Ferlux C18

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #49826 από maraplus
Απαντήθηκε από maraplus στο θέμα Ferlux C18
Γεια σας φίλοι ‘’ερασιτέχνες’’ ή επαγγελματίες τζαμάδες. Η εγκατάσταση Low Budget ξεκίνησε. Είμαι άσχετος και για πρώτη φορά έπιασα καλέμι στα χέρια μου. Αλλά έχω πολύ κέφι , χρόνο ( Άνεργος ), τον πεθερό μου που πιάνουν τα χέρια του και φίλους στο forum να με βοηθάνε.

Την 1η μέρα από την εισαγωγή εξωτερικού αέρα με inox σπιράλ Φ100. Λόγω του ότι έκανα μεγάλη τρύπα έβαλα και ακόμα 2 σωλήνες 1 ιντσας μεταλλικές περίπου 3 πόντους διάμετρος η κάθε μια για βοηθητικό αέρα στην πίσω μεριά της εστίας.
Η για όποια άλλη χρήση δεκτές οι ιδέες σας. !!!
Επίσης έφτιαξα και θυρίδα εξωτερική όπου θα μπουν οι εξωτερικές περσίδες με σήτα και ταμπερ για να κλείνουν μετά από συμβουλή του starvax




Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #49827 από maraplus
Απαντήθηκε από maraplus στο θέμα Ferlux C18
H 2η μέρα εγκατάστασης ήταν πολύ κουραστική και με πολύ άγχος. Αρχικά προσπάθησα να σπάσω το κλαπέτο ή ταμπερ της παλιάς καμινάδας αλλά ήταν αδύνατο. Τελικά το έκοψα με τροχό.
Μετά έσπασα ένα κομμάτι της πλάτης του τζακιού με τροχό και καλέμι που εμπόδιζε το κατέβασμα της καμινάδα inox μονής Φ180 που θα βάλω.
Στην συνέχεια άρχισα να τρυπάω για τις περσίδες 40χ20 & 20χ20 που θα έβαζα μπροστά και πλάι στο τζάκι. Χρησιμοποίησα ποτήροτρυπανο, Τρυπάνη και καλέμι. Εκεί άρχισαν τα προβλήματα. H φούσκα στενεύει προς τα πάνω και έτσι με ανάγκαζε να τρυπήσω πολύ χαμηλά για την περσίδα. Φοβόμουν να μην διαλυθεί ολόκληρη η φούσκα με τις 2 τρυπες. Επίσης η απόσταση της φούσκας από το εξωτερικό τούβλο ήταν μεγάλη και έτσι αποφάσισα να βάλω μόνο μια περσίδα την μπροστινή που είχε μικρότερη απόσταση για να σφραγίσει. Πολύ σκόνη ρε παιδιά. Εάν το ήξερα από την αρχή θα το είχα γκρεμίσει όλο. Καλά που έλειπε η γυναίκα μου. Τέλος καλό όλα καλά αρκεί να δουλέψει το low budget installation & foyer. Συνεχίζετε ………

























Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by maraplus.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #49858 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Ferlux C18
@maraplus
Φίλε μου βλέπω δύο προβλήματα από τις φωτό
Πρώτο: Η περσίδα είναι μικρή, αν δεν ανοίξεις και στο πλάι, προσπάθησε να στην αντικαταστήσουν με μεγαλύτερη και να ανοίξεις μεγαλύτερες τρύπες. Έτσι όπως είναι τώρα θα έχεις μικρότερη ροή με μεγαλύτερη θερμοκρασία και θα πιέζεται η κατασκευή σου.
Δεύτερο (και σαφώς κυριότερο): Από το κενό που δημιουργείται ανάμεσα στα τούβλα και στο προκατ του τζακιού θα ζεσταίνεται επικίνδυνα το νέο κενό που δημιουργήθηκε. Πρέπει να κλειστεί οπωσδήποτε. Μπορείς να το κλείσεις είτε με ytong είτε με τούβλα και πυράντοχο κονίαμα, δες τι σε συμφέρει οικονομικά. Με ytong είναι ευκολότερο (κάνεις πατρόν, το κόβεις με πριόνι και το κολλάς με κόλλα πλακιδίων).


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #49867 από dimostg@gmail.com
Απαντήθηκε από dimostg@gmail.com στο θέμα Ferlux C18

maraplus έγραψε: H 2η μέρα εγκατάστασης ήταν πολύ κουραστική και με πολύ άγχος. Αρχικά προσπάθησα να σπάσω το κλαπέτο ή ταμπερ της παλιάς καμινάδας αλλά ήταν αδύνατο. Τελικά το έκοψα με τροχό.
Μετά έσπασα ένα κομμάτι της πλάτης του τζακιού με τροχό και καλέμι που εμπόδιζε το κατέβασμα της καμινάδα inox μονής Φ180 που θα βάλω.
Στην συνέχεια άρχισα να τρυπάω για τις περσίδες 40χ20 & 20χ20 που θα έβαζα μπροστά και πλάι στο τζάκι. Χρησιμοποίησα ποτήροτρυπανο, Τρυπάνη και καλέμι. Εκεί άρχισαν τα προβλήματα. H φούσκα στενεύει προς τα πάνω και έτσι με ανάγκαζε να τρυπήσω πολύ χαμηλά για την περσίδα. Φοβόμουν να μην διαλυθεί ολόκληρη η φούσκα με τις 2 τρυπες. Επίσης η απόσταση της φούσκας από το εξωτερικό τούβλο ήταν μεγάλη και έτσι αποφάσισα να βάλω μόνο μια περσίδα την μπροστινή που είχε μικρότερη απόσταση για να σφραγίσει. Πολύ σκόνη ρε παιδιά. Εάν το ήξερα από την αρχή θα το είχα γκρεμίσει όλο. Καλά που έλειπε η γυναίκα μου. Τέλος καλό όλα καλά αρκεί να δουλέψει το low budget installation & foyer. Συνεχίζετε ………
Ρε Κώστα πώς θα κλείσεις το κενό ανάμεσα στο τούβλο και τη φούσκα; Η ζέστη θα φεύγει από κει προς τα πάνω. Αφού έκανες τη ζημιά και άνοιξες μπροστά, διώξε τη γυναίκα σου για 2-3 μέρες και γκρέμισε και το υπόλοιπο κάνε ένα θερμοθάλαμο φυσιολογικό και φτιάξτο ορθόδοξα, βάλε μια γυψοσανίδα για πρόσοψη, βάψτην και καθάρισες. Αν όπως λέει ο συμφορουμίτης που έχει βάλει 4-5 τέτοια τζάκια έχει και απόδοση, τότε θα γλυτώσεις κάθε άλλη θέρμανση. Σήμερα έκανα το λάθος και έβαλα δυο κούτσουρα δρυ στο τζάκι είχε 27,5 βαθμούς στο σαλόνι και έμεινα με το φανελάκι και η γυναίκα μου στην κρεβατοκάμαρα όπου έστειλα αέρα με απορροφητήρα έσκασε και άνοιξε την πόρτα. Είσαι πολύ κοντά να το φτιάξεις καλό, αφού έχεις και τον πεθερό κάνε το παραπάνω βήμα και δε θα το μετανοιώσεις.

























Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #49880 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Ferlux C18
Ο δάσκαλος έχει δίκιο, με γυψοσανίδα είναι καλύτερα. Όμως ανεβαίνει το κόστος και θα πρέπει πριν γκρεμίσεις να φτιάξεις κλωβό με νάιλον για να μην γεμίσει σκόνη το σπίτι και να χτίσεις την πλαϊνή πλευρά για να μην πέσει το πρέκι όταν γκρεμίζεις από πάνω.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #49899 από maraplus
Απαντήθηκε από maraplus στο θέμα Ferlux C18
OXI άλλη σκόνη. Δεν αντέχω άλλο . Βγάλαμε και τις κουρτίνες για πλύσιμο.
Λοιπόν σε μια από τις παραπάνω φωτογραφίες μπορείς να δεις Δήμο και Σταύρο ότι έκλεισα το κενό ανάμεσα στο εξωτερικό τούβλο και την φούσκα με πυρίμαχο τσιμέντο Durostic και τούβλα. Δεν μπορώ να ανοιξω μεγαλύτεη περσίδα από 40 cm πλάτος γιατί η φουσκα στο σημείο αυτό ειναι 40 cm ara εκανα οση τρυπα πλάτος μου επετρεπε. Επίσης έμαθα ότι το πρέκι κρατιέται από το ταβάνι με μια Ντιζα μεταλλική. Η το κατεβάζω όλο ή συνεχίζω. Αρα προχωράω στο αρχικό σχέδιο. Θα σοβαντίσω αύριο εσωτερικά την πεντακάθαρη φούσκα με πυρίμαχο τσιμέντο. Μετά βάζω την καμινάδα και εστία και τέρμα. Δεν βάζω καμιά μόνωση μέσα μέχρι να δώ την συμπεριφορά του. Τα πιτσιρίκια δεν είναι για καμένους πετροβαμβακες. Έχω πολύ λίγο χώρο γύρω από την εστία. Επίσης στην φούσκα δεν θα μπορώ να καρφώσω πετροβαμβακα και αλουμίνο σωλήνες για να τον στηρίζει λόγω της κλήσης που έχει. Του χρόνου που θα έχω δουλειά και εάν δεν δουλεύει το σπάω όλο. Με 35 e το κατεβάζω όλο.





Δές πώς ειναι μέσα η φούσκα και τερματιζει στο τετραγωνο 20χ20 κλαπέτο που θα περάσω την νέα inox καμινάδα και θα το σφραγισω για να μην φευγει ο θερμός αέρας στην παλαιά καμινάδα
ώστε να πηγαίνει στην περσίδα. Επίσης βλέπεις οτι η περσίδα δεν μπορεί να μεγαλώσει περισσότερο από 40χ20 που την εχω κάνει. Εχω αλλη μια περσίδα 20χ20 αλλά φοβαμε να τρυπίσω και αλλο την φούσκα για να μην πέσει κατω και επίσης από το πλάι ειναι πολύ μεγαλο το κενο και δεν θα μπορώ να το σφραγισω οπως εκανα με την μπροστινή περσίδα.


Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by maraplus.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.132 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ