάλε στο παιχνίδι και το ψεύτικο της κατασκευής (μα, 3 χιλιοστά? Σαγανάκι θα πάρεις?) και ότι είναι τρελή φασαρία να ανοιγοκλείνεις τζάκια για επισκευές και ζύγισε ρίσκα. Εγώ θα έβαζα καμιά δόση παραπάνω αν δεν μου φτάνανε. Βουλγάρικη μόνο καμιά σόμπα των 200€, για κάνα μακρινό υπνοδωμάτιο, για συμπλήρωμα. Να στηριχτώ πάνω τους για κεντρική θέρμανση, δεν ξέρω, σε τρελή απελπισία, ίσως...


Μεταξυ μας ομως asteri σε ορισμενα σημεια το Niva ειναι μακραν καλυτερο του Χ5. :evil:
Συνολικα ομως, η μερα με τη νυχτα. ;)

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #16941 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Valsam,

Αν έπρεπε να βάλεις πενταμελή οικογένεια μέσα σε ένα αμάξι, θα έπαιρνες πεντάμετρο κινέζικο σεντάν δύο αστέρων μόνο και μόνο επειδή κάνει 10 χιλιάρικα? Εγώ θα προτιμούσα να τους στριμώξω μέσα σε ένα πεντάστερο grande punto.

Πάρτο αλλιώς, στραβά ξεκινάς. Πρώτα η ασφάλεια, 3 χιλιοστά τζάκι? Μόλις ζοριστεί λίγο παραπάνω θα στραβώσει σαν μακαρόνι. Δεύτερον η απόδοση, τι 84% είναι αυτά που δηλώνουν, σε κατασκευές των 200-300€? Τρίτον η ισχύς, 25κW σημαίνει ότι σε μιά εστία 50χ40χ30 εκατοστά, θα πρέπει να καούν 9 κιλά ξύλα μέσα σε μιά ώρα. Άμα κάψει αυτήν η εστία 9 κιλά ξύλο μαζεμένο, θα ανοίξει σαν καρπούζι. Στο Selenic που είναι 9 χιλιοστά, όταν έκαιγα 4 κιλά ξερό μεσέ, ήθελες στολή πυροσβέστη για να πλησιάσεις στο ένα μέτρο και να ανοίξεις πόρτα για ανεφοδιασμό.

Και μην ρωτάς τους εγκαταστάτες, αυτοί να πουλήσουν θέλουν. Και στην Lada να πας, καλύτερο από Χ5 θα στο βγάλουν το Niva. Βρες άτομα με τέτοια τζάκια να σου πουν πραγματικές γνώμες. Βάλε στο παιχνίδι και το ψεύτικο της κατασκευής (μα, 3 χιλιοστά? Σαγανάκι θα πάρεις?) και ότι είναι τρελή φασαρία να ανοιγοκλείνεις τζάκια για επισκευές και ζύγισε ρίσκα. Εγώ θα έβαζα καμιά δόση παραπάνω αν δεν μου φτάνανε. Βουλγάρικη μόνο καμιά σόμπα των 200€, για κάνα μακρινό υπνοδωμάτιο, για συμπλήρωμα. Να στηριχτώ πάνω τους για κεντρική θέρμανση, δεν ξέρω, σε τρελή απελπισία, ίσως...

Γιατι τοσο κραξιμο στα prity ρε Αστερη,περυσι δεν προλαβαιναν την παραγογη και ειχαν ξεπουλησει,με τοσα τζακια που αγοραστικαν δεν θα βρισκοταν καποιος να τα κατηγορισει στο ιντερνετ,οσο και να το γκουγκλαρισα δεν βρηκα αρνητικα σχολια,βρηκα μονο 2 βιντεο με σομπα λεβητα και ο τυπος δεν τα κραζει!
Εχουν φετος και πιστοποιηση iso και ce και 3 χρονια εγγυηση.
Ο υδραυλικος υπαληλος ειναι και δεν θελει να μου πουλησει τιποτα,ισα ισα που το αφεντικο του θελει να μου πουλησει σαν του αδελφου μου που τα κατασκευαζει ο ιδιος και εχει πολυ μεγαλυτερο κερδος,ο υδραυλικος μου λεει οτι περασε πανω απο 10 τζακια prity και κανεις πελατης δεν τον ξαναπηρε τηλ. για προβληματα.
Μου ειπε επισης οτι σαν του αδελφου μου περασε ενα αλλα την προηγουμενη εβδομαδα και δεν ξερει το πως θα αποδοσει με σιγουρια,το prity με τα 30 λιτρα νερου του μου λεει ειναι αρκετα για 9 σωματα που θελω(τα 2 ειναι μικρα μπανιου)και θα τα ζεσταινει στο πιτς φυτιλι σε σχεση με τα 110 λιτρα του αδελφου μου!
Αστερη αν δεν ησουν εσυ εδω να πεις την γνωμη σου για τα invicta θα μπορουσε καποιος κακοπροεραιτα να πει ποια invicta μωρε στα σουπερ μαρκετ τα πουλανε φτηνιαδουρα ειναι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #16943 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
φιλε βαλσαμ αμα δεν σε παιρνει να βαλεις ινβικτα μην σκας κοπανα το πριτυ φουντοστω να ζεστανεις τα παιδακια σου και ολα καλα.Με αυτα που εχου στην τσεπη μας κανουμε τις επιλογες μας οχι με αυτο που θελουμε και με αυτο που πρεπει αυτα πεθαναν φιλε.Μην σκας αδερφε>

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #16944 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Το ότι πάνε να μου πουλήσουν Prity, που λέει 25kW και στην πραγματικότητα είναι 10, λένε 84% και είναι 50 και έχουν και 3mm πάχος, δεν είναι ότι καλύτερο για την νοημοσύνη μου, οπότε και για αυτό τα κράζω. Και το κινέζικο σεντάν θα σε πάει για κάμποσες χιλιάδες χιλιόμετρα, και τα αλογάκια του τα έχει και τις ανέσεις του. Δεν πουλάει τίποτα όμως, γιατί δεν θες να είσαι μέσα του όταν τρακάρει. Κάπως έτσι είναι και το τζάκι, πρέπει να σκεφτείς τι θα γίνει όταν θα πάθει καμιά αβαρία και πόσο είσαι διατεθειμένος να βάλεις σε κίνδυνο οικογένεια και σπίτι...

Τα Invicta δεν είναι φτηναδούρα. Είναι η σωστή τιμή για 140 κιλά σίδερο. Οι άλλοι είναι πανάκριβοι και κάποτε στην Ελλάδα πρέπει να αποκτήσουμε την παιδεία να ξεχωρίζουμε τι αξίζει και τι όχι και να μην κρίνουμε τα πάντα από την τιμή που έχει καταφέρει να βάλει πάνω ο έμπορος.


Για να ρωτήσω κάτι, δεν σε κάνει σκεπτικό το ότι οι βούλγαροι δηλώνουν τζάκι με 25-30kW, την στιγμή που όλοι οι άλλοι κατασκευαστές στο ίδιο μέγεθος βγάζουν 15? Σαν να λέμε η Honda με VTEC, χρονισμούς και πολυβάλβιδα βγάζουν 130 άλογα και ο Κινέζος έβγαλε με το 8βάλβιδο μοτέρ με 200.

Το έχω ξαναπεί, ότι οι ισχύς που δηλώνουν οι βούλγαροι, είναι η θερμική ισχύς του ξύλου που καίγεται. ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ. Μας ενδιαφέρει πόση αποδίδεται στον χώρο. Και εγώ μπορώ να σου κάνω ένα βαρέλι με μιά καμινάδα και να κάψω μέσα 40kW. Τα 35 θα πάνε στην καμινάδα και τα 5 στον χώρο. Έτσι είναι και τα Prity, λένε 25, είναι θερμική και πρέπει να πολλαπλασιάσεις με την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ απόδοση (όχι τα 84% που δηλώνουν), για να βρεις πόσα θα πάρεις εσύ στον χώρο σου. Αν έχει πχ 50% απόδοση, το τζάκι δεν είναι 25, είναι 12.5kW.

Δες πως πρέπει να περιγράφονται τα χαρακτηριστικά ένος τζακιού www.lanordica-extraflame.com/en/thermopr...tal-idro-d-s-a_p9101 , όχι ένα ξερό 25+5kW και εσύ να ψαρώνεις γιατί το λέει ο εγκαταστάτης...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #16948 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

erimitis έγραψε: φιλε βαλσαμ αμα δεν σε παιρνει να βαλεις ινβικτα μην σκας κοπανα το πριτυ φουντοστω να ζεστανεις τα παιδακια σου και ολα καλα.Με αυτα που εχου στην τσεπη μας κανουμε τις επιλογες μας οχι με αυτο που θελουμε και με αυτο που πρεπει αυτα πεθαναν φιλε.Μην σκας αδερφε>

Με παιρνει να βαλω invicta,γιατι να μην με παιρνει,με 700 για την εστια και αλλα 500 μονοσεις,γυψοσανιδες και πρωσοπικη δουλεια δεν βγαινει,την καμιναδα αεροθερμο μαζι με τον σαλιγκαρο 600κυβικων αερα ο αδελφος μου τα πηρε απο βουλγαρια 130 ευρω,δηλ. με 1200-1300 ευρω δεν βαζω μια selenic?
To θεμα ειναι ομως θα ζεσταινω τα 3 επανω υπνοδωματια και τα μπανια?
Γιατι να μπει τοτε ινβικτα και να ξοδεψω τοσα χρηματα αφου με 200-500 ευρω μπορει να μπει μια ενεργειακη σομπα (παραλαγη μεσ'το τζακι)εφαμιλης αποδοσης 70%+?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #16949 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Το ότι πάνε να μου πουλήσουν Prity, που λέει 25kW και στην πραγματικότητα είναι 10, λένε 84% και είναι 50 και έχουν και 3mm πάχος, δεν είναι ότι καλύτερο για την νοημοσύνη μου, οπότε και για αυτό τα κράζω. Και το κινέζικο σεντάν θα σε πάει για κάμποσες χιλιάδες χιλιόμετρα, και τα αλογάκια του τα έχει και τις ανέσεις του. Δεν πουλάει τίποτα όμως, γιατί δεν θες να είσαι μέσα του όταν τρακάρει. Κάπως έτσι είναι και το τζάκι, πρέπει να σκεφτείς τι θα γίνει όταν θα πάθει καμιά αβαρία και πόσο είσαι διατεθειμένος να βάλεις σε κίνδυνο οικογένεια και σπίτι...

Τα Invicta δεν είναι φτηναδούρα. Είναι η σωστή τιμή για 140 κιλά σίδερο. Οι άλλοι είναι πανάκριβοι και κάποτε στην Ελλάδα πρέπει να αποκτήσουμε την παιδεία να ξεχωρίζουμε τι αξίζει και τι όχι και να μην κρίνουμε τα πάντα από την τιμή που έχει καταφέρει να βάλει πάνω ο έμπορος.


Για να ρωτήσω κάτι, δεν σε κάνει σκεπτικό το ότι οι βούλγαροι δηλώνουν τζάκι με 25-30kW, την στιγμή που όλοι οι άλλοι κατασκευαστές στο ίδιο μέγεθος βγάζουν 15? Σαν να λέμε η Honda με VTEC, χρονισμούς και πολυβάλβιδα βγάζουν 130 άλογα και ο Κινέζος έβγαλε με το 8βάλβιδο μοτέρ με 200.

Το έχω ξαναπεί, ότι οι ισχύς που δηλώνουν οι βούλγαροι, είναι η θερμική ισχύς του ξύλου που καίγεται. ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ. Μας ενδιαφέρει πόση αποδίδεται στον χώρο. Και εγώ μπορώ να σου κάνω ένα βαρέλι με μιά καμινάδα και να κάψω μέσα 40kW. Τα 35 θα πάνε στην καμινάδα και τα 5 στον χώρο. Έτσι είναι και τα Prity, λένε 25, είναι θερμική και πρέπει να πολλαπλασιάσεις με την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ απόδοση (όχι τα 84% που δηλώνουν), για να βρεις πόσα θα πάρεις εσύ στον χώρο σου. Αν έχει πχ 50% απόδοση, το τζάκι δεν είναι 25, είναι 12.5kW.

Δες πως πρέπει να περιγράφονται τα χαρακτηριστικά ένος τζακιού www.lanordica-extraflame.com/en/thermopr...tal-idro-d-s-a_p9101 , όχι ένα ξερό 25+5kW και εσύ να ψαρώνεις γιατί το λέει ο εγκαταστάτης...


Ο τυπος ζεσταινει 13 σωματα με 17kw σομπα prity,αν ειναι ετσι πως τα λες Αστερη τοτε η σομπα ειναιπραγματικα 8-9kw!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.516 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ