Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2253 από jimopoulos
Απαντήθηκε από jimopoulos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
ειδα και το UNIFLAM 700 διφατσο 52κ υψος(το πανω μερος πιστευω βγαινει)εχει αυτονομια αυτο?ειμαι απο γιαννενα και ειναι μακρια το lεroy mεrlin να το δω και απο κοντα.πολυ φθηνο παντως ειναι.γλυτωνω 1 χιλιαρικο αν αξιζει το κοπο

la nordica 600 tondo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2256 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Aν ειναι να γλυτωσεις 1000euro μη καθεσαι καθολου.
Πηγαινε στο πιο κοντινο σου Leroy Merlin (Λαρισα η Θεσ/νικη) ενα Σαββατο κ αν σου κανει "χτυπα" το!
Με την Εγνατια τωρα γλυτωνεις την Καταρα.
Προσεξε ομως το μαστορα που θα στο περασει γιατι τα τζακια θελουν καποιες γνωσεις.
Δεν plug & play.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2261 από jimopoulos
Απαντήθηκε από jimopoulos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

stergiosbik έγραψε: Aν ειναι να γλυτωσεις 1000euro μη καθεσαι καθολου.
Πηγαινε στο πιο κοντινο σου Leroy Merlin (Λαρισα η Θεσ/νικη) ενα Σαββατο κ αν σου κανει "χτυπα" το!
Με την Εγνατια τωρα γλυτωνεις την Καταρα.
Προσεξε ομως το μαστορα που θα στο περασει γιατι τα τζακια θελουν καποιες γνωσεις.
Δεν plug & play.

γιατι εχει τετοια διαφορα τιμης?οσα διφατσα κοιταξα εχουν πανω απο 1500ευρω.

la nordica 600 tondo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2266 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

jimopoulos έγραψε: ειδα και το UNIFLAM 700 διφατσο 52κ υψος(το πανω μερος πιστευω βγαινει)εχει αυτονομια αυτο?ειμαι απο γιαννενα και ειναι μακρια το lεroy mεrlin να το δω και απο κοντα.πολυ φθηνο παντως ειναι.γλυτωνω 1 χιλιαρικο αν αξιζει το κοπο


Αυτό που είδες είναι η κλασική εστία και είναι ακριβώς το τζάκι που έχω στον μεσαίο όροφο. Δεν είναι κασέτα με δικό της θερμοθάλαμο, θέλει να έχεις φούσκα από γυψοσανίδα μονωμένη με πετροβάμβακα. Δεν μπαίνει έτσι απλά σε πυρότουβλο, θέλει πολύ ξήλωμα και μονώσεις.

Είδες αυτό
www.uniflam.pl/index.php?p0=15&p1=1&p2=42&o=106

ενώ Θες αυτό
www.uniflam.pl/index.php?p0=15&p1=4&p2=13&o=67

Η κασέτα είναι 55cm ύψος. Το Leroy έχει τα αντίστοιχα Invicta, τα Laudel είναι τα δίδυμα που πάνε σε ανατολικές χώρες από ότι κατάλαβα, τα βρίσκεις συνήθως σε ρουμανο-πολωνικό-ρωσικά site, ενώ τα Invicta σε Αγγλία-Γαλλία κλπ. Δεν ξέρω αν τα "ανατολικά" έχουν κάποια ουσιαστική διαφορά σε κατασκευή (ίδια φαίνονται, ψιλοδιαφορές σε φάτσα μόνο διακρίνω), αλλά και οι τιμές τους είναι ελάχιστα πιό κάτω για τα Laudel.

Πριν ξεκινήσεις για Θεσσαλονίκη, πάρε τηλέφωνο αν την έχουν, ψιλογίνεται χαμός τελευταία. Ο γείτονας που πήγε έτσι δεν την βρήκε και του είπαν μετά από 2 εβδομάδες παραλαβή. Το τζάκι είναι γομάρι και το μόνο φτηνό πάνω του είναι η τιμή του. Ακριβά κάνουν τα τζάκια οι τζακάδες που θέλουν να κονομήσουν, την δίφατση κασέτα που έδειξα πάνω, το Leroy την είχε 1080€ και ο τοπικός τζακάς την έδινε 2500€ περασμένη...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2273 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε:

jimopoulos έγραψε: ειδα και το UNIFLAM 700 διφατσο 52κ υψος(το πανω μερος πιστευω βγαινει)εχει αυτονομια αυτο?ειμαι απο γιαννενα και ειναι μακρια το lεroy mεrlin να το δω και απο κοντα.πολυ φθηνο παντως ειναι.γλυτωνω 1 χιλιαρικο αν αξιζει το κοπο


Αυτό που είδες είναι η κλασική εστία και είναι ακριβώς το τζάκι που έχω στον μεσαίο όροφο. Δεν είναι κασέτα με δικό της θερμοθάλαμο, θέλει να έχεις φούσκα από γυψοσανίδα μονωμένη με πετροβάμβακα. Δεν μπαίνει έτσι απλά σε πυρότουβλο, θέλει πολύ ξήλωμα και μονώσεις.

Είδες αυτό
www.uniflam.pl/index.php?p0=15&p1=1&p2=42&o=106

ενώ Θες αυτό
www.uniflam.pl/index.php?p0=15&p1=4&p2=13&o=67

Η κασέτα είναι 55cm ύψος. Το Leroy έχει τα αντίστοιχα Invicta, τα Laudel είναι τα δίδυμα που πάνε σε ανατολικές χώρες από ότι κατάλαβα, τα βρίσκεις συνήθως σε ρουμανο-πολωνικό-ρωσικά site, ενώ τα Invicta σε Αγγλία-Γαλλία κλπ. Δεν ξέρω αν τα "ανατολικά" έχουν κάποια ουσιαστική διαφορά σε κατασκευή (ίδια φαίνονται, ψιλοδιαφορές σε φάτσα μόνο διακρίνω), αλλά και οι τιμές τους είναι ελάχιστα πιό κάτω για τα Laudel.

Πριν ξεκινήσεις για Θεσσαλονίκη, πάρε τηλέφωνο αν την έχουν, ψιλογίνεται χαμός τελευταία. Ο γείτονας που πήγε έτσι δεν την βρήκε και του είπαν μετά από 2 εβδομάδες παραλαβή. Το τζάκι είναι γομάρι και το μόνο φτηνό πάνω του είναι η τιμή του. Ακριβά κάνουν τα τζάκια οι τζακάδες που θέλουν να κονομήσουν, την δίφατση κασέτα που έδειξα πάνω, το Leroy την είχε 1080€ και ο τοπικός τζακάς την έδινε 2500€ περασμένη...



Καλημερα σε ολους,
Χθες πηγα στο Leroy στην λαρισα και η αληθεια ειναι οτι γινοταν ενας ψιλοχαμος.
Βρηκα ενδιαφερον το Invicta 800 turbo, η τιμη του ειναι περιπου 1300ευρω, και ειναι αυτο.
www.invicta-sa.com/portail/images/storie...ers-inserts-2010.pdf σελιδα 19.
Ζητησα ενα κλικ μικροτερο ισως λογω τιμης και το invicta 700 turbo στα 1070 ευρω, αλλα ειχε εξαντληθει και δεν υπαρχει ουτε σε αλλο καταστημα. Μπορει να εχει διαθεσιμοτητα εαν το παραγγειλουμε σε κανα μηνα.
www.invicta-sa.com/portail/images/storie...ers-inserts-2010.pdf σελιδα 22.
Αστερη ο πωλητης μου ειπε οτι εαν θελω να εχω ροη αερα απο τις γρυλιες του τζακιου θα το δουλευω χωρις το βεντυλατερ γιατι αυτο ειναι μονο για την χρηση των αεροαγωγων. Δηλαδα θα λειτουργει με φυσικη ροη. Ισχυει τελικα αυτο?

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2274 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Όχι βέβαια. Είτε φυσική ροή, είτε με βεντιλατέρ, αν έχεις βάλει αεραγωγούς από πάνω, ο αέρας θα πηγαίνει και στις γρίλιες και στις περσίδες πάνω, αφού επικοινωνούν, αν ξεβιδώσεις το πάνω καπάκι και δεις μέσα από τις γρίλιες, θα δεις την τρύπα. Απλά φαντάζομαι ότι πάνω θα πηγαίνει περισσότερος αέρας από ότι μπροστά, όπως και να έχει, λόγω μεγαλύτερης διατομής των Φ125 σε σχέση με τις μπροστινές γρίλιες.

Δες και το pdf, η λαμαρίνα αρ.4 με τις τρύπες και τις μπροστινές γρίλιες κάθεται πάνω στην σκεπή αρ.23 χωρίς να παρεμβάλεται κάτι, άρα επικοινωνούν.

www.invicta-sa.com/portail/produits/chau...de-vision-turbo.html

www.invicta-sa.com/portail/images/storie...echniques/667144.pdf

Τους γάλλους του παραδέχτηκα πάντως που έχουν και pdf με οδηγίες (έστω και μόνο στα γαλλικά) και διάγραμμα με τα εξαρτήματα και τα πάντα. Όχι σαν κάτι ντεμέκ νορβηγούς που είναι στην πραγματικότητα βέλγοι, που πουλάνε σε διπλή τιμή και δεν έχουν ούτε site στο internet...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.463 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ