Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15398 από legend7ts
Απαντήθηκε από legend7ts στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
γιατι καποιοι τζακαδες ενω θελεις να βαλεις κασετα σου λενε να ανοιξεις τη φουσκα?αν δεν το κανεις και βαλεις την κασετα χωρις να ανοιξεις τη φουσκα θα εχεις προβλημα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15403 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

legend7ts έγραψε: γιατι καποιοι τζακαδες ενω θελεις να βαλεις κασετα σου λενε να ανοιξεις τη φουσκα?αν δεν το κανεις και βαλεις την κασετα χωρις να ανοιξεις τη φουσκα θα εχεις προβλημα?


Ένα τζάκι αποδίδει πολύ περισσότερο από μια κασέτα. Της κασέτας της λείπει ο θόλος. Είναι περίπου 1/2 τζάκι.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15406 από legend7ts
Απαντήθηκε από legend7ts στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
δηλαδη αν μια κασετα ειναι για 80 τετραγωνικα θα τα καλυψει λιγο πιο δυσκολα? επισης nordica 70 ventilato ή edikalmin eco star??
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by legend7ts.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15428 από panosvlass
Απαντήθηκε από panosvlass στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ειδα nordica 70 ventilato και ecostar απο κοντά. Η μεγάλη διαφορά τους εκτος design ειναι ο χώρος καύσης. Η ecostar έχει πιο μεγάλο χώρο ενω h nordica πολυ πιο μικρό.Κανει ενα πρισματικο προς τα πίσω και φαντάζομαι οτι θα σε περιορίζει πολύ στο τι μέγεθος ξύλων θα βάζεις.

Αυτό που με προβλημάτισε λίγο ειναι οτι μου είπε ο μάστορας οτι ενδέχετε, οταν θα ανοίγω την πόρτα για να βαζω ξύλα, να καπνίζει λίγο. Και αυτό οφείλετε στο ότι οι κασσέτες δεν έχουν φούσκα και οτι μέχρι να τραβήξει όλη την κάπνα η έξοδος αφού ανοίξει πλήρως το κλαπετο της οταν ανοίγεις την πόρτα ενα μικρό ποσοστό κάπνας ίσως περάσει στον χώρο μας.
Τι λέτε γιαυτό? Εχει δίκιο? Συμβαίνει πάντα? Η συμβαίνει σε περιπτώσεις?

Όταν του ζήτησα να μου προτείνει "κασσέτα με φούσκα" μου είπε οτι έχει και οτι δεν λέγετε πλέον κασσέτα αλλά δεν βγαίνει με βεντιλατέρ.Προσωπικά θέλω βεντιλατερ. ΟΚ ναι καλή η φυσική ροή αλλα γιατι να μην υποβοηθήσουμε το όλο σύστημα.
Καποιά πρόταση απο σας που το έχετε ψάξει παραπάνω απο μας τους νέους?

Καλημέρα και καλό μήνα!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15429 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αν η καμινάδα είναι η ενδεδειγμένη και υπάρχει είσοδος φρέσκου αέρα στον χώρο, δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις διαρροή κάπνας στον χώρο, εκτός αν ανοίξεις την πόρτα τελείως απότομα, οπότε θα δημιουργήσεις μόνος σου υποπίεση και θα τραβήξεις έξω καπνό. Η σωστή διαδικασία είναι ανοίγω ένα πόντο την πόρτα, αφήνω 2-3 δευτερόλεπτα το τζάκι να αναπνεύσει και να τραβήξει πάνω τα καπναέρια (με την πόρτα ανοιχτή το τζάκι καίει πιό γρήγορα γιατί παίρνει άπλετο οξυγόνο, οπότε δημιουργεί και την μέγιστη άνωση στην καμινάδα, τραβάει γρήγορα τον αέρα πρός τα πάνω), βάζω γρήγορα το ξύλο και κλείνω. Όση ώρα κρατάς την πόρτα ανοιχτή, κρυώνεις την εστία, για αυτό θα μάθεις να είσαι γρήγορος στην φόρτωση ξύλων.

Η παραπάνω διαδικασία δεν έχει να κάνει με την φούσκα, από κασέτα σε foyer το ίδιο ακριβώς πράμα είναι, οπότε δεν τίθεται θέμα κασέτας, αρκεί να υπάρχει ικανοποιητική πλήρωση του αέρα που φεύγει προς την καμινάδα με φρέσκο αέρα από την εισαγωγή φρέσκου αέρα. Ίσως τα foyer που έχουν κεκλιμένη σκεπή να έχουν λίγο καλύτερη ροή καπναερίων προς τα πάνω (εξού και οι καλύτερες αποδόσεις από τις αντίστοιχες κασέτες), αλλά όχι ότι διακαιολογείται η κασέτα να καπνίζει, αν το κάνει αυτό κάπου αλλού είναι το πρόβλημα.

Όσον αφορά το "κασέτα με φούσκα" που τον ρώτησες, τιμωρία γρήγορα να διαβάσεις όλο το topic από την αρχή, να καταλάβεις τι είναι το ένα και τι το άλλο, τον καράφλιασες τον άνθρωπο. Το βεντιλατέρ καλό είναι για να στέλνεις πιό γρήγορα αέρα σε κάποια σημεία (πχ δωμάτια στην πίσω πλευρά του τοίχου του τζακιού), ή να βοηθήσει για πολλά τετραγωνικά, αλλά αν μιλάμε για 60-70-80τμ, τζάμπα φασαρία είναι η όλη υπόθεση, η φυσική ροή φτάνει και περισσεύει σε πραγματικό ενεργειακό τζάκι (όχι σε ελληνικές μαϊμουδιές δηλαδή)...
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15435 από panosvlass
Απαντήθηκε από panosvlass στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αφου εκατσα τιμωρία στην γωνία με το ενα ποδι και εγραψα στον πίνακα 1000 την λεξη foyer....
Εκεινή την ώρα σκάλωσα και του το είπα έτσι αλλα δεν τον είδα να αντιδράει...το καταλαβα οτι πέταξα μ@@@@@α αλλα το προσπέρασα!!!Οταν μου είπε οτι δεν υπάρχει όμως foyer με βεντιλατερ απόρρησα λίγο αλλα επειδή του έιχα σκασει την τρελη ατάκα πριν μαλλον τον μπερδεψα!!!

Φρέσκο αέρα θα έχει παροχή κανονικά απο κοινόχρηστο εξωτερικό χώρο.Μάλιστα μου είπε οτι θα μου βάλει περσίδα μεγαλυτερη απο αυτήν που έχει τώρα και θα βάλει μια μεγαλύτερη και ρυθμιζόμενη.Η υπάρχουσα ειναι μια μινιατούρα μπροστα σε αυτην που θα βαλει.

Η καμινάδα έχει περίπου 7 μετρα ύψος.

Επίμενω για το βεντιλατερ.Το θέλω οπως και να έχει!!Αν και δεν μπορώ να τραβήξω καναλια να στείλω τον αέρα στα δωμάτια, πες με σκαλωμένο αλλα το θέλω ventilato!!!

Σε κάθε περιπτωση ευχαριστώ για την βοήθεια!

Edit για legend7ts: Τιμή 910+φπα η εστία + 550 εγκατάσταση. Η εστία χθες είχε 890 αλλα λέει οτι απο σήμερα ισχύει ο νέο κατάλογος και έχει 910

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by panosvlass. Αιτία: Προσθήκη τιμής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.473 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ