Ferlux C18

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #52183 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Ferlux C18
Δηλαδή μπάζουν που μπάζουν τα κουφώματα, ας ρουφήξουμε και μεις να μπάζουν παραπάνω? Δεν είναι έτσι. Εισαγωγή αέρα πρέπει να γίνει κανονικά, γιατί συν τοις άλλοις, δεν ξέρουμε αν οι χαραμάδες συνολικά είναι ίση με την διατομή που ζητάει ο κατασκευαστής. Αλλιώς κινδυνεύουμε να έχουμε μικρότερη απόδοση στο τζάκι. Και η καμινάδα θέλει τουλάχιστον 4 μέτρα ύψος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #52250 από maraplus
Απαντήθηκε από maraplus στο θέμα Ferlux C18
Ακόμα μια μέρα ταλαιπωρίας. Τελικά τίποτα στην ζωή μου δεν γίνετε εύκολα τα κάνω όλα δύσκολα αλλά στο τέλος τα καταφέρνω.
Επί του θέματος
Κατέβασα καμινάδα inox Φ180 6 μέτρων αλλά με το που πέρασε την πλάκα κόλλησε και δεν κατέβαινε.
Υπήρχε ένα δόντι 5 πόντων που το δημιουργούσε η παλιά τσιμεντένια καμινάδα στο 1.70 πάνω από την εστία. Δεν φαινόταν το δόντι και νομιζα ότι πάει ευθεία επάνω γιατί ήταν σκοτεινά αλλά τώρα που κατέβηκε ο inox σωλήνας φαίνετε από το φώς που κατεβάζει. Δές παρακάτω τις φωτογραφίες.

Καταστροφή λίγο πριν το τέλος.
Έκανα τα δυο πράγματα που δεν ήθελα να κάνω. Άρχισα να σπάω την φούσκα ψηλά για να δώ τον inox σωλήνα και να καταλάβω το πρόβλημα.
Επίσης αναγκάστηκα να πάρω spiral inox για να περάσω το δόντι και μετά να περάσω το παλιό κλαπέτο μια που δεν χωρούσε εκεί ψηλά στο ταβάνι εσακι (S) inox
Δεν υπάρχει περίπτωση να μπορέσεις να πάς ευθεία με σωλήνες στα σημεία αυτά
Δεν ήθελα spiral γιατί χωρίς γυψοσανίδα είναι δύσκολα να ελέγξεις μελλοντικά προβλήματα στον σωλήνα και κάπνες από τρύπες που μπορεί να γίνουν στον σωλήνα μια που είναι λεπτότερος από την ίσια σωλήνα και με πτυχές για να στρίβει.

Αν ήξερα τα προβλήματα αυτά από την αρχή θα το είχα κατεβάσει όλο το τζάκι και θα έκανα θερμοθάλαμο με γυψοσανίδα. Αυτό συμβουλεύω και τους φίλους πού ψάχνουν τι να κάνουν. Εγώ δεν άκουσα τους Συνforumιτες. Στην φάση που είμαι και με την δουλειά που έχω κάνει δεν μπορώ να αλλάξω τις αρχικές επιλογές μου με τους περιορισμούς που είχα από την αρχή.

Συνεχίζετε …………...











Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #52733 από giannis1
Απαντήθηκε από giannis1 στο θέμα Ferlux C18

Asteris έγραψε: Δηλαδή μπάζουν που μπάζουν τα κουφώματα, ας ρουφήξουμε και μεις να μπάζουν παραπάνω? Δεν είναι έτσι. Εισαγωγή αέρα πρέπει να γίνει κανονικά, γιατί συν τοις άλλοις, δεν ξέρουμε αν οι χαραμάδες συνολικά είναι ίση με την διατομή που ζητάει ο κατασκευαστής. Αλλιώς κινδυνεύουμε να έχουμε μικρότερη απόδοση στο τζάκι. Και η καμινάδα θέλει τουλάχιστον 4 μέτρα ύψος.


Συμφωνώ φίλε Αστέρη αλλά αν δεν γίνεται να πάρεις αέρα απ'έξω συμβιβάζεσαι.
Οσον αφορά την καμινάδα υποτίθεται οτι είναι κτιστή πάνω απο 4-5 μέτρα
αλλιώς το παλιό τζάκι (ανοιχτό) που προυπήρχε θα ήταν μαγκάνι.
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by giannis1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #52994 από maraplus
Απαντήθηκε από maraplus στο θέμα Ferlux C18
Μια χαρά Γιάννη1.
Εύκολα , γρήγορα και οικονομικά. Είναι η πρώτη εγκατάσταση που βλέπω από ferlux και επιτέλους δεν νιώθω ότι είμαι ο μόνος.
Ποσους βαθμούς θερμοκρασία εχει μεσα στην φούσκα και πόσους ανεβάζει στο δωματιο που ειναι.?
Το inox spiral κραταει η σε λίγο θα το ξανασπάμε το τζακι?
Ακουσα οτι δεν πρεπει να το βάζουμε κοντα στην εστία. Τι λές εσύ από την εμπειρία σου?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #53256 από maraplus
Απαντήθηκε από maraplus στο θέμα Ferlux C18
Επιτέλους τα κατάφερα για την ώρα
Το foyer μπήκε στη θέση του. Αύριο κάνω δοκιμαστικό άναμμα για να δώ εάν όλα πάνε καλά, πριν σφραγίσω τις τρύπες που έγιναν κοντά στο ταβάνι.
Ήταν τελικά πολύ δύσκολο να έρθουν οι καπνοσωλήνες στην θέση τους ευθεία και να περάσουν το δόντι της πλάκας και το παλιό ταμπερ. Αναγκάστηκα να βάλω (s) δύο γωνίες 45 μοιρών για να περάσω το δόντι που έκανε στο 1.70 πάνω από την εστία.
Μετά έβαλα περίπου 1,20 μ spiral inox και τέλος οι τελευταίοι 0.60 πόντοι με ινοχ καπνοσωλήνα λείο. Δεν ήθελα κοντά στην εστία που βγάζει μεγάλες θεοκρασίες να έχω spiral

Τώρα θέλω την βοήθειά σας για να καλύψω τα κενά γύρω από την εστία και στο πλάι. Τι να βάλω μέταλλο ή γυψοσανίδα? Στο πλάι να κτίσω πυρότουβλα ή να το καλύψω και αυτό με γυψοσανίδα ή μέταλλο ?











Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #53267 από legend7ts
Απαντήθηκε από legend7ts στο θέμα Ferlux C18
νομιζω πως το πιο συνετο ειναι να βαλεις πυροτουβλο στα δεξια και απ'εξω απο αυτο γυψοσανιδα και στα κενα φιλετακια απο μαρμαρο
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": maraplus

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.124 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ