Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14311 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

petrosp13 έγραψε: Επειδή μιλάμε για πιο ψυχρή περιοχή από το Ωραιόκαστρο (Δρυμός-Λητή είναι η περιοχή) κι επειδή μιλάμε για μονοκατοικία χωρίς κάλυψη από παντού, θεωρώ αδύνατο να έχω 21-22 το βράδυ και να μην έχω 16 το πρωί. Ο φετινός χειμώνας είχε μόνιμα αρνητικές θερμοκρασίες το 4μηνο Νοεμβρίου-Μαρτίου
Το κακό είναι ότι δεν μόνωσα την πλάκα της οροφής του δεύτερου ορόφου που είναι κάτω από την στέγη
Υπάρχει περίπτωση να δω τόσο θεαματική διαφορά τον επόμενο χειμώνα μόνο και μόνο επειδή θα έχει στεγνώσει το σπίτι;

Σε ευχαριστώ asteris για τις απαντήσεις


Να μην θεωρείς τίποτα αδύνατο, γιατί και εγώ στην Λητή είμαι, με πλήρως ανεξάρτητη μεζονέτα 3x65τμ και κάτω από 19 βαθμούς δεν έπεσε ποτέ ο πάνω όροφος, μετρημένος με ηλεκτρονικό θερμόμετρο κοντά στους εξωτερικούς τοίχους. Στο χωλ είχα 1-2 βαθμούς πάνω (23-24 το βράδυ και 20-21 το πρωί).

Ειδικά το τελευταίο ταβάνι, είναι από τα χειρότερα σημεία στην θερμομόνωση του σπιτιού. Όλος ο ζεστός αέρας που ανεβαίνει πάνω, βρίσκει κρύο τσιμέντο, κρυώνει και αρχίζει και ξανακατεβαίνει στον κάτω όροφο. Πέρυσι χωρίς την μόνωση, το ταβάνι είχε 16-17 βαθμούς και στις σκάλες ένιωθες πάντα ένα ρεύμα κρύου αέρα να κατεβαίνει. Φέτος που έστρωσα μόνωση από πάνω, το ταβάνι κρατάει 22-23 βαθμούς και η σκάλα μετά από 2-3 ώρες θέρμανσης σταματάει να έχει το κρύο ρεύμα (αφού ζεσταθεί ο αέρας του πάνω ορόφου, έχει πολύ λιγότερες απώλειες, το ταβάνι κρατιέται ζεστό πολύ εύκολα).

Μην το συζητάς, ξεκίνα και κάντην τώρα την μόνωση στην σοφίτα, μην περιμένεις τον χειμώνα. Θα έχεις και πιό δροσερό σπίτι και για καλοκαίρι. Ήδη σε σχέση με τον διπλανό μου Ερημίτη, έχω 2-3 βαθμούς λιγότερους στον πάνω όροφο, 22-23 εγώ, 25+ ο Ερημίτης...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14312 από dimilaz
Απαντήθηκε από dimilaz στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Asteris η Selenic που εχεις τι καταναλωση ξυλου εχει?
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by dimilaz.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14313 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
2.5-3.5 κιλά την ώρα, ανάλογα ποιός το φορτώνει (εγώ ή η γυναίκα μου). Θερμοκρασίες σαλονιού από 23 έως 27, πάλι ανάλογα ποιός το φορτώνει.

Και στην κασέτα να περιμένεις περίπου ίδιες καταναλώσεις, 3-4% παραπάνω απόδοση έχει η Selenic σε σχέση με την κασέτα. Συν κάνα 10άρι % έξτρα που σου δίνει ο εναλλάκτης...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dimilaz

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14315 από petrosp13
Απαντήθηκε από petrosp13 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε:

petrosp13 έγραψε: Επειδή μιλάμε για πιο ψυχρή περιοχή από το Ωραιόκαστρο (Δρυμός-Λητή είναι η περιοχή) κι επειδή μιλάμε για μονοκατοικία χωρίς κάλυψη από παντού, θεωρώ αδύνατο να έχω 21-22 το βράδυ και να μην έχω 16 το πρωί. Ο φετινός χειμώνας είχε μόνιμα αρνητικές θερμοκρασίες το 4μηνο Νοεμβρίου-Μαρτίου
Το κακό είναι ότι δεν μόνωσα την πλάκα της οροφής του δεύτερου ορόφου που είναι κάτω από την στέγη
Υπάρχει περίπτωση να δω τόσο θεαματική διαφορά τον επόμενο χειμώνα μόνο και μόνο επειδή θα έχει στεγνώσει το σπίτι;

Σε ευχαριστώ asteris για τις απαντήσεις


Να μην θεωρείς τίποτα αδύνατο, γιατί και εγώ στην Λητή είμαι, με πλήρως ανεξάρτητη μεζονέτα 3x65τμ και κάτω από 19 βαθμούς δεν έπεσε ποτέ ο πάνω όροφος, μετρημένος με ηλεκτρονικό θερμόμετρο κοντά στους εξωτερικούς τοίχους. Στο χωλ είχα 1-2 βαθμούς πάνω (23-24 το βράδυ και 20-21 το πρωί).

Ειδικά το τελευταίο ταβάνι, είναι από τα χειρότερα σημεία στην θερμομόνωση του σπιτιού. Όλος ο ζεστός αέρας που ανεβαίνει πάνω, βρίσκει κρύο τσιμέντο, κρυώνει και αρχίζει και ξανακατεβαίνει στον κάτω όροφο. Πέρυσι χωρίς την μόνωση, το ταβάνι είχε 16-17 βαθμούς και στις σκάλες ένιωθες πάντα ένα ρεύμα κρύου αέρα να κατεβαίνει. Φέτος που έστρωσα μόνωση από πάνω, το ταβάνι κρατάει 22-23 βαθμούς και η σκάλα μετά από 2-3 ώρες θέρμανσης σταματάει να έχει το κρύο ρεύμα (αφού ζεσταθεί ο αέρας του πάνω ορόφου, έχει πολύ λιγότερες απώλειες, το ταβάνι κρατιέται ζεστό πολύ εύκολα).

Μην το συζητάς, ξεκίνα και κάντην τώρα την μόνωση στην σοφίτα, μην περιμένεις τον χειμώνα. Θα έχεις και πιό δροσερό σπίτι και για καλοκαίρι. Ήδη σε σχέση με τον διπλανό μου Ερημίτη, έχω 2-3 βαθμούς λιγότερους στον πάνω όροφο, 22-23 εγώ, 25+ ο Ερημίτης...


Έλα όμως που έχω ρίξει πλακάκι στην σοφίτα και θα πρέπει να το ξηλώσω πλέον για να ρίξω μόνωση
Τέλος πάντων, η απόφαση για λέβητα πέλλετ προέρχεται και από άλλες αιτίες
2 πηγές θέρμανσης που θα δουλεύουν συγχρόνως για πάρα πολλά χρόνια νομίζω ότι είναι καλή επιλογή, ανάλογα με τις ευκολίες και τις τιμές της κάθεμιάς

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14317 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Και εγώ έχω πλακάκι στα 30τμ από τα 65. Μπήκε πολυστερίνη από πάνω, μετά μουσαμάς και πάνω τα πράματα (χαλιά, κουτιά, καρότσια κλπ). Περπατιέται κανονικά, αν δεν είσαι άτσαλος. Στα υπόλοιπα που δεν περπατιούνται, μπήκε πετροβάμβακας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14321 από dimilaz
Απαντήθηκε από dimilaz στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Asteris μηπως γνωριζεις αν η αποδοση των βεντιλατερ της κασετας ειναι 2χ160 κυβ.=320 κυβ. την ωρα την ωρα η 160 κυβ. την ωρα συνολο, γιατι ρωτησα στο leroy και δεν γνωριζουν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.639 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ