Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15438 από legend7ts
Απαντήθηκε από legend7ts στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Panosvlass δεν μου εστειλες πόσο σου είπε τελικά, αν μπορείς στείλε μου στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15439 από ragavelas
Απαντήθηκε από ragavelas στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Παιδιά τι λετε, τι βεντιλατέρ να πάρω; ΤΙ παροχής;

Συγνώμη που βιάζομαι αλλά φεύγει η γυναίκα για λιγες μέρες οπότε πρέπει να το τελειώσω το έργο καθότι το σαλόνι θα θυμίζει λίγο εργοτάξιο και η γκρίνια μετά δεν θα παλεύετε!!! :(

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15441 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

panosvlass έγραψε: Αφου εκατσα τιμωρία στην γωνία με το ενα ποδι και εγραψα στον πίνακα 1000 την λεξη foyer....
Εκεινή την ώρα σκάλωσα και του το είπα έτσι αλλα δεν τον είδα να αντιδράει...το καταλαβα οτι πέταξα μ@@@@@α αλλα το προσπέρασα!!!Οταν μου είπε οτι δεν υπάρχει όμως foyer με βεντιλατερ απόρρησα λίγο αλλα επειδή του έιχα σκασει την τρελη ατάκα πριν μαλλον τον μπερδεψα!!!

Φρέσκο αέρα θα έχει παροχή κανονικά απο κοινόχρηστο εξωτερικό χώρο.Μάλιστα μου είπε οτι θα μου βάλει περσίδα μεγαλυτερη απο αυτήν που έχει τώρα και θα βάλει μια μεγαλύτερη και ρυθμιζόμενη.Η υπάρχουσα ειναι μια μινιατούρα μπροστα σε αυτην που θα βαλει.

Η καμινάδα έχει περίπου 7 μετρα ύψος.

Επίμενω για το βεντιλατερ.Το θέλω οπως και να έχει!!Αν και δεν μπορώ να τραβήξω καναλια να στείλω τον αέρα στα δωμάτια, πες με σκαλωμένο αλλα το θέλω ventilato!!!

Σε κάθε περιπτωση ευχαριστώ για την βοήθεια!

Edit για legend7ts: Τιμή 910+φπα η εστία + 550 εγκατάσταση. Η εστία χθες είχε 890 αλλα λέει οτι απο σήμερα ισχύει ο νέο κατάλογος και έχει 910


Foyer με βεντιλατέρ υπάρχουν, είναι τα λεγόμενα μονομπλόκο, αλλά θέλει να ωιλοδιαλύσεις το παλιό τζάκι για να μπει ολόκληρη η εστία φιξ. Έχει και μικρότερα μονομπλόκ, όπως αυτό της Nordica στην σελίδα 111 στο post του Jimopoulou, το οποίο είναι ουσιαστικά ένα foyer με μεταλλικό θερμοθάλαμο και πόδια, αλλά και αυτό δεν είναι το ίδιο εύκολο να μπει, πάλι θέλει αρκετά ξηλώματα.



Έχει και την λύση foyer + Εναλλάκτη + μοτέρ + controller που έχουμε κάνει αρκετοί εδώ μέσα, και ειδικά με το γνωστό πλέον Invicta, την βγάζεις με 1000€ υλικά και επιβεβαιωμένη υψηλή απόδοση και ισχύ. Για όλα τα βαλάντια οι λύσεις...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15442 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

ragavelas έγραψε: Παιδιά τι λετε, τι βεντιλατέρ να πάρω; ΤΙ παροχής;

Συγνώμη που βιάζομαι αλλά φεύγει η γυναίκα για λιγες μέρες οπότε πρέπει να το τελειώσω το έργο καθότι το σαλόνι θα θυμίζει λίγο εργοτάξιο και η γκρίνια μετά δεν θα παλεύετε!!! :(


Το πιό αόρυβο που θα βρεις στα 400-600 κυβικά την ώρα. Έτσι κι αλλιώς στο 1/3 θα δουλεύει όταν πιάσει την θερμοκρασία το σπίτι. 150 κυβικά αέρας την ώρα, θερμοκρασίας 80-90 βαθμών, αν μπουν μέσα στο σπίτι ζεσταίνουν πάνω από 100τμ χώρο...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15444 από ragavelas
Απαντήθηκε από ragavelas στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

Αλλά δεδομένου ότι το βεντιλατέρ θα τροφοδοτεί μόνο τον εναλλάκτη και δεν θα σχετίζεται με την κασέτα δεν είναι μεγάλο; Να πω την αλήθεια υπολόγιζα καμιά 150άρα...

Αλήθεια πόση διάμετρο χρειάζεται να είναι ο σωλήνας που θα το τροφοδοτεί;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15450 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Φ100 είναι η διατομή. Αν πάρεις 150 κυβικά, θα δουλεύει συνέχεια λίγο κάτω από το full και θα κάνει φασαρία. Να θυμάσαι ότι όταν συνδέεις το βεντιλατέρ σε σωλήνα, αυτός δουλεύει όπως η καμπίνα του ηχείου για το μεγάφωνο, ενισχύει τον ήχο του. Για αυτό θέλουμε μεγαλούτσικο μοτέρ που να ακούγεται πολύ λίγο όταν συνδεθεί στον αεραγωγό.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ragavelas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.633 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ