Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16713 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

georgebest έγραψε:

Asteris έγραψε:

Asterix έγραψε: και οχι μονο
δεν θα μπορει να καθαριζει την καμιναδα
και θα ειναι αναγκασμενος να ανοιγει την φουσκα


Μια χαρά καθαρίζει το σπιράλ, είτε με βούρτσα μέσα από το τζάκι, είτε με τα χημικά κάρβουνα, γιατί είναι κοντά στην εστία και είναι εύκολο να ανεβάσει θερμοκρασία και να κάψει ότι υπολλείματα πιάσει. Επίσης το σπιράλ αν είναι ανοξείδωτο, είναι μιά χαρά ανθεκτικό. Αυτά που σκορπάνε είναι τα απλά γαλβανιζέ, τα οποία τρυπάνε από τα οξέα των καπναερίων των ξύλων.


Οπότε asteri εντάξει είναι το σπιράλ που του έβαλε ο τζακάς ε?? Μετά από ότι μου είπε του το έκλεισε με πετροβάμβακα που το "αλουμινόχαρτο" είναι προς τα έξω. Έτσι δεν πρέπει?Περσίδες θα χρειαστεί ή θα κάνει δουλειά μόνο με τις γρίλιες του τζακιού? Δεν θα βάλει βεντιλατέρ και εναλλάκτη μου είπε.
Η περσίδα εκτόνωσης είναι άλλο πράγμα από τις περσίδες ?? Χρειάζεται να την βάλει και πού?



Το αλουμινόχαρτο πρέπει να κοιτάει την εστία, όχι προς τα έξω. Το αλουμινόχαρτο είναι η πρώτη άμυνα στην θερμότητα, η αντανάκλαση.

Αν έχει κασέτα, δεν θέλει γρίλιες. Σε Foyer θέλει. Περσίδες εκτόνωσης βάζουμε τέρμα πάνω ψηλά, για να βγαίνει ο ζεστός αέρας και να μην ζορίζει την κατασκευή με υπερβολικές θερμοκρασίες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16714 από legend7ts
Απαντήθηκε από legend7ts στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Να βάλω μια περσιδα μπροστά όπως είπε η να να βάλω άλλη μια στο πλάι που μου είπε ότι δεν χρειάζεται;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16715 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Θα βάλεις περσίδες συνολικής επιφάνειας 70χ30. Αν θα βάλεις μία μονοκόμματη ή εφτά μικρές, είναι δικό σου θέμα αισθητικής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16717 από georgebest
Απαντήθηκε από georgebest στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε:

georgebest έγραψε:

Asteris έγραψε:

Asterix έγραψε: και οχι μονο
δεν θα μπορει να καθαριζει την καμιναδα
και θα ειναι αναγκασμενος να ανοιγει την φουσκα


Μια χαρά καθαρίζει το σπιράλ, είτε με βούρτσα μέσα από το τζάκι, είτε με τα χημικά κάρβουνα, γιατί είναι κοντά στην εστία και είναι εύκολο να ανεβάσει θερμοκρασία και να κάψει ότι υπολλείματα πιάσει. Επίσης το σπιράλ αν είναι ανοξείδωτο, είναι μιά χαρά ανθεκτικό. Αυτά που σκορπάνε είναι τα απλά γαλβανιζέ, τα οποία τρυπάνε από τα οξέα των καπναερίων των ξύλων.


Οπότε asteri εντάξει είναι το σπιράλ που του έβαλε ο τζακάς ε?? Μετά από ότι μου είπε του το έκλεισε με πετροβάμβακα που το "αλουμινόχαρτο" είναι προς τα έξω. Έτσι δεν πρέπει?Περσίδες θα χρειαστεί ή θα κάνει δουλειά μόνο με τις γρίλιες του τζακιού? Δεν θα βάλει βεντιλατέρ και εναλλάκτη μου είπε.
Η περσίδα εκτόνωσης είναι άλλο πράγμα από τις περσίδες ?? Χρειάζεται να την βάλει και πού?



Το αλουμινόχαρτο πρέπει να κοιτάει την εστία, όχι προς τα έξω. Το αλουμινόχαρτο είναι η πρώτη άμυνα στην θερμότητα, η αντανάκλαση.

Αν έχει κασέτα, δεν θέλει γρίλιες. Σε Foyer θέλει. Περσίδες εκτόνωσης βάζουμε τέρμα πάνω ψηλά, για να βγαίνει ο ζεστός αέρας και να μην ζορίζει την κατασκευή με υπερβολικές θερμοκρασίες.


Έχει το grande vision. Δηλ. το αλουμινόχαρτο να κοιτάει προς τα μέσα δηλ να μην το βλέπουμε εμείς , να βλέπουμε τον πετροβάμβακα έ? Γρίλλιες εννοώ του τζακιού. Δεν έχει δικές του γρίλιες το τζάκι? Δηλ θέλει μόνο 2 περσίδες πάνω ψηλά αυτό μόνο? Οι διαστάσεις είναι αυ΄τες που αναφέρεις παραπάνω ε ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16725 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Έχω γράψει πως μπαίνει ένα foyer σε προηγούμενες σελίδες, διάβασέ τες καλά πριν ξεκινήσεις να κάνεις τοποθέτηση. Ο πετροβάμβακας μπαίνει με το αλουμινόχαρτο να κοιτάει προς την εστία, στο εσωτερικό. Από περσίδες δες 80χ30 πάνω (είτε ενιαία, είτε 2-3 μικρότερες) και μιά εισαγωγή χαμηλά, κάτω από το τζάκι, 80χ10. Διάβασε τις οδηγίες του τζακιού, τα αναφέρει αυτά...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16726 από gatos20vt
Απαντήθηκε από gatos20vt στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Έχω γράψει πως μπαίνει ένα foyer σε προηγούμενες σελίδες, διάβασέ τες καλά πριν ξεκινήσεις να κάνεις τοποθέτηση. Ο πετροβάμβακας μπαίνει με το αλουμινόχαρτο να κοιτάει προς την εστία, στο εσωτερικό. Από περσίδες δες 80χ30 πάνω (είτε ενιαία, είτε 2-3 μικρότερες) και μιά εισαγωγή χαμηλά, κάτω από το τζάκι, 80χ10. Διάβασε τις οδηγίες του τζακιού, τα αναφέρει αυτά...


Αστέρη 80 * 30 χωρίς εναλλάκτη... αν βάλεις και εναλλάκτη θές έξτρα? πόσες?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.518 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ