Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16642 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
200 o τοννος.παραιτουμαι και παω να κανω τον ξυλεμπορα στην αθηνα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16644 από Loxias
Απαντήθηκε από Loxias στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

erimitis έγραψε: 200 o τοννος.παραιτουμαι και παω να κανω τον ξυλεμπορα στην αθηνα


Δεν λες τίποτε!
Και μας κάνουν και χάρη...αν τους πεις ότι στην βόρεια Ελλάδα ο τόνος έχει 100-120€
σου απαντούν: φόρτωσε μια νταλίκα και φέρτα εσύ τότε...

Αλλά μήπως αυτοί που πουλάνε μπριγκέτες και πέλετς, είναι καλύτεροι;
Last edit: 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν by Loxias.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16645 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ο φιλος γραφει οτι φοβαται την δεδομένη συνεχή αύξησή της τιμης του ρεύματος!
Ενω στα ξυλα δεν υπαρχει αυτο, καθε χρονο και φθηναινουν ε?
Τα ξυλα οι Ελληναρες και οι Βουλγαραρες θα τ'ανεβαζουν καθε χρονο 10-20% ενω στην ΔΕΗ δεν τους παιρνει να το κανουν,περση μετα απο χρονια ανεβηκαν τα τιμολογια 20% με τις 2 συνεχομενες αυξησεις ,αντε και να το ανεβασουν αλλα 25% μας κανει 45%,πολυ θα μου πειτε ετσι,ομως για πειτε μου ποσο ειχε ο τονος τα ξυλα πριν 5 χρονια(αν θυμαμαι καλα γυρο στα 60 ευρω πρεπει να ειχε)και ποσο θα παει σε αλλα τρια (θεσ/νικη πιστευω θα χτυπησει το 200ρι)και πειτε μου που ειναι η συνεχή αύξησή !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16646 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Loxias έγραψε:

valsam έγραψε: Ρε φιλε ποσο πληρωνες τον τονο τα ξυλα γιατι ετσι οπως τα υπολογιζω εαν το ρευμα σου ηταν 300 τοτε για 2.5 - 3 τόνους ξύλο εχεις πληρωσει 200 και βαλε ευρω τον τονο!
Μ'αυτες τις τιμες ξυλου εισαι σιγουρος οτι σε συμφερει το ξυλο?
Ο γειτονας μου (οπως το εχω γραψει και σε αλλο ποστ μου) με συνεχή λειτουργία των air conditions (daikin ινβερτερ με μεγαλο COP)εχει σκασει στην ζεστη και μαλιστα σχεδον το ιδιο οικονομικα σε σχεση με το αν εκαιγε ξυλο σε τζακι ενεργειακο ειτε λεβητα πυρολησης και αυτο με υπολογισμενη τιμη ξυλου στα 110-130 ευρω τον τονο,με τιμη 200-220 η πλαστιγκα γερνει πολυ υπερ των κλιματιστικων!

Ο τόνος πέρισυ είχε 180 €. Εφέτος ακούγονται τιμές γύρω στα 200 €.
Μιλάμε για Σαλαμίνα Αττικής. Οι τιμές είναι πάντα ελαφρά τσιμπημένες σε σχέση με αλλού.
Και φυσικά ούτε σύγκριση με τις τιμές του ξύλου στην βόρεια Ελλάδα.
Καθώς δεν μπορώ να βγάλω το κόστος των air conditions, παρά μόνον κατά προσέγγιση και συγκρίνοντας
παλαιότερους λογαριασμούς ΔΕΗ χωρίς την χρήση αυτών, γι' αυτό και έγραψα 800-900 €.
λο

Δεν έχω κάτσει να υπολογίσω πόσο θα ανέβει η τιμή που θα πληρώσω στην ΔΕΗ (με δεδομένο την συνεχή αύξησή του ρεύματος) έχοντας συνεχώς τα air conditions σε λειτουργία, αφού θα ανέβω και κλίμακα...είναι μπελάς...

Φιλε συμφωνα με τους υπολογισμους μου το ξυλο με τιμη 200 ευρω τον τονο δεν σε συμφερει με τιποτα,χονδρικα με τζακι αποδοσης 70% και ξυλα αρκετα ξερα (20-25%υγρασια)θες περιπου 80 σεντς για 10kw ενο και στην υψηλοτερη κλιμακα τιμης της ΔΕΗ με τα κλιμα(εαν ειναι ινβερτερ και με COP ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 3,2 γιατι οπως λες μενεις Αθηνα και δεν εχετε και το κρυο και θα την παρεις την αποδοση του 3 προς 1)60 σεντς του ευρω,εαν σκεφτεις και το οτι παιζει και 8 ωρες της ημερας το νυχτερινο τοτε τα 60 σεντς πεφτουν ακομη περισσοτερο !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16647 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
οταν μπηκα στο νημα περισυ πιστευα οτι ημουν ο μονος μ@λα... της υποθεσης αλλα βλεπω εχουμε γινει κινημα γενικοτερα παιδες.
200 ο τονος πατε καλα ρε κοπριτες

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16648 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
αμα μεινει το πετρελαιο στο 1 ευρω που για εκει παει θα την φανε ασχημα οι ξυλαδες και στο τελος κερδισμενοι θα βγουν οι βουλγαροι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.517 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ