Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16603 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Loxias έγραψε: Δηλαδή για να καταλάβω κάτι...
Για ένα ενεργειακό υδραυλικό τζάκι σου ζητούν 9.900 Ευρώ ΕΚΤΟΣ τα περαστικά...
Αν βάλεις και τα περαστικά συν τα σάτζαλα μάτζαλα...φτάνεις σε μία τιμή 12.000 και βάλε Ευρώ!
Μια τιμή που αντιστοιχεί σε ένα μικρομεσαίο αυτοκίνητο!!!

Βάσει ποιάς λογικής, ποιού εξοδολογίου, ποιού κόστους κατασκευής και ποιάς τιμολογιακής πολιτικής
σου ζητούν αυτή την τιμή;

Ένα τζάκι, ενα κομάτι σίδερο δηλαδή, 70 κιλά ατσάλι, με μονώσεις και με 8-10 μετρητές, βάνες, ασφαλιστικές διατάξεις, εναλλάκτη κ.λπ μικροσυστήματα, αποτιμάται περισσότερο από ένα Citroen C1;;;
Βάσει ποιάς λογικής ρε γαμώτο;;;

Ποιος ρε φιλε ζητησε 12,000 για τζακι?
Αλλα και 3-5000 να ζητουν ειναι υπερβολικα!
Ο Αστερης εχει βαρεθει να το γραφει οτι με 1500-2000 μαξ μπορει καποιος να βαλει ενα αξιολογο συστημα!
Αλλα για μενα παλι για τα 100-200 κιλα σιδερο τα 1500-2000 μου φαινονται υπρβολικα οταν η τιμη των υλικων δεν ξεπερνα τα 200-300(τιμη σιδερου,πυριμαχων τζαμιων χερουλακια κ.τ.λ)!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16620 από Loxias
Απαντήθηκε από Loxias στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Η αρχική τιμή για το Fogher Water, ενεργειακό νερού με δυνατότητα καύσης ξύλου και πέλλετ,
είναι 10.000 Ευρώ. Αν υπολογίσεις και τα περαστικά + σάτζαλα μάτζαλα, δεν θα πάει 12.000;
θα πάει.
Τώρα αν σου κάνουν και ένα 10% έκπτωση (ειδικά και αποκλειστικά για σένα... :lol: )
και κατέβει η τιμή στα 10.500, δεν θα πετάς από την χαρά σου; ;)

Για το Jollymec 90 με τα περαστικά του, σύνδεση με το καλοριφέρ κ.λπ παραφερνάλια,
πιάσαμε αισίως τις 7.000 ευρώ!

Ασύμφορη τιμή με βάση τον χρόνο απόσβεσης.

Μιλάω πάντα για τζάκι νερού, διότι το αερόθερμο δεν κάνει λόγω διαμόρφωσης του σπιτιού.
Οπότε τα 2000 ευρώ που λέει ο Αστέρης (και έχω διαβάσει και εγώ και συμφωνώ) αναφέρονται σε
αερόθερμα τζάκια.
Last edit: 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν by Loxias.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16624 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Loxias έγραψε: Η αρχική τιμή για το Fogher Water, ενεργειακό νερού με δυνατότητα καύσης ξύλου και πέλλετ,
είναι 10.000 Ευρώ. Αν υπολογίσεις και τα περαστικά + σάτζαλα μάτζαλα, δεν θα πάει 12.000;
θα πάει.
Τώρα αν σου κάνουν και ένα 10% έκπτωση (ειδικά και αποκλειστικά για σένα... :lol: )
και κατέβει η τιμή στα 10.500, δεν θα πετάς από την χαρά σου; ;)

Για το Jollymec 90 με τα περαστικά του, σύνδεση με το καλοριφέρ κ.λπ παραφερνάλια,
πιάσαμε αισίως τις 7.000 ευρώ!

Ασύμφορη τιμή με βάση τον χρόνο απόσβεσης.

Μιλάω πάντα για τζάκι νερού, διότι το αερόθερμο δεν κάνει λόγω διαμόρφωσης του σπιτιού.
Οπότε τα 2000 ευρώ που λέει ο Αστέρης (και έχω διαβάσει και εγώ και συμφωνώ) αναφέρονται σε
αερόθερμα τζάκια.




Λοχια μια ερωτηση καλοπροαιρετη...γιατι δεν βαζεις εναν γ@μ@το ξυλόλεβητα πυρολυσης με 1000αρι δοχειο αδρανειας;;; απο θεμα ασφαλειας και απλοτητας κατασκευης η και συχνοτητα φορτωσης ξυλων δεν συγκρινεται με κανενα τζακι νερου.
Με τα μισα λεφτα απο αυτα που ανεφερες καθαρισες βαζοντας οτι καλυτερο κυκλοφορει σε πυρολυση...



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16627 από Loxias
Απαντήθηκε από Loxias στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

χρηστος8 έγραψε: Λοχια μια ερωτηση καλοπροαιρετη...γιατι δεν βαζεις εναν γ@μ@το ξυλόλεβητα πυρολυσης με 1000αρι δοχειο αδρανειας;;; απο θεμα ασφαλειας και απλοτητας κατασκευης η και συχνοτητα φορτωσης ξυλων δεν συγκρινεται με κανενα τζακι νερου.
Με τα μισα λεφτα απο αυτα που ανεφερες καθαρισες βαζοντας οτι καλυτερο κυκλοφορει σε πυρολυση...


Λοξίας! :)

Είμαι σε ανεξάρτητο διαμέρισμα (πρώτος όροφος) τριόρωφης οικοδομής.
Δυστυχώς δεν υπάρχει χώρος για λέβητα. :(
Ότι μπορώ να κάνω, θα πρέπει να γίνει στον υπάρχοντα χώρο του τζακιού, στο σαλόνι.

Οι δε γνώσεις μου περιορίζονται σε όσα έχω μάθει στα φόρα.
Οπότε ίσως υπάρχει λύση, αλλά μου διαφεύγει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16628 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Πόσα τετραγωνικά και τι διαρύθμιση έχει το σπίτι, ώστε να θεωρείς ότι ένα αερόθερμο δεν θα κάνει δουλειά?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16629 από Loxias
Απαντήθηκε από Loxias στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Πόσα τετραγωνικά και τι διαρύθμιση έχει το σπίτι, ώστε να θεωρείς ότι ένα αερόθερμο δεν θα κάνει δουλειά?


Είναι 130 τ.μ., βάλε καθαρά 120.

Το αερόθερμο μπορεί να μπεί μόνο στην άκρη του σαλονιού-καθιστικού-τραπεζαρίας.
Λόγω του ανισόπεδου 70 πόντων οι αεραγωγοί δεν μπορούν να "τρέξουν" στο δάπεδο.
Από την θέση του αερόθερμου μέχρι την είσοδο του χωλ που οδηγεί στις κρεβατοκάμαρες,
μεσολαβούν τρεις κολώνες που πρέπει να παρακαμφθούν. Μπαίνοντας στο χωλ έχουμε άλλη μία
κολώνα για παράκαμψη και φτάνουμε στην πρώτη κρεβατοκάμαρα.
Το συνολικό μήκος του αεραγωγού μέχρι την πρώτη κρεβατοκάμαρα το υπελόγισαν σε 16 μέτρα!
Συν άλλα 4 για να φτάσουμε στην δέυτερη κρεβατοκάμαρα.

Οι ίδιοι μου είπαν πως ακόμα και με το ισχυρότερο βεντιλατέρ, δεν θα έχω πάνω από 18 βαθμούς
στις κρεβατοκάμαρες επειδή ο αέρας θα έχει κρυώσει μέχρι να φτάσει.

Πάω για καφέ στην παραλία, διότι ήδη ζεστάθηκα με τα τζάκια :cheer:

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.484 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ