Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #16906 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Oτι π@παριες εγραφα για τα κλιματιστικα πηγαν περιπατο,σημερα εφερε ο ξυλας πρωι-πρωι στον αδελφο μου 6 τονος γαυρο καταξερο που εχει σχισιματα απο την ξηροτητα,δεν μπορεσα ν'αντισταθω και πηρα και'γω 2,2 τονους με 110 ευρω τον τονο και παραγγειλα αλλους 3,ΣΕ ΟΓΚΟ πιασαν οσο ειχαν πιασει 3,5 τονοι μεσε περσυ,αρα με 5-5,5 τονους το ξυλο ειναι η λυση μου για το πως θα ζεσταθουμε φετος.
Το θεμα μου το χοντρο ομως ειναι με τι?

Οπως εχω ξαναγραψει (σορρυ για το πριξημο)θελω να ζεστανω τρεις οοροφους συνολικα 120 τ.μ,κυριως τους 2 της μεζονετας δηλ τον μεσαιο (σαλοκουζινα) και 3 υπνοδωματια + wc επανω, 9 σωματα συνολικα(ΤΟ σαλονι του ημιυπογειου 55 τ.μ κατω τον κλεινω το χειμωνα)
Το τζακι μου το απλο θα παψει να υπαρχει στην μορφη την σημερινη του ενταξει ενοειτε!


Με 1000-1200 ευρω μαξιμουμ ποιες ειναι οι επιλογες μου?

Να το γκρεμισω και να βαλω ενα selenic 700,ποσο θα βγει το τελικο κοστουμι?

Για να μην γκρεμιζω, να βαλω μια κασσετα (τι και ποια καλη και φθηνη αν μπορειτε να προτινετε)και να στειλω και πανω στα υπνοδωματια αερα,καιαυτο ποσο θα βγει το κοστουμι?

Αλλη λυση κεφτηκα να σπασω μονο την φουσκα και την καμιναδα απο τουβλο λιγο,30-50 ποντους και να και να χωσω μεσα στο χωρω του τζακιου μια σομπα σαν αυτην με 500 ευρω www.prity-bg.com/prity.php?lang=en§ion=newage,ειναι οι καινουργια σειρα της prity και εχουν μοστρα,αλλα μιας και θα εξακολουθει να υπαρχει η καμιδα του τζακιου απο πανω απ'την σομπα(το μπουρι θα το χωσω μεσα στην καμιναδα)αναρωτιεμε αν θα φευγει η ζεστη μεσα απο την καμιναδα!

Ηρθε ο υδραυλικος χθες για να ξεκινησουν απο βδομαδα να περνανε το τζακι του αδελφου μου και μου λεει το παιδι να βαλω και'γω ενα τετοιο,του λεω ναι αλλα 2,300-2,600 δεν υπαρχουν,μου λεει τοτε "βαλε ενα pritaki τζακι νερου να τελειωνεις,εχω περασει πανω απο 10 και ξεσκιζουν,κανενας κανενα προβλημα¨"
Μου προτεινε κατι τετοιο www.prity-bg.com/products/products.php?lang=en&productid=81
Η τετοιο:
www.prity-bg.com/products/products.php?lang=en&productid=111

με 500-550 τιμη αγορας απο Βουλγαρια και αυτος θελει αλλα 150 ευρω για ολην του την δουλεια τις συνδεσεις (σε 1-1,5 μερα στο εχω περασει κομπλε μου λεει)και ανοικτο δοχειο διαστολης θα μου περασει και θα το στησει,με τα υλικα χαλκους κυκλοφορητη σκαστρες κ.τλ. μου λεει ελαχιστα πανω απο χιλιοαρικο θα μου βγει,το μονο που θελει ειναι να σπασω το πανω μερος του τζακιου μου(πρεβαζι πανω και φουσκα τουβλο κασμιναδα στους 30-40 ποντους και να βγαλω μονο τα πλαινα μαντεμια!
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #16910 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

valsam έγραψε: Oτι π@παριες εγραφα για τα κλιματιστικα πηγαν περιπατο,σημερα εφερε ο ξυλας πρωι-πρωι στον αδελφο μου 6 τονος γαυρο καταξερο που εχει σχισιματα απο την ξηροτητα,δεν μπορεσα ν'αντισταθω και πηρα και'γω 2,2 τονους με 110 ευρω τον τονο και παραγγειλα αλλους 3,ΣΕ ΟΓΚΟ πιασαν οσο ειχαν πιασει 3,5 τονοι μεσε περσυ,αρα με 5-5,5 τονους το ξυλο ειναι η λυση μου για το πως θα ζεσταθουμε φετος.
Το θεμα μου το χοντρο ομως ειναι με τι?

Οπως εχω ξαναγραψει (σορρυ για το πριξημο)θελω να ζεστανω τρεις οοροφους συνολικα 120 τ.μ,κυριως τους 2 της μεζονετας δηλ τον μεσαιο (σαλοκουζινα) και 3 υπνοδωματια + wc επανω 9(ΤΟ σαλονι του ημιυπογειου 55 τ.μ κατω τον κλεινω το χειμωνα)
Το τζακι μου το απλο θα παψει να υπαρχει στην μορφη την σημερινη του ενταξει ενοειτε!


Με 1000-1200 ευρω μαξιμουμ ποιες ειναι οι επιλογες μου?



Να το γκρεμισω και να βαλω ενα selenic 700,ποσο θα βγει το τελικο κοστουμι?

Για να μην γκρεμιζω, να βαλω μια κασσετα (τι και ποια καλη και φθηνη αν μπορειτε να προτινετε)και να στειλω και πανω στα υπνοδωματια αερα,καιαυτο ποσο θα βγει το κοστουμι?

Αλλη λυση κεφτηκα να σπασω μονο την φουσκα και την καμιναδα απο τουβλο λιγο,30-50 ποντους και να και να χωσω μεσα στο χωρω του τζακιου μια σομπα σαν αυτην με 500 ευρω www.prity-bg.com/prity.php?lang=en§ion=newage,ειναι οι καινουργια σειρα της prity και εχουν μοστρα,αλλα μιας και θα εξακολουθει να υπαρχει η καμιδα του τζακιου απο πανω απ'την σομπα(το μπουρι θα το χωσω μεσα στην καμιναδα)αναρωτιεμε αν θα φευγει η ζεστη μεσα απο την καμιναδα!

Ηρθε ο υδραυλικος χθες για να ξεκινησουν απο βδομαδα να περνανε το τζακι του αδελφου μου και μου λεει το παιδι να βαλω και'γω ενα τετοιο,του λεω ναι αλλα 2,300-2,600 δεν υπαρχουν,μου λεει τοτε "βαλε ενα pritaki τζακι νερου να τελειωνεις,εχω περασει πανω απο 10 και ξεσκιζουν,κανενας κανενα προβλημα¨"
Μου προτεινε κατι τετοιο www.prity-bg.com/products/products.php?lang=en&productid=81
Η τετοιο:
www.prity-bg.com/products/products.php?lang=en&productid=111

με 500-550 τιμη αγορας απο Βουλγαρια και αυτος θελει αλλα 150 ευρω για ολην του την δουλεια τις συνδεσεις (σε 1-1,5 μερα στο εχω περασει κομπλε μου λεει)και ανοικτο δοχειο διαστολης θα μου περασει και θα το στησει,με τα υλικα χαλκους κυκλοφορητη σκαστρες κ.τλ. μου λεει ελαχιστα πανω απο χιλιοαρικο θα μου βγει,το μονο που θελει ειναι να σπασω το πανω μερος του τζακιου μου(πρεβαζι πανω και φουσκα τουβλο κασμιναδα στους 30-40 ποντους και να βγαλω μονο τα πλαινα μαντεμια!


Valsam,γιατι να βάλεις κάτι αναμφιβόλου ποιοτητας και απόδοσης; Βαλε το selenic που ειναι και δοκιμασμενο,βάλε και μια καμιναδα αεροθερμο,θα δωσεις κανα 200αρι παραπανω και θα εισαι ξεγνοιαστος.
Τι πας να πλέξεις με τα βουλγαρικα;

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #16911 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
valsam σε ποια περιοχη εισαι φιλε?
ολα αυτα που περιγραφεις ειναι πολυ καλα.Εαν εχεις γνωστο και εχει δοκιμασει κατι απο τα παραπανω και εισαι 100% σιγουρος δεν εχεις παρα να κανεις το ιδιο και φυσικα με τον ιδιο μαστορα φιλε.Αυτη ειναι η αποψη μου ομαδα που κερδιζει δεν την αλλαζεις.
Εγω για παραδειγμα εαν εκανα καποια αλλαγη θα εβαζα σελενικ 700 γιατι ο αστερης ειναι στην απεναντι πορτα οποτε βλεπω τι ψαρια πιανει η θα εβαζα τζακοσομπα που εχει βαλει ο αδερφος μου που ειναι παλι εγγυημενη.τωρα οτι καταλαβαινεις κανε απλα σκεψου οτι πλεον οτι κανεις θα ειναι για μια ζωη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #16914 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

erimitis έγραψε: valsam σε ποια περιοχη εισαι φιλε?
ολα αυτα που περιγραφεις ειναι πολυ καλα.Εαν εχεις γνωστο και εχει δοκιμασει κατι απο τα παραπανω και εισαι 100% σιγουρος δεν εχεις παρα να κανεις το ιδιο και φυσικα με τον ιδιο μαστορα φιλε.Αυτη ειναι η αποψη μου ομαδα που κερδιζει δεν την αλλαζεις.
Εγω για παραδειγμα εαν εκανα καποια αλλαγη θα εβαζα σελενικ 700 γιατι ο αστερης ειναι στην απεναντι πορτα οποτε βλεπω τι ψαρια πιανει η θα εβαζα τζακοσομπα που εχει βαλει ο αδερφος μου που ειναι παλι εγγυημενη.τωρα οτι καταλαβαινεις κανε απλα σκεψου οτι πλεον οτι κανεις θα ειναι για μια ζωη

Περαια ειμαι φιλε!
Γνωστο δεν εχω που να εχει δοκιμασει τιποτα απο τα παραπανω!
Εχω φιλο στην Χαλκιδικι σε μονοκατικοια 100 τ,μ εχει σομπα Δανεζικη Rais 5kw παρακαλω!!!!!! uk.rais.com/stove/rais-mino/Specifications.aspx
(2000 ευρω μεταχειρισμενη)και στο σπιτι του που εμεινα περσυ τον χειμωνα με 2-3 βαθμους εξω ηταν φουρνος μεσα 22-23 βαθμους,το βραδυ στις 2 πριν κοιμηθουμε εριξε 2 ξυλα μεσα και το πρωι στις 8 σιγοεκαιγε ακομη!
Ο υδραυλικος (πιτσιρικας)που ηρθε χθες ηταν τσακαλος με ολη την σημασια της λεξεως,ολα οσα εμαθα εδω μεσα και τον ρωτουσα, για τριοδες για buffer για συνδεσμολογια φαινοταν οτι τα'παιζε στα δαχτυλα,τα prity τα ειχα αποριψει αφου εφαγαν αρκετο κραξιμο εδω μεσα που ειχα ρωτησει αλλα και οταν τα ειδα απο κοντα στην Βουλγαρια σε σχεση με το τζακι που πηρε ο αδελφος μου,3χιλ. λαμαρινα και 25-32 λιτρα νερου τα prity και 3 διαδρομες καυσαεριω,110 λιτρα νερου 4χιλ. του αδελφου μου και 4 διαδρομες,500-550 το prity 1100 του αδελφου μου,ειναι μεγαλη η διαφορα,πηρε τηλ. η κοπελια του απο Εδεσσα την ωρα που ηταν στο σπιτι μου το παιδι και αφου νωριτερα μου ειχε πει οτι περασε ενα prity περσυ τον Σεπτεμβριο στον "πεθερο"του μου τον εδωσε στο τηλ. και ο ανθρωπος μου ειπε οτι ολο τον χειμωνα σαν μοναδικο μεσο θερμανσης ειχε το τζακι νερου prity 16+5kw και εκαψε περιπου 6 τονους ξυλα σε σπιτι 120 t.μ me 9 σωματα και ευχαριστηθηκε ζεστη!
Το ξερω οτι οτι και να βαλω στην θεση του ανοιχτου τζακιου σιγουρα θα ειναι αποδοτικοτερο,ακομη και μια σομπα των 200 ευρω θα ειναι μερα με την νυχτα www.e-sompes.gr/index.php?act=viewCat&catId=42(τετοια εχει ο αδελφος της γυναικας μου στο χωριο και σκας σε αμονοτο σπιτι)το θεμα μου ειναι τα περιορισμενα λεφτα (1000 ευρω γιατι εχουμε υπολοιπο 2500 ευρω για τα σιδερακια της μικρης)γιαυτο αναρωτιεμαι 200-500 σομπα μεσ΄το τζακι ,σελενικ στα 1200+,κασετα(δεν εχω ιδεα ποσα)και θερμανση με αερα η πεταω μεσα την prity και ζεσταινομαστε με τα καλοριφερ(η ανατιναζομαστε ολοι μαζι)με 1100-1200 μαξιμουμ οπως μου εγγηατε ο μαστορας?
Το σωστο θα ηταν να εβαζε μου ειπε και ενα buffer 500 λιτρα και ξενοιαζα αλλα του χρονου μου λεει αν δεν υπαρχει ρευστο!
3 χρονια εγγηυση δινει πλεον στα prity και λεει οτι εχει και iso και αλλο ενα πιστοποιητικο.
Δεν ξερω,δεν ξερω γ@μωτο μου!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #16923 από jimopoulos
Απαντήθηκε από jimopoulos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
ερωτηση
ασχοληθηκε κανεις με ενεργειακο τζακι ή σομπα με το προγραμμα "εξ οικονομηση"
ή θα ειμαι ο πρωτος?
λεφτα υπαρχουν..!!!
παμε για μονομπλοκια..... ;)

la nordica 600 tondo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #16926 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Valsam,

Αν έπρεπε να βάλεις πενταμελή οικογένεια μέσα σε ένα αμάξι, θα έπαιρνες πεντάμετρο κινέζικο σεντάν δύο αστέρων μόνο και μόνο επειδή κάνει 10 χιλιάρικα? Εγώ θα προτιμούσα να τους στριμώξω μέσα σε ένα πεντάστερο grande punto.

Πάρτο αλλιώς, στραβά ξεκινάς. Πρώτα η ασφάλεια, 3 χιλιοστά τζάκι? Μόλις ζοριστεί λίγο παραπάνω θα στραβώσει σαν μακαρόνι. Δεύτερον η απόδοση, τι 84% είναι αυτά που δηλώνουν, σε κατασκευές των 200-300€? Τρίτον η ισχύς, 25κW σημαίνει ότι σε μιά εστία 50χ40χ30 εκατοστά, θα πρέπει να καούν 9 κιλά ξύλα μέσα σε μιά ώρα. Άμα κάψει αυτήν η εστία 9 κιλά ξύλο μαζεμένο, θα ανοίξει σαν καρπούζι. Στο Selenic που είναι 9 χιλιοστά, όταν έκαιγα 4 κιλά ξερό μεσέ, ήθελες στολή πυροσβέστη για να πλησιάσεις στο ένα μέτρο και να ανοίξεις πόρτα για ανεφοδιασμό.

Και μην ρωτάς τους εγκαταστάτες, αυτοί να πουλήσουν θέλουν. Και στην Lada να πας, καλύτερο από Χ5 θα στο βγάλουν το Niva. Βρες άτομα με τέτοια τζάκια να σου πουν πραγματικές γνώμες. Βάλε στο παιχνίδι και το ψεύτικο της κατασκευής (μα, 3 χιλιοστά? Σαγανάκι θα πάρεις?) και ότι είναι τρελή φασαρία να ανοιγοκλείνεις τζάκια για επισκευές και ζύγισε ρίσκα. Εγώ θα έβαζα καμιά δόση παραπάνω αν δεν μου φτάνανε. Βουλγάρικη μόνο καμιά σόμπα των 200€, για κάνα μακρινό υπνοδωμάτιο, για συμπλήρωμα. Να στηριχτώ πάνω τους για κεντρική θέρμανση, δεν ξέρω, σε τρελή απελπισία, ίσως...
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.457 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ