Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14254 από vazelos
Απαντήθηκε από vazelos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
φιλε χρηστο, επειδη δεν ειδεσ την ερωτηση μου [γιατι εχεισ τοσο ψηλα τη 2 σωληνα] την ξανακανω και αν θεσ απαντησε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14257 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

vazelos έγραψε: φιλε χρηστο, επειδη δεν ειδεσ την ερωτηση μου [γιατι εχεισ τοσο ψηλα τη 2 σωληνα] την ξανακανω και αν θεσ απαντησε





Αφου το βεντιλατερ ειναι στο 1 μετρο περιπου, στο ιδιο υψος αντε 10 ποντους ποιο κατω εγινε η τρυπα που παιρνει αερα. 74 και 75 σελιδα δες φωτο.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14259 από petrosp13
Απαντήθηκε από petrosp13 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@Asteris

Δεν έχω τρόπο να μετρήσω την θερμοκρασία του αέρα επάνω
Σίγουρα, η θερμοκρασία πέφτει πολύ επάνω όταν δεν υπάρχει θέρμανση
Η μόνωση υποτίθεται ότι είναι καλή
Θεωρείς ότι ένα βεντιλατέρ 450 m3/h επαρκεί να καλύψει 3 δωμάτια 18+15+12 τετραγωνικών;
Η ένταση του αέρα που περνάει δεν μπορώ να πω ότι είναι ιδιαίτερη και σε αυτό αποδίδω ότι δεν ζεσταίνονται τελικά τα δωμάτια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14262 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Φτάνουν και παραφτάνουν τα κυβικά του βεντιλατέρ. Εμένα τα πάνω 60τμ ζεσταίνονται μόνο από την ροή του θερμού αέρα που ανεβαίνει από τις σκάλες, δεν έχω πάνω αεραγωγό. Για αυτό κάνει και 4-5 ώρες να ζεστάνει. Το σπίτι βέβαια είναι με καλές μονώσεις και χάνει 1-2 βαθμούς κατά την διάρκεια της νύχτας. Κοιμάμαι στις 12 με 21-22 και ξυπνάω το πρωί με 20, όταν έξω έχει 0-5 βαθμούς. Όταν ξανακάνει κρύα, κάντο αυτό το τεστ, να δεις πόσο χάνεις. Αν πχ από 20, το πρωί πας στους 15 (ή στους 12, όπως ένας φίλος μου στο Ωραιόκαστρο), τότε τι να συζητάμε για το τζάκι, έχεις πολλές απώλειες.

Και εγώ έχω καλές μονώσεις (Ytong γύρω-γύρω), αλλά είχα απώλειες και τελικά ήταν η αμόνωτη τελευταία πλάκα κάτω από την στέγη. Την μόνωσα με πετροβάμβακα από πάνω και από 3-4 βαθμούς απώλειες, πήγα στους 1-2. Για να μου λες ότι δεν ζεσταίνει ο πάνω όροφος, κάτι τέτοιο πρέπει να συμβαίνει και σε σένα.

Πάρε και θερμόμετρο IR για να μπορέσεις να κάνεις μετρήσεις σε τοίχους και ταβάνια (όπως και στο τζάκι), για να βρεις τι φταίει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14263 από petrosp13
Απαντήθηκε από petrosp13 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Επειδή μιλάμε για πιο ψυχρή περιοχή από το Ωραιόκαστρο (Δρυμός-Λητή είναι η περιοχή) κι επειδή μιλάμε για μονοκατοικία χωρίς κάλυψη από παντού, θεωρώ αδύνατο να έχω 21-22 το βράδυ και να μην έχω 16 το πρωί. Ο φετινός χειμώνας είχε μόνιμα αρνητικές θερμοκρασίες το 4μηνο Νοεμβρίου-Μαρτίου
Το κακό είναι ότι δεν μόνωσα την πλάκα της οροφής του δεύτερου ορόφου που είναι κάτω από την στέγη
Υπάρχει περίπτωση να δω τόσο θεαματική διαφορά τον επόμενο χειμώνα μόνο και μόνο επειδή θα έχει στεγνώσει το σπίτι;

Σε ευχαριστώ asteris για τις απαντήσεις

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14306 από dimilaz
Απαντήθηκε από dimilaz στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλημερα, εχω βελτιωση το κλειστο τζακι μου με ντυσιμο της εστιας και προσθηκη εναλλακτη, η αποδοση που εχω ειναι ικανοποιητικη 22-23 βαθμους στο σαλονι (60τ.μ.) και 19-20 βαθμους στα δωμα τια (50τ.μ.). Σκεφτωμαι να αλλαξω την εστια που εχω με την invicta 700 turbo (κασσετα 6671) κοστος απο leroy 1039 ευρω, θα ηθελα να μου πει καποιος που την εχει για την καταναλωση ξυλου την αποδοση της και οποιαδηποτε αλλη πληροφορια μπορει να δωσει γενικα για την χρηση της.
Οποιαδηποτε αλλη προταση για κασετα μεχρι 73 εκ. πλατος καλοδεχουμενη.
Ευχαριστω.
Πριν την Βελτιωση ειχα 2-3 βαθμους χαμηλοτερη θερμοκρασια. Η εξωτερικη θερμοκρασια κοντα στους 0 βαθμους, το προβλημα ειναι η μεγαλη καταναλωση ξυλου, και η μικρη αποδοση οταν τα ξυλα δεν ειναι στεγνα.
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by dimilaz.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.512 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ