Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16630 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Loxias έγραψε:

Asteris έγραψε: Πόσα τετραγωνικά και τι διαρύθμιση έχει το σπίτι, ώστε να θεωρείς ότι ένα αερόθερμο δεν θα κάνει δουλειά?


Είναι 130 τ.μ., βάλε καθαρά 120.

Το αερόθερμο μπορεί να μπεί μόνο στην άκρη του σαλονιού-καθιστικού-τραπεζαρίας.
Λόγω του ανισόπεδου 70 πόντων οι αεραγωγοί δεν μπορούν να "τρέξουν" στο δάπεδο.
Από την θέση του αερόθερμου μέχρι την είσοδο του χωλ που οδηγεί στις κρεβατοκάμαρες,
μεσολαβούν τρεις κολώνες που πρέπει να παρακαμφθούν. Μπαίνοντας στο χωλ έχουμε άλλη μία
κολώνα για παράκαμψη και φτάνουμε στην πρώτη κρεβατοκάμαρα.
Το συνολικό μήκος του αεραγωγού μέχρι την πρώτη κρεβατοκάμαρα το υπελόγισαν σε 16 μέτρα!
Συν άλλα 4 για να φτάσουμε στην δέυτερη κρεβατοκάμαρα.

Οι ίδιοι μου είπαν πως ακόμα και με το ισχυρότερο βεντιλατέρ, δεν θα έχω πάνω από 18 βαθμούς
στις κρεβατοκάμαρες επειδή ο αέρας θα έχει κρυώσει μέχρι να φτάσει.

Πάω για καφέ στην παραλία, διότι ήδη ζεστάθηκα με τα τζάκια :cheer:

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Φιλε λες οτι τα προηγουμενα 2 χρονια την εβγαλες με το τζακι και τα air conditions,ποσα air conditions ειχες και σε ποιους χωρους?
Ποσο σου εκαψαν?
Εαν βαλεις τζακι σαν μονη θερμανση εχεις χωρο να αποθηκευσης 8-10 τονους ξυλα?
Με την τιμη του ξυλου σε Αθηνα σε συμφερει σε σχεση με τα κλιματιστικα?
Σε ρωτω γιατι λες οτι ζεσταθηκες αλλα υπηρχε ανομοιομορφια στην ζεστη και σε ρωτω ξανα σκεφτηκες μηπως την λυση στο να εβαζες περισσοτερα κλιματιστικα ωστε να καλυψεις ολο το σπιτι (καταργηση του τζακιου)?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16631 από Loxias
Απαντήθηκε από Loxias στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

valsam έγραψε: Φιλε λες οτι τα προηγουμενα 2 χρονια την εβγαλες με το τζακι και τα air conditions,ποσα air conditions ειχες και σε ποιους χωρους?
Ποσο σου εκαψαν?
Εαν βαλεις τζακι σαν μονη θερμανση εχεις χωρο να αποθηκευσης 8-10 τονους ξυλα?
Με την τιμη του ξυλου σε Αθηνα σε συμφερει σε σχεση με τα κλιματιστικα?
Σε ρωτω γιατι λες οτι ζεσταθηκες αλλα υπηρχε ανομοιομορφια στην ζεστη και σε ρωτω ξανα σκεφτηκες μηπως την λυση στο να εβαζες περισσοτερα κλιματιστικα ωστε να καλυψεις ολο το σπιτι (καταργηση του τζακιου)?

Έχουμε 3 air conditions, ένα 25άρι στο σαλόνι και από δυο 12άρια στις κρεβατοκάμαρες.
Ανάβαμε το τζάκι από τις 3 μ.μ. μέχρι το βράδυ στις 12, τις ημέρες με το πολύ κρύο.
Τις υπόλοιπες από τις 5 μ.μ. μέχρι τις 12 το βράδυ.
Κατά τις 10 το βράδυ ανάβαμε τα air conditions στις κρεβατοκάμαρες και τα κλείναμε, όταν πέφταμε για ύπνο.
Το πρωί ανάβαμε τα air conditions στις κρεβατοκάμαρες μόλις ξυπνάγαμε και για όσο είμαστε εκεί.
Μετά τα σβήναμε και η γυναίκα μου όταν έμενε σπίτι άναβε το 25άρι του ενιαίου χώρου, μέχρι το μεσημέρι.

Με αυτές τις χρήσεις, περάσαμε δύο χρόνια καίγοντας περίπου 2.5 - 3 τόνους ξύλο
και πληρώνοντας περίπου 300 ευρώ (ίσως και λίγο παραπάνω) στα air conditions.
Δηλαδή ένα σύνολο γύρω στα 800-900 ευρώ για τους μήνες Νοέμβριο-Μάρτιο. Σε σύγκριση με τα 1500 που θα πλήρωνα με το πετρέλαιο (υπολογίζοντας 1€/λίτρο) με βάση τις περασμένες καταναλώσεις, είχα μια καλή οικονομία.
Αν αυτή είναι έστω 700 € ετησίως, τότε θέλω 10 χρόνια για να αποσβέσω το κόστος των 7.000 €
για το τζάκι νερού. Πράγμα ασύμφορο. Αν συνυπολογίσεις ότι η εγγύηση του υδραυλικού τζακιού
είναι 5 χρόνια, τότε γίνεται ακόμα πιο ασύμφορη μία τέτοια επένδυση.

Αναφορικά με την ποιότητα της ζέστης, δεν μπορέσαμε ποτέ να πιάσουμε την απόδοση
του πετρελαίου με τα air conditions. Τα οποία έχουν μεν άμεση απόδοση σε θερμότητα,
έχουν όμως κατακόρυφη πτώση της θερμοκρασίας μόλις τα σβήσεις.
Δεν έχω όμως δοκιμάσει την λύση με συνεχή λειτουργία των air conditions και ρυθμισμένα
σε χαμηλή λειτουργία, κάπου 21 βαθμοί.
Last edit: 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν by Loxias.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16637 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Γνώμη μου είναι ότι δεν χρειάζεσαι υδρόθερμο τζάκι των 5000+ χιλιάδων. Στην θέση σου θα έβαζα ένα foyer/μιά κασέτα των 14+kW στο τζάκι, με την οποία θα βλέπεις άνετα 24+ βαθμούς στα 80-90 μέτρα του σαλονιού. Δεδομένου ότι πέρυσι την έβγαζες με A/C στις κρεββατοκάμαρες, υποθέτω ότι με το τζάκι θα τα χρειάζεσαι αρκετά λιγότερο (14kw τζάκι είναι σχεδόν διπλάσιο σαν ενέργεια από το 25άρι κλιματιστικό). Αν περισσεύουν χρήματα, κάνε μιά θερμοπρόσωψη στις κρεββατοκάμαρες και μετά δεν θα θες ούτε A/C εκεί. Τα απομακρυσμένα σημεία από το τζάκι έχουν θέμα γιατί οι απώλειές τους είναι μεγαλύτερες από τον θερμό αέρα που έρχεται με φυσική ροή από την άλλη άκρη του σπιτιού. Αν τις μονώσεις, ίσως και να μην θες καθόλου A/C ακόμη και χωρίς αεραγωγούς, αν μιλάμε για θερμοκρασίες ύπνου, 19-20 βαθμούς, τις οποίες και θα τις κρατάει άνετα όλη νύχτα χωρίς άλλη θέρμανση.

Η λύση αυτή είναι 2000 το τζάκι και 3000 η μόνωση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Loxias

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16639 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Loxias έγραψε:

valsam έγραψε: Φιλε λες οτι τα προηγουμενα 2 χρονια την εβγαλες με το τζακι και τα air conditions,ποσα air conditions ειχες και σε ποιους χωρους?
Ποσο σου εκαψαν?
Εαν βαλεις τζακι σαν μονη θερμανση εχεις χωρο να αποθηκευσης 8-10 τονους ξυλα?
Με την τιμη του ξυλου σε Αθηνα σε συμφερει σε σχεση με τα κλιματιστικα?
Σε ρωτω γιατι λες οτι ζεσταθηκες αλλα υπηρχε ανομοιομορφια στην ζεστη και σε ρωτω ξανα σκεφτηκες μηπως την λυση στο να εβαζες περισσοτερα κλιματιστικα ωστε να καλυψεις ολο το σπιτι (καταργηση του τζακιου)?

Έχουμε 3 air conditions, ένα 25άρι στο σαλόνι και από δυο 12άρια στις κρεβατοκάμαρες.
Ανάβαμε το τζάκι από τις 3 μ.μ. μέχρι το βράδυ στις 12, τις ημέρες με το πολύ κρύο.
Τις υπόλοιπες από τις 5 μ.μ. μέχρι τις 12 το βράδυ.
Κατά τις 10 το βράδυ ανάβαμε τα air conditions στις κρεβατοκάμαρες και τα κλείναμε, όταν πέφταμε για ύπνο.
Το πρωί ανάβαμε τα air conditions στις κρεβατοκάμαρες μόλις ξυπνάγαμε και για όσο είμαστε εκεί.
Μετά τα σβήναμε και η γυναίκα μου όταν έμενε σπίτι άναβε το 25άρι του ενιαίου χώρου, μέχρι το μεσημέρι.

Με αυτές τις χρήσεις, περάσαμε δύο χρόνια καίγοντας περίπου 2.5 - 3 τόνους ξύλο
και πληρώνοντας περίπου 300 ευρώ (ίσως και λίγο παραπάνω) στα air conditions.
Δηλαδή ένα σύνολο γύρω στα 800-900 ευρώ για τους μήνες Νοέμβριο-Μάρτιο. Σε σύγκριση με τα 1500 που θα πλήρωνα με το πετρέλαιο (υπολογίζοντας 1€/λίτρο) με βάση τις περασμένες καταναλώσεις, είχα μια καλή οικονομία.
Αν αυτή είναι έστω 700 € ετησίως, τότε θέλω 10 χρόνια για να αποσβέσω το κόστος των 7.000 €
για το τζάκι νερού. Πράγμα ασύμφορο. Αν συνυπολογίσεις ότι η εγγύηση του υδραυλικού τζακιού
είναι 5 χρόνια, τότε γίνεται ακόμα πιο ασύμφορη μία τέτοια επένδυση.

Αναφορικά με την ποιότητα της ζέστης, δεν μπορέσαμε ποτέ να πιάσουμε την απόδοση
του πετρελαίου με τα air conditions. Τα οποία έχουν μεν άμεση απόδοση σε θερμότητα,
έχουν όμως κατακόρυφη πτώση της θερμοκρασίας μόλις τα σβήσεις.
Δεν έχω όμως δοκιμάσει την λύση με συνεχή λειτουργία των air conditions και ρυθμισμένα
σε χαμηλή λειτουργία, κάπου 21 βαθμοί.

Πρωτα,τα air condition σου ειναι inverter,και τι ειναι τελος παντων,κινεζικα,επωνυμα?
Δευτερον,το τζακι σου τι ειναι,απλο,ψευτοενεργειακο,τι/

Ρε φιλε ποσο πληρωνες τον τονο τα ξυλα γιατι ετσι οπως τα υπολογιζω εαν το ρευμα σου ηταν 300 τοτε για 2.5 - 3 τόνους ξύλο εχεις πληρωσει 200 και βαλε ευρω τον τονο!
Μ'αυτες τις τιμες ξυλου εισαι σιγουρος οτι σε συμφερει το ξυλο?
Δηλ. εαν εδωσες 300 για ολο το χειμωνα για το ρευμα των κλιμα,καιγονατας τα δηλ. τον τριπλασιο η ακομη και τετραπλασιο χρονο απ'οτι τα εκαιγες,δηλ. αντι για 4-5 ωρες να τα εκαιγες 14-20 ωρες ( με 8 ωρες νυχτερινου ρευματος)θα σου εβγαινε οσο εδωσες μαζι με τα ξυλα,πιστευεις οτι δεν θα ζεσταινοταν το σπιτι σου?
Ο γειτονας μου (οπως το εχω γραψει και σε αλλο ποστ μου) με συνεχή λειτουργία των air conditions (daikin ινβερτερ με μεγαλο COP)εχει σκασει στην ζεστη και μαλιστα σχεδον το ιδιο οικονομικα σε σχεση με το αν εκαιγε ξυλο σε τζακι ενεργειακο ειτε λεβητα πυρολησης και αυτο με υπολογισμενη τιμη ξυλου στα 110-130 ευρω τον τονο,με τιμη 200-220 η πλαστιγκα γερνει πολυ υπερ των κλιματιστικων!
Last edit: 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν by valsam.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Loxias

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16640 από Loxias
Απαντήθηκε από Loxias στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ευχαριστώ Αστέρη.
Θα ψάξω και προς τα εκεί που λες. :) :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16641 από Loxias
Απαντήθηκε από Loxias στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

valsam έγραψε: Ρε φιλε ποσο πληρωνες τον τονο τα ξυλα γιατι ετσι οπως τα υπολογιζω εαν το ρευμα σου ηταν 300 τοτε για 2.5 - 3 τόνους ξύλο εχεις πληρωσει 200 και βαλε ευρω τον τονο!
Μ'αυτες τις τιμες ξυλου εισαι σιγουρος οτι σε συμφερει το ξυλο?
Ο γειτονας μου (οπως το εχω γραψει και σε αλλο ποστ μου) με συνεχή λειτουργία των air conditions (daikin ινβερτερ με μεγαλο COP)εχει σκασει στην ζεστη και μαλιστα σχεδον το ιδιο οικονομικα σε σχεση με το αν εκαιγε ξυλο σε τζακι ενεργειακο ειτε λεβητα πυρολησης και αυτο με υπολογισμενη τιμη ξυλου στα 110-130 ευρω τον τονο,με τιμη 200-220 η πλαστιγκα γερνει πολυ υπερ των κλιματιστικων!

Ο τόνος πέρισυ είχε 180 €. Εφέτος ακούγονται τιμές γύρω στα 200 €.
Μιλάμε για Σαλαμίνα Αττικής. Οι τιμές είναι πάντα ελαφρά τσιμπημένες σε σχέση με αλλού.
Και φυσικά ούτε σύγκριση με τις τιμές του ξύλου στην βόρεια Ελλάδα.
Καθώς δεν μπορώ να βγάλω το κόστος των air conditions, παρά μόνον κατά προσέγγιση και συγκρίνοντας
παλαιότερους λογαριασμούς ΔΕΗ χωρίς την χρήση αυτών, γι' αυτό και έγραψα 800-900 €.

Δεν έχω κάτσει να υπολογίσω πόσο θα ανέβει η τιμή που θα πληρώσω στην ΔΕΗ (με δεδομένο την συνεχή αύξησή του ρεύματος) έχοντας συνεχώς τα air conditions σε λειτουργία, αφού θα ανέβω και κλίμακα...είναι μπελάς...
Last edit: 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν by Loxias.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.458 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ