Ferlux C18

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76698 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα Ferlux C18
Φίλε valsam εγώ θα σου πρότεινα να πείσεις την αδερφή σου να γκρεμίσετε την φούσκα. Είναι η καλύτερη αποδοτικά, πιο ξεκούραστη, πιο σίγουρη και ίσως οικονομικότερη λύση. Όποιο από τα δύο τζάκια και να βάλεις, ιδίως το invicta, θα κάνει τα 55 τμ φούρνο και θα ζεσταίνει και το υπόλοιπο σπίτι. Τα έχω δοκιμάσει και τα δύο, το Ferlux c18 σε φίλο μου 55τ.μ. και όχι ενιαίο χώρο τα έκανε φούρνο και το invicta όχι το minos αλλά το 700 gv leverable που είναι επίσης 14kw, σε μονοκατοικία 90τμ που έγιναν πάλι φούρνος! Και τα δύο αξίζουν τα λεφτά τους με το παραπάνω, αρκεί όμως να κάνεις σωστή εγκατάσταση για να πάρεις το 100% της απόδοσής τους. Οτιδήποτε άλλο είναι είναι από αμφίβολο έως επικίνδυνο κατά την προσωπική μου άποψη. Αν δεν κάνω λάθος και ο φίλος maraplus έχει γράψει σε προηγούμενο ποστ ότι αν το ξεκινούσε από την αρχή, θα το γκρέμιζε. Αν κάνω λάθος παρακαλώ να με διορθώσει. Συγνώμη για το θάρρος μου αλλά προσπαθώ να βοηθήσω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76710 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Ferlux C18
Φιλε alex_nous επειδη το καλοκαιρι γκρεμισαμε το τζακι του αδελφου μου που ειναι ιδιο (στην σειρα μενουμε σε ιδιες μεζονετες)και παρολου που βαλαμε ναυλον παντου καναμε και κουρτινα το σπιτι εγινε αστα να πανε, αυτος ηταν ενας λογος που δεν εβαλα κι'εγω τζακολεβητα οπως ο αδελφος μου και εβαλα ξυλολεβητα εξω,η αδελφη μου οπως προανεφερα το καλοκαιρι πηρε 4 daikin inverter και δεν ψαχνει ολοκληρωμενη λυση για την μεζονετα μιας και την θερμανση των δωματιων την εχει λυση θελει να ζεστανει τα 55 τ.μ του μεσαιου οροφου δηλ μιας σαλοκουζινας και αν περισεψει ας παει η θερμανση και επανω απο την εσωτερικη σκαλα,πιστευω οτι αφου βτο υπαρχον τζακι ειναι μεγαλυτερο απο του maraplus και αφηνει απο 10 ποντους στα πλαγια και 20 πισω με το δικο μου μυαλο λεω οτι μπορει να δημιουργηθει μια χαρα θερμοθαλαμος ετσι οπως ειναι χωρις να βαλω μονωση και να αφησω τα μαντεμια,τα εργαλεια ολα τα εχω ,εξωτερικη παροχη εχω,καθαρισμα της φουσκας-καπελου-πως το λενε,ανοιγμα 2 τρυπες για τις περσιδες 2 χερια μονωτικο επιχρισμα και 2 χερια πυριμαχο τσιμεντο σπασιμο του κλαπε-ταμπερ 2μετρα ινοξ μεσα στην φ250 αμιαντοσωληνα και τσιμενταρισμα των κενων και τελειωσα,μηπως μου διαφευγει τιποτα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76756 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Ferlux C18
@valsam
Ο χώρος σε παίρνει για να βάλεις πετροβάμβακα περιφερειακά και χωρίς να βγάλεις το μαντέμι πίσω-πλάι. Αν δεν βάλεις θα έχεις μεγάλη απώλεια από εκεί. Και το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι με ποιόν τρόπο θα μπορέσεις να περάσεις τον εσωτερικό αέρα προς το συρτάρι της στάχτης, έτσι ώστε να λειτουργεί η φυσική ροή σωστά.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76836 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Ferlux C18

Stavrax έγραψε: @valsam
Ο χώρος σε παίρνει για να βάλεις πετροβάμβακα περιφερειακά και χωρίς να βγάλεις το μαντέμι πίσω-πλάι. Αν δεν βάλεις θα έχεις μεγάλη απώλεια από εκεί. Και το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι με ποιόν τρόπο θα μπορέσεις να περάσεις τον εσωτερικό αέρα προς το συρτάρι της στάχτης, έτσι ώστε να λειτουργεί η φυσική ροή σωστά.

Stavrax αυτο που δεν καταλαβαινω και το εχω ρωτησει και μαλλον κανεις δεν ξερει την απαντηση για να μου απαντησει με σιγουρια ειναι γιατι να εχω μεγαλη απωλεια απο΄κει που λες κα'συ,στο ανοιχτου τυπου το τζακι μου οπως ειναι τωρα αν το αναψω ζεσταινονται τα μαντεμια της πλατης και εκπεμπουν θερμοτητα σωστα?
Αρα λεω θα μπει η minos που θα εκπεμπει το μαντεμι της minos θα χτυπαει και θα ζεσταινει το μαντεμι της πλατης και θα εκπεμπει και εκεινο αντικρυστα και θα ξεσκιζει απο θεμα φυσικης ροης και μεγαλυτερης διαρκειας διατηρησης της θερμοτητας!
Αυτο με το εσωτερικο αερα προς το συρτάρι της στάχτης δεν το καταλαβα,χρειαζετε αερας εκει?
Εγω νομιζα οτι θελει εξωτερικο αερα προς το συρταρι το οποιο εχω οπως ο maraplus και τον εσωτερικο αερα για την φυσικη ροη ελεγα πως αρκουν απο οι ενα δυο ποντους αερα που αφηνει απο κατω η minos οταν θα παταει επανω στην κατω μαντεμενια πλακα του υπαρχων τζακιου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76846 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Ferlux C18
Το πρόβλημα με το μαντέμι είναι ότι είναι καλός αγωγός θερμότητας και θα ζεσταίνει και τα δομικά υλικά που βρίσκονται από πίσω. Μεταβολές άνω των 65°C στα δομικά υλικά δεν είναι καλό να επαναλαμβάνονται συνέχεια. Με τον π/β εκμεταλλεύεσαι σχεδόν όλη η θερμική ενέργεια και δεν έχεις τις παραπάνω απώλειες. Οι κλειστές ενεργειακές εστίες δεν λειτουργούν με αντίστοιχο τρόπο όπως οι ανοιχτές που εκμεταλλεύεσαι μόνο την ακτινοβολία. Ο κύριος όγκος της θερμότητας προέρχεται από την φυσική ροή. Εξάλλου όλες οι εταιρείες γράφουν για μόνωση περιφερειακά της εστίας και στον θερμοθάλαμο.
Η ροή δημιουργείται από την ανακύκλωση του εσωτερικού αέρα και η τρύπα για τον εξωτερικό γίνεται για να αναπληρώνεται ο αέρας της καύσης. Είναι κυρίως θέμα ισορροπίας της πίεσης έσω/έξω. Αν στο συρτάρι της στάχτης οδηγείς μόνο τον εξωτερικό δεν θα έχεις την απόδοση που περιμένεις. Είναι κάτι που έχει παιδέψει πολύ κόσμο. Αν διαβάσεις στο θέμα "τζάκια προβλήματα" είναι το πιο συχνό πρόβλημα που παρουσιάζεται.
Το τι θα κάνεις τελικά είναι φυσικά δικό σου θέμα, αλλά εφόσον ρωτάς οι απαντήσεις που θα παίρνεις στο συγκεκριμένο θέμα θα είναι σχεδόν ίδιες από όλους όσους έχουν ασχοληθεί με τα ενεργειακά τζάκια σε αυτό το φόρουμ. Πολύ απλά οι εργασίες που σκοπεύεις να κάνεις στη διάρκεια θα σου βγάλουν θεματάκια. :)

Και ο Κώστας μπορεί να μην άνοιξε περσίδα από μπροστά (κακώς) αλλά σήκωσε την εστία για να τραβάει από χαμηλά εσωτερικό αέρα. Εσύ αν δεν κάνω λάθος έχεις περιθώριο 52 πόντους, όσο είναι και το ύψος της minos.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Stavrax.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76896 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Ferlux C18
Thank's Stavrax εισουν κατατοπιστικοτατος!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ