Ferlux C18

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54732 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Ferlux C18
Μπραβο Κώστα, απ'ότι δείχνει όλα πάνε καλά. Όταν το σφραγισεις θα έχεις ροή και από τη μικρή. Στο σημείο που μαυρισε δες με λεπτό χαρτί μήπως μπάζει. Για τον καθαρισμό του τζαμιού, εγώ κάθε πρωί με ένα μωρομαντηλο που το βουτάω σε ψιλή στάχτη το περναω ένα χέρι και μετά με χαρτί κουζίνας το κάνω λαμπικο. Και τέλος αν η διατομή που αφήσεις είναι 4dm2 δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με την ροή. :)


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": maraplus

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54745 από maraplus
Απαντήθηκε από maraplus στο θέμα Ferlux C18

rivol έγραψε: Μια χαρά είσαι καλορίζικο και πάλι. Όταν σφραγίσεις και την δεξιά πλευρά φρόντισε να αφήσεις δυο πόντους αέρα για να μπορεί να δουλεύει η φυσική ροή. Κατά την γνώμη μου καλό ήταν να έχει ένα παταράκι δέκα πόντους πάνω από τις περσίδες και δυο περσίδες εκτόνωσης μια χαμηλά στον χώρο του παταριού και μια κοντά στο ταβάνι για να εκμεταλλευτείς και την ζέστη από την καμινάδα που εγκλωβίζεται εκεί.

Τώρα για την κάπνα στο τζάμι, σε ένα βαθμό ευθύνονται τα ξύλα και δεύτερο θα πρέπει να δημιουργήσεις αεροκουρτίνα και να κάνεις δοκιμές μέχρι να πετύχεις την βέλτιστη κατάσταση.





Thanks rivol.
Τι ειναι η αεροκουρτίνα και πώς την φτιάχνεις? Εγώ το δούλευα με κλειστώ τον πρωτογενή αερα γιατι οταν τον ανοιγα δουλευει σαν να εβαζα μπιστολακι για τα μαλια στα ξύλα και τραβαγε αερα από τις τρυπες που εχει στην πλάτη της εστίας στις οποίες δεν ρυθμιζονται η ροή αέρα στην ferlux.Εσωτερικά εχει διπλή πλάτη μαντεμενια με κορνονι αλλά δεν μπορείς ευκολα να περιορισεις τον αερα
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54754 από rivol
Απαντήθηκε από rivol στο θέμα Ferlux C18
Αεροκουρτίνα είναι το κενό που αφήνει η πόρτα με το κάσωμα ώστε όταν είναι κλειστή να αφήνει να παίρνει μια μικρή ποσότητα αέρα και να διώχνει τα καυσαέρια προς το εσωτερικό της εστίας.

Όλα τα τζάκια έχουν κάτι αντίστοιχο, άλλα έχουν μόνο πάνω άλλα έχουν πάνω και κάτω και άλλα γύρω γύρω από την πόρτα.

Αλέξης

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": maraplus

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54785 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Ferlux C18
Απ'οσο θυμάμαι η φερλουξ έχει αεροκουρτίνα, δηλαδή ένα ανάποδο Π με υαλοκόρδονο στο τζάμι. Αυτό φαίνεται και στην τρίτη φωτογραφία του Κώστα. Το τζάμι έχει λερωθεί μόνο χαμηλά. Μάλλον ήταν πολύ βρεγμένα τα ξύλα.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55337 από giannis1
Απαντήθηκε από giannis1 στο θέμα Ferlux C18
Το μπουμπουνισες τελικά να
μας πεις αν ζέστανε και πόσους βαθμούς εφτασε το δωμάτιο (μετα απο 2 ώρες)?
Τελείωσες με τα μερεμέτια - σφράγισμα καμινάδας?
Η γυναίκα είναι ευχαριστημένη?
Εχω την αποψη να μην το κλείσεις στην δεξιά πλευρά με πυρότουβλο
Αν για λόγους αισθητικούς δεν σε ενοχλεί , ετσι θα σου ζεσταίνει περισότερο.
Μια αλλη πατέντα που μπορείς να κάνεις είναι να
βαλεις όρθιες ποδιές που να αφήνουν κενά μεγάλα
και γυρω γύρω απο την εστία διάτρητη μαύρη λαμαρίνα σχήματος Π.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": maraplus

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56032 από maraplus
Απαντήθηκε από maraplus στο θέμα Ferlux C18

giannis1 έγραψε: Το μπουμπουνισες τελικά να
μας πεις αν ζέστανε και πόσους βαθμούς εφτασε το δωμάτιο (μετα απο 2 ώρες)?
Τελείωσες με τα μερεμέτια - σφράγισμα καμινάδας?
Η γυναίκα είναι ευχαριστημένη?
Εχω την αποψη να μην το κλείσεις στην δεξιά πλευρά με πυρότουβλο
Αν για λόγους αισθητικούς δεν σε ενοχλεί , ετσι θα σου ζεσταίνει περισότερο.
Μια αλλη πατέντα που μπορείς να κάνεις είναι να
βαλεις όρθιες ποδιές που να αφήνουν κενά μεγάλα
και γυρω γύρω απο την εστία διάτρητη μαύρη λαμαρίνα σχήματος Π.




Ναι Ναι το μπουμπούνισα για τα καλά 3 ημέρες . Η μυρωδιά μαντεμιού σταμάτησε αλλά όταν το τσιτώνω πάρα πολύ βγάζει λίγο.
Δεν ξέρω εάν είναι το μαντεμι ή έρχεται από την τρύπα στην παλιά καμινάδα που έχει ακόμα καπνιά και παίρνει μέσα της ο καυτός καπνοσωλήνας.

Η γυναίκα μου και τα παιδιά έχουν γουστάρουν τρελά. Παλιά το ανάβαμε 10 φορές το χρόνο.

Γιάννη είναι όπως τα έλεγες για τις θερμοκρασίες που φέρνει.
Και εμένα το σαλόνι είναι 30 τετραγωνικά και φτάνει 24-25 άνετα και στα διπλανά δωμάτια ανεβάζει 19-20 με τις προϋποθέσεις να το ταΐζεις ξύλα και να έχει δουλέψει ένα 2ωρο.
Κατανάλωσα περίπου 25-30 κιλά ξύλα ανά ημέρα από 9 το πρωί έως 12 το βράδυ ( 1 γεμάτο πλαστικό καροτσάκι με ρόδες από LM )

Όλα τα παραπάνω χωρίς να έχω σφραγίσει το παλιό κλαπέτο και με ανοιχτή τρύπα στο ταβάνι.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kiriakos5767

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ