Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #15868 από macedonasf
Απαντήθηκε από macedonasf στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε:

valsam έγραψε:

Asteris έγραψε:
Να διευκρινήσω ότι η κατανάλωση του ξύλου θα ήταν 1-2 τόνους λιγότερη, αν τάϊζα εγώ αντί για την γυναίκα, που όντας ελαφρώς κρυουλιάρα και βρίσκοντας φτηνό καύσιμο, πήγαινε τον κάτω όροφο έως και 26-27 βαθμούς αν δεν φώναζα ή όταν έλειπα. Επίσης το ξύλο το βρίσκω ελαφρώς πιό σταθερό καύσιμο (και φέτος 90-100€ τον τόνο θα αγοράσω), σε σχέση με την ΔΕΗ που όποτε της λείπουν, ανεβάζει τα τιμολόγια.

Το γέμισμα και οι στάχτες έγιναν γρήγορα καθημερινή συνήθεια, η οποία σκεφτόμενος το κέρδος που μου έφερνε το τζάκι σε σχέση με το πετρέλαιο, έγινε γρήγορα και ευχάριστη. Η αίσθηση της φλόγας μέσα στο σαλόνι ήταν ένα καλό bonus στην όλη υπόθεση. 5-10 φορές μόνο δυσανασχέτησα με την διαδικασία κουβάλα ξύλα, βάλε φωτιά, κυρίως κάποια πρωϊνά του Απριλίου, λόγω ασθένειας που πέρασα και ήμουνα μόνος στο σπίτι. Έτσι και κάηκαν τα 100 λίτρα πετρέλαιο, αλλιώς ούτε θα άναβε καθόλου ο καυστήρας.

Όταν τελειώσει το πετρέλαιο στην δεξαμενή (έχω άλλα 850 λίτρα που όπως φαίνεται θα με πάνε 4-5 χρόνια αν το θελήσω), θα τον αντικαταστήσω με πελλετολέβητα, ώστε να έχω και την ευκολία να ζεσταίνω το σπίτι το πρωί πιο άνετα, με την ίδια σχεδόν ευκολία που ζεσταίνει και το πετρέλαιο. Ευελπιστώ κάποια στιγμή να καίω 1-1.5 τόνο πέλλετ, 4-5 τόνους ξύλο και λίγο A/C φθινόπωρο-άνοιξη. Ή ακόμη καλύτερα να αξιωθώ να βάλω και 4-5 ηλιακούς συλλέκτες παρέα με ένα δοχείο buffer.


Μη βιάζεσαι να αγοράσεις. Είχα πει πριν αρκετές σελίδες, ότι θα επανέλθω μέσα στο καλοκαίρι (πιστεύω στον Ιούλιο) για όποιον ενδιαφέρεται για 25τονο φορτηγό στα 60 ευρώ τον τόννο.

Μετά τις εκλογές....τα ξαναλέμε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #15869 από legend7ts
Απαντήθηκε από legend7ts στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
σημερα ρωτησα ενα τζακα για την καμιναδα τι θα γινει και μου ειπε οτι θα βαλει καινουργια. του ειπα αν μπορει να προσαρμοσει το τζακι στην παλια και να τη στεγανοποιησει και μου ειπε οτι δεν γινεται. ισχυει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #15875 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε:

valsam έγραψε:

Asteris έγραψε: Έχω τριόροφη μεζονέτα των 180τμ. Τελείως ανεξάρτητη από όλες τις πλευρές, με καλές μονώσεις και κουφώματα. Έχω δύο τζάκια, ένα στον μεσαίο και ένα στον κάτω όροφο. Το μεσαίο έχει και εναλλάκτη θερμότητας στην καμινάδα και βεντιλατέρ 500κμ/ώρα με θερμοστάτη και αισθητήρα θερμοκρασίας θερμού αέρα. Ζεσταίνει τον μεσαίο στους 24-25 βαθμούς και τον πάνω στους 20-21. Αν μπορούσα να στείλω πιό γρήγορα αέρα στον πάνω όροφο (τώρα ανεβαίνει μόνος του από σκάλα πλάτους 1.15m), θα είχα και παραπάνω θερμοκρασία. Αν ανεβάσω ισχύ, μπορώ να έχω 22-23 πάνω, αλλά θα έχω και 27 στον μεσαίο και δεν γίνεται. Μετά τις πρώτες 2-3 ώρες λειτουργίας, καίει περίπου 2.5 κιλά την ώρα, άρα όπως το υπολογίζω, το σπίτι ζητάει 7-8kW θερμότητα για τους δύο πάνω ορόφους (με εξωτερική θερμοκρασία 5-7 βαθμούς). Το τζάκι είναι 14kW ονομαστική, 28kW max για περιορισμένη ώρα.

Ο κάτω όροφος έχει επίσης ένα ίδιο τζάκι, αλλά χωρίς βεντιλατέρ, μόνο φυσική ροή. Μετά από 1-1.5 ώρα, η περσίδα του φυσάει όπως το πάνω στην σκάλα 3 του βεντιλατέρ. Ο κάτω όροφος ζητάει max 4-5kW, οπότε το τζάκι ακόμη και στο τέρμα χαμηλό (περίπου 7-8kW), κάνει τον χώρο σάουνα, οπότε και αναγκάζομαι να ανοίξω την πόρτα της σκάλας προς τον μεσαίο όροφο. Αν ανοίξω λίγο ισχύ, μπορώ να κρατήσω τον μεσαίο στους 21-22 βαθμούς χωρίς να καίει το πάνω τζάκι.

Ο μάστορας που μου τα πέρασε, έλεγε να βάλω μόνο ένα τζάκι με βεντιλατέρ στον κάτω όροφο και θα ζέσταινε τα πάντα. Όπως το βλέπω τώρα, όντως οι τρεις όροφοι την βγάζουν με 13-14kW με 5-6 βαθμούς εξωτερική, αλλά αφενός δεν υπάρχει περίπτωση να είχα ομαλή κατανομή θερμοκρασίας στους 3 ορόφους και αφετέρου δεν θέλω επουδενί να οδηγώ ένα τζάκι επί μονίμου (10-14 ώρες ημερησίως για 4-5 μήνες) στο full της λειτουργίας του.

Το μόνο πρόβλημα που έχω, είναι ότι τα τζάμια θολώνουν ελαφρά, αλλά αυτό έχει να κάνει με την υγρασία των ξύλων, παρά με το ίδιο το τζάκι. Άλλωστε το ίδιο πρόβλημα είδα και σε τζάκια φίλων, άλλης κατασκευής.

Τα τζάκια είναι το Selenic 700 της Γαλλικής Invicta, με flamma verte, EN13229, 74% απόδοση, continuous use και κόστισαν 600€ το καθένα (το δίφατσο του μεσαίου 700€) απο το Leroy Merlin. H tοποθέτηση κόστισε 400€ το καθένα (μαζί με περσίδες, σωληνώσεις, πετροβάμβακα, ενθέματα μαρμάρου για γύρω-γύρω), ενώ εναλλάκτης θερμότητας, βεντιλατέρ και θερμοστάτης για τον τζάκι του μεσαίου βγήκαν άλλα 400€. Η τοποθέτηση έγινε σε μιά μέρα για το καθένα, αντικαθιστώντας υπάρχοντες ανοιχτές μαντεμένιες εστίες, χωρίς να πειραχτεί καθόλου η μαρμαροπέτρινη διακόσμηση που είχαν ήδη.

Έχω πάρει και ένα τροχήλατο καροτσάκι Keter για ξύλα με 20€ και μιά σκούπα στάχτης με 35€. Το καροτσάκι χωράει 25-30 κιλά ξύλα και συνήθως φτάνει για όλη μέρα στο ένα τζάκι. Έχω κάψει και 20 λίτρα πετρέλαιο μέχρι τώρα στους 2 μήνες, κυρίως για να ζεστάνω γρήγορα τον πάνω όροφο, όταν γυρίζουμε σε κρύο σπίτι και πρέπει να βάλω τον μικρό για ύπνο νωρίτερα από ότι θα προλάβαινε το τζάκι να ζεστάνει επάνω.

Ρε Αsteris σορρυ αλλα εχω μια απορια,τα τζακια σου ειναι αερος αρα εχουν ολα τα ελλατωματα που εχουν και τα κλιματιστικα οπως οτι ξηραινουν την ατμοσφαιρα εκτος του προτερηματος και της ζεστασιας μεσο της ακτινοβολιας της φλογας που προσφερουν τα τζακια αλλα απ'την αλλη τα κλιματιστικα εχουν φιλτρα που καθαριζουν τον αερα και ιονιστες και ακομη και υγραντηρες?
Αρα εφ'οσων ειναι και τα δυο με αερα(κλιμα-τζακια αεροθερμα)προσφερερουν περιπου την ιδια ποιοτητα ζεστης σωστα?
Λες οτι για τους 2 οροφους χρειαζεσε περιπου 25-30 κιλα ολη μερα για να ζεσταθουν (10 ωρες περιπου καταλαβαινω οτι το καις αφου λες οτι Μετά τις πρώτες 2-3 ώρες λειτουργίας, καίει περίπου 2.5 κιλά την ώρα και φυσικα τις 2-3 πρωτες ωρες καις περισσοτερα)αρα καις καταξερο ξυλο τουλαχιστον ενος χρονου για να σου βγαλουν τα 30 κιλα συνολικα 90-95kw που χρειαζεσε!
(Το ξύλο με υγρασία max=17% που σημαίνει ξύλο κομμένο τουλάχιστον ένα χρόνο πριν και αποθηκευμένο σε αεριζόμενο χώρο και σκεπασμένο εχει ΘΕΡΜΙΚΗ ΙΣΧΥΣ 4,2kw)
Αρα 30 κιλα ξυλα με τιμη 120 ευρω τον τοννο σου λεω = 3,6 ευρωπουλα την ημερα δηλ. τζαμπα πραμα!
Μηπως ομως δεν ειναι ετσι?
Το τζακι του μεσαιου οροφου σου βγηκε κομπλε 1500 ευρω σωτα?
Αν ειχες 2 inverter κλιματιστικα αντι για το τζακι που και αυτα λογο της φυσικης θα εστελναν τον ζεστο αερα και στον επανω οροφο με ιονιστη και αντιαλερκικα φιλτρα και υψηλο COP π.χ για τον χωρο που εχεις ποσο πιο ακριβα θα σου εβγαιναν λες?
1500 ΕΥΡΩ παρακαλω!
Για να παραγει ενα κλιμα τελευταιας γενιας 95kw με εξωτερικη θερμοκρασια 5-7 βαθμους θελει να καταναλωσει 22,61(COP 4,2 σ'αυτη την θερμοκρασια!)επι 16 λεπτα η kw στην ακριβοτερη κλιμακα μας κανει 3,61 ευρω!
Εφ'οσων μιλαμε για θερμανση με αερα ποιος ο λογος να προτιμησει καποιος να κουβαλαει τοννους ξυλα να πεταει σταχτες να καθαριζει τζαμια και προπαντων να ειναι συνεχεια καποιος σκοπος στο να τροφοδοτει ξυλα?
Θα μου πεις μου αρεσει να βλεπω την φλογα,ναι και'μενα αλλα το αποτελεσμα ειναι οτι παιρνουμε ζεστο αερα, εαν ηταν για τζακι λεβητα τοτε ναι το καταλαβαινω αλλο πραγμα η ζεστη που βγαζουν τα σωματα και χαλαλι ολο το χαμαλικι!


Έχω κλιματιστικά Inverter Samsung 12αρια, το black mirror, με ιονιστή και όλα τα καλά. Ένα στον μεσαίο, ένα στον επάνω. Δεν βγάζουν την ζέστη του τζακιού (φυσάνε αέρα 40-45 βαθμών) και το κυριότερο, η εξωτερική θερμοκρασία εδώ στην Λητή, σπάνια καθότανε στους 6-7 βαθμούς, φέτος τον χειμώνα πιό πολύ προς το μηδέν καθότανε και μερικές μέρες είδαμε έως και -7. Οπότε το COP δεν θα ήταν 4.2. Από κει και πέρα όλο τον χειμώνα έκαψα 6 τόνους ξύλα περίπου 25% υγρασίας, δύο τόνους 35% και 100 λίτρα πετρέλαιο. Συνολικό κόστος 800 τα ξύλα και 100 το πετρέλαιο. Άντε να βάλω και 20-30 ευρώ ρεύμα, γιατί στο τέλος του Απριλίου δεν έλεγε για τζάκι, ήθελε 2-3 ώρες A/C το απόγευμα προς βράδυ.

Να διευκρινήσω ότι η κατανάλωση του ξύλου θα ήταν 1-2 τόνους λιγότερη, αν τάϊζα εγώ αντί για την γυναίκα, που όντας ελαφρώς κρυουλιάρα και βρίσκοντας φτηνό καύσιμο, πήγαινε τον κάτω όροφο έως και 26-27 βαθμούς αν δεν φώναζα ή όταν έλειπα. Επίσης το ξύλο το βρίσκω ελαφρώς πιό σταθερό καύσιμο (και φέτος 90-100€ τον τόνο θα αγοράσω), σε σχέση με την ΔΕΗ που όποτε της λείπουν, ανεβάζει τα τιμολόγια.

Το γέμισμα και οι στάχτες έγιναν γρήγορα καθημερινή συνήθεια, η οποία σκεφτόμενος το κέρδος που μου έφερνε το τζάκι σε σχέση με το πετρέλαιο, έγινε γρήγορα και ευχάριστη. Η αίσθηση της φλόγας μέσα στο σαλόνι ήταν ένα καλό bonus στην όλη υπόθεση. 5-10 φορές μόνο δυσανασχέτησα με την διαδικασία κουβάλα ξύλα, βάλε φωτιά, κυρίως κάποια πρωϊνά του Απριλίου, λόγω ασθένειας που πέρασα και ήμουνα μόνος στο σπίτι. Έτσι και κάηκαν τα 100 λίτρα πετρέλαιο, αλλιώς ούτε θα άναβε καθόλου ο καυστήρας.

Όταν τελειώσει το πετρέλαιο στην δεξαμενή (έχω άλλα 850 λίτρα που όπως φαίνεται θα με πάνε 4-5 χρόνια αν το θελήσω), θα τον αντικαταστήσω με πελλετολέβητα, ώστε να έχω και την ευκολία να ζεσταίνω το σπίτι το πρωί πιο άνετα, με την ίδια σχεδόν ευκολία που ζεσταίνει και το πετρέλαιο. Ευελπιστώ κάποια στιγμή να καίω 1-1.5 τόνο πέλλετ, 4-5 τόνους ξύλο και λίγο A/C φθινόπωρο-άνοιξη. Ή ακόμη καλύτερα να αξιωθώ να βάλω και 4-5 ηλιακούς συλλέκτες παρέα με ένα δοχείο buffer.

Αστερη sorry εαν νομιζεις οτι σου την μπηκα!
Μηπως δεν εισουν ικανοποιημενος με τα κλιμα γιατι ηταν μικρα τα 12ρια για να ζεσταινες 2 οροφους των 60 τ.μ, γιατι για την δικια μου μεζονετα που ειναι σχεδον ιδια με την δικια σου εχω ηδη ενα 18ρι για τον επανω οροφο και ζεσταινει οριακα τα υπνοδωματια στους 20-21 με εξωτερικη 5-7 βαθμους και για το σαλονι σκεφτομαι για 2 9ρια που στην ζεστη λειτουργουν παραπανω απο 1 24σαρι (35,500 θερμιδες στην ζεστη βγαζουν τα δυο μαζι)ετσι ωστε να καλυπτει συμπληροματικα και τον επανω οροφο,δηλ. εαν ειχες αντι για τα 2 12ρια ενα 24σαρι (1,8kw την ωρα μεση καταναλωση σε αυτες τις θερμοκρασιες αρα 10 ωρες λειτουργιας=18kw= με 1,6-1,8λεπτα η kw 2,8-3,2 ευρω) στον κατω και ενα 18ρι(1,4kw την ωρα αρα αλλα 2-2,5 ευρω για τον επανω οροφο) για επανω δεν πιστευεις οτι θα ζεσταινοσουν ισαξια σε συγκριση με το τζακι?
Πολλοι απ'οτι διαβαζω εδω μεσα απογοητευτηκαν λογο του οτι δεν διαλεξαν το καταλληλο για τον χωρο τους τζακι η την σομπα πελλετ η τον ξυλολεβητα κ.τ.λ,μηπως και στην περιπτωση σου ισχυει αυτο με τα κλιμα?
Καλοπροαιρετα ρωταω πιστεψε με γιατι οπως τα υπολογιζω (αν δεν κανω κανενα τραγικο λαθος στους υπολογισμους μου που δεν νομιζω)πανω-κατω τα ιδια λεφτα θα μου στοιχιζει το να ζεσταθω με τα κλιμα γιατι δεν γινετε να ειμαι ολη μερα μπαστακας στο σπιτι να τροφοδοτω ξυλα (αν περιμενω απ'την γυναικα μου γρανιτες θα τα βρουμε τα μικρα!)και κακα τα ψεματα καπου θα το βαρεθεις το κουβαλα και ξανακουβαλα!
Ο κουμπαρος με τον πυρολυσης και τα 1000 λιτρα μπαφερ στα πολλα τα κρυα γεμιζει τινγκα το πρωι στις 7 παει δουλεια ξαναγυρναει στις 2 20χλμ πισω ξαναγεμιζει ξαναπαει στην δουλεια και το βραδυ κατα τις 9-10 ξαναγεμιζει και μετα απο καθε γεμισμα κανει ντουζ μου λεει γιατι γινετε σαν αυτους που φτιαριζαν καρβουνα το 1800 στα τραινα,και ολα αυτα σε συστημα που υποτιθετε οτι θελει λιγοτερο συχνη τροφοδοσια ξυλου απ'οτι τα τζακια!
Last edit: 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #15879 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
ΜΑΚΕΔΟΝΑΣΦ φιλαρακι στειλε ενα μυνημα αμα μπορεις στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. μπας και σωσουμε τιποτα γιατι μολις εκανα την φορολογικη δηλωση και ζαλιστικα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #15881 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Κουβέντα κάνουμε. Τα 12άρια σε αυτές τις θερμοκρασίες καλύπτουν το σπίτι, πέρυσι χρειάστηκε να δουλέψουν ένα ΣΚ λόγω βλάβης του καυστήρα και τα βγάλαν πέρα. Δεν είμαι όμως καθόλου σίγουρος τι θα κάνανε (4κW ζέστη βγάζουνε στην ουσία) σε συνθήκες μηδέν, ή υπό το μηδέν. Και σίγουρα δεν θα καίγανε τόσο που λες, αλλά κάτι τις παραπάνω, οπότε σίγουρα δεν συμφέρανε για μόνιμη χρήση, σε σχέση με το ξύλο. Σημείωση ότι 30 κιλά έκαιγε το τζάκι στις καλές χειμωνιάτικες μέρες. Την μέρα που είχαμε -7 έκαψε 60 κιλά αν θυμάμαι καλά. Στις καλές μέρες έκαιγε 10-12 ώρες, στα μείον έκαιγε 8 το πρωί με 12-1 το βράδυ. Εξού και οι καταναλώσεις 2.5 kg/hr στις καλές μέρες και 3.5 kg/hr στα ψοφόκρυα. Μέγιστη κατανάλωση το τζάκι έχει τα 4.6 κιλά την ώρα αν θυμάμαι, οπότε και για αυτό ανέφερα ότι δούλεψε περίπου στα 2/3 της ισχύος του, σε -7 εξωτερική για 120τμ και δείχνει να έχει ικανότητα για άλλα 30-40τμ στις ίδιες συνθήκες. Σε συνθήκες πιό ήπιου χειμώνα (πχ Αττική και πιό νότια), πιθανόλογώ τα 160-180τμ τα έχει για πλάκα. Όλα αυτά σε σπίτια με καλές μονώσεις και διαρύθμιση μεζονέτας που ευνοεί την μετάβαση αέρα στα πάνω υπνοδωμάτια, όπως το δικό μου, μην το βάλει κανείς σε καμιά αρχαία μονοκόμματη αγροκατοικία 140τμ και απόρεί γιατί τα ακριανά δωμάτια ψοφάνε στο κρύο...

Επίσης τα A/C τα είχα ήδη από το 2008, οπότε δεν έπαιζε να τα ξαναλλάξω για μεγαλύτερα, την δουλειά που είχαν προγραμματιστεί να κάνουν (ψύξη στους καύσωνες, θέρμανση άνοιξη-φθινόπωρο) την κάναν με το παραπάνω. Σε σένα που προγραμματίζεις τώρα τις αγορές, ίσως να είναι αλλιώς και να σε συμφέρει.

Δεν πιέζουμε κανέναν να αγοράσει τζάκι με το στανιό, παραθέτουμε απόψεις για να μπορέσει ο καθένας να βγάλει την γνώμη του. Σίγουρα το ξύλο σε ένα καλό ενεργειακό τζάκι είναι το πλέον φτηνό καύσιμο, αλλά ανάλογα το σπίτι δεν είναι πανάκεια. Αν έχεις ελαφρύ χειμώνα, ή το σπίτι είναι μονοκόμματο και θέλει πολλά σημεία θέρμανσης, ή δεν έχεις άτομο με αντοχή στο κουβάλημα και το καθάρισμα στάχτης, ή τα ξύλα τα πληρώνεις Αθηναϊκή διπλή τιμή, αυτόματα αλλάζουν πολλά δεδομένα και πιθανόν να θέλει άλλη προσέγγιση το θέμα θέρμανση αποκλειστικά με τζάκι...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #15884 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Κουβέντα κάνουμε. Τα 12άρια σε αυτές τις θερμοκρασίες καλύπτουν το σπίτι, πέρυσι χρειάστηκε να δουλέψουν ένα ΣΚ λόγω βλάβης του καυστήρα και τα βγάλαν πέρα. Δεν είμαι όμως καθόλου σίγουρος τι θα κάνανε (4κW ζέστη βγάζουνε στην ουσία) σε συνθήκες μηδέν, ή υπό το μηδέν. Και σίγουρα δεν θα καίγανε τόσο που λες, αλλά κάτι τις παραπάνω, οπότε σίγουρα δεν συμφέρανε για μόνιμη χρήση, σε σχέση με το ξύλο. Σημείωση ότι 30 κιλά έκαιγε το τζάκι στις καλές χειμωνιάτικες μέρες. Την μέρα που είχαμε -7 έκαψε 60 κιλά αν θυμάμαι καλά. Στις καλές μέρες έκαιγε 10-12 ώρες, στα μείον έκαιγε 8 το πρωί με 12-1 το βράδυ. Εξού και οι καταναλώσεις 2.5 kg/hr στις καλές μέρες και 3.5 kg/hr στα ψοφόκρυα. Μέγιστη κατανάλωση το τζάκι έχει τα 4.6 κιλά την ώρα αν θυμάμαι, οπότε και για αυτό ανέφερα ότι δούλεψε περίπου στα 2/3 της ισχύος του, σε -7 εξωτερική για 120τμ και δείχνει να έχει ικανότητα για άλλα 30-40τμ στις ίδιες συνθήκες. Σε συνθήκες πιό ήπιου χειμώνα (πχ Αττική και πιό νότια), πιθανόλογώ τα 160-180τμ τα έχει για πλάκα. Όλα αυτά σε σπίτια με καλές μονώσεις και διαρύθμιση μεζονέτας που ευνοεί την μετάβαση αέρα στα πάνω υπνοδωμάτια, όπως το δικό μου, μην το βάλει κανείς σε καμιά αρχαία μονοκόμματη αγροκατοικία 140τμ και απόρεί γιατί τα ακριανά δωμάτια ψοφάνε στο κρύο...

Επίσης τα A/C τα είχα ήδη από το 2008, οπότε δεν έπαιζε να τα ξαναλλάξω για μεγαλύτερα, την δουλειά που είχαν προγραμματιστεί να κάνουν (ψύξη στους καύσωνες, θέρμανση άνοιξη-φθινόπωρο) την κάναν με το παραπάνω. Σε σένα που προγραμματίζεις τώρα τις αγορές, ίσως να είναι αλλιώς και να σε συμφέρει.

Δεν πιέζουμε κανέναν να αγοράσει τζάκι με το στανιό, παραθέτουμε απόψεις για να μπορέσει ο καθένας να βγάλει την γνώμη του. Σίγουρα το ξύλο σε ένα καλό ενεργειακό τζάκι είναι το πλέον φτηνό καύσιμο, αλλά ανάλογα το σπίτι δεν είναι πανάκεια. Αν έχεις ελαφρύ χειμώνα, ή το σπίτι είναι μονοκόμματο και θέλει πολλά σημεία θέρμανσης, ή δεν έχεις άτομο με αντοχή στο κουβάλημα και το καθάρισμα στάχτης, ή τα ξύλα τα πληρώνεις Αθηναϊκή διπλή τιμή, αυτόματα αλλάζουν πολλά δεδομένα και πιθανόν να θέλει άλλη προσέγγιση το θέμα θέρμανση αποκλειστικά με τζάκι...

Δεν ειπα οτι πιεζεις κανεναν να αγορασει τζακι ρε Αστερη προς θεου και για να μπηκα εδω μεσα δειχνει οτι ενδιαφερομαι και'γω για τζακι αλλα λεω μηπως δεν ειναι τελικα τοσο συμφερον απ'οτι τελικα νομιζουν ολοι?
Θεσ/νικη μενω και'γω αλλα στην Περαια οπου η υγρασια τρυπαει κοκκαλο γιαυτο και ο προβληματισμος μου τζακι η κλιμα,προσωπικα προτιμο ποιο θα ξηρανει περισσοτερο την ατμοσφαιρα γιατι ο γειτονας καιγοντας τα φουλ τα κλιμα ειχε μεσα στο σπιτι 47%!!!!!
Τα 4kw που λες οτι βγαζουν τα κλιμα σου μου φαινονται λιγα,εμενα του επανω οροφου το 18ρι mitsubishi japan οχι inverter (κυριος για τον υπνο και με νυχτερινο ρευμα)αλλα για τα χρονακια του μια χαρα COP εχει (3,20) βγαζει 6kw (το μετρησα στους 7-10 βαθμους εξωτερικη και μου εκαιγε κατι λιγοτερο απο 2kw την ωρα)και ειναι οπως ειπα οριακο αλλα το εχω εδω και χρονια το χρυσοπληρωσα (για ψυξη κυριος τοτε)ειναι τοποθετημενο στην κορυφη της σκαλας και με ανοιχτες τις πορτες των υπνοδωματιων τα ζεσταινει, στην ψυξη δε εκει που ειναι τοποθετημενο και λογο της φυσικης κατεβαινει ο αερας κατω και το κανει ψυγειο ολο το σπιτι πανω κατω.
Τα 2 9ρια για τον μεσαιο οροφο που ζαχαρωνω εχουν αποδοση το καθενα στην ζεστη 5kw και με 4,70 COP πιστευω οτι συμφερουν,ενταξει το ξερω οτι στα πολλα τα κρυα πεφτει δραματικα η αποδοση των κλιμα αλλα σαμπος ποσες μερες εχουμε μειον στην Θεσ/νικη τον χειμονα,ζητημα 5-10 μαξιμουμ,στο προσπεκτους τους λεει Heating capacity at -7°C =3kw και καταναλωση σε αυτην την θερμοκρασια 1,30kw δηλ. σε αυτην την θερμοκρασια η αποδοση πεφτει στο 2,30,δηλ. για να παρω 9kw (που θα'παιρνα απο 1 λιτρο πετρελαιου) θα καψω 3,90 kw = 62 σεντς,παλι πιστευω ειναι καρασυμφερον!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.456 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ