Ferlux C18

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #46503 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Ferlux C18

maraplus έγραψε: Ανεβάζω μερικές φωτογραφίες μια που είμαι στην φάση αποφάσεων για υλοποίηση.

1. Φωτογραφία το τζάκι μου με τις διαστάσεις του

2. Φωτογραφία από την καμινάδα που έχω τώρα και που θα περάσω μέσα inox λείο καπναγωγό Φ180. Το ύψος της καμινάδας επάνω από την εστία εώς το καπέλο είναι 6,20 μέτρα

Ερώτηση

1. Η Καμινάδα είναι 40-50 πόντους πιο χαμηλά από τον κορφιά των κεραμιδιών μια που προϋπήρχε πριν γίνει ο δεύτερος όροφος. Διάβασα κάπου ότι πρέπει να είναι 50 πόντους πάνω από την κορυφή . Ισχύει ? Ο μάστορας που είχα φέρει πριν ένα χρόνο μου την ανέβασε με ινοχ μόνο 2 μέτρα και έλεγε ότι είναι ΟΚ. Τι να κάνω ? Πρέπει να την ψηλώσω ?

2. Επίσης στην αρχή της πάνω από την εστία θα πρέπει να κάνει ένα ‘S’ με δύο καμπύλες 45αρες για να έρθει στην ευθεία με την εξωτερική καμινάδα. Υπάρχει πρόβλημα?


1. Κανονικά πρέπει να ανεβεί σε ύψος, αλλά αν δεν κάπνιζε η ανοιχτή εστία δεν θα καπνίζει και η φερλούξ. Στο κάτω κάτω ξεκινάς ως έχει και αν δεις ότι έχει πρόβλημα προσθέτεις ένα μέτρο.
2. Αντί να βάλεις δυο γωνιές, που θα σε δυσκολέψουν πολύ στην εγκατάσταση αν δεν σπάσεις την φούσκα, βάλε εύκαμπτη ίνοξ και καθάριζε την συχνά με τις ειδικες μπρικετες.

υγ. Οι διαστάσεις σου σε πέρνουν για να σηκωθεί η εστία 3 πόντους, όπως σου πρότεινε ο Αστέρης και να μην έχεις προβλήματα υπερθέρμανσης και μυρωδιάς εξαιτίας της έλλειψης ροής.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": maraplus

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #46505 από maraplus
Απαντήθηκε από maraplus στο θέμα Ferlux C18
Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου stavrax. Δεν εχω δοκιμάσει το τζακι μετα την τοποθετηση του 20υ οροφου οπότε δεν ξέρω την συμπεριφορά του.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #46508 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Ferlux C18

maraplus έγραψε: Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου stavrax. Δεν εχω δοκιμάσει το τζακι μετα την τοποθετηση του 20υ οροφου οπότε δεν ξέρω την συμπεριφορά του.


Αυτό που θα πρέπει να κάνεις οπωσδήποτε πάντως είναι να μεγαλώσεις την διατομή του εξωτερικού αέρα σε Φ100 καθώς έχεις καλά κουφώματα και το πιθανότερο είναι ασχέτως από το μέγεθος της καμινάδας να σου καπνίζει στα γεμισματα.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": maraplus

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #46794 από kiriakos5767
Απαντήθηκε από kiriakos5767 στο θέμα Ferlux C18
καλησπερα . εχω παρει το ιδιο τζακι και σκεφτομαι να το βαλω μονος μου και εγω . εχω μια ερωτηση η καμιναδα που εχω ειναι 3 μετρα πανω απο την ταρατσα(ειμαι 5 οροφος τελευταιος)πωση καμιναδα ανοξιδοτη πρεπει να βαλω ? οσο ειναι ειδη η καμιναδα μου? ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #46815 από DIMITRIS38
Απαντήθηκε από DIMITRIS38 στο θέμα Ferlux C18
καλό είναι να είναι όλη ανοξείδωτη

fuzzy logic 2 p15kw
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kiriakos5767

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #46832 από maraplus
Απαντήθηκε από maraplus στο θέμα Ferlux C18

kiriakos5767 έγραψε: καλησπερα . εχω παρει το ιδιο τζακι και σκεφτομαι να το βαλω μονος μου και εγω . εχω μια ερωτηση η καμιναδα που εχω ειναι 3 μετρα πανω απο την ταρατσα(ειμαι 5 οροφος τελευταιος)πωση καμιναδα ανοξιδοτη πρεπει να βαλω ? οσο ειναι ειδη η καμιναδα μου? ευχαριστω


Ναί βάλε καλύτερα Inox λεία από την εστεία εώς την κορυφή για να τραβαει καλά και να καθαρίζετε ευκολα
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kiriakos5767

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ