Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15916 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αφού παίρνεις το ένα ακραίο σενάριο, να πάρω και εγώ το άλλο. Ξύλα υγρασίας 20%, θερμιδικής αξίας 4kW/kg, αγοράς 90€ ο τόνος σε παλέτα από την περιοχή μου. Κόστος 0.23-0.25€ τα 9kW, σε σχέση με πετρέλαιο αξίας 1.40€ το κιλό...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15919 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

gkesi έγραψε: Χαιρετώ την ωραία και κατατοπιστική παρέα του forum. Θα εκτιμούσα την βοήθεια όσων γνωρίζουν για την επιλογή ανάμεσα σε 3 αερόθερμες εστίες. 1)NORDPEIS N27, 2) LANORTIKA 750 και 3)DOVRE 2180. Το σπίτι είναι μονοκατοικία 110τμ, ισόγεια, μονωμένη εξωτερικά με εξυλασμένη πολυστερίνη 5 cm και ο ενιαίος χώρος που θα τοποθετηθεί το τζάκι είναι τα μισά μετρα περίπου.Οι τιμές που τα βρίσκω έχουν μια απόκλιση 300€ περίπου μεταξύ τους. Με ενδιαφέρει να μπορεί να τροφοδοτείται με αέρα για την καύση αποκλιστικά απο έξω για καλύτερη απόδοση (νομίζω).


Nordica 750. Αν και εγώ θα έβαζα μιά Invicta Turbo vision 800 με 18kW να το κάνει φούρνο. Και με τα μισά ακριβώς λεφτά...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15921 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Αφού παίρνεις το ένα ακραίο σενάριο, να πάρω και εγώ το άλλο. Ξύλα υγρασίας 20%, θερμιδικής αξίας 4kW/kg, αγοράς 90€ ο τόνος σε παλέτα από την περιοχή μου. Κόστος 0.23-0.25€ τα 9kW, σε σχέση με πετρέλαιο αξίας 1.40€ το κιλό...

Kανεις καποιο λαθος Αστερη τα 23-25 σεντς που λες ειναι η θερμικη ισχης του ξυλου και οχι αυτο που θα παρεις εσςυ με το τζακι σου που εχει 74% αποδοση με 23-25 λεπτα θα παρεις 6,6kw,για να παρεις τα 9 kw σε αποδοση στην καλυτερη θα σου βγουν τα ξυλα 0,35 λεπτα ,καλα δεν το συζητω σε σχεση με το πετρελαιο(11,9 θερμ.ισχη εχει το λιτρο πετρελαιου και ενας καυστηρας με αποδοση 80% θα σου δωσει 9,5kw) παλι καρασυμφερει αλλα οχι και τοσο και σε συγκριση με τα κλιμα(,και 4 cop να εχει ενα κλιμα για να βγαλει 9kw θα καψει 2,25kw που ειναι 35-40 σεντς,το ολο θεμα ειναι να βρει καποιος φθηνο και στεγνο ξυλο αλλα οι Ελληναρες εδω βαλθηκαν ολοι να γινουν πλουσιοι!
Στειλε μου το τηλ. σε παρακαλω του ξυλα γιατι ο Παυλαρας απο την Βουλγαρια δεν μας τα λεει καλα τα πηγε 95 ευρω τον τονο και χυμα μαλιστα και με τουλαχιστον 35% υγρασια αφου κοπηκαν προσφατα,μαλιστα ο ιδιος μου εξομολογηθεικε οτι οι Βουλγαροι απο εκει που του πουλουσαν 45 λεβα τον τονο(24-25 ευρω παρακαλω)ακοπα του τα ανεβασαν στα 70(37 ευρω)!
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15927 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Συνοπτικα και ολιγον(ΑΡΚΕΤΑ) μπακαλιστικα λοιπον!
ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ 9KW ΠΟΣΟ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ!
1)Ξυλο(βορεια Ελλαδα) 0,35-0,60 (αναλογα με το ποσο θα τα παρεις και ποσο υγρα θα ειναι)κοστος τα 9kw που θα μας εδινε 1 λιτρο πετρελαιο!
2)1 λιτρο πετρελαιο(9,5kw) 1,40-1,50 ευρω του χρονου και το ξεχναμε!
3)Κλιματιστικα inverter με υψυλο COP για τα 9kw (αναλογα την εξωτερικη θερμοκρασια ειναι και η αποδοση)απο 0,30 εως 0,70 λεπτα(τα 0.70 ειναι για θερμοκρασιες -7)+ ΑΛΛΑ 100-120(ολα μεσα) ΕΥΡΩ στην συνολικη χρεωση του τετραμηνου λογου του οτι οι 1500-2000kw(τοσο κανω εγω το τετραμηνο) που εχει καποιος ουτος η αλλος για τις αλλες συσκευες θα χρεωθουν και αυτες στην υψηλοτερη κλιμακα! !
4)Πελλετ 2,2 κιλα που αντιστοιχει σε 1 λιτρο πετρελαιο απο 50 εως 70 λεπτα!
Συνεχιζω λοιπον μπακαλιστικα και παιρνωντας μεσες τιμες και λεω οτι για 90kw που χρειαζομαι εγω περιπου προσωπικα για το σπιτι μου την ημερα θελω:
1)Mε ξυλο 4,2 ευρω (ποσο σου εβγαινε τον μηνα ρε Αστερη?)
2)Με πετρελαιο 14 ευρω περιπου
3)Με κλιμα 4ευρω(βαζω λιγοτερο απο τον μεσο ορο γιατι απλα δεν ειναι ποτε οι μερες με μειον 7)+ 25 ευρω τον μηνα τα γ@μησιατικα οπως προανεφερα των υπολοιπον kw= 4,8ευρω ημερισιος!
4)Με πελλετ 6 ευρω την ημερα!
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15935 από legend7ts
Απαντήθηκε από legend7ts στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
ρωτησα ενα τζακα για την καμιναδα τι θα γινει και μου ειπε οτι θα βαλει καινουργια. του ειπα αν μπορει να προσαρμοσει το τζακι στην παλια και να τη στεγανοποιησει και μου ειπε οτι δεν γινεται. ισχυει?
σημερα ηρθε ενας αλλος τζακας και μου ειπε οτι δεν χρειαζεται να την αλλαξω ολη την καμιναδα θα βαλει σωληνα μεχρι ενα σημειο και μετα τη δικια μου
οπως επισης ο ενας μου ειπε στην ερωτηση που του εκανα για να στειλω αερα στα δωματια με βεντιλατερ οχι και ο αλλος ναι.η αποσταση για να παει ειναι 9 μετρα με 3-4 γωνιες
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by legend7ts.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15939 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Είπαμε πόσα έδωσα ρε Valsam, 900€ για 6 μήνες, δηλαδή μέσος όρος 150€ τον μήνα. Αυτά όμως με θερμοκρασίες 24+ βαθμούς στην σαλοκουζίνα (η γυναίκα φόρτωνε αβέρτα), συν έναν χειμώνα πολύ πιό βαρύ από τον περυσινό. Περυσινή κατανάλωση σε πετρέλαιο, 1800 λίτρα, με 22 βαθμούς εσωτερική και ελαφρύτερο χειμώνα. Αν φέτος το τζάκι έκαιγε σε αντίστοιχες με τις περυσινές συνθήκες, πάνω από 700€ δεν θα ήθελα.

Επίσης, 90kW που χρησιμοποιείς για το σπίτι σου, είναι ο μέσος όρος θέρμανσης που χρειάζεται, ή ο ελάχιστος? Για κάνε έναν υπολογισμό πχ για το δικό μου σπίτι των 120τμ, που ήθελε (αν υπολογίσουμε 3.5kW/kg ξύλου) από 100kW έως 200kW ενέργειας. Ή ακόμη καλύτερα υπολόγισε πόσο ρεύμα θα ήθελα για 8 τόνους x 3.5kW + 100 λίτρα πετρέλαιο = 29.000kW * 0.85% = 24650kW ενέργειας μέσα σε ένα εξάμηνο.

Άσε, να το κάνω εγώ. 24.650kW / 3.2 COP (τόσο έχει το Samsung μου) = 7.703κW. Επί 0.14€ = 1078€. Και αυτό αν υπολογίσουμε όλη την λειτουργία του inverter με το μεγάλο COP. Αν βάλουμε το 1/4 να είναι με COP 2.6, πάμε κάνα κατοστάρικο πάνω. Και όλα αυτά με 0.14 κιλοβατώρα. Με 0.16 άλλο ένα κατοστάρικο πάνω. Σαφώς και δεν με συνέφερε. Δεν βάζω μέσα και την φθορά των κλιματιστικών που δεν θα σβήσουν για 6 μήνες σκληρής λειτουργίας (καμία σχέση με την ψύξη που δουλεύουν ελάχιστες ώρες την μέρα), δεν έχω καμία όρεξη να τα πάρω στο χέρι στο άμεσο μέλλον. Προτιμώ τα μηχανήματά μου να δουλεύουν ρελαντί και να βγάζουν χιλιόμετρα, όχι να τα τσιτώνω τέρμα και να σκορπάνε σύντομα. Η οικονομία της χώρας δείχνει ότι οι αγορές πρέπει να είναι με βάθος χρόνου δεκαετίας, δεν θα παίζουν φράγκα για συχνές αλλαγές.

Κάνε υπολογισμούς για το δικό σου σπίτι και δες. Πόσο πετρέλαιο έκαψες πχ πέρυσι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.457 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ