Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Ημέρες πριν #13974 από abc
Απαντήθηκε από abc στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Φίλοι μου γεια σας. Κατ αρχήν αισθάνομαι την ανάγκη να σας ευχαριστήσω όλους για τις πολύτιμες πληροφορίες που άντλησα μέσα από τις σελίδες αυτού του θέματος.

Ψάχνομαι για την μετατροπή παραδοσιακού (πυρότουβλα) σε ενεργειακό και έχω καταλήξει στη λύση της κασέτας για τους γνωστούς λόγους.
Σκέφτομαι για την ecostar της edil αλλά με προβληματίζουν τα μικρά βεντιλατέρ της (2x75). Γνωρίζει κανείς τι βεντιλατέρ έχει η Invicta 14kw?
Ρώτησα την edil αν μπορώ να τα αλλάξω με ισχυρότερα και μου είπαν ότι μάλλον δεν γίνεται αλλά δεν ήταν και σίγουροι. Γνωρίζει κάποιος αν αυτό είναι δυνατόν? Εναλλακτικά θα μπορούσα να βάλω ανεξάρτητο βεντιλατερ ή όχι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Ημέρες πριν #13981 από vazelos
Απαντήθηκε από vazelos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
χρηστο ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Ημέρα πριν #14004 από tfekman
Απαντήθηκε από tfekman στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

erimitis έγραψε: φιλε ποσο βρηκες το εβο αν επιτρεπεται?


To EVO μου βγαίνει τελική τιμή με εγκατάσταση κομπλέ χωρίς μάρμαρα κλπ επενδύσεις μόνο με πυρίμαχη γυψοσανίδα έτοιμη για βάψιμο στα 3250 περίπου + ότι πάρει ο τύπος για αδιατάραχη κοπή μπετόν για να βγει ο αεραγωγός στον πάνω όροφο.

Απλώς μου φαίνεται τσιμπημένη η τιμή για ελληνικό τζάκι τη στιγμή που το Nordica μου βγαίνει τελική τιμή στα 3450.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Ημέρα πριν #14026 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
φιλε μου καλε καλε μου φιλε εχεις ενα αποτυπωμα στα οπισθια σου να το πω ετσι κομψα.
Αφου εχεις 3500 χιλιαρικα + τα εργατικα για την κοπη εισαι προνομιουχος φιλε μου.
Αμα ειχα 3500 χιλιαρικα θα εβαζα και τζακι και λεβητα πελλετ σε αυτα τα φραγκα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 17 Ώρες πριν #14042 από tfekman
Απαντήθηκε από tfekman στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αδερφέ προνομιούχος δεν είμαι...μακάρι να ήμουν.Με δανεικά θα γίνει η δουλειά.Απλώς κατέληξα στη λύση για monoblock εστία γιατί δεν ξέρω αν αγοράζοντας μια εστία με 1000-1500 ευρώ και βάζοντας έναν τζακά να μου φτιάξει αεροθάλαμους και ταβανώματα μέσα στη φούσκα αν θα έχω ουσιαστικό αποτέλεσμα για τις απαιτήσεις του σπιτιού μου.
Αρχικά είχα σκεφτεί και τη λύση λέβητα πέλετ αλλά απορρίφθηκε με συνοπτικές διαδικασίες 1ο γιατί φοβάμαι τη τιμή του πέλετ η οποία καλπάζει και 2ο γιατί με το κόστος εγκατάστασης και σύνδεσης πάνω στο δίκτυο των καλοριφέρ θα έφτανα πάλι σχεδόν στα 3000 για ένα λέβητα 25kw που είχα πάρει προσφορά.Με δεδομένο ότι ξύλα έχω δωρεάν και στη χειρότερη με πολύ μικρό κόστος κατέληξα στην απόφαση να αγοράσω έτοιμο κομπλέ τζάκι.
Μπορούσα κάλλιστα να βρώ και τζάκι με 2000 που λέει ο λόγος από κάποια ελληνική εταιρεία ή οποία δε πρόσφερε καμία πιστοποίηση για τα προϊόντα της παρά μόνο μια πενταετή εγγύηση χωρίς άλλα στοιχεία για το τζάκι.Δεν ξύπνησα ένα πρωί και είπα πάω να αγοράσω τζάκι.Έχω ζαλιστεί με τόσα που έχω διαβάσει και έχω κουραστεί από παπάτζες που έχω ακούσει από δήθεν τζακάδες για τζάκια παραγωγής στο υπερσύγχρονο χυτήριο της Κάτω Κουτσούφλιανης (τυχαίο όνομα μη το πάρετε τοις μετρητοίς) που έχει ισχύ 50 και 60 kw (ναι το άκουσα και αυτό).
Τα δύο τζάκια που ανέφερα είναι πιστεύω δοκιμασμένα στην αγορά.Αρχικά ήθελα να εμπιστευτώ ελληνικό προιόν αλλά δυστυχώς κακά τα ψέματα οι περισσότερες ελληνικές εταιρείες φτιάχνουν ένα τζάκι και το πετάνε στην αγορά δίχως να σου προσφέρουν πληροφόρηση γι αυτό.Στα λόγια υπόσχονται πολλά αλλά η πράξη απέχει πολύ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 17 Ώρες πριν #14044 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@tfkman

Πάντως εγώ στη θέση σου θα κοίταζα και τα Dovre.

Είναι πολύ αποδοτικά και οικονομικά στην κατανάλωση. Εάν μάλιστα το φέρεις από Πολωνία έρχεται ακόμα οικονομικότερο.

Οι Νορβηγοί κάτι ξέρουν από κρύο :)

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.548 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ