Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Ημέρες πριν - 12 Χρόνια 3 Ημέρες πριν #13927 από δημητριαδης
Απαντήθηκε από δημητριαδης στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αγαπητή φίλοι καλησπέρα για μια ακόμη φορά θέλω τα φώτα σας
Έχω μαντεμένιο τζάκι και κάνω ανακατασκευή θα του βάλω εναλλακτη καμινάδας
Αλλά σήμερα που ξήλωσα τη γυψοσανίδα είδα πως μου έχουν βάλει καμινάδα σπιράλ ίσια κατευθείαν στην χτιστη χωρίς ούτε ένα σπάσιμο. Τώρα που θα βάλω τον ανάλατη πώς να τη συνεχίσω μέχρι τη χτιστη.και τη βεντιλατερ θα μου προτινατε θελω κατι που να μην κανει πολυ φασαρια
Last edit: 12 Χρόνια 3 Ημέρες πριν by δημητριαδης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Ημέρες πριν - 12 Χρόνια 2 Ημέρες πριν #13949 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

angelos1978 έγραψε: ευχαριστω χρηστο , τελικα ρωτησα , θα βάλω απο μακρη 500 κυβικα , διπλης αναροφησης
, πιο ησυχο, το άκουσα να δουλευει,
απλα να ρωτησω , μου ειπε την μια αναρρόφηση μεσα απο το δωματιο και η άλλη από έξω με εξωτερικο αερα, ειναι το σωστό αυτό ;
εσύ πως το έχεις ;




Στην 74 και 75 σελιδα εχω φωτο και περιγραφη!!



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 12 Χρόνια 2 Ημέρες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Ημέρες πριν #13954 από vazelos
Απαντήθηκε από vazelos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
παιδια καλησπερα, επειδη θα παρω ενεργειακο θα ηθελα να ρωτησω το χρηστο αν στα υπολοιπα δωματια η ζεστη πηγαινει με αγωγουσ και αν το τζακι ειναι κασετα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Ημέρες πριν #13956 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

vazelos έγραψε: παιδια καλησπερα, επειδη θα παρω ενεργειακο θα ηθελα να ρωτησω το χρηστο αν στα υπολοιπα δωματια η ζεστη πηγαινει με αγωγουσ και αν το τζακι ειναι κασετα.




Οχι ειναι FOYER...δεν εχω αγωγους πουθενα...μονο περσιδα πανω απο το τζακι στην γυψοσανιδα.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Ημέρες πριν #13963 από tfekman
Απαντήθηκε από tfekman στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

tfekman έγραψε: Καλημέρα σε όλους!Αν και διαβάζω σχεδόν ένα μήνα το forum και ειδικότερα αυτό το thread σήμερα αποφάσισα να γίνω και επίσημα μέλος της παρέας σας.

Εδώ και κάμποσο καιρό σκέφτομαι να ξηλώσω το υπάρχον τζάκι του σπιτιού μου καθ' όσον έχει καθαρά διακοσμητικό ρόλο μιας και είναι ένα απλό μαντεμένιο ανοιχτού τύπου και να προχωρήσω στην αγορά ενός ενεργειακού με το οποίο θέλω να θερμάνω όσο το δυνατόν καλύτερα μπορώ μια μεζονέτα 120 τετραγωνικών (60+60) κατασκευής πριν από 2 χρόνια με διπλά τζάμια. Το ποσό που μπορώ να διαθέσω είναι περίπου 3000-3500 συμπεριλαμβανομένου το κόστος εγκατάστασης και με δεδομένο ότι τουλάχιστον ένας σωλήνας θα πάει ακριβώς στο από πάνω δωμάτιο προκειμένου να θερμανθεί όσο το δυνατόν γίνεται και ο πάνω όροφος.Απ' ότι έχω διαβάσει ως τώρα υπολόγισα ότι χρειάζομαι ένα τζάκι ισχύος πάνω από 12-13kw προκειμένου να αντεπεξέλθει στις απαιτήσεις του χώρου.
Έχω βγει στους δρόμους και επισκέπτομαι διάφορες εκθέσεις εδώ στα Γιάννενα που μένω και πλέον είμαι πιο μπερδεμένος απ' όταν ξεκίνησα να το σκέφτομαι.Ο κάθε έμπορος προσπαθεί με επιδεξιότητα να σου αποκρύψει διάφορες χρεωσεις οι οποίες έπονται της εγκατάστασης και που στην ουσία εκτινάσσουν το κόστος.
Με την ως τώρα έρευνα που έκανα σαν τα πιο αξιόλογα τζάκια που είδα και απ' ότι φαίνεται καλύπτουν τις απαιτήσεις μου (τόσο σαν κόστος και σαν απόδοση) είναι τα εξής.

la Nordica MONOBLOCKO 750 PIANO με ισχύ στα 13,6kw
ARTKAMIN F1 80 Ελληνικής κατασκευής από Σαμουκατσίδη για το οποίο δε θυμάμαι ισχύ
CLAM FAVILA XL 584C 14,4kw

Αν μπορείτε βοηθήστε με σχετικά με την επιλογή μιας και έχω πελαγώσει...επίσης αν έχετε κάτι άλλο να προτείνεται θα σας ήμουν ευγνώμων μιας και θέλω να κάνω μια σωστή αγορά χωρίς να κλαίω τα χρήματα μου τα οποία δύσκολα θα βρεθούν για την αγορά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και τα ξαναλέμε για ανταλλαγή απόψεων.


Μετά από μπόλικο ψάξιμο και αρκετή μελέτη είμαι πλέον ένα βήμα από την αγορά ενεργειακού τζακιού.
Τα τζάκια στα οποία έχω οριστικά κατασταλάξει και ένα εκ τον οποίων θα αποκτήσω τελικά είναι τα παρακάτω.
La Nordica Ironker 750 Piano click
Starfire K-EVO 80 click

Όποιος μπορεί να με βοηθήσει στην επιλογή θα του ήμουν υπόχρεος. Η τιμή λίγο πολύ κυμαίνεται στα ίδια επίπεδα με πολύ μικρή διαφορά προς τα κάτω (περίπου 100-150 ευρώ) στο K-EVO.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Ημέρες πριν #13970 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
φιλε ποσο βρηκες το εβο αν επιτρεπεται?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.453 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ