Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15376 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

nafplio έγραψε:

Asteris έγραψε: Προσωπικά θα έβαζα λαμαρινοθάλαμο μόνο αν έπρεπε να στείλω την θερμότητα πολύ μακριά με αεραγωγό, πάνω από 10 μέτρα, που ο εναλλάκτης δεν θα έφτανε.


asteris θεωρείς πως το βεντιλατέρ πού έχεις (νομίζω πως ειναι 600)μετον εναλλάκτη εχει την δυνατότητα να μεταφέρει (σε ενα απο τους δύο αεραγωγούς) τον αέρα σε αεραγωγό 10μέτρα?
Σε ερωτηση σε τζακά ισχυρίζεται πως δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα και γιαυτο χρειαζεσε θερμοθάλαμο και καλύτερα να μπεί το βεντιλάτέρ απο πάνω απο την εστία.Ρώτησα και γνωστή εταιρέια που πουλάει foyer εισαγωγής και μου ειπε πως ο εναλλάκτης με σαλιγκάρι ειναι για 2-3 μέτρα αεραγωγό .Ποια η γνώμησου;


Έτσι είναι, ο εναλλάκτης είναι μικρό ποσοστό σε σχέση με την θερμότητα της εστίας (10-15%) και δεν φτάνει για να στείλει ικανή ζέστη τόσο μακριά. Αν μιλάμε βέβαια για μικρά υπνοδωμάτια και η μόνωση είναι καλή, πιθανόν και να κάνει δουλειά. Ή τουλάχιστον θα σπάει το κρύο τόσο όσο χρειάζεται πχ για ύπνο (18-19 βαθμούς).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15378 από panosvlass
Απαντήθηκε από panosvlass στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

legend7ts έγραψε: Πήρα σήμερα μια προσφορά για το edikalmin Eco star κασέτα και μου είπε 2000 με τα την εγκατάσταση και υλικά. Πολλά δεν είναι; Επίσης μου είπε ότι θα πρέπει να γκρεμισω και τη φούσκα για να γίνει πιο καλή δουλειά. Τι θα επηρεάσει αν δεν γκρεμισω τη φούσκα στη λειτουργία;


890 την συγκεκριμένη την έχω βρεί και εγώ σε 2 διαφορετικα μαγαζιά.Ο ένας μου ζήτησε 630(!) για τα εργατικά και ο άλλος 400-650.
Ο δευτερος πολύ πιο σωστός γιατι το απόλυτο 630 του πρώτου με βάζει σε σκέψεις.
Όλα αυτα απο το τηλέφωνο και σήμερα θα επισκεφτώ τον πρώτο για κουβέντα και αντιπροσφορά και να δω αυτα τα 630 με που φτάνει η δουλειά του.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15382 από ragavelas
Απαντήθηκε από ragavelas στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Xairetώ την παρέα σας! Έμαθα αρκετά διαβάζοντας όλο το τόπικ και δεδομένου ότι απο αύριο ξεκινάω και εγώ κάποιες εργασίες βελτίωσης του τζακιού μου ήθελα να κάνω μια ερώτηση.
Θα ξηλώσω την γυψοσανίδα προκειμένου να κάνω σωστή ένωση παλιών σωλήνων καμινάδας με την μικρότερη που έχει η κασέτα (la nordica 70) με συστολή και να βάλω εναλλάκτη (καθότι ο πετροβάμβακας που έχουν βρωμάει και αναγκαστικά έχω φράξει τις περσίδες οπότε όλη η ζέστη των καυσαερίων πάει χαμένη). Η ερώτηση είναι η εξής: Θεωρείται ότι αν έβαζα βεντιλατέρ για την τροφοδοσία του εναλλάκτη θα ήταν υπερβολή (καθότι με φυσικό ελκυσμό θα έβγαζε ζεστό αέρα απο τις περσίδες) ή όχι;
Εαν ναι τι παροχής πιστεύετε ότι θα ήταν ιδανικό;


Ευχαριστώ πολύ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15391 από marsdiv
Απαντήθηκε από marsdiv στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

ragavelas έγραψε: Xairetώ την παρέα σας! Έμαθα αρκετά διαβάζοντας όλο το τόπικ και δεδομένου ότι απο αύριο ξεκινάω και εγώ κάποιες εργασίες βελτίωσης του τζακιού μου ήθελα να κάνω μια ερώτηση.
Θα ξηλώσω την γυψοσανίδα προκειμένου να κάνω σωστή ένωση παλιών σωλήνων καμινάδας με την μικρότερη που έχει η κασέτα (la nordica 70) με συστολή και να βάλω εναλλάκτη (καθότι ο πετροβάμβακας που έχουν βρωμάει και αναγκαστικά έχω φράξει τις περσίδες οπότε όλη η ζέστη των καυσαερίων πάει χαμένη). Η ερώτηση είναι η εξής: Θεωρείται ότι αν έβαζα βεντιλατέρ για την τροφοδοσία του εναλλάκτη θα ήταν υπερβολή (καθότι με φυσικό ελκυσμό θα έβγαζε ζεστό αέρα απο τις περσίδες) ή όχι;
Εαν ναι τι παροχής πιστεύετε ότι θα ήταν ιδανικό;


Ευχαριστώ πολύ


φιλε μας εχεις μπερδεψει λιγο. πρωτον στον εναλακτη εννοειτε οτι θα βαλεις βεντιλατερ για να εμεταλευτεις τα καυσαερια που θα περναν μεσα απο αυτον αυτο ειναι δεδομενο.. δευτερον ο πετρομβαμβακας που σου βρωμαει ειναι η μονοση που εχεις στην φουσκα? δηλαδη στους τοιχους και στην γυψοσανιδα ή κατι αλλο ? Το σωστο ειναι να βαλεις τον εναλακτη με την συστολη που λες .... στην εξοδο της κασετας σου , μετα απο τον εναλακτη ενα κοματι σωληνα μεχρι την καμιναδα σου . Φυσικα να μονωσεις την φουσκα σου και τις γυψοσανιδες σου με πετρομβαμβακα , να ανοιξεις δυο εξοδους αερα στην γυψοσανιδα για τις εξοδους του εναλακτη , μιας περσιδας μεγαλης για εκτωνοση και φυσικα να τοποθετησεις καπου το βεντιλατερ του εναλακτη περνοντας αερα ειτε απο μεσα , ειτε απο εξω ....ειτε και απο τα δυο. μελετησε τα λιγο και πες μας γιατι νομιζω οτι μας τα εχεις μπερδεψει λιγο στα γραφομενα σου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15393 από legend7ts
Απαντήθηκε από legend7ts στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
panosvlass. αν εχεις κανα νεο στειλε μου ειδοποιηση και εμενα
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by legend7ts.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15395 από ragavelas
Απαντήθηκε από ragavelas στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
To τζάκι ξεκίνησε ως παραδοσιακό. Υπήρχε είσοδος εξωτερικού αέρα και έξοδος του στο σπίτι μέσω των περσιδών στο πάνω μέρος της φούσκας από γυψοσανίδα. Ένα απο τα προβλήματα ήταν ότι μόλις άναβε το τζάκι και ζεσταινόταν η καμινάδα οπότε και άρχιζε να κυκλοφορεί ο αέρας (έμπαινε στο σπίτι ζεστός από τις περσίδες) βρωμούσε λόγω κακής ποιότητας πετροβάμβακα. Εννοείται ότι η φούσκα από γυψοσανίδα είναι πλήρως μονωμένη με πετροβάμβακα ("βρωμερό", κακής ποιότητας). Οπότε αναγκάστηκα να φράξω τις περσίδες με αρνητικό αποτέλεσμα στην θέρμανση...
Επίσης, όταν τοποθέτησα την κασέτα ο μάστορας έκανε αρπακολλατζίδικες δουλειές με αποτέλεσμα την κάκιστη ένωση των σωληνών (απο Φ160 σε Φ250) χωρίς διαστολή, απλά έβαλε το ένα μεσα στο άλλο. Αποτέλεσμα αυτού ήταν λόγω ελκυσμού ο κυκλικός δακτύλιος που έμενε κενός να ρουφάει αέρα απο το σπίτι καθότι και η κασέτα δεν μπήκε καλά, υπάρχει κενό γύρω γύρω (πχ πλάτος κασέτας 70 εκ πλάτος εστίας 80 εκ).

Η κασέτα λειτουργούσε ικανοποιητικά αλλά τα υπόλοιπα....

Με δυο λόγια, προχειρες δουλειές. Κακώς και εγώ όταν έβαλα την κασέτα δεν διάβασα (κατι που κάνω τώρα).

Οπότε θα ανοίξω την γυψοσανίδα να κάνω τις σωστές συνδέσεις των καμινάδων και να βάλω εναλλάκτη ούτως ώστε να μην έρχεται ο αέρας σε επαφή με τον "βρωμερό" πετροβάμβακα. Εννοείται ότι θα τροφοδοτηθεί απ' έξω με φρέσκο αέρα και θα ξεφράξω τις παλιές περσίδες προκειμένου να μπαίνει ο αέρας ζεστός μέσα. Απλά σκέφτομαι μήπως το βεντιλατέρ πέσει μεγάλο και ο αέρας ουσιαστικά δεν προλαβαίνει να ζεσταθεί λόγω μεγάλης παροχής του βεντιλατέρ.

Από ότι είδα κάποιοι απο δω έχετε βάλει εναλλάκτη. Το βεντιλατέρ που βάλατε, τι παροχής είναι;

Ελπίζω να ήμουν πιο σαφής.
Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.498 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ