Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16650 από mavromatisk
Απαντήθηκε από mavromatisk στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αγαπητοί φίλοι θα ήθελα τη γνώμη σας σε μια σκέψη μου.
Αγόρασα το invicta 6270-44 15KW για να αντικαταστήσω το παλιό μου τζάκι.
Θα μπει στο ισόγειο σαλόνι που είναι 80 τ.μ ενιαίος (σχεδόν).
Ο στόχος είναι να ζεσταίνω και τον πάνω όροφο ποα αποτελείται από τρια υπνοδωμάτια και συνολικά 53 τ.μ.
Θα βάλω εναλλάκτη με παροχή εξωτερικού και εσωτερικού αέρα.
Ο Μπεν που έφερα στο σπίτι να το δει και να δώσει προσφορά (1200 με τα υλικά δικά του) επέμενε ότι δεν χρειάζεται να κάνω οτιδήποτε και ο πάνω όροφος θα ζεσταίνεται άνετα με φυσική ροή, ενώ εγώ έλεγα να ανοίξουμε αεραγωγούς με σωλήνα για κάθε δωμάτιο. (1, 1 και 5 μ για το κάθε ένα αντίστοιχα).
Επειδή και τα τρία δωμάτια βρίσκονται πάνω απο το σαλόνι όπου θα μπει το τζάκι γνωρίζει κανείς σας αν θα βοηθούσε το άνοιγμα μιας τρύπας για το κάθε δωμάτιο στο ταβάνι του σαλονιού (στις γωνίες του);
Πιστεύω ότι με τη χρήση ενος μικρού ανεμιστήρα για το καθένα θα βοηθούσε για τη πιο γρήγορη κυκλοφορία του αέρα και στα πάνω δωμάτια. Φυσικά θα μπουν θερμοστάτες για τη λειτουργία τος. Για παράδειγμα θα λειτουργούν όταν η θερμοκρασία αέρα στο ταβάνι του σαλονιού είναι 20ο C και θα σταματούν όταν η θερμοκρασία δωματίου φτάνει 20-21ο C, ώστε να μη φεύγει συνέχεια ο ζεστός αέρας σε βάρος του σαλονιού. Εννοείται ότι θα γίνουν κάποιες διακοσμητικές παρεμβάσεις ώστε να μη φαίνονται οι τρύπες ασχημα.
Κάθε γνώμη, παρατήρηση ή ότι άλλο δεκτή.Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16651 από irwas
Απαντήθηκε από irwas στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
P6240053.JPG

[attachment:4]P6240059.JPG[/attachment]

[attachment:5]P6240063.JPG[/attachment]

[attachment:6]P6240064.JPG[/attachment]

[attachment:7]P6240065.JPG[/attachment]

[attachment:8]P6240066.JPG[/attachment]

[attachment:1]P6240053.JPG[/attachment]

Καλησπέρα σας, σας επισυνάπτω φωτογραφίες από το εσωτερικό μέρος από το τζάκι που έχω στο σπίτι. Οι φώτο τραβήχτηκαν αφού αφαίρεσα μία από τις δύο περσίδες της γυψοσανίδας. Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για το είδος της κατασκευής και πώς θα μπορούσα να βελτιώσω την απόδοση από το τζάκι. σας ευχαριστώ προκαταβολικά
Last edit: 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν by irwas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16663 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

mavromatisk έγραψε: Αγαπητοί φίλοι θα ήθελα τη γνώμη σας σε μια σκέψη μου.
Αγόρασα το invicta 6270-44 15KW για να αντικαταστήσω το παλιό μου τζάκι.
Θα μπει στο ισόγειο σαλόνι που είναι 80 τ.μ ενιαίος (σχεδόν).
Ο στόχος είναι να ζεσταίνω και τον πάνω όροφο ποα αποτελείται από τρια υπνοδωμάτια και συνολικά 53 τ.μ.
Θα βάλω εναλλάκτη με παροχή εξωτερικού και εσωτερικού αέρα.
Ο Μπεν που έφερα στο σπίτι να το δει και να δώσει προσφορά (1200 με τα υλικά δικά του) επέμενε ότι δεν χρειάζεται να κάνω οτιδήποτε και ο πάνω όροφος θα ζεσταίνεται άνετα με φυσική ροή, ενώ εγώ έλεγα να ανοίξουμε αεραγωγούς με σωλήνα για κάθε δωμάτιο. (1, 1 και 5 μ για το κάθε ένα αντίστοιχα).
Επειδή και τα τρία δωμάτια βρίσκονται πάνω απο το σαλόνι όπου θα μπει το τζάκι γνωρίζει κανείς σας αν θα βοηθούσε το άνοιγμα μιας τρύπας για το κάθε δωμάτιο στο ταβάνι του σαλονιού (στις γωνίες του);
Πιστεύω ότι με τη χρήση ενος μικρού ανεμιστήρα για το καθένα θα βοηθούσε για τη πιο γρήγορη κυκλοφορία του αέρα και στα πάνω δωμάτια. Φυσικά θα μπουν θερμοστάτες για τη λειτουργία τος. Για παράδειγμα θα λειτουργούν όταν η θερμοκρασία αέρα στο ταβάνι του σαλονιού είναι 20ο C και θα σταματούν όταν η θερμοκρασία δωματίου φτάνει 20-21ο C, ώστε να μη φεύγει συνέχεια ο ζεστός αέρας σε βάρος του σαλονιού. Εννοείται ότι θα γίνουν κάποιες διακοσμητικές παρεμβάσεις ώστε να μη φαίνονται οι τρύπες ασχημα.
Κάθε γνώμη, παρατήρηση ή ότι άλλο δεκτή.Ευχαριστώ


Χωρίς να θέλω να παρεξηγηθώ,πολλά δεν θέλει αυτός 1200 ευρω;

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16666 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αν και τα 400 αφορούν υλικά, τα 800 εξακολουθούν να είναι πολλά λεφτά. Είναι πλέον ένας μισθός που δεν λέει να τον δίνεις μαύρα σε αλλοδαπό για μισής μέρας δουλειά. Εμένα πέρυσι μου πήρε 800€ για δύο τζάκια, αλλά φέτος μάγκεψε φαίνεται, επειδή η εστία είναι τζάμπα. Πάρτε την εστία μόνο από Leroy και βρείτε άλλον μάστορα. Και πάρτε και απόδειξη, όχι να τα στείλετε αφορολόγητα στην Αλβανία, στο σόι του Μπεν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16667 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

mavromatisk έγραψε: Αγαπητοί φίλοι θα ήθελα τη γνώμη σας σε μια σκέψη μου.
Αγόρασα το invicta 6270-44 15KW για να αντικαταστήσω το παλιό μου τζάκι.
Θα μπει στο ισόγειο σαλόνι που είναι 80 τ.μ ενιαίος (σχεδόν).
Ο στόχος είναι να ζεσταίνω και τον πάνω όροφο ποα αποτελείται από τρια υπνοδωμάτια και συνολικά 53 τ.μ.
Θα βάλω εναλλάκτη με παροχή εξωτερικού και εσωτερικού αέρα.
Ο Μπεν που έφερα στο σπίτι να το δει και να δώσει προσφορά (1200 με τα υλικά δικά του) επέμενε ότι δεν χρειάζεται να κάνω οτιδήποτε και ο πάνω όροφος θα ζεσταίνεται άνετα με φυσική ροή, ενώ εγώ έλεγα να ανοίξουμε αεραγωγούς με σωλήνα για κάθε δωμάτιο. (1, 1 και 5 μ για το κάθε ένα αντίστοιχα).
Επειδή και τα τρία δωμάτια βρίσκονται πάνω απο το σαλόνι όπου θα μπει το τζάκι γνωρίζει κανείς σας αν θα βοηθούσε το άνοιγμα μιας τρύπας για το κάθε δωμάτιο στο ταβάνι του σαλονιού (στις γωνίες του);
Πιστεύω ότι με τη χρήση ενος μικρού ανεμιστήρα για το καθένα θα βοηθούσε για τη πιο γρήγορη κυκλοφορία του αέρα και στα πάνω δωμάτια. Φυσικά θα μπουν θερμοστάτες για τη λειτουργία τος. Για παράδειγμα θα λειτουργούν όταν η θερμοκρασία αέρα στο ταβάνι του σαλονιού είναι 20ο C και θα σταματούν όταν η θερμοκρασία δωματίου φτάνει 20-21ο C, ώστε να μη φεύγει συνέχεια ο ζεστός αέρας σε βάρος του σαλονιού. Εννοείται ότι θα γίνουν κάποιες διακοσμητικές παρεμβάσεις ώστε να μη φαίνονται οι τρύπες ασχημα.
Κάθε γνώμη, παρατήρηση ή ότι άλλο δεκτή.Ευχαριστώ


Λογικά θα ζεσταθούν και έτσι τα δωμάτια. Από την άλλη, οι τρύπες στο ταβάνι θα αφήνουν να περνάει στα δωμάτια σκόνη, θόρυβος, κάπνα. Και θες καροταρία για να ανοίξεις ομαλές τρύπες, οι οποία αν δεν κάνω λάθος θέλει 100€ η τρύπα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16668 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Για να βρουμε κανα αλλο μαστορα γιατι ο μπεν παραμαγκεψε και να στου στειλουμε πεσκεση οτι αμα δεν κανει κανα σκοντο θα παρει αντε να μην πω και γω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.508 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ