Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Ημέρες πριν #13833 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

marsdiv έγραψε: μια ερωτηση ρε παιδες μια και ειμαι στα τελειωματα της εγκαταστασης του εναλακτη. απο τον εναλακτη και μετα μεχρι την τρυπα της πλακας ευθεια πανω εχω 70 εκατοστα και θα του βαλω εναν σωληνα ενα μετρο ινοξ σωληνα. η τρυπα στην πλακα ειναι λιγο μεγαλη 30χ30 περιπου. η ερωτηση ειναι με τι υλικο να κλεισει? να σφραγισω δηλαδη τα κενα της τρυπας? να βαλω και γιαλομβαμβακα γυρω γυρω απο τον σωληνα? και μετα με τι υλικο? με κολα , με μαγγανεζα με τι ? αν ειναι καποιος φιλος που το κατεχει ας απαντησει γιατι ειμαι στα τελειωματα σημερα αυριο? ευχαριστω.


Bαλε γυρω γυρω πετροβαμβακα σφηνωτα κ εισαι οκ.
Αν το πιεσεις καλα δε προκειται να παει πουθενα κ δε θα χρειαστεις κανενος ειδους κολλα.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Ημέρες πριν #13838 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

marsdiv έγραψε: μια ερωτηση ρε παιδες μια και ειμαι στα τελειωματα της εγκαταστασης του εναλακτη. απο τον εναλακτη και μετα μεχρι την τρυπα της πλακας ευθεια πανω εχω 70 εκατοστα και θα του βαλω εναν σωληνα ενα μετρο ινοξ σωληνα. η τρυπα στην πλακα ειναι λιγο μεγαλη 30χ30 περιπου. η ερωτηση ειναι με τι υλικο να κλεισει? να σφραγισω δηλαδη τα κενα της τρυπας? να βαλω και γιαλομβαμβακα γυρω γυρω απο τον σωληνα? και μετα με τι υλικο? με κολα , με μαγγανεζα με τι ? αν ειναι καποιος φιλος που το κατεχει ας απαντησει γιατι ειμαι στα τελειωματα σημερα αυριο? ευχαριστω.






Τις καμιναδες των τζακιων ειτε ινοξ,ειτε παλαιοτερα αμιαντου τις τοποθετουμε εμεις οι υδραυλικοι...παντα τις τρυπες τις τσιμενταρουμε... πρωτιστως γιατι αν υπαρχει ταρατσα απο πανω θα σου τρεχουν νερα, αλλα και ταρατσα να μην εχεις γιατι να μην βαλεις τσιμεντο; για να χανεις θερμανση απο την φουσκα του τζακιου; Οποιον τζακα και να ρωτησα το ιδιο λεει...ουτε υαλοβαμβακα ουτε τιποτα μονο τσιμεντο...μιλαμε μονο για τις τρυπες ετσι;



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Ημέρες πριν #13840 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

χρηστος8 έγραψε:

marsdiv έγραψε: μια ερωτηση ρε παιδες μια και ειμαι στα τελειωματα της εγκαταστασης του εναλακτη. απο τον εναλακτη και μετα μεχρι την τρυπα της πλακας ευθεια πανω εχω 70 εκατοστα και θα του βαλω εναν σωληνα ενα μετρο ινοξ σωληνα. η τρυπα στην πλακα ειναι λιγο μεγαλη 30χ30 περιπου. η ερωτηση ειναι με τι υλικο να κλεισει? να σφραγισω δηλαδη τα κενα της τρυπας? να βαλω και γιαλομβαμβακα γυρω γυρω απο τον σωληνα? και μετα με τι υλικο? με κολα , με μαγγανεζα με τι ? αν ειναι καποιος φιλος που το κατεχει ας απαντησει γιατι ειμαι στα τελειωματα σημερα αυριο? ευχαριστω.






Τις καμιναδες των τζακιων ειτε ινοξ,ειτε παλαιοτερα αμιαντου τις τοποθετουμε εμεις οι υδραυλικοι...παντα τις τρυπες τις τσιμενταρουμε... πρωτιστως γιατι αν υπαρχει ταρατσα απο πανω θα σου τρεχουν νερα, αλλα και ταρατσα να μην εχεις γιατι να μην βαλεις τσιμεντο; για να χανεις θερμανση απο την φουσκα του τζακιου; Οποιον τζακα και να ρωτησα το ιδιο λεει...ουτε υαλοβαμβακα ουτε τιποτα μονο τσιμεντο...μιλαμε μονο για τις τρυπες ετσι;


Xρηστο τσιμεντο μονο αν οντως ειναι σκετη πλακα.
Αν π.χ. εχει γυρω απο την inox καμιναδα χτιστη καμιναδα δεν εχει νοημα.
Εχε υπ'οψην οτι το τσιμεντο δεν ειναι μονωτικο οποτε πιο πολυ θερμοτητα χανει αν βαλει τσιμεντο.
Ασε που αυριο μεθαυριο σε κατι που μπορει να χρειαστει πρεπει να ξανασπαει το τσιμεντο.
Ας βαλει αν θελει πανω απο τον πετροβαμβακα κ αρμοστοκο για επιπλεον προστασια απο υγρασια.
Αν ομως ειναι σκετη πλακα με μονο την inox καμιναδα τοτε ισχυει αυτο που ειπες.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Ημέρες πριν #13867 από angelos1978
Απαντήθηκε από angelos1978 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
να ρωτησω κατι γιατι θα βάλω το INVICTA SESLENIC 700 ΜΕΘΑΥΡΙΟ
στην αρχή ειπα να το κανω ελευθερας ροης γιατι θα ζεστανω 60 μετρα το μπροστα σαλονι και 12 μετρα το πισω δωματιο ( ακριβως πισω απο το τζακι το δωματιο )
αλλά ολοι με λένε να βάλω από κάτω ένα βεντιλατερ για καλό και για κακο αν δεν με καλύπτει η ζεστη
700 κυβικά μετρα 90 ευρώ ( μακρίς το καταστημα βαρδαρις ) με θερμοστατη 65 ευρώ.
να το βάλω η καλυτερα ελευθερας ροης και πιο υσυχια ;
ας αργει και λιγο να ζεστανει , εχω και το φυσικο αέριο ... ευχαριτώ!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Ημέρες πριν #13895 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

angelos1978 έγραψε: να ρωτησω κατι γιατι θα βάλω το INVICTA SESLENIC 700 ΜΕΘΑΥΡΙΟ
στην αρχή ειπα να το κανω ελευθερας ροης γιατι θα ζεστανω 60 μετρα το μπροστα σαλονι και 12 μετρα το πισω δωματιο ( ακριβως πισω απο το τζακι το δωματιο )
αλλά ολοι με λένε να βάλω από κάτω ένα βεντιλατερ για καλό και για κακο αν δεν με καλύπτει η ζεστη
700 κυβικά μετρα 90 ευρώ ( μακρίς το καταστημα βαρδαρις ) με θερμοστατη 65 ευρώ.
να το βάλω η καλυτερα ελευθερας ροης και πιο υσυχια ;
ας αργει και λιγο να ζεστανει , εχω και το φυσικο αέριο ... ευχαριτώ!!!





Αγγελε δεν ξερω να σου απαντησω αν πρεπει να το βαλεις η οχι το βεντιλατερ...παντως ξερω οτι 700 κυβικα αερα για 60 η 70 τετραγωνικα ειναι παρα πολλα!!!!
Εμενα ο τζακας που μου εβαλε το INVICTA 800 GRANDE VISION, σε οροφοδιαμερισμα 120 μετρων εβαλε βεντιλατερ 600 κυβικων και ζεσταινει πολυ ευκολα τα 70 μετρα, ενω συντηρει 20 με 21 στα υπολοιπα 50. Τις περισσοτερες φορες αφου ζεσταθει το σπιτι το δουλευω στην 4 η 5 ταχυτητα για να ειναι αθορυβο. Αν το βαλεις τελικα καλυτερα ρωτησε πρωτα καποιον εμπειρο της θερμανσης με αερα.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Ημέρες πριν #13915 από angelos1978
Απαντήθηκε από angelos1978 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
ευχαριστω χρηστο , τελικα ρωτησα , θα βάλω απο μακρη 500 κυβικα , διπλης αναροφησης
, πιο ησυχο, το άκουσα να δουλευει,
απλα να ρωτησω , μου ειπε την μια αναρρόφηση μεσα απο το δωματιο και η άλλη από έξω με εξωτερικο αερα, ειναι το σωστό αυτό ;
εσύ πως το έχεις ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.446 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ