Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16677 από mavromatisk
Απαντήθηκε από mavromatisk στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Έχει κανείς να προτείνει κάποιον φθηνότερο τζακά για ανατολική Θεσ/νικη;
Αν δε θέλει να το αναφέρει εδώ για να μη θεωρηθεί διαφήμηση, το mail μου είναι: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16702 από legend7ts
Απαντήθηκε από legend7ts στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
asteris
μολις παρελαβα το σελενικ 700, κοιταξα το manual λιγο και δεν λεει διαστασεις για τις περσιδες. το μονο που λεει ειναι για παροχη αερα 20*20

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16704 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Κατέβασε το μάνουαλ του Grande vision. Εκείνο έχει μεγάθη περσίδων. 80χ30 πάνω και 80χ10 κάτω θέλει εκείνο. Λίγο λιγότερο το δικό μας, 70χ30 και 70χ10 είναι οκ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16705 από legend7ts
Απαντήθηκε από legend7ts στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Τώρα μιλαγα με το τζακα που θα το βάλει και μου είπε ότι ξέρει εκείνος (30-15) νομίζω μου είπε. Δε μου ανάφερε για δεύτερη περσιδα, μια είπε χρειαζεται

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16711 από georgebest
Απαντήθηκε από georgebest στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε:

Asterix έγραψε: και οχι μονο
δεν θα μπορει να καθαριζει την καμιναδα
και θα ειναι αναγκασμενος να ανοιγει την φουσκα


Μια χαρά καθαρίζει το σπιράλ, είτε με βούρτσα μέσα από το τζάκι, είτε με τα χημικά κάρβουνα, γιατί είναι κοντά στην εστία και είναι εύκολο να ανεβάσει θερμοκρασία και να κάψει ότι υπολλείματα πιάσει. Επίσης το σπιράλ αν είναι ανοξείδωτο, είναι μιά χαρά ανθεκτικό. Αυτά που σκορπάνε είναι τα απλά γαλβανιζέ, τα οποία τρυπάνε από τα οξέα των καπναερίων των ξύλων.


Οπότε asteri εντάξει είναι το σπιράλ που του έβαλε ο τζακάς ε?? Μετά από ότι μου είπε του το έκλεισε με πετροβάμβακα που το "αλουμινόχαρτο" είναι προς τα έξω. Έτσι δεν πρέπει?Περσίδες θα χρειαστεί ή θα κάνει δουλειά μόνο με τις γρίλιες του τζακιού? Δεν θα βάλει βεντιλατέρ και εναλλάκτη μου είπε.
Η περσίδα εκτόνωσης είναι άλλο πράγμα από τις περσίδες ?? Χρειάζεται να την βάλει και πού?
Last edit: 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν by georgebest.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16712 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@ Legend

Χώστον μιά μπουνιά και πέστου να κόψει τις μαλακίες. 30χ15 είχα εγώ και έσκασαν όλες οι γυψοσανίδες στο ταβάνι και τα γύψινα. Και δεν μπορεί να ξέρει καλύτερα από τον ίδιο τον κατασκευαστή. Αν βάλεις 30χ15 θα έχεις 140-150 βαθμούς συνεχώς. Δεν κάνει καλό να είναι τέτοιες οι θερμοκρασίες μέσα στην φούσκα, εκτός αν θες να αλλάζεις γυψοσανίδες κάθε 3-4 χρόνια. Δεν είναι οι ελληνικές εστίες που όλη την ζέστη την στέλνουν στην καμινάδα, εδώ μιλάμε για foyer με 75% απόδοση, δηλαδή κοντά 2-3 φορές παραπάνω θερμότητα μέσα στην φούσκα.

Αυτά τα "ξέρω εγώ" μας φάγανε και αναγκαζόμαστε να πρέπει να διαβάζουμε με τις ώρες και να κάνουμε διατριβή προτού φωνάξουμε τεχνίτη...
Last edit: 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.513 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ