Ferlux C18

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71062 από tuluba
Απαντήθηκε από tuluba στο θέμα Ferlux C18

tuluba έγραψε:

maraplus έγραψε: Τα υλικά που χρησιμοποίησα για την κατασκευή είναι τα εξής:
1. Εστία Foyer Ferlux C18 10KW 250 e
2. Καπνοσωλήνας Φ180 6x1m Inox μονής ραφής 6x18= 108 e
3. 2 Γωνίες Φ180 45° Inox μονής ραφής για δημιουργία σίγμα (ς) 2x12= 24 e
4 3 τεμάχια σφιγκτήρες Φ180 inox 3x 4= 12 e
5 Εύκαμπτος σωλήνας Ιnox Φ100 2m για είσοδο εξωτερικού αέρα 15e
6. Εύκαμπτος σωλήνας Ιnox Φ180 2m για ένωση εστίας με παλαια καμινάδα 28e
7. Μουφα για εύκαμπτους σωλήνες inox 2 e
8. Τέσσερα πεντοκιλα Πυρίμαχο τσιμέντο 4χ5= 20e
9. 2 φύλα πετροβάμβακα με αλουμίνιο 2 χ5 = 10 e
Πετροβαμβακας με αλουμινιο για τη μόνωση του καπνοσωλήνα στην κορυφή της καμινάδας
& το σφράγισμα του κενού ανάμεσα στο Φ300 της παλιάς καμινάδας και της νέας.
Επίσης σφράγισμα του κενού ανάμεσα στην εύκαμπτη καμινάδα και του παλαιού ταμπερ που βγήκε.
10. Σιλικόνη υψηλής θερμοκρασίας 7 e
11. Αλουμινοταινία 8 e
12. Βίδες, ούπατ , 2 e
13. 2 τεμάχια Αλφαμπλοκ 2χ1,5= 3 e
14. 1 Περσίδα με άνοιγμα 40x20 για έξοδο θερμού αέρα με τάμπερ 40e
15. 1 Περσίδα με άνοιγμα 20x20 για έξοδο θερμού αέρα με τάμπερ 20 e
16. 1 Περσίδα με άνοιγμα 20x20 για είσοδο εξωτερικού αέρα με ταμπερ και σίτα 20 e
17. Λαμαρίνα με τρύπες, κόψιμο τεμαχίων και κουρμπαρισμα για κλείσιμο κενών γύρω από την εστία 35 e
18. Σπρέι με χρώμα πυρίμαχο για βάψιμο λαμαρίνας 6 e

Σύνολο 610 e και πολύ χρόνο για διάβασμα, ερωτήσεις, οραματισμό και υλοποίηση

Ευχαριστώ και πάλι το forum και τα μέλη του για την βοήθειά τους


καλημερα, θα μπορουσα να εχω το καταστημα που αγορασατε ? Αν ειστε στην περιοχη της αθήνας. μπορειτε να στειλετε μαιλ στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

ευχαριστώ εκ'των πρωτέρων.


ok, μετα απο σερφαρισμα 2ω40λεπτων κατασταλαξα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #75836 από maraplus
Απαντήθηκε από maraplus στο θέμα Ferlux C18
Τις αγορές για τα υλικά που χρησιμοποίησα τις εκανα κυρίος από Leroy Merlin, από Πετροπουλο στην Πετρου Ραλλη 35 (Περσιδες), και από τον ΚΑΦΦΕ
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": tuluba

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #76132 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Ferlux C18
Φιλε maraplus τελικα δουλευει ικανοποιητικα το τζακι?
Τι καταναλωσεις εχεις και τι θερμοκρασιες πιανει το σπιτι?
Και'γω παρομοιο προκατ τζακι εχω οπως και διπλα η αδελφη μου αλλα εγω προτιμησα την λυση του ξυλολεβητα σαν πιο ολοκληρομενη λυση,η αδελφη μου διπλα εβαλε σε ολα τα δωματια κλιματιστικα αλλα στο σαλονι που ειναι 55 τ.μ δεν εβαλε τιποτα και την βγαζει τωρα με αεροθερμο τζακιου με τρομερα μεγαλη καταναλωση ξυλων και θερμοκρασιες 19-20 βαθμους,δεν θελει να σπασει το τζακι και της ειπα για την δικια σου πατεντα,τι λες να την κανουμε(αν δεν βρεθει Ferlux c18 παιζει και η invicta minos με 299 ευρω)?
Στο καπελο η καμπανα πως την λενε εκτος απο το πυριμαχο τσιμεντο εβαλες τιποτα αλλο?
Σκεφτικα μηπως λογο του περιορισμενου χωρου εκει μεσα και του σχηματος μιας και δεν μπαινει πετροβαμβακας αν γινοταν πριν το πυριμαχο τσιμεντο να το περασω ενα 2 χερια με θερμομονωτικό επίχρισμα.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #76173 από maraplus
Απαντήθηκε από maraplus στο θέμα Ferlux C18
Γεια σου Φίλε Valsam
Με την όλη προσπάθεια είμαι ενθουσιασμένος και χαρούμενος.
Τα σαλόνι πιάνει 25 βαθμούς στο 1,5 μέτρο ύψος & 29-30 στο ταβάνι και τα δωμάτια σε απόσταση 10 μέτρων 20 βαθμούς.
Έχω οικονομική κατανάλωση περίπου 2 κιλά την ώρα αλλά εξαρτάτε από την εξωτερική θερμοκρασία και την μόνωση του κάθε σπιτιού.
Με 30 κιλά ένα καροτσάκι πλαστικό ξύλα το καίω από το πρωί στις 8.00 έως τις 2.00 το βράδυ.
Να το κάνει η αδερφή σου με το invicta που είναι και καλύτερο 14 ΚW. Αρκεί να χωράει στο υπάρχον.
Στο καπέλο δεν έβαλα τελικά τίποτα άλλο εκτός από το πυροτσιμέντο για τους αρμούς από durostick. Ότι άλλο βάλεις σε στερεά μορφή καλό θα του κάνει αρκεί να είναι για υψηλή θερμοκρασία
Βάλε φωτογραφίες από την δουλειά που θα κάνεις. Έτσι βοηθάμε κόσμο και ο κάθε ένας προσθέτει ιδέες για τον επόμενο.
Καλή επιτυχία

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #76414 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Ferlux C18
To τζακι (γωνιακο)εχει διαστασεις υψος 52,πλατος 90 και βαθος 60 και εχει μαντεμενιες συναρμολογουμενες πλακε και οχι πετρα σαν το δικο σου,το υψος του καπελου οπου στην κορυφη βρισκεται το ταμπερ ειναι στο 1,05,αν μπει η minos μας παιρνει για 20 ποντους θερμοθαλαμο απο πισω και απο 10 στα πλαγια αλλα οι 44 ποντοι οι κονικοι του καπελου φτανουν λες?
Οι αλλος προβληματισμος μου ειναι ο εξης,πρεπει να βγουν τα μαντεμια και στην θεση τους να μπει μια λεπτη μονωση (10 ποντακια εχουμε ολο κι'ολο δεν μας παιρνει για 5ρη πετροβαμβακα)ναι η οχι γιατι με το σκεπτικο μου εγω λεω καλυτερα μαντεμενια εστια και μαντεμενια πλατη για θαλαμο,σαμπος οι κασετες τι εχουν δηλ. και αποδιδουν ,μια τζουρα θερμοθαλαμο ελαχιστων εκατοστων απο μαντεμι και λαμαρινα ετσι δεν ειναι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #76464 από maraplus
Απαντήθηκε από maraplus στο θέμα Ferlux C18

valsam έγραψε: To τζακι (γωνιακο)εχει διαστασεις υψος 52,πλατος 90 και βαθος 60 και εχει μαντεμενιες συναρμολογουμενες πλακε και οχι πετρα σαν το δικο σου,το υψος του καπελου οπου στην κορυφη βρισκεται το ταμπερ ειναι στο 1,05,αν μπει η minos μας παιρνει για 20 ποντους θερμοθαλαμο απο πισω και απο 10 στα πλαγια αλλα οι 44 ποντοι οι κονικοι του καπελου φτανουν λες?
Οι αλλος προβληματισμος μου ειναι ο εξης,πρεπει να βγουν τα μαντεμια και στην θεση τους να μπει μια λεπτη μονωση (10 ποντακια εχουμε ολο κι'ολο δεν μας παιρνει για 5ρη πετροβαμβακα)ναι η οχι γιατι με το σκεπτικο μου εγω λεω καλυτερα μαντεμενια εστια και μαντεμενια πλατη για θαλαμο,σαμπος οι κασετες τι εχουν δηλ. και αποδιδουν ,μια τζουρα θερμοθαλαμο ελαχιστων εκατοστων απο μαντεμι και λαμαρινα ετσι δεν ειναι?



Φιλε valsam δεν είμαι ειδικός για να σε συμβουλέψω. Εδώ μέσα υπάρχουν ''καθηγητές'' στο θέμα και θα ήταν καλύτερα να σου απαντήσουν αυτοί για να μειώσεις τα ρίσκα σου.
Στην δική μου περίπτωση και με τους περιορισμούς που είχα ... δούλεψε καλά το τζάκι χωρίς να έχω τηρήσει σχεδόν καμιά από τις σωστές προδιαγραφές. Ίσως εάν τα είχα κάνει να είχα ακόμα καλύτερες επιδόσεις. Δεν είχα χώρο γύρω από την εστία για μόνωση και η γυναίκα μου δεν ήθελε πετροβαμβακα για να μην αναπνέουν τα παιδιά ίνες σε περίπτωση που καιγόταν. Πάντως ο τολμών κάποιες φορές νικά. Και εάν κάτι δεν πάει καλά το ξαναβγάζεις και το διορθώνεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ