Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15886 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Εμένα φέτος το τζάκι κατέβασε έως και 35% υγρασία, από 70-75% που έβλεπα πέρυσι με τα καλοριφέρ. Πρώτη χρονιά που το ισόγειο δεν μύριζε υγρασία, ενώ η μούχλα στην βορεινή γωνία του πάνω μπάνιου που είδα πέρυσι, φέτος δεν εμφανίστηκε.

Με την ΔΕΗ να είναι έτοιμη για +25% στα τιμολόγια όπως ακούγεται, εγώ θα το σκεφτόμουν πολύ να εξαρτηθώ από το ρεύμα για την θέρμανση...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15887 από legend7ts
Απαντήθηκε από legend7ts στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15897 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Γιατι ρε Αστερη σαμπος οι εμποροι ξυλου και πελλετ τι θα κανουν,συνεχεια δεν θα τσιμπανε προς τα επανω τις τιμες?
Πριν 10 μερες μας εδωσε τιμη 85 ευρω με τα μεταφορικα και προχθες το εκανε 95,και οσο θα στεγνονουν τα ξυλα θ'ανεβαινει η τιμη!
Δηλ. ποσο ρε παιδια θα μου εβγαινε η αγορα στεγνου ξυλου ας πουμε με 15% υγρασια?
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15898 από gkesi
Απαντήθηκε από gkesi στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Χαιρετώ την ωραία και κατατοπιστική παρέα του forum. Θα εκτιμούσα την βοήθεια όσων γνωρίζουν για την επιλογή ανάμεσα σε 3 αερόθερμες εστίες. 1)NORDPEIS N27, 2) LANORTIKA 750 και 3)DOVRE 2180. Το σπίτι είναι μονοκατοικία 110τμ, ισόγεια, μονωμένη εξωτερικά με εξυλασμένη πολυστερίνη 5 cm και ο ενιαίος χώρος που θα τοποθετηθεί το τζάκι είναι τα μισά μετρα περίπου.Οι τιμές που τα βρίσκω έχουν μια απόκλιση 300€ περίπου μεταξύ τους. Με ενδιαφέρει να μπορεί να τροφοδοτείται με αέρα για την καύση αποκλιστικά απο έξω για καλύτερη απόδοση (νομίζω).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15899 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

valsam έγραψε: Γιατι ρε Αστερη σαμπος οι εμποροι ξυλου και πελλετ τι θα κανουν,συνεχεια δεν θα τσιμπανε προς τα επανω τις τιμες?
Πριν 10 μερες μας εδωσε τιμη 85 ευρω με τα μεταφορικα και προχθες το εκανε 95,και οσο θα στεγνονουν τα ξυλα θ'ανεβαινει η τιμη!
Δηλ. ποσο ρε παιδια θα μου εβγαινε η αγορα στεγνου ξυλου ας πουμε με 15% υγρασια?


Αμα βρεις ν αγορασεις ξυλα με 15% υγρασια εγω θα κατσω....να μου τρυπησεις τη μυτη! :lol: :lol: :lol:

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15904 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Γι'αυτο ρε φιλε λεω οτι και με 85 ευρω τον τονο να βρω εαν ειναι να το αφησω να ξεραθει ενα δυο χρονια ο τονος στο τελος θα ειναι -20-25% δηλ.750 κιλα αρα κοντα στα 120 θα μου εβγαινε,φαντασου δηλ. φετος που θα ζητανε 140-150 για μουσκεμα ξυλο ποσο θα βγαινει σε πραγματικο στεγνο ο τονος!
200?
Εαν ειναι η αναλογια σε σχεση με πετρελαιο 2,5-3 προς ενα τοτε βγαινει 60λεπτα σε σχεση με 1 λιτρο πετρελαιου!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.521 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ